Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 10.06.15, 11:31   #1
Uzman Üye

Mediter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2012
Konular: 295
Mesajlar: 2,410
Ettiği Teşekkür: 34724
Aldığı Teşekkür: 14833
Rep Derecesi : Mediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart HDP Mecliste, HDP'yi Barajı Aştıran Oylar AKP'den

2015 Genel Seçimleri, Tayyip Erdoğan'ın ve AKP'sinin Türkiye'yi rejim değişikliğine kadar götürebilecek başkanlık hevesi nedeniyle çok önemli bir seçimdi ve AKP'nin (Türkiye'nin üniter yapısına, iç ve dış barışına, rejimine daha fazla zarar vermemesi için) mutlaka durdurulması gerekiyordu.
(Ne yazık ki) Bunun yollarından bir tanesi de, HDP'nin barajı aşmasına bağlıydı.
Doğu ve Güneydoğu'da ezici bir oya sahip HDP barajı aşamazsa buralardan çıkarabileceği (yaklaşık) 80 milletvekilinin tümü AKP tarafından çıkarılıyordu ve bu da AKP hükümetinin tek başına devamı , saltanata geçiş ve Türkiye'nin geleceğinin (Kürt- Türk, Çağdaş-Dinci) iç savaşlarına kadar götürebilecek felaketler demekti.


Böylesine, AKP ile HDP arasında seçim yapma zorunda kalmak,
''Kırk katır mı istersin, kırk satır mı?'' durumu,
''Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık!'' sözleriyle ifade edilmeye çalışılsa da,
en doğru ifade ''Denize düşen, yılana sarılır!'' ata sözü ile açıklanabilir.


AKP'nin Türkiye'yi sürüklediği karanlık sonu görebilen her vatanseverin temennisi AKP iktidarından kurtulmaktı.

Bu nedenle, (çok az da olsa CHP'den ve başka çevrelerden de HDP'ye oy verilmiştir.)
Seçim sonrası HDP'nin barajı aşması ve 80 milletvekiline ulaşması, AKP'nin iktidarını kaybetmesi yeni tartışma başlattı ve (özellikle) Milliyetçi ve Dinci AKP tabanında şöyle bir isyan başlattı:
1-Bölücü (PKK) Partisi meclise taşındı.
(Zaten meclisteydi)
2-Bölücü (PKK) Partisini meclise SOL (CHP) OYLAR TAŞIDI.

Yukarıdaki iki maddeyi ele almadan önce HDP konusuna bakalım:
Daha önceki seçim sonuçlarına bakarsak, (İsmi değişse de) HDP oyları 3 000 000 civarındaydı.
(Doğru veya yanlış, beğeniriz veya beğenmeyiz)
Bu kadar seçmenin meclis dışında kalması çözüm müdür?
Demokrasi açısından doğru mudur?
Şüphesiz ki, tarafsız, demokrat gözle bakan her birey,( demokrasi ile idare edildiğini veya edilmek istediğini savunduğu bir) mecliste, her türlü görüşün temsil edilmesine anlayışla bakması gerekir. (Eli silahlı ve kanlı teröriste dönüşmektense, barışçı temsilcilerle muhatap olmak daha mantıklıdır.)

Şöyle bir düşünürsek;
1-HDP'nin temsil ettiği düşüncedeki partiler (daha önceleri) defalarca kapatılmış, meclis dışında bırakılmıştı ama çözüm olmamıştı.

2- HDP Meclis dışında bırakılırsa, bugün ki Türkiye Cumhuriyeti devletinde, kendilerinin temsil edilmediğini, meclisin de kendilerini temsil edemeyeceğini iddia edecek ve Doğu ve Güneydoğu'da elde ettikleri belediyeleri kullanarak, TBMM'inden bağımsız hareket edecekler, bunun sonucunda da (Tüm Türkiye çapında iç savaşa kadar uzanabilecek) büyük toplumsal kargaşa ve çatışmalar çıkacaktı.


Oysa HDP'nin meclise girmesi durumunda, Türkiye'nin mevcut üniter yapısını ve tek bir merkezden (TBMM) yönetilmeyi kabul etmesi anlamına gelecekti, bütünlük devam edecekti.

Bu anlamda HDP'nin barajı aşıp meclise girmesi yerinde olmuştur.

Bazı milliyetçi arkadaşların bu fikre tepki göstereceğini,
AKP tayfasının da (sanki PKK ile masaya oturan HDP'nin palazlanmasını sağlayan sanki kendileri değilmiş gibi) herkesten fazla ''yaygara kopararak'' sahte milliyetçilik naraları atacağını tahmin etmek güç olmasa gerek.
Onlara şunu hatırlatmak ve sormak gerekir:
- 2001 yılında neredeyse bitmekte olan bölücü PKK belası, AKP'nin Kürt oylarını kazanma sevdası yüzünden verdiği tavizlerle bu gün (demokratik kurallar içerisinde) durdurulamaz aşamaya gelmiştir.

Bunun da baş sorumlusu Abdullah Öcalan'la masaya oturan ve bölünmenin yolunu açan (açılım) tavizlerini veren, özerklik fikrinin sanki kötü değilmiş imajını yaratarak PKK'nin sempati kazanmasını sağlayıp, dağdan inenlere konvoylar düzenlettiren AKP hükümetidir.

Amerika'nın BOP Projesi'nin (İran, Irak, Türkiye ve Suriye'den koparılacak topraklarda bağımsız Kürdistan kurma Projesi) eş başkanı olduğunu ilan edip, Irak'ı bölünmesine yardım ve yataklık ederek, PKK'nın baş destekçisi Talabani-Barzani ikilisine kucak açan, hala da Suriye'yi bölmek için saldıran (PKK'nın kolu olan) PYD'yi Suriye'de destekleyen AKP Hükümetidir.

Bir taraftan, BOP eş başkanı olduğunu gururla söyleyeceksin,
(Kürdistan kurma heveslisi) Talabani ve Barzani ile kanka olacaksın,

Suriye'de bölücü örgütleri destekleyeceksin,

diğer taraftan da (buldun cahil Türk Halkını) HDP ve PKK düşmanıymış gibi mangalda kül bırakmayacaksın.


AKP'nin bu iki yüzlülüğünü, yıllarca kol kola oldukları, HDP de gördüğü için, (açılım kardeşlerinin) arası açıldı.
Bu anlamda (ne kadar beğenmezsek beğenmeyelim) HDP'nin barajı aşması, hem AKP'den kurtulmak açısından,
hem de HDP'ye oy veren Kürt kökenli vatandaşlarımızın, sistem dışına itilmemesi nedeniyle olumlu olmuştur.

HDP'nin (veya Kürt oylarının) meclis dışında kalmasında ısrar edenlere de sormak gerekir:
-Ne yapılmalıydı?
-Çözüm olur muydu?
-Olmuş muydu? diye.

Bir diğer iddia da,
''HDP'nin barajı aşmasına neden olan oyların SOL OYLAR (CHP) olduğu'' fikridir.
Bu konu da daha doğru ve nesnel bilgiler edinebilmek için, HDP'nin ve diğer siyasi partilerin geçmiş seçimlerde ve 2015 Genel seçimlerinde aldığı oyları karşılaştırmak gerekir.
Bu çok zor bir konu olsa da (Çünkü HDP 2011 seçimlerinde bağımsız adaylarla seçime katılmış, bağımsız adayların oylarının toplamını elde edebilmek son derece güçtür.)


2011-2015 Genel Seçimleri Türkiye geneli sonuçlarına bakılırsa;
CHP'nin (artış olmasa da) oyunu koruduğu görülüyor.
Bu sonucu VATAN Partisi'nin aldığı, Doğu ve Güneydoğu illerinde CHP seçmeninin ''AKP'nin milletvekili çıkarmasındaysa, HDP çıkarsın'' mantığı ile bir miktar kadar seçmenin HDP'ye oy verdiği varsayılabilir.
2011 ve 2015 Genel Seçim sonuçlarını (tarafsız bir gözle) karşılaştırınca, görülecektir ki;
1-AKP'nin kaybettiği oylardan;
Milliyetçi oylar; MHP'ye,
Kürt kökenli oylar ise; HDP'ye gitmiştir.

Aşağıda vereceğim , seçim sonuçları karşılaştırmalarından da anlaşılacağı üzere;1- Doğu ve Güneydoğu'da geçmiş seçimlerde AKP'ye oy vermiş Kürt kökenli seçmenin AKP'den kaçarak HDP'ye oy verdiği görülüyor. AKP'NİN EN FAZLA OY KAYBETTİĞİ İLLER DOĞU VE GÜNEYDOĞU İLLERİDİR.


2-Doğu ve Güneydoğu'da yaşayan CHP seçmeninin bir kısmı, (Nasılsa bu bölgede CHP'nin milletvekili çıkarma şansı yok düşüncesiyle) AKP'dense, HDP daha yeğdir diyerek HDP'ye oy vermiştir ama HDP oylarının artışının asıl kaynağının AKP'den kaçan oylar olduğu açıkça görülür.


Batı illerinde ve CHP'nin etkin olduğu (Aydın, Eskişehir gibi) illerde ise CHP oylarında eksilme değil, aksine artış olduğu bu illerde de HDP oylarının kaynağının AKP'den kaçan oylar olduğu varsayılabilir.
Yukarıda, seçmen yapısı bakımından farklı ilerde, siyasi partilerin oylarındaki değişim verilmiştir.
Bu tablolardan da anlaşılacağı gibi, Doğu ve Güneydoğu'daki CHP seçmeni HDP'ye oy verirken, batı illerinde kendi partisi CHP'ye oy vermiştir.
Peki CHP seçmeni (CHP'nin milletvekili çıkaramayacağının kesin olduğu illerde, ''AKP kazanmasın da HDP kazansın'' düşüncesiyle oy vermesi doğru mudur?
Yani AKP, HDP'den daha mı tehlikelidir?
(Bu konu başka bir başlıkta tartışılmalıdır ama) Evet bence AKP,Türk devleti ve milletine, toprağına, barışına, bütünlüğüne , HDP'den daha fazla zarar vermektedir, HDP'den daha tehlikelidir.
Çünkü, (en basit anlatımla) HDP' Türkiye'nin bir bölümünün bölünmesine yol açıp, diğer bireylerin yaşam tercih ve seçimlerine müdahalede bulunmazken,
AKP' hedeflediği çağdışı rejime ulaşabilmek için bir taraftan (kardeşi-kardeşe düşman edip) Türkiye'yi il il, mahalle mahalle,aile aile, market market, dernek dernek, hastahane hastahene , sonunda iç savaşa yol açacak (binbir parçaya) bölmektedir.
Bu anlamda (bence) AKP, HDP'den kat ve kat daha tehlikelidir.
Hükümet kurulumunda ''AKP'nin dışarıda bırakılması'' fikrine ben de katılıyorum ama kısa süre içerisinde belgeleriyle AKP2nin kirli çamaşırları ortaya dökülmeli, AKP'ye oy vermiş vatandaşlarımıza AKP'nin AK olmayıp ne kadar kirli olduğu gösterilmelidir.
Aynı koalisyon içerisinde yer alacak MHP ve HDP , (barışçı yollardan) kardeş kavgasına dönüşmeden ve bölünmeye yol açmadan bu günkü kara tablodan en zararsız nasıl çıkılacağının yolları aranmalıdır.KAYNAKLAR
2011 GENEL SEÇİMLERİ
2015 GENEL SEÇİMLERİ
__________________
Mediter isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Mediter'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.06.15, 23:46   #2
» Memleket Delisi «

Asena - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2014
Konular: 108
Mesajlar: 2,451
Ettiği Teşekkür: 13986
Aldığı Teşekkür: 10049
Rep Derecesi : Asena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: HDP Mecliste, HDP'yi Barajı Aştıran Oylar AKP'den

Görünen köy klavuz istemez!

Bunuda tartışmazlar mı..
Bukadar açık seçik ortada olan vakayı bile görmeden diğer partileri suçlamak milletin aklıyla alay etmekten başka nedir?
Dolaylı yoldan seçmenine koyun demektir. Biz deyince kızıyorlarda
__________________
•*¨`*•.¸¸.•´*¨`*•K.Atatürk•*¨`*• .¸¸.•´*¨`*•
Asena isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Asena'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
akpden, aştıran, barajı, hdpyi, mecliste, oylar


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 09:15.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2018 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.