Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 29.04.15, 13:48   #21
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1170
Mesajlar: 12,178
Ettiği Teşekkür: 50978
Aldığı Teşekkür: 44399
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Yine mi Türban?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi SerseriGezgin Mesajı göster
@Aristo

Evet bende destek oldum zamanında.. Kılık kıyafetlerine karışılmaması için.

Ben din bezirganı felan dinlemem. Zamanında kemalist yönetimler bu saçma sapan hataları yaptılar mı yaptılar. İkna odaları gerçeği, basına yansımayan eylemler, başörtülü kadınlara yapılan sistematik baskılar, yemin törenlerine alınmayan anneler, hepsi ama hepsi bugün bakın baymasına rağmen halen dinciler tarafından kullanılıyor koz sağlam çünkü..

Kozu veren ideolojinin saçmalığıda ayrı bir nokta.. Başörtülü girdiler laiklik elden gidiyor(!) gitti laiklik canım.. Eğer laikliğe en çok zarar verenler kimdi dersen kesinlikle dinciler demem laikçiler derim.. Eğer zamanında bu goygoylar olmasaydı ne bugün Türban diye bir örtü tanır olurduk, nede bu reklamlar olurdu hiçbirşey olamazdı.


Zamanında bu ve bunun gibi haberler hemen hemen hergün yayınlanıyordu zamane yönetimleri böyleydiler. Nihayet ki başörtünün artık laik ve cumhuriyetçi kesim tarafından bir tehdit olmadığı anlaşıldı. Buda acı tecrübeyle edildi tabi. Aynı test şimdi muhafazakarlar ve dindarlar için var. Onlarda kendi inançlarını kullanan günümüz iktidarın ne derece kötü olabileceğini tecrübe edecekler. Ha mutlak ders çıkarmayacak fanatiklerde olacaktır. Zaten onlar heryerdedir. Hangi düşüncede veya ideolojide olursa olsun tehlikelidir. Özgürlük için tehdittir.
Türban yasağı döneminde üniversitelerde yapılan araştırmalar, türban nedeniyle okula giremeyenlerin oranını % 1 civarı olarak göstermişti. Türbanlıların dev bir çoğunluğu da okulda türbanlarını çıkararak ya da peruk kullanarak okudu. Dikkat edersen Abdullah Gül ve bir çok dinci liderin çocukları Türkiye' de türbansız okumuşlardır. Yani istenince türbansız okunuyor. Ayrıca yine bazı araştırmalar türban yanlısı kız öğrencilerin okullarını bitirdikten sonra ev kadınlığını tercih ettiğini göstermiştir.

İkna odaları olarak bahsettiğin yerlerde de zorbalık yapılmamış; bayan öğrencilere yönetmelikler anlatılmış, hatta Kuran' ın ibadeti kolaylaştırdığı, yasa gereği okulda başı açmanın Allah katında affedileceği bile anlatılmıştır... Neden? Sırf okuyabilsinlier diye...

Hala ''zorbalık'' diyorsun. Sen bana türbanı yüzünden laik dönemde bile devlet terörüne uğramış, biber gazı, jop ve kurşun yemiş, yerlerde sürüklenmiş, tomaların, akreplerin saldırısına uğramış, işkenceden geçirilmiş tek bir ''inançlı'' bayan gösteremezsin ama ben sana bu ülkede inançları yüzünden bunların hepsiyle karşılaşmış ve bunları yaşamış yüz binlerce solcu, yurtsever ve demokrat bayan gösterebilirim.

Bir defa asıl zorbalığın kızların başlarını kapatmaya zorlanması olduğunu anlaman gerekiyor. Hiç bir kız çocuğu veya bayan kendi rızalarıyla kapanmazlar... Asıl ''ikna odaları'', ''Allah emrediyor'' diyerek kızların kapanmaya kandırıldığı ya da zorlandığı evlerdir.

Türban, kızların ve kadınların cinsiyetini ve sosyal yaşamını ''hadım'' eden bir erkek egemenlik aracıdır. Elbetteki sosyal devlet kadınların bu şekilde toplumsal yaşamdan diskalfiye edilmesine karşı çıkacak ve onların üzerindeki din baskısı ve erkek egemenliğine karşı o kızları/kadınları savunacaktır.

Öyle her isteyen istediğini giyinsin diye bir saçmalık olmaz. Devlet okullar ve kendi kurumlarında çok doğru bir tavırla kadınların başlarını açmasını sağlamış, ama aynı zamanda çok daha farklı giyim tarzlarını seçenlerin; örneğin dekoltelilerin de giyim yönetmeliklerine göre giyinmelerini sağlayarak kendi alanlarında bir eşitlik yaratmaya çalışmıştır...

Kimse saf bir eda ile kalkıpta kızların/kadınların kendi iradeleriyle ve inandıkları için kapandıklarını iddia etmesin! Sen ve senin gibi düşünenler aslında din bezirganlarının kızlar/kadınlar üzeinde din üzerinden kurduğu erkek egemen baskıyı meşrulaştırıp, onların ekmeğine yağ sürdünüz.
Siz aslında türbanlılara iyilik değil kötülük yaparken, onları kapanmaya zorlayan feodal-dinci egemenliğe büyük bir hizmette bulundunuz.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.04.15, 14:33   #22
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 33
Konular: 1474
Mesajlar: 7,533
Ettiği Teşekkür: 29737
Aldığı Teşekkür: 33088
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Yine mi Türban?

Ben olanı söylerim arkadaşım @Aristo

Türbanlı yada başörtülü bir öğrencinin okula gitmesindeki amacı veya sonrasında ne yapacağı çalışacağımı yoksa evemi kapanacaği beni ilgilendirmiyor. Ben o anki duruma bakarım. Devlet eliyle bir kadının şekillenmesine baştan beri karşıyımdır. Zamanında Atatürk'ün çıkardığı şapka kanununa bile muhalefetim vardır. Çünkü bu tür şeyleri sistematik bir şekilde gerçekleştiremezsiniz. Gerçekleştirmeye kalkarsanız çok büyük ters tepkilerin doğmasına sebeb olursunuz.

Elbette o zamanlar tek zulüm gören başörtülü öğrenciler yada annelerde değildi bunda hem fikiriz. Türban'ın bir ataerkil sistemin icadı olduğunada elbette eminim buraya kadar yazdıklarına katılıyorum bende. Bazı kadınların aileleri yada kocaları tarafından zorla başının kapatılıdığınıda biliyorum.

Bu başı kapatılan kadınların önünede bir devlet engeli koyulduğunda o kadından ne bekleyebilirsin? o kadın kendi özgürlüğünü kazanabilir mi birde burdan bak.. Bu zor baskı yöntemi bir yana birde kendi inançlarına göre kapananlarda var hayır olmaz demeyin var. Bu insanlarda okumak istiyor ve sen devlet olarak bu kesimede hakkını vermek zorundasındır.

Devlet ne zamandan beri kendi halkının kurduğu sistemde kendi halkına söz geçirmeye çalışıyor? Ben devlet kurumunda çalışıyorsam ki mesela gayet sakallı gelmek isterim yada uzun saçlı başkası türbanla gelmek ister öbürü mini etekle gelmek ister. Kaldı ki günümüz giyim normlarının çerçevesinde olan bu kılık ve kıyafetlere neden dahada sınırlandırılma getiriliyor ki.. Bunda amaç nedir? neyin kafasıdır bu anlamış değilim.

Herşey bir yana ikna odaları saçmalığını savunma lütfen.. Başörtüsü görünce öcü görmüş gibi korkan bir zihniyetin ürünüdür bunlar. Ve sırf bu zihniyet yüzünden bugün Atatürk düşmanlığıda had safhada..

Valla @Aristo ben zaten anarşist olduğum için beni temsil eden bir zihniyet yada parti yada sivil toplum örgütü yok. Ben her devrin devletine göre sadece vatan hainiyim.

Türbanlıların zamanında zülum gördüklerine inanmamın tek sebebi anarşist düşüncemdir. İnsanlığıma olan inancımdır. Solcularda zülum görürse ki gördüler onlarıda savunurum. Ülkücüleride savunurum düşman olduklarını bildiğim halde.

Yoksa bende isterim her kadın güzelliğinide kapatmasın, kadınlığını yaşasın. Türban gibi başörtü gibi inanca dayalı olan emirleri bile sorgulamışımdır. Tanrı dört bir yanında her güzelliği insan için sunarken neden kadının güzelliğini kapatmak için emir verir diye? sorgulamışımdır yani..

Ama işte herkes aynı fikirde değil. Herkes inancına göre aşırı kaçmamak şartıyla günümüz giyim normları içersinde devletin her kademesi yada yerinde var olma hakkı olmalıdır ki daha henüz tam olmadı (Erkekler içinde saç sakal açılmı bekliyorum) bunu destekliyorum.
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.04.15, 15:58   #23
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1170
Mesajlar: 12,178
Ettiği Teşekkür: 50978
Aldığı Teşekkür: 44399
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Yine mi Türban?

@SerseriGezgin

Anarşistler asıl olarak devlet otoritesine kafayı taktıklarından dolayı, kendilerini otorite olarak gören ve böyle davranan diğer hiyerarşik yapıları fazlasıyla gözardı ederler.

Halbuki toplumda kimi insanlar nazarında devletlerden çok daha güçlü ve devlet otoritesinden çok daha katı otoriteler vardır. Din ve onun ekseninde oluşan şeyhler, şıhlar, tarikatler ve cemaaetler gibi... Aileyi de bunların arasına katabiliriz... Bu yapılar etkiledikleri insanlar nazarında devletten çok daha bağlayıcı olarak görülür ve emirleri devletin kanunlarından çok daha etkilidir.

Devlet bu yapıların eline geçtiğinde ise toplum çok daha katı bir gericilik ve o yapıların kendilerine göre yarattıkları ve din ile motifledikleri yasalarla karşı karşıya kalır.

Anarşistlerin en büyük zaaflarından biri de bu gerçeği görmemeleridir. Maalesef büyük bir naiflik içinde devlet otoritesine karşı çıkarken, mesela türban konusunda ''özgürlük'' adına (!) aslında devletten çok daha gerici ve tehlikeli otoritelerin egemenliğini kutsamaktadırlar... Kötü bir bilinçlizliktir bu!

Laik devlet, bu ülkenin kadınlarını din bezirganlarının ve dolayısıyla da erkek egemenliğinin elinden kurtarmak amacıyla bir dizi reformlar yapmıştır. Bu reformların bazıları kesinlikle ilerici özellikler taşımaktadır ve türban yasağı da bu ilerici reformların en önemlilerinden biridir. Türban yasağı, kadınları din otoritesi ve erkek egemenliğinin esaretinden kurtaran ve aslında Atatürk devrimlerine kadar uzanan bir süreçtir. Kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesi, okuma-yazma seferberliği, kılık-kıyafet devrimleri vd. gibi devlet devinimli reformlar kadınlara devlet eliyle büyük haklar kazandırmıştır... Dikkat edersen, bu sürece en çok karşı çıkanda dini otoriteler olmuştur.

Ve siz devletin bu ilerici ve kadınlara daha kolay bir yaşam sağlayan reformlarına, sırf bunlar devlet otoritesini yansıtıyor diye karşı çıkarken dini otorite, kadınları yine cumhuriyet öncesi insan bile sayılmayan bir sürece sokarken o din otoritesine karşı çıkmıyor, tersine ''türban özgürlüğü'' diye aslında din otoritesine yedek güç oluyorsunuz...

Anarşistlerin tipik bir çelişkisidir bu... Devlet otoritesine karşı çıkarken, dini otoritenin kadın düşmanı buyruklarına ''özgürlük'' adına yedek güç oldunuz...

Siz kadınların üniversitelerde ve kamu alanında kapanmasını savunurken, dün o kızları sokaklara sürenler bugün o kızların okumaması, erkenden evlenmesi, evlere kapanması, en az üç çocuk doğurması ve toplumsal/sosyal yaşamdan soyutlanması için ellerinden geleni ardlarına koymuyorlar...

Gerçekten bir otoriteye karşı çıkarken başka bir otoritenin tuzağına düştünüz ve kadınların cumhuriyet öncesi devire sürüklendiği bu sürecin de sorumlularındansınız...

Devlet kadınları kara çarşaftan ve kapanmaktan kurtardıysa bunu iş olsun diye değil, gerçekten de kadınları özgürleştirmek için yaptı...

Bak o kızların çok küçük bir azınlığını çıkaralım; gerisi ya evlerdeki ''ikna odaları'' ya da çıkar için kapanmışlardır.

Ve emin ol evlerinde kapanmaya zorlanan o kızların büyük çoğunluğu da türbanlarını çıkarıp okula girdikleri zaman ''off bee dünya varmış, en azından okulda bu esaret bezinden kurtuluyorum'' diye düşündüler...

Maalesef siz kadınların esaretini din baronlarıyla birlikte yeniden topluma yerleştiriyorsunuz... Hem de ''özgürlük'' adına...
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.04.15, 22:25   #24
Uzman Üye

Mediter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2012
Konular: 295
Mesajlar: 2,410
Ettiği Teşekkür: 34724
Aldığı Teşekkür: 14833
Rep Derecesi : Mediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Yine mi Türban?

Kalemine sağlık @Aristo, bana söyleyecek söz bırakmamışsın.
Sahte demokrasi nutuklarından etkilenen kişileri uyarabilmek açısından,

İsrail - Filistin ve Özgürlük Kelebekleri
başlıklı konumda Şeriat ile yönetilen Filistin yönetimine destek veren, özgürlük kelebeği Polyannaları şöyle uyarmıştım:


Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mediter Mesajı göster

Bazı arkadaşların Şeriat getirmeye çalışan ülkelerin yönetimlerini destekler görmek, ister istemez İran örneğini aklıma getirdi.

İran’da Şah rejimini yıkmak amacıyla 1965’te kurulmuş olan Sosyalist temelli Halkın Mücahitleri Örgütü, şahlık rejimini yıkmada Hümeyni’ni ile birlikte savaşmış ama Şahlık sonrası kurulan Şeriat yönetiminin ilk asmaya başladıkları da Halkın Mücahitleri Örgütü mensupları olmuştur.Yurtdışına kaçanlar çeşitli ülkelere sığınmışlar ve hala İran Şeriat rejimine karşı (umutsuzca) mücadele vermektedirler.

Daha önceki bir yorumumda da yazdığım gibi:
Yeni yetişen bir gençlik TV ajitasyonlarından kolayca etkilenerek (özgürlük kelebeği gibi) kime ve neye olduğunu düşünmeden özgürlük istemektedirler.
Özgürlük kelebeği olmak iyidir ama ,sonuçlarını ve nedenlerini araştırmadan yapılan özgürlük hevesi, kilitli kalmış bir ejdarhanın özgür bırakılmasına destek vermeye dönüşmektedir.
Türbanın kale kapılarını kıran koç veya kaleyi içten fethetmek için (sahtekarca -kalleşçe) kullanılan bir Truva Atı olarak kullanıldığını açıkladığım mesajlarımı tekrar ekliyorum ki, belki misafir olarak izleyenler, türbanın gerçek yüzünü öğrenirler ve türbana bakış açıları değişir.
Truva Atı diyorum, çünkü Truva Atı da dışarıdan çok iyi niyetli ve masumane görünmekteydi ki, buna kanan Truvalılar katledildi.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mediter Mesajı göster
Türban,Atatürk'ün kurduğu Laik, Demokratik ve bağımsız, Türkiye Cumhuriyeti'ni yıkmak, yerine çağdışı bir rejimi getirebilmek için Türkiye gündemine getirilmiş Truva Atı’dır.

Analarımız, Ninelerimiz yüz yıllardır başlarını (yazma, tülbent, eşarp,yemeni vb) örtülerle örtmüşler, buna hiç karışan olmamıştır.

Türban konusu Laiklik ve Atatürk düşmanları tarafından bilerek isteyerek çıkarılmıştır, şöyle ki;

Öncelikle, 1980'lere kadar eğitim gören tüm kız öğrenciler, laiklik ve Atatürk ilkelerine bağlı yetiştirildiklerinden, ne liselerde, ne de üniversitelerde türban takmak isteyen öğrenci bulunmazdı. Türban sorunu yoktu.

Sorunu yaratmak için, (sözde) İmam yetiştirmek için kurulmuş olan İmam Hatip Okullarına, İmam olamayacakları bilindiği halde (çünkü dinen bayanlar imam olamaz) kız öğrenciler alınmaya başlandı.

İmam Hatip Okullarından İmam yetiştirilirken, Liseye çevrilerek burada türbanlanan öğrencilerin Üniversite kapılarını türbanlarıyla (truva atı) zorlamaları sağlandı.


Oysa,

İslami açıdan, kızların okumaları, iş sahibi olmalarına pek hoş gözle bakılmaz.


Onlara göre kadın evinde, kocasının hizmetinde olmalıdır.


Türbanlanan (sözde üniversite okuyan) kız öğrencilerin çoğunluğu evlenince ya üniversiteyi bırakmakta veyahut ta, bitirse bile mesleğini yapmamakta, kocasının çalışması ile geçinmektedir.


Yine İslami açıdan, evi geçindirmek erkeğin görevidir.Bu nedenle erkek işsiz varken, kadının bu iş yerlerde çalışarak erkeklerin işsiz kalması hoş karşılanmaz.


Şerri kanunlarla yönetilen ülkelerde kadın istihdamına çeşitli sınırlamalar getirilmiştir.


Türban konusu karışık bir konudur;

Öncelikle demokrasi ile yönetilen ülkeler açısından ele alırsak ve Dünya’da bu konuda en özgürlükçü olduğu kabul edilen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, dini bir simge ile resmi okullarda ve kurumlarda giyilmesini ve görev yapılmasının, o kurumda görev yapan diğer dini inançlara veya inançsızlara baskı oluşturacağını kabul etmektedir.


Türkiye’den Tıp Fakültesi öğrencisi Leyla Şahin’in türbana Türkiye’de İzin verilmediği için yaptığı başvuruyu görüşmüş.


Türk Mahkemelerinin kararını yerinde bulmuştur.
(2005) Kaynak

Günümüzde de, AKP hükümeti bunu bildiği için de türban serbestliği yasasını çıkartmamakta, sadece türbana yasa dışı olarak göz yummaktadır.

Çıkaracağı bir türban serbestliği yasası Avrupa İnsan Hakları Mahkemesince iptal edileceğinin bilincindedir.


Boş verelim Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ni, biz kendi Laiklik açımızdan değerlendirelim.

Laiklik; (Basit anlatımla) Herkesin dini inancını istediği gibi yaşasın ve kimse kimsenin dini inançlarına karışmasın, demektir.

Eğer öyleyse, tabiî ki İslam dinine inananlar inançları nedeniyle türban ile bütün kurumlara girebilmelidir.


Fakat burada kaygılar başlıyor, Bir resmi kurumlarda siyaset serbest midir?


Hayır!

İş yerinede siyaset yapan, memurluktan atılır.


Türban dini bir örtü müdür?

Yoksa siyasi bir görüşün simgesi (Forması) mıdır?


Bence dini bir örtü olarak değil, siyasi bir duruşun simgesi olarak kullanılmaktadır.


O zaman türbanın serbest olduğu her alanda (satanistlikte dahil) her görüşün, dini inancın veya inançsızlığın sembolleri serbest olmalıdır.


AKP’den siz hiç duydunuz mu türbanın serbest olmasını istediği kurumlarda ,kılık kıyafet serbestliği istediğini?


Hayır!

O sadece türbana özgürlük istiyor, diğer kıyafetler umrunda değil.


Mesela;

Nüdistlerin inancına göre, Dünya’ya çıplak geldik, çıplak gideceğiz, bu nedenle onların inancına göre: her zaman çıplak yaşamak ve gezmek gerekir.


Onlara da serbest olsun mu tüm kurumlar, Hayır mı?

İslami inanca serbest te, diğer inançlara yasak mı olsun?


Bu nasıl özgürlük?


İster dini, ister zevk veya moda olsun giyim özgürlüğünden bahsediliyorsa tüm kıyafetler serbest olmalıdır.


Hala kravat, sakal, bıyığı boyu zorunluluğu vardır.


******

Benim kişisel görüşüm:;

Diyanet'e devlet bütçesinden ayrılan kaynak kaldırılır ve din işlerinin gideri o dine inananlarca karşılanır, okullarda (ister seçmeli, isterse zorunlu olsun) din dersleri kaldırılır, çocuğuna dini eğitim vermek isteyen kişiler kendi parasıyla istediği yerde, dilediği kadar dini eğitim alması sağlanırsa,

türban veya çarşaf (kısacası tüm kıyafetler) tüm alanlarda serbest olmalıdır.

Yoksa hem diğer dini inanışlıların veya inançsızların vergilerinden 5-10 bakanlığın bütçesine denk bütçeyi Diyanet işlerine aktaracak ve kendi inandığın dine zorla kaynak aktaracaksın, sonra ''Ben onlarla eşit değil miyim? Türbanıma niçin izin verilmiyor?’’ diyeceksin.

Eşit değil , tam tersine üstün ve torpillisin ki, her dine eşit uzaklıkta olması gereken (sözde) laik bir ülkede senin inancına (senin dinsiz ve düşman gördüklerinin) başka inançta olanların parasını sana aktarıyorlar,


Bu kaynağın desteğiyle; Ana sınıfından itibaren her alanda şartlandırıyorlar ki, büyüyünce türban taksın diye elbette ki bu yaşa kadar bu yönde yetiştirilmiş kızlarımız, dini inançları gereği başlarını örtmek isteyeceklerdir.

Örtmekte haklarıdır.

Benim itirazım laikliğe ve demokrasiye aykırı olarak, vergiden Diyanete kaynak aktarımı, okullarda Din dersi okutulması bu dersin masraflarının da tüm vatandaşların vergisinden karşılanmasıdır.


İnananlar kendi aralarından topladıkları parayla nasıl bir dini bir yetiştirme uygulayacaklarsa (kanunlara aykırı, yasadışı olmadıkları sürece) uygulamalıdırlar., ama hepimizin parası olan vergiyle değil.


Tüm inançlara devlet eşit davransın ki daha sonra dini özgürlüklerden bahsedilebilsin.


Özgürlük denince sadece dini özgürlükler gelmemelidir..

Evet özgürlük ama (düşmanım olsa bile) herkese özgürlük.

Sevda Yelleri, Din, Teseddür ve Kadına Baskı
Konumda da, Türban heveslilerin, sadece kendilerinin tesedürlenmeleriyle yetinmeyeceklerini, tüm çağdaş yaşamlılarında yaşam şekillerine ve tercihlerine baskı yapacaklarını yazmıştım.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mediter Mesajı göster

(Benim kişisel gözlem vedeneyimlerime göre) İlk kez karşılaşan ve birbirine kur yapan erkek ve bayanlardan,

(Genellikle) Erkeklerin: ilk (düşündüğü)aklına gelen karşı cinsi (cinsel olarak) elde etmektir.

Bayanın düşündüğü ise ,karşı cinsi duygusal açıdan (evlilik, mutlu bir yuva) amaçlı elde etmektir.

(İstisnalar olsa da) Gerek fizyolojik gereklilik, gerekse de yetiştirilme faklılıkları nedeniyle (erkek egemen toplumların bu yönde şartlandırması sonucunda) erkeklerde karşı cinse duyulan ilgi ve ihtiyaç daha fazladır.

Yani, (istisnalar olsa da) Erkekler karşı cinse daha fazla ilgi gösterir ve daha çabuk etkilenirler.

Fakat, İslam inancına göre, bireylerin kendi eşinden başka (İmam nikahlı eşinden başka) bir bayandan etkilenmesi , ona ilgi duyması günah sayılmış ve yasaklanmıştır.

Bu nedenle, Müslüman bir erkeğin, (eşinden başka) bir bayandan (duygusal veya cinsel olarak) etkilenmesi, ona bakması, bu yolda düşünmesi, hayal kurması günahtır.

Bireyin, arzularına, duygularına (nefsine) kapılmaması emredilmiştir ve İslamiyet’in erkek üstünlüğüne dayanan yapısı, kadının erkek için yaratıldığı, yerinin erkekten sonra geldiğine inanılması nedeniyle ,erkeğin tahrik oluşunda kadının da rolü olacağı düşünülerek, erkeğin bu duygulara kapılmaması (günaha girmemesi için) kadına bir takım yasaklar getirilmiştir.

Erkeğin tahrik olmasında (çoğunlukla) kadın suçlanmıştır, suçlanmaktadır.

NUR SURESİ 31.AYET bu amaçla (erkeğin kadından tahrik olmaması amacıyla) nasıl giyinmesi (örtünmesi) gerektiğini açıklamıştır.

NUR SURESİ 31.AYET

Nur Suresi 31. Ayet dikkatlice okunursa;
Baş örtüsünün yakaları örtmesi isteniyor ki, türban bu kurala uymuyor. Bu nedenledir ki, İslami kurallarla yönetilen hiçbir İslam ülkelerinde türban yoktur.

Çünkü kadının örtünmesini emredilmesinin asıl amacı , kadından erkeklerin tahrik olmaması için vücut hatlarının belli olmaması, (erkeği tahrik edebilecek) kadın teninin, süs eşyalarının ve ziynetlerinin hatta kadının kendi sesinin ve ziynetlerinin sesinin başka (namahrem) erkeklerin duymaması içindir.

Bu nedenle , İslamı inanca göre , bir giyimde, bayan boynunun inceliğinin ve vücut hatlarının belli olmaması gerekmektedir ki, bu ÇARŞAFTIR, Afganistan’da Pakistan daki adı BURKA’dır.

Bir kadının yüzünün de, erkekleri tahrik edebileceği aşikar olacağı için (İslami inanca göre) peçe de takılması gereklidir.

İslami kurallara göre yönetilen ülkelerde, islami kurallara uygun giyinmeyen kadınlar şiddetli şekilde cezalandırılır. (En basit ceza kırbaçtır.)

Bu açıdan bakılırsa; Bir kadının (imam nikahlı eşinden başka erkeklerin görebileceği şekilde) boyanması, süslenmesi, ziynet ve süs eşyalarının dışarıdan görülmesi, kadının başını ve boynunu belli edecek derecede sıkı sarılmış türban, vücut hatlarını belli edecek derecede (dar) manto, pantolon veya etek , giymeleri, yüzlerinin görünmesi ,İslami inanca uygun giyimler değildir.

Peki neden dini kesimler dini giyime uygun olmadığı halde, türbana ve vücut hatlarını belli eden tesettür kıyafetine (çok fazla) ses çıkarmazlar?

Çünkü, hiç bir genç kız veya bayan, doğrudan çarşaf veya burkaya, peçeye girmek istemez.

Tepki çekmeden genç kız türbana alıştırılırsa, daha sonra çarşaf ve peçeye geeçirilmesi daha kolay olur.

Bu giyim tarzı, çarşafa geçiş aşamasıdır.

Peki İslam inancına göre (kadının erkeği tahrik etmemesi amacıyla) çarşafa girmesi (kadına getirilen kısıtlama için) yeterli olmakta mıdır?

Erkekler fizyolojik olarak belirli aralıklarla tahrik olurlar. Bu tahrik olma olayı, görünürde bir bayan olsun veya olmasın gerçekleşir.

Böylesi bir dönemde (değil bir bayanın orasını burasını görmek) bir bayanı çağrıştırabilecek, bayan elbisesi, ayakkabısı, eşyası erkek tarafından tahrik olarak algılanabilir.

Akdeniz ve Ege sahilleri gibi nispeten daha turistik bölgelerimizdeki erkekler, sürekli karşılaştıkları bikinili, mini etekli, taytlı bayanları görmeye alışkın oldukları için tahrik olmayabilirken, kadınların çarşafa peçeye sokulduğu, kadın erkek arkadaşlığına hoş görüyle bakılmadığı tutucu çevrelerde, değil mini etekli bir bayan masumane bir kot pantolan giyen bir bayan , hamile bir kadın (nasıl hamile kaldığı hayallenerek) tahrik unsuru sayılabilir.

Tutucu çevrelerde, tahrik unsuru olmasın diye kadın önceleri tesettür ile, daha sonraları çarşaf peçe ile örtülür, kızlar ve erkekler bir birlerinden uzaklaştırılır.

Ama bu yeterli olmaz. Çünkü kadın erkekten, uzaklaştırılıp poşetlendikçe, kadın özlemi duyan erkeklerden bazıları, kadını çağrıştırabilecek her şeyden tahrik olabilirler.

Bu nedenledir ki, daha sonraki aşamalarda, kadın iş yaşamından el çektirilir, kadınların ve erkeklerin okulları, plajları, otobüsleri, hastahaneleri, sinemaları ayrılır ve kadın ve erkeğin bir araya gelmesi, birbirini görmesi ve bir arada yaşaması engellenir. Son aşamada ise, kadının evden çıkması yasaklanır.

Toplumda kadın-erkek birbirinden uzaklaştırıldıkça, (bazı) erkekler sapkınlıklara yönelerek, tecavüz ve eş cinsel davranışlara yönelir.

Kısır döngü halinde kadın-erkek birbirinden uzaklaştırılıp, kadın saklandıkça, erkeğin tahrik olma bahanesi artar, erkek her şeyden tahrik oldukça da kadına baskı artar.

Bu baskı sadece kendi eşi veya dininden kadınlara değil tüm kadınlaradır. Çünkü herhangi bir kadına tahrik olması günah sayıldığı için de zamanla alıştıra alıştıra, gerek manevi (mahalle baskısı) gerekse de fiziki baskı ile tüm kadınlar evlere tıkılır, tıkılmaktadır.

Günümüzde, örtünmesinin emredilmesinin gerçek nedenini bilmeyen genç kızlar, erkeği cezbetmemek ( tahrik etmemek) için örtülmesinin istendiğini bilmemekte, bir taraftan tüm vücut hatlarını belli eden (moda) tesettürlerler giyerken, diğer taraftanda boyasıyla, süs eşyalarıyla, bakışlarıyla, tüm endamlarıyla erkekleri cezbetmektedirler.

Onlar, başta saç olmak üzere, tenlerini örtünce dini vecibeleri yerine getirdiklerini sanmaktadırlar.

Oysa söz konusu teni örtmek değil, erkeğin tahrik olmasını engellemektir.

Sonuç olarak,

Tesettüre girmeye hevesli genç kızların veya kadın ve erkeği ayrıştırmaya yönelik (masum gibi görünen) her olaya olumlu göz ile bakan her bireyin (özellikle bayanların) bu ayrıştırılmanın sonucunun (hem kendi yaşamlarında, hemde toplum yaşamında) nerelere kadar uzanacağını düşünmeleri, tavırlarını ve saflarını buna göre belirlemaleri gerekir.

Mediter


__________________
Mediter isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Mediter'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.04.15, 22:31   #25
» Memleket Delisi «

Asena - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2014
Konular: 108
Mesajlar: 2,453
Ettiği Teşekkür: 13991
Aldığı Teşekkür: 10051
Rep Derecesi : Asena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Yine mi Türban?

Anlamadım, Gaz odaları gibimi diyor?

Bunlara zerre kadar acımıyorum. Başından örtüyü, sırtından sopayı eksik etmeyeceksin
__________________
•*¨`*•.¸¸.•´*¨`*•K.Atatürk•*¨`*• .¸¸.•´*¨`*•
Asena isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Asena'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.04.15, 22:50   #26
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1170
Mesajlar: 12,178
Ettiği Teşekkür: 50978
Aldığı Teşekkür: 44399
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Yine mi Türban?

@Mediter

Geçmişte yazdıklarına dair çok güzel alıntılar yapmışın. Kaç forumda kim bilir kaç yüz ya da kaç bin defa benzer yazılar yazdım...

Ancak kesin ve emişn bir şekilde din bataklığına batmış hiç bir toplumun bu bataklıktan kolay kolay kurtulamayacağını da biliyorum... Bu aynı bir defa kapanan kadının artık bir daha başını açabilmesi kadar zor...

Benim tuhafıma giden şey ise hala kendini solcu, demokrat, sosyalist, ilerici gibi sıfatlarla niteleyenlerin ''özgürlük'' mavraları arasında kadını esarete zorlayan din baronlarının rezil otoritesine yedek güç olmaları...

Bunlar hiç bir genç kızın ve kadının kendi rızaları ile kapanmayacağını, asıl özgürlük ihlalinin kadınların kapatılması olduğunu bile anlamış değiller...

Bu saftiriklerin de sayesinde kapanarak erkek esaretine teslim olan kızların/kadınların sayısı giderek arttığı gibi, aynı İran' da olduğu gibi eğer bu süreç devam ederse hayatlarında tesettüre girmeyecek kadınlar da aynı İran' daki gibi cezalandırılacak...

''Türbana özgürlük'' ya da ''kapanma özgürlüğü'' diye bir özgürlük olmaz. Onlar zaten kapatılarak özgürlükleri ellerinden alınmış, esarete mahkum edilmişler... Kalkıp onların kapatılmalarını ''özgürlük'' diye savunanlar onların karşı karşıya kaldığı esareti meşrulaştırmaktan öte de bir şey yapmadılar ve yapmıyorlar...
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.04.15, 22:54   #27
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1170
Mesajlar: 12,178
Ettiği Teşekkür: 50978
Aldığı Teşekkür: 44399
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Yine mi Türban?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Asena Mesajı göster
Anlamadım, Gaz odaları gibimi diyor?

Bunlara zerre kadar acımıyorum. Başından örtüyü, sırtından sopayı eksik etmeyeceksin
Ama karınlarından çocuk eksik olsun

Çünkü çocukları da kendileri gibi oluyor.

Bitsinler!
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.04.15, 23:43   #28
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2631
Mesajlar: 30,752
Ettiği Teşekkür: 166062
Aldığı Teşekkür: 181353
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Yine mi Türban?

Yöresel olarak türbana benzer örtü takanlara kimse birşey diyemez, şimdiye kadar da kimsenin birşey dediğine şahit olmadım.

Siyasileştirilen türbana ben şahsen kesinlikle karşıyım. Kim ne dense desin, ne gevelerse gevelesin, yapılmak istenilen açık seçik ortada.

Amaç; dini inanç falan de değil. Zaten islamda böyle bir örtünme şekli olmadığı çeşitli konularda derinlemesine irdelendi.


Derler ki, "yahu kime ne ben nasıl istersem öyle giyinirim, orası burası açık olana birşey denilmiyorda, başörtüsüne niye bu kadar karşı çıkılıyor." Maksat belli, anlamayan anlayamayabilir. Geminin rotası önemli. Yapılmak istenilen önemli.

Hükümetin başı sık sık çeşitli konularda, iç anlaşmazlıklarında dile getiriyor, ne diyor? Davamız için.. Ne davası bu yahu? Ne davası?__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.04.15, 00:13   #29
«... Beklenen Şarkı ...»

Çengelli İğne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 1654
Mesajlar: 9,563
Ettiği Teşekkür: 33016
Aldığı Teşekkür: 32076
Rep Derecesi : Çengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Yine mi Türban?

Yahu bunlar türban diyorlar.

Yaz geldi göreceğiz yine bunları kafa da türban altlarında incecik pantolon tangalar içlerinde.

Onlara bakacam diye kaç kez tökezlendim düşecektim yahu.

Bu ne saçmalıktır.

Buda yetmezmiş gibi % 90 ının kaşları dövmeli,makyaj desen o biçim.

Neyin kafasında bunlar acaba.

Herşeye kılıf buluyorlar türbanlılar içinde kılık kıyafet yapsınlar.

Hayret bişi ya günlerdir bu konuya bakacaktım bakamadım.

Keşke bakmasaydım ya kusacam valla da billa.

Bunlar böyle yaptıkça mayo ve bikine ile sokağa çıkasım geliyor harbiden.
__________________


Çengelli İğne isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Çengelli İğne'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.04.15, 00:31   #30
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1170
Mesajlar: 12,178
Ettiği Teşekkür: 50978
Aldığı Teşekkür: 44399
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Yine mi Türban?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Çengelli İğne Mesajı göster
Yahu bunlar türban diyorlar.

Yaz geldi göreceğiz yine bunları kafa da türban altlarında incecik pantolon tangalar içlerinde.

Onlara bakacam diye kaç kez tökezlendim düşecektim yahu.

Bu ne saçmalıktır.

Buda yetmezmiş gibi % 90 ının kaşları dövmeli,makyaj desen o biçim.

Neyin kafasında bunlar acaba.

Herşeye kılıf buluyorlar türbanlılar içinde kılık kıyafet yapsınlar.

Hayret bişi ya günlerdir bu konuya bakacaktım bakamadım.

Keşke bakmasaydım ya kusacam valla da billa.

Bunlar böyle yaptıkça mayo ve bikine ile sokağa çıkasım geliyor harbiden.
Hah ha ha...

Çengelli eyleme ''Atatürkçü'' ve tesettürlü laz kadın müdahalesi...

Ve teyze diyo ki...

''Benim başim kapalidur, senün ki açiktur... Ben sana bişey diyimiyum?''

Gördüğünüz gibi bişey de demiyo yani... Müdahale falan etmiyo, bikinili kadını engellemeye falan da çalışmıyo... Sadece biz olanları yanlış görüp, yanlış duyuyor ve yanlış algılıyoruz... Biz laikler aptalız ya


__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
türban, yine


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 08:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2018 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.