Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Serbest Kürsü (http://www.forumgercek.com/serbest-kursu/)
-   -   Obama’dan Erdoğan’a Basın Eleştirisi (http://www.forumgercek.com/serbest-kursu/125191-obama-dan-erdogan-basin-elestirisi.html)

Canan 02.04.16 12:55

Obama’dan Erdoğan’a Basın Eleştirisi
 

Obama’dan Erdoğan’a basın eleştirisi


Obama, Nükleer Güvenlik Zirvesi'ndeki konuşmasında, Türkiye'de basına yönelik yaklaşımın ülkeyi "sıkıntı verici bir yola sokacağı" uyarısında bulundu.


ABD Başkanı Barack Obama, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı Nükleer Güvenlik Zirvesi’nin kapanışında yaptığı konuşmada, “Türkiye’deki bazı eğilimlerden rahatsızım” diye konuştu. Obama, Türk hükümetinin basın özgürlüğü ve demokrasi konularındaki uygulamalarını ilk kez kamuoyuna açık bir şekilde eleştirdi.

Başkent Washington’da dördüncüsü yapılan Nükleer Güvenlik Zirvesi’nin kapanışında konuşan Barack Obama, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin , “Dün Brookings Enstitüsü’ndeki çirkin olaylardan birkaç saat sonra Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı otoriter biri olarak görüyor musunuz?” diye sordu.

Obama sözlerine, “Türkiye bir NATO müttefiki, IŞİD’le mücadelemizde olağanüstü önemli bir ortak. Uzun ve stratejik ilişkilere sahip olduğumuz bir ülke” diye başladı.

“TÜRKİYE’DEKİ BAZI EĞİLİMLERDEN RAHATSIZIM”

Erdoğan’la ABD Başkanlığı görevine başladığı yedi yıl önce muhatap olmaya başladığını anlatan ve değişik alanlarda verimli ortaklığa sahip olduklarının vurgulayan Obama, “Gerçek olan bir şey var ve bunu doğrudan da söyledim: Türkiye’deki bazı eğilimlerden rahatsız olduğum bir sır değil. Ben basın özgürlüğüne, din özgürlüğüne, hukuk ve demokrasiye güçlü bir şekilde inanıyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın demokratik bir süreçle seçildiğini dile getiren Obama, “Basına yönelik sergilemekte oldukları yaklaşımın Türkiye’yi çok rahatsız edici bir yola sokabileceğini düşünüyorum ve biz onlara önerilerde bulunmayı sürdüreceğiz” dedi.

“ERDOĞAN BÖYLE BİR MİRASIN TAKİPÇİSİ OLMALI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, göreve demokrasi sözü vererek geldiğini hatırlattığını söyleyen Başkan Obama, Türkiye’nin derin İslam inancı ve modernliği geçmişten bu yana artan bir açılımla birlikte yaşattığını belirterek, “Erdoğan böyle bir mirasın takipçisi olmalı, bilgiyi baskı altına alan ve demokratik tartışmaya son veren bir stratejinin değil” şeklinde konuştu.

Obama bunu söylemekle birlikte, Türkiye’nin çeşitli uluslararası ve bölgesel konularda kritik işbirliği sağladığını ve sağlamaya sürdüreceğini belirtti. “Birçok dostumuz ve ortağımız gibi Türkiye’yle de birlikte çalışıyoruz” diyen Obama ,”Türkiye’nin çabalarına müteşekkiriz ama görüş ayrılıklarımız da olacak. Görüş ayrılıkları olduğu zamanda bunları ifade edeceğiz. Ben de burada bunu yapmaya çalıştım” dedi.

Kaynak

Rosebud 02.04.16 22:46

Cevap: Obama’dan Erdoğan’a Basın Eleştirisi
 
Obama'sından Erdoğan'ına kadar herkes çok ikircikli konuşuyor, bir öyleler bir böyle...
Sürekli kıvırıp duruyorlar, bence şu Reza Zarrab olayı Tayyip'i peşlerinden koşturmak için bir oyundu, bir çeşit şantaj yani, bunu duyan Tayyip apar topar Amerika'da buldu kendisini, bir görüşme ayarlamak için atmadığı takla kalmadı, bakmayın siz Obama'nın görüşmekte isteksiz gibi göründüğüne, aslında pek alâ Tayyip'in ayağına geleceğini biliyordu, kim bilir ne ödünler verdi geldi.

nurideniz34 03.04.16 00:54

Cevap: Obama’dan Erdoğan’a Basın Eleştirisi
 
Allah tez vakitte bu psikopattan bizleri kurtarmayı nasip etsin İnşallah...A M İ N ....:sm_smile:


WEZ Format +3. Şuan Saat: 19:53.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2018 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker