Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 18.07.16, 13:12   #1
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 33
Konular: 1482
Mesajlar: 7,559
Ettiği Teşekkür: 29775
Aldığı Teşekkür: 33188
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Bir Blog Yazısı - "15 Temmuz 2016 Darbeciği" Michael Sikkofield

Dikkat - Bu yazı içeriğinde yer yer argo ve küfür içerebilir. Yazının orjinal sayfası --- michael sikkofield: 15 Temmuz 2016 Darbeciği


Alıntı:

Merhaba kaynatasızlar.

Dünyada bu işin amacının ne olduğunu tamamen bilen yalnızca bir avuç insan olduğundan eminim. Haliyle vereceğim bilgiler dışındaki yorumlarım tahminden ibaret olacaktır. Fakat gerçek olma olasılığı epey yüksek tahminler...

Türkiye çoktan iki kutuba bölündü, AKP'liler ve laikler. Bu anlatacaklarım fanatik AKP'lilere işlemeyecek. Bu anlatacaklarım lafta Atatürkçü geçinip, AKP'ye muhalefet etmekten gözü kor olmuş ve Rusya'dan, BM'den, oradan buradan medet uman denyo kesime de işlemeyecek. Duvara karşı da olsa, ben yine amme hizmetimi yapacağım. Önce kısa bir bilgilendirme ve hatırlatma faslı:

Dün gece, 15 Temmuz yaklaşık 22.30 saatlerinde darbe yapılacağı ve köprülerin askerlerce kapandığı duyulmaya başladı. F-16 ve helikopterler tepemizden geçti, silah ve bomba sesleri duyuldu. Çok kısa sürede de işin sadece TSK'daki bir azınlıkça yapıldığını fark ettik. O andan itibaren ben de dahil birçok insanın aklına aynı şey geldi: "Tiyatro". Evet bu alenen tiyatroydu, fakat bu bir AKP tiyatrosu değildi, değildir, olamaz. O yüzden ben "tiyatro"yu, şu an bu lafı kullananların en az %99'undan farklı bir manada kullanacağım. Yavaş yavaş durumu açıklayacağım, sakin.

Elbette elimizdeki tek darbe modeli 80 darbesi değil, fakat bir fikir sahibi olmak için durumu onunla kıyaslayalım, bir şey kaybetmeyiz. Eğer bu başarılı olma amaçlı bir darbe girişimi olsaydı, ilk başta muhtemelen şu iki şey gerçekleşirdi: Birincisi, TSK 80'de olduğu gibi ansızın harekete geçerdi ve ikincisi, "tüm güçleriyle" saldırarak devlet kurumlarını, basın organlarını ve hatta uydu olmak üzere birçok stratejik yeri ele geçirirdi. Dünkü saçmalık ile 80 darbesi arasında bir kıyaslama yapacak olursak, TSK tümden saldırmadı. Aksine TSK kendi içinde bu harekete kalkışanların biletini kendisi kesti. Yalnızca azınlık bir grup, göstermelik olarak TRT, Cnn Türk gibi bazı kanalların binasını bastı, uydulara karşı bir girişimde bulunulmadı. Sanki Türkiye 80'de olduğu gibi yine tek televizyon kanalına sahipmiş gibi, insanların zihnindeki o meşhur Kenan Evren'in TRT konuşmasını canlandıracak şekilde TRT'de göstermelik bir bildiri okundu. TRT'nin okuduğu bildiride "Atatürk", "Laiklik", Yurtta sulh cihanda sulh" gibi laikleri işaret eden laflar ısrarla tekrar edildi, "kutupları ne kadar ayırsak kârdır" mantığıyla hareket edildi. Bu bildiri adeta "Madem kötüyüm öyleyse neden kumar oynadıktan sonra namaz kılan babaannemi kemerle dövmüyorum" diye konuşan kötü adamların olduğu gerizekalı STV dizileri gibi kör göze parmak sokarcasına "aha darbe yaptık ve düşmanınız biziz" diye bağırıyordu İkincisine gelecek olursak, evet ansızın harekete geçildi. Fakat sabah ezanı saatinde değil, sabahın ilk saatlerinde değil... Gece 10-10 buçuk gibi, herkesin çoktan işten eve gelip uyanık olduğu, televizyon veya internet başındayken her şeyden alenen haberdar olabileceği çok amatör bir saatte harekete geçildi. Sabahtan ve tan vaktinden itibaren havada dolaşması gereket jetler, nedense insanların en uyanık ve en televizyon başında oldukları saatte havadaydı. Akşam 10.30'dan, insanlar uyuyana kadar alçak uçuş yaparak seslerini iyice duyurdular, bazen ses bombası, bazen gerçek bomba attılar, bazense helikopterlerden ateş edildi, iyice gürültü çıkardılar ve haliyle insan da öldürdüler. Tüm bunlar sabah olduğunda kesildi. Yani gerçek bir darbenin esas başlaması gereken saatlerde, bu göstermelik darbe şovu bitiyordu.

Buradan sonra yazacaklarımı anlamanız için ise, bugüne kadar ısrarla anlatmaya çalıştığım küresel gücün önemini ve devletlerin bunlar tarafından yönetildiğini anlamış olmanız lazım. Tüm dünyaya kakalanıp teşvik edilen neo-liberal politikaların da etkisiyle, ivmelenerek küreselleşen dünyada "bağımsız devlet" diye bir şey kalmamıştır, kalması da mümkün değildir. Devletleri; bankaların, devasa şirketlerin sahibi olan küresel çetelerin yönettiğini bilmeniz ve içselleştirerek anlamış olmanız "şart". Tabi ki "bağımsız devlet" bu dünya düzeninde asla tam olarak var olamaz, fakat hayatın sadece siyah-beyaz olmadığını da ihmal etmeyin. Kimilerinin bağımsızlığı biraz daha açığa çalan gridir, bizimkisi daha koyuya çalan gridir, Ortadoğu ve Afrika'da siyaha bir ramak yakınlıkta gridir.

Neyse girizgahı yaptım, başlıyorum.

Şimdi çok az geriye gidelim. El-Kaide diye bir şey vardı, ne oldu ona? 11 Eylül 2001'den itibaren sürekli adını duyduk, zaman içerisinde her geçen yıl adını daha az duymaya başladık, ardından 2011'de Usame Bin Ladin ölüp denize atıldığında ise (?) adını neredeyse hiç işitmemeye başladık. El Kaide'nin yıllara göre Google'da aratılma oranı şudur:Fotoğrafı büyüterek tarihleri inceleyebilirsiniz. Google bize 2004'ten önceki aratılma oranlarını vermiyor, fakat 2006 ve 2007'de, eylemlerine devam etse dahi El-Kaide'nin insanların hafızasında çoktan silindiği ortada. 2011'deki o ufak artış da Ladin'in öldürüldüğü tarihte vuku buluyor. Şu an ise El-Kaide'den basında -neredeyse- tek bir haber yok, eski gücünden de eser yok. Ancak "Işid ile birleşecekler mi?" haberlerine konu oluyorlar.

Bir de şuna bakalım:Bu da Işid'in yıllar içindeki aratılma oranları. El-Kaide evrimleşti, Işid oldu. Teşbihte hata olmasın fakat İbrahim peygambere gökten indirilen koyun misali, bir anda Işid diye bir şey peydah oldu. Kuruluşu ve organize edilmesi daha eskilere dayanıyor fakat bunun önemi yok, insanların gözündeki imajdan bahsediyorum ben.

El-Kaide de, Işid de; silahı, istihbaratı, lojistiği dua edip gökten indiren adamlar değil. Küresel çete tarafından yaratıldıkları ortada. Fakat El Kaide de, Işid de, kaybetmesi için sahaya sürülen piyonlardır.

Işid ne zamana tarih olur, orasını bilmiyorum, Işid'i besleyenlerin de iç dinamikler yüzünden bunun tarihini tamamen öngörebileceğini zannetmiyorum, fakat kesin olan şu ki Işid bir süre sonra yok olacak.

ABD, 11 Eylül'den sonra girdiği Afganistan'da ve Irak'ta başarısız olmuş gibi lanse edilir. Evet Amerika devleti, ordusu ve ekonomisi büyük yara almıştır. Fakat o sikindirik Bush'un, Obama'nın, senatörlerin değil, küresel çetenin projesi olan BOP doğrultusunda tamamen başarılı olunmuştur. Derken ABD'de güç kalmadı, halk da artık savaş istemez oldu, Suriye'ye yıllarca bir şey yapılamadı. Avrupa ile ortak ordu kurulması için BM'de lobiler yapıldı, "Esad kimyasal silah kullanıyor" diye (kullanıyor olsa da, olmasa da) ısrarla propaganda yapıldı, fakat sonuç çıkmadı. Oysa çözümleri çoktan ceplerindeydi, kendileri yerine savaşacak asalak sürüleri vardı. Haydi IŞİD, parçala Suriye'yi, arkandayız.

Şu an IŞİD'in arkasında olanlar, çok yakında arkadan sikecekler IŞİD'i ve o da bir başka El-Cihadül Atyarraa örgütüne evrimleşinceye dek azalarak yok olacak.

Şimdi bunları neden anlattım?

"Kaybetmek için sahaya sürülen piyonlar" lafımı daha iyi anlatabilmek için. Bunu unutmayın, tekrar döneceğiz.

Karşındakine bir piyon öne sürersin, karşısındaki hemen atıyla, filiyle o piyonu yer, fakat bir piyon uğruna en önemli taşlarından birini kaybeder.

Dün gece, kıçıkırık azınlık haliyle, adam akıllı hiçbir stratejik hamle yapmadan ve sadece F-16'larıyla gövde gösterisi yapan, bu sırada bombalayan, insan öldüren adamlar da kaybetmesi için sürülen piyonlardı.

"Yaavvv bu nasıl tiyatro, şurayı bombaladılar, insanları öldürdüler?"

E tiyatro dediğin de böyle ihtişamlı olur zaten. Sana bir film senaryosu yazacak olsam ve seni karşımızda kötü adamlar olduğuna ikna etmeye çalışsam, çok büyük kötülükler yapan bir karakter yaratırım. Adam öldürüp oraya buraya bomba koyan Joker yaratırım, İnsana zerre değer vermeyen Ajan Smith'ler yazarım. Andy Dufresne'e dayak atan gardiyanlar, hakkını gasp eden cezaevi müdürü yazarım. Vs vs...

Sen hayatında anan-baban dışında (ki onlar bile her zaman değil) kaç tane sana değer veren insan tanıyorsun? Dünya, sırf BOP uğruna İkiz Kuleleri ve Pentagon'u vuran ruh hastaları tarafından yönetiliyor. Dünya, 11 Eylül'ü bahane edip Afganistan ve Irak'ta milyonlarca sivil öldüren, inanılmaz derecede sapık insanlar tarafından yönetiliyor. Dünya, maalesef tıpkı senin benim gibi içinde çok büyük bir kötülük potansiyeline sahip insanların, ellerine güç kudret geçmiş ve bunu kötülüğe döken versiyonları tarafından yönetiliyor.

Her neyse, AKP halkı meydanlara çağırdı. Darbe karşıtı iyi niyetli insanlar meydanlara çıktı. Keşke çıkmasalardı, kaybetmek için sahaya sürülen bu sahte darbede açık hedef haline gelip bu tiyatroyu daha fazla "kanla besleme"ye olanak sağlamasalardı... Ölenlerimiz olduysa da en azından binleri bulan bir ölüm tablosu yaşamadık Fakat yaşayabilirdik. Jetiyle, tankıyla, tüfeğiyle darbe yapan askerler olduğuna inanıyorsun ve tişörtünü giyip sokağa çıkıyorsun. Tamamen duygusallık. Şehit ile telef arasında çok kalın bir çizgi vardır.

(Neler diyor bu adam, nereye bağlayacak, diye düşünüyorsan sabırla oku)

Dün gecemi sabaha kadar dış basını okumakla geçirdim. Fakat CNN'i, Reuters'i, ne bileyim Le Monde'u okumakla değil, onları salla.

Çok net bir örnek göstereceğim. Son yıllarda sürekli bahsettiğim şu Stratfor'u bir hatırlayın. Küresel çetenin, içerisinde gayet Türk satılmış çalışanlar da barındıran ABD'deki think-tank kuruluşu Stratfor dün gece büyük bir amatörlük yaptı. 3-4 saat sonra yayınlaması gereken analizi, çok erken yayınladı."Neden Türkiye'deki Darbe Başarısız Olacağa Benziyor?"

Bu makalenin servis saati, Türkiye saati ile gece 3'tür.

Aynı esnada Türk halkı darbe olacağına inanıyor ve sokağa hücum ediyordu.

Dün geceki kişisel tecrübelerime dayanayım, birkaç saat sonrasında bile insanlara sokaklara çıkmamaları gerektiğini, bunun bir dolap olduğunu anlatmaya çalıştığım tweet'lerime ve Facebook paylaşımlarıma "YAHU ADAMLAR TBMM'Yİ BOMBALADI SEN NE DİYOSUN?" diye tepkiler alıyordum ve bu tepkilerin sayısı, diğerlerine nazaran çoğunluktaydı. Dün geceyi yaşayan ve insanların tepkilerini takip eden herkes de bunu bilir zaten. Yani insanlar çok ciddi bir darbe ile karşı karşıya olduklarına inanırlarken, Stratfor çoktan beyaz bayrağı dalgalandıran haberi yayınladı.

Stratfor bu analizi Türkiye saati ile gece 3'te yayınladı. Çok iyi niyetli bir yaklaşım ile, bu makalenin yazılma emri 1 saat öncesinde verilmiş olsa, 1 saat içerisinde de yazılmış olsa, Stratfor darbenin başarısız olacağını Türkiye saati ile gece 2'de biliyordu.

İyi niyetli yaklaşımları bırakalım, gerçeğe dönelim:

İlgili makalenin içerisinde, dün yaşananlar ile ilgili araya sıkıştırılan 3-5 cümle dışında güncel bir haber yoktu. Makalede Türkiye'deki kutuplaşmadan, AKP'nin 2015 seçimlerini %49,5 ile kazandığından, AKP ile Fethullah Gülen'in arasının çok açık olduğundan dem vuruluyordu.

Bu metin çok önceden hazırdı. Servis edilmek için bekliyordu. Fakat biraz erken yayınlandı. Yayınlansa da bir şey değişmez, zaten kaç kişi haberdar Stratfor'dan?

Bir diğer think-tank kuruluşu RAND, olayların en alevli olduğu saatlerde Ortadoğu uzmanlarının şu minvaldeki tweet'lerini yayınlıyordu:
"Erdoğan darbeyi atlatabilirse öncekinden de güçlü olabilir"

Hadi ya, ciddi misin?

Bunlardan daha arşivlediğim niceleri var, fakat sivri sineğe saz diyerek bu fasla ara veriyorum.

Tüm bu anlattıklarım zaten aklı selim bir insanın, hiç bu kanıtlara ihtiyaç duymadan da feraset ile akıl edebileceği şeyler elbette. Fakat meramımı olabildiğince izah etmeye çalışıyorum.

Tabi bir de işin Türkiye'deki falsoları var, onlara giriş bölümünde değinmiştim. Koca TSK, bir avuç azınlık adamı indiremeyecek öyle mi? TSK tankıyla tüfeğiyle darbe yapacak ve tişörtlü insanlarımız tankı ele geçirip üstünde tepinecek öyle mi? Allah korusun ama gerçek bir darbe girişiminde bunları başar bakalım... Bu iş öyle biber gazına benzemez ağalar, F-16'dan, tanklardan bahsediyoruz. TOMA'lı polislerden değil, nice imkanlara sahip olan TSK'dan bahsediyoruz.

TRT'de sözüm ona darbe nutuğu okunurken, TRT askerlerce basılmışken, aynı TRT'nin resmi yayın organları, TRT'deki nutuk ile AYNI ANDA "darbe yok, her şey kontrol altında" minvalinde şöyle AKP yanlısı tweet'ler atıyordu:Ve daha niceleri, Trt'nin Twitter'ı orada git bak, hatta inanmıyorsan dayıya sor.

Gelelim bir diğer komik sahneye. Askeri bir darbe girişimi var ve uçuş saatinden uçuş güzergahına kadar her şeyi belli olan Erdoğan'ın uçağı, sağ salim Marmaris'ten İstanbul'a ulaşacak öyle mi?

Erdoğan'ın yeni ayrılmış olduğu Marmaris'te bomba patlatıldı, ardından varmış olduğu Atatürk Havalimanı'nda da bomba patlatıldı, bunların hiçbiri ölümcül maksatlı değildi, tamamen "Bak Tayyip neredeyse oraları vuruyoruz" mesajıydı.Stratfor'un ve dolayısıyla ABD'nin ve dolayısıyla Fethullah'ın elinde; Erdoğan'ın uçağının saniye saniye, nerede olduğu bilgisi var güzel kardeşim, mesela bu tweet'i attıkları anda Erdoğan'ın uçağının Marmara Denizinde olduğunu gösteriyorlardı.

Öte yandan jetlerin havada uçuştuğu bir darbe anında, hiçbir akıllı devlet lideri elini kolunu sallaya sallaya sıradan yolcu uçağıyla dolaşmaz. Hele hele Tayyip Erdoğan... Kabe'de bile 219020 tane korumayla yürüyen adamdan bahsediyoruz burada.

Tamam artık, hala bu darbenin ciddi bir darbe olduğuna "inanan" varsa daha fazla dil dökmem lüzumsuz. Konuyu esas yere getireceğim.

Bu darbe girişimi, Akp veya Tayyip Erdoğan tarafından organize edilebilecek bir iş değildir.

Geçen ay Atatürk Havaalanı'na oldukça profesyönelce giren, sadece canlı bombalarla değil, aynı anda başka adamlarıyla çok ince planlanmış bir şekilde kritik noktalardan taramalı tüfekler ve el bombalarıyla insanlara ateş eden, çok iyi hazırlanmış bir IŞİD'e şahit olduk. Bu operasyonun tetikçisinin IŞİD olduğunu, fakat mimarının IŞİD olmadığını hepimiz biliyorduk. IŞİD'in eli, istihbaraten bu kadarına uzanmaz.

Aynı şekilde AKP veya Erdoğan, 100'den fazla rütbeli askeri (bakın erleri geçtim, rütbeli askerlerden bahsediyorum) motive edip bir kamikaze saldırısı yaptıramaz. O kadar F-16'yı, Skorsky helikopteri, tankı bunların eline verip de "haydi aslanlarım, kendi ülkenizi vurun" diyemez, dese de ikna edemez. Başka ülkeye taarruzda buna gücü yeter, fakat kendi ülkesi için asla. Bu öyle miting meydanında bomba patlatmaya benzemez ağalar, kapsamlı bir askeri harekattan bahsediyoruz.

El-Kaide ve Işid örneğinde de anlatmaya çalıştığım gibi, dün darbe yapacağını zanneden salaklar kaybetmeye mahkum olarak sahaya sürülen piyonlardı. Belki bir kısmı ilk başta sahiden başarılı olacağına inanıyordu, belki bir kısmı sonradan kurtulacağı sözü almıştı, nasıl ikna olduklarını bilemem. Fakat emri aldıkları yer AKP değil, küresel çeteydi. Yazının başında tahminlerde bulunacağımı söylemiştim, fakat bundan adım kadar eminim.

İsmet İnönü sağ olsun, 1940'ların ikinci yarısından itibaren Fulbright Anlaşması gibi birçok gizli anlaşma imzalamıştır. Truman Doktrini, Marshall Yardım Planı derken, bizim sadece eğitim gibi sosyal fonksiyonlarımız değil, aynı zamanda askeriyemiz de ABD'ye hediye edilmiştir.

Küresel çete, kaz gelecek yerden tavuğu esirgemeyerek, herkesin varlığını gayet bildiği o TSK'ya sızmış ABD komutası altındaki piyonlarını kaybetmeleri için sahaya sürdü.

Siyasette "ya hep ya hiç" yoktur. "Ya çok iyi dostuz ya da en kötü düşman" yoktur. "Ya hep iyi geçineceğiz ya da hep bozuşacağız" yoktur. Erdoğan IŞİD'i destekliyor olsa bile, uzun bir süredir küresel çete ile arası limoni.

Yine CFR'nin basın organlarının dün gece atmış olduğu tweet'lerden bazı örnekler vereceğim:"Erdoğan generalleri güçlendirdi ve darbe riskini doğurdu""Erdoğan (bu darbe girişiminden dolayı) sadece kendisini suçlayabilir"

Bunlar CFR'nin dün Erdoğan için kullandığı ifadelerden bazılarıydı.

Yani bu iş, görünürde Erdoğan'ın yararınaymış gibi gözükse de, o sadece bal tutan parmağını yalayacak, esas kazanan küresel güç ve her daim kaybeden biz olacağız.

Bu oyun içinde oyun dolu öyküden kendi çıkarımlarımı yapacak olursam:

1) Darbe girişimi kaybetmeye mahkum bir tiyatroydu.
2) Darbe girişimi asla ve asla AKP tarafından organize edilmedi.
3) Darbe girişimi zayıf dahi olsa, yine de AKP'nin organize edebileceği çapta bir iş değildi.
4) Darbe girişimi küresel çetenin emriyle oldu,
5) TSK'daki Fethullahçı veya diğer ABD komutası altındaki adamların bir kısmı feda edildi. Fakat kesinlikle hepsi edilmedi. Tayyip Erdoğan'ın söylediği "Bu olay aslında Allah'ın bir hediyesi, Fethullahçılar TSK'dan temizlenecek" lafı Polyannacılık.
6) Tayyip Erdoğan bu zayıf darbe girişiminden haberdardı, girişimin olacağını da, fiyaskoyla biteceğini de iyi biliyordu.
7) Amaç AKP veya Tayyip'e hizmet etmiyordu, onlar geçici olarak nimetlenecekler. Amaç küresel çetenin Türkiye'deki yeni hamlelerine zemin hazırlamaktır. Küresel çete fani insana değil, kalıcı sisteme yatırım yapar.

Peki nedir bu amaç? "Bilmiyorum" lafını bir acizlik olarak zanneden insanlarla dolu bir toplumda yaşamamıza rağmen "bilmiyorum" diyorum, fakat akla gelen ilk tahmin elbette başkanlık sistemi.

Dünyada başkanlık sistemiyle yönetilen ülkeler şunlar:ABD ve Güney Kore'yi saymazsak, başkanlık sistemiyle yönetilen tüm ülkeler rezil haldedir. Bir de belki ekonomik durumu sürekli bizimle karşılaştırılıp "la yükseliyor mu, yoğusam balon da patlayacah mı" diye tartışılan Brezilya var. Onun dışında liste çöp dolu.

Velhasılı kelam amaç ilelebet bir Tayyip iktidarı değil. Israrla tekrar ediyorum: Küresel çete fani insana değil, sisteme yatırım yapar.

Büyük Ortadoğu Projesi lafı klişeleşti diye sanki böyle bir şey yokmuşçasına davranan ve ciddiye almayan denyo kitleye seslenmek istiyorum. Condolezza Rice'ın Ortadoğu'daki neredeyse tüm ülkelerin sınırlarının değişeceğini yıllar öncesinden bildirdiği Büyük Ortadoğu Projesi öyle bir anda gökten zembille inmez. Bu tür projeler ve amaçlar, söylentileri ilk yayıldığı anda herkesin diline düşer, fakat gerizekalı insan evladı kısa süre içerisinde bunların gerçekleşmediğini görünce konuya ilgisini kaybeder.

BOP; uzun yıllar, büyük emekler, büyük uğraşlar, büyük yıkımlar ve büyük kanlar gerektiren bir projedir. Afganistan ve Irak'a bizzat ABD müdahelesi, Arap baharları, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da indirilen liderler ve bölünen ülkeler, küresel çetenin çaktığı kılıvcımı alevlendirerek birbirini mezhep dolayısıyla katleden msülümanlar, Suriye, IŞİD... Daha örneğe ihtiyacın var mı?

Dünyada çatışmaların olduğu ve ABD'nin menfaatini etkileyen bölgeler, CFR tarafından şöyle gösterilir. Haritayı direkt CFR'nin kendi sayfasından aldım:Farkındaysan Ortadoğu'da o kadar fazla savaş ve karmaşa var ki, artık noktalar iç içe geçmiş durumda ve birbirinden ayırt edilemeyecek halde. İşte budur BOP. Birilerinin "Merhaba arkadaşlar, biz BOP için sizin ananızı belliyoruz" diye açıklama yapılmasını bekliyorsunuz herhalde. Gerçi bunu söyleseler bile ancak üzerinden mizah yapıp sığır gibi yaşamaya devam edersiniz ya, neyse.

Bir ek bilgi daha vereyim, göz çıkarmaz:Wikileaks'i kurcalarken karşılaştığım bu mail'leşmede, Stratfor daha 2010 yılında AKP ve Feto'nun düşman oluşunu tartışıyordu. (Release Date 2013 dediği şey, Wikileaks tarafından yayınlanma tarihidir. Mail'leşmenin esas tarihi aşağıda yazan 2010-08-25'tir)

O tarihten birkaç sene sonra çatışmaları daha ayyuka çıkar oldu. Zaman ve CIA'in Türkiye şubesi olan Taraf gazetesindeki cemaatçi yazarlar "Büyütülecek bir şey yok" diye açıklamalar yaptılar. Daha dün gibi hatırlıyorum, balık hafızalı olmayın, Akp'lisi de cemaatçisi de ilk başlarda bu çatışmalar için "OYUNA GELMEYELİM ARKADAŞLAR, BİZİ BİRBİRİMİZE KIRDIRMAK İSTİYORLAR, AKP CEMAAT KARDEŞTİR" minvalinde paylaşımlar yapıyorlardı sosyal medyada. Bu "sosyal medya" lafına da uyuzum ama kullanmamız gerekiyor işte ne yapalım, her neyse. Derken AKP-Cemaat çatışması aleni hale geldi, dershanelerin kapatılma kararı, tape'ler falan derken, Tayyip cemaati "Paralel, Haşhaşi" gibi isimlerle iyice düşman olarak tanımladı. İşte o zaman, bizim yıllardır anlatıp da inandıramadığımız şu Fethullah'ın ne mal olduğu gerçeğini kabul etti Akp'liler. Fakat bilgi sahibi olmadan, sırf Tayyip düşman ilan ettiği için...

Bu laflarım birçok insana teshir etmeyecek, bunu biliyorum. 3-4 yıl öncesine kadar Fethullah Gülen'in bir küresel çete uşağı olduğunu anlatmaya çalıştığımızda "SEN BİR FİTNECİSİN" diye konuşan tiplere veya bildikleri halde salak rolüne yatanlara bu anlattıklarım fayda etmeyecek. Gerçekten bir darbe girişimi yapıldığına inanan, tape'lerin kurgu olduğuna inanan insanlara bu anlattıklarım fayda etmeyecek. Öte yandan her kötü şeyin planyacısının Tayyip olmasını isteyen gerizekalı kör muhaliflere de bu laflarım tesir etmeyecek.

Bunları anlattığım için bana birileri "darbeci", birileri "fetocu", birileri "artık Akp'li oldu" diyecek. Kim nasıl görmek istiyorsa öyle iftira atacak. Ortak paydada buluşacakları diğer nokta ise, tüm bu anlattıklarımı "komplo teorisi" diye itibarsızlaştırmak, değersizleştirmek olacak. Sırf işlerine gelmediği için.

Öyleyse bunları neden yazdım? Bir kişi bile anlasa, birkaç kişinin bile aklına soru işareti takılsa, birkaç kişi bile dünyadaki küresel gücün nasıl bizi parmağında oynattığını, birilerine başbakancılık, birilerine devrimcilik, birilerine darbecilik oynattıklarını kavrasa, bu benim ve bizim dünyadaki karımızdır. Esas karım ise, gözleri olmadığı halde her şeyi gören birinin çabalarımı görmesidir.

Yoksa katlanılacak bir mahlukat değil insanoğlu.

Kaynataya selamlar.

Kaydet
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.07.16, 20:00   #2
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 109
Mesajlar: 1,898
Ettiği Teşekkür: 4483
Aldığı Teşekkür: 6737
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Bir Blog Yazısı - "15 Temmuz 2016 Darbeciği" Michael Sikkofield

Bu da yeniçağ gazetesinden bir yazı;

ERDOĞAN'I YANIMDAN NASIL KAÇIRDILAR?


Tuncay MOLLAVEİSOĞLU

17 Temmuz 2016 Pazar 00:00


Ezber bozmama izin verin;

Bu karanlık günden AKP'ye "demokratlık" çıkmaz.

"Demokrasi düşmanları", bu olaydan hareketle "demokrasi savaşçısı" ilan edilemez çünkü;

darbe girişiminin asıl hedefinde olan AKP değildi.

Maddeler halinde birazdan açacağım ama önce tanıklığımı aktarayım:

***

O kaotik gün;

En sıcak çatışma bölgesine 500 metre mesafedeydim.

Erdoğan'ın villasının hemen yanında...

Marmaris'te tatilimizin son günüydü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan büyük bir tesadüf eseri kaldığımız otelin özel villasında konaklıyordu. Villanın çevresinde düşük yoğunluklu güvenlik önlemi alınmıştı...

Tatilciler, Erdoğan'ın havuzuna denizden su çekildiğini fısıldıyor, villada kimlerin kaldığı dedikodusunu yapıyordu.

Akşam saatlerinde haber düştü;

Tanklar köprüyü kapatmış,

Ankara'da sokaklara çıkmıştı.

Savaş uçakları, helikopterler, patlayan bombalar...

Bildiğiniz, izlediğiniz süreç...

***

Marmaris'te ise güvenlik aynı dakikalarda en üst seviyeye taşındı. Çok sayıda polis ve özel harekatçı otel çevresinde konuşlandı. Erdoğan ve ailesinin içinde yer aldığı villanın çevresi karartıldı.

Gecenin ilerleyen saatlerinde otelde sirenler çaldı. Konaklayanlar; büyük çoğunluğu yabancılar, panik içinde sığınaklara indiler. Ardından bir helikopter sesi duyuldu. Ve çatışmalar...

Darbeye teşebbüs edenler villanın çevresine asker indiriyor, helikopterler havadan villayı koruyan güvenlik güçlerine ateş açıyordu.

Bombalar yanımızda patlıyordu.

Oysa Erdoğan ve ailesi kısa süre önce buradan ayrılmıştı. İyi ki de öyle olmuştu. Çünkü şiddetlenen çatışma aralıklarla sabahın ilk ışıklarına kadar sürdü. Bölgeye inen darbe yanlısı askerler ormanlık alanda kayboldu. İki şehit verildiği ajanslara düştü. Sabah saatlerinde tatilcilerde, gece boyunca yaşanan çatışmaların şaşkınlığı ve tedirginliği vardı.

***

Peki bu darbe girişimini nasıl okumalıyız?

"Darbe AKP'den çok TSK'ya karşı planlanmıştır" diyerek medyadaki ezberi bozmama izin verin:

1) İyi planlanmış ancak kötü uygulanmış, aceleye getirilmiş Amerikancı, gerici, Türkiye düşmanı bir girişim. 1960-71-80 darbeleri ve 28 Şubat'ta olduğu gibi ABD'nin örtülü desteği ve TSK içindeki uzantıları ile gerçekleştirildi.

2) Darbe girişimi TSK içindeki cemaatçi yapıya müdahalenin (YAŞ toplantısı) hemen öncesinde gerçekleşti. Bu girişimi; hem bu derin yapılanmanın son bir gayretle kendini koruma güdüsü hem de Türkiye'nin değişen dış politikasından bağımsız düşünmek mümkün değildir.

3) AKP'nin berbat ettiği, Türkiye için ulusal güvenlik sorunu haline gelen dış politikadaki çuvallamadan son dönemde hızla dönülüyor. Rusya'da en yetkili ağızlardan; "Suriye'nin Türkiye'nin ve Rusya'nın toprak bütünlüğü birbiri ile ilişkilidir" açıklaması yapıldı. Bu strateji ABD'nin bölgesel çıkarları ile çatışıyor. Darbe girişiminin bir başka zemini budur.

4) TSK'nın "Kürt koridoruna izin vermeyeceğiz" açıklaması, Rusya, Suriye ve İran ile teröre karşı iş birliği arayışı, içerde verdiği kahramanca mücadele, Amerikancı darbe girişiminin nedenlerinden biridir.

5) Darbe AKP'den çok TSK'ya karşı planlanmıştır. Darbenin başarısız olmasının en temel nedeni, TSK'nın kurumsal olarak bu girişimin içinde yer almaması, tersine karşı durmasıdır. Bu duruş darbecilerin sonuç almasını engelledi. Darbeyi engelleyen de TSK'dır. AKP'nin dış güçlerce "hizaya getirilmesi" için darbeye ihtiyaç yoktur.

6) Türkiye çok sayıda vatan evladını kaybetmiştir. Darbeci askerlerin içinde de sadece emir kulu olanların varlığı unutulmamalıdır!

7) AKP ve Erdoğan bu olaydan bir "demokrasi kahramanlığı" çıkaramaz. Bu iktidarın son dönemde yargı da dahil yapmak istediği tüm değişikliklerle; anti demokratik ve faşizan bir düzeni amaçladığı sır değildir! Demokrasi düşmanları, bu girişimden sonra demokrasi havarisi ilan edilemez. Tekrar edelim, darbede asıl hedef TSK'dır!

8) Polis üzerine düşeni yapmış, gözaltına aldığı askerlere de "hassas" davranmıştır. Yaşanan olaylarda şehit vermiştir.

9) Barışçı bir eylem olan Gezi olaylarında halkın üzerine kurşun ve gaz sıktıran zihniyetin halk goygoyculuğu samimi değil, kendini korumaya yöneliktir. Başbakan ve Cumhurbaşkanı düzeyinde toplumu sokağa çıkarmak, halkı silahların önüne atmak kabul edilemez! Yaşanan ölümlerde sorumlulukları vardır!

10) Sonuçları açısından yaratılan algı şudur ve tehlikelidir: TSK, asker güvenilmez, darbeci/ Emniyet, polis güvenilir, devletçi...

11) Askerlerin tutuklanma görüntüleri, darp edilmeleri, tankların üzerine çıkan AKP'liler... Bu görüntüler 'Arap Baharı'ndaki halk kalkışmaları, asker düşmanlığı fotoğrafı ile örtüşmektedir. Toplumun hafızasında kalacak olan budur ve yine ileriki dönem için çok tehlikelidir.

12) AKP'nin sokaktaki militanları, teslim olan askerlerden bazılarını linç etmiştir, hatta bir askerin kafasını IŞİD yöntemi ile kesmişlerdir. Toplumun hafızasına kazınacak bir başka "Orta Doğu" fotoğrafı budur. Failler derhal bulunmalıdır. Ne Türk askeri kendi halkına kurşun sıkar, ne de Türk Halkı kendi askerinin canına böylesi bir vahşet ile kast eder. Her iki taraftaki bu "kışkırtıcı" unsurlar mutlaka ortaya çıkarılmalıdır.

13) TSK hiçbir dönemde, "başarılı" olduğu darbeler dahil halka silah doğrultmamıştır. Bu darbe girişimi TSK'nın kendi insanına kurşun sıkan, kendi halkını öldüren, bombalayan bir yapı olduğu izlenimi yaratmaya yöneliktir. Bu bakış ile kumpas davalarında uydurma iddianamelerde geçen; "kendi uçağını düşürecek", "kendi halkını bombalayacak" senaryolarının hayata geçirildiğini görebiliyoruz.

***

Türkiye bir badire atlattı. Emperyalizmin kumpas davalarından bu yana "hizaya getirmeye çalıştığı" TSK'ya karşı en güçlü ve en organize eylem gerçekleşti. Eyleme engel olan da yine TSK idi.

En az darbe girişimi kadar tehlikeli bir başka görüntü daha vardı.

AKP'nin milisleri, askere karşı ilk kalkışma, "direnme" eylem provasını yaptı. Daha önce toplumsal olaylarda mantar gibi türeyen eli palalı, sopalı, silahlı tipler meydanlardaydı.

Darbeyi soruşturanların bu illegal oluşumları da göz ardı etmemesi Türkiye'nin yararına olacaktır! Muhalefetin bu konuyu gündemde tutması sonraki senaryolar açısından hayati önemdedir.

Kaynak
Erdoğan'ı yanımdan nasıl kaçırdılar? - Tuncay MOLLAVEİSOĞLU
__________________
Sevmekten asla vazgeçmeyin. Sevgisiz bir hayat amaçsız, anlamsız olur. Alkanaga
alkanaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
15 temmuz 2016 darbeciği, blog, michael, sikkofield, yazısı


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 02:15.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2018 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.