Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 25.05.17, 05:36   #1
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 967
Mesajlar: 10,384
Ettiği Teşekkür: 45674
Aldığı Teşekkür: 39279
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Kuran'da Oruç Nasıl Anlatılıyor | İlahiyatçı Cemil Kılıç

Kuran'da oruç nasıl anlatılıyor
İlahiyatçı Cemil Kılıç yazdı...

Türkiye ve İslam dünyası Ramazan ayını karşılamaya hazırlanıyor. Özellikle Türkiye’de Ramazan ayı geldiğinde bir kısım televizyon kanallarında bu aya özel ilginç dini yayınlar yapılıyor. Bu yayınlarda zaman zaman seviyenin çok düştüğü malumdur. İzleyici yahut konukların sorduğu bazı sorular, bazen komedi filmlerindeki replikleri anımsatıyor. Nitekim bu programlarda yer alan bazı ilahiyatçıların hal ve tavırlarından esinlenen usta komedyenlerin çeşitli skeçler ürettiklerini de biliyoruz.

Aradan geçen yüzıllara rağmen avamın oruca ve Ramazan ayına ilişkin soruları neredeyse hiç değişmiyor. Temel argümanı; “orucu ne bozar?” ifadesi olan malum sorular, aktüel ve popüler olma özelliklerini hiç yitirmiyor.

Ancak oruca ve Ramazan ayına ilişkin bilinmesi gereken fakat pek gündeme getirilmeyen çok önemli konular var. Bu yazıda işte o konulara ilişkin birkaç hususa yer vermek istiyorum.

Ramazan ayı orucu, Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye hicretinin ikinci yılında farz kılınmıştır. Dolayısıyla Hz. Muhammed, sadece 8 yıl Ramazan orucu tutmuştur.

Hz. Muhammed’in tuttuğu Ramazan oruçları günlerin kısa olduğu kış mevsimine denk gelmiştir. Yani Hz. Muhammed ömrü yetmediği için uzun yaz günlerinde hiç oruç tutmamıştır.

İlk Ramazan orucu 624 yılının Şubat ayında tutulmuştur. Hz. Muhammed Şubat ve Aralık aylarında oruç tutmuştur. Bu aylarda gündüzlerin kısa olduğu malumdur.

Acaba Hz. Muhammed’in ömrü yetseydi ve uzun yaz günlerinde de oruç tutma deneyimi yaşasaydı oruca ilişkin yeni bir düzenleme, yeni bir vahiy gelirmiydi? Zira peygamberin yaşamında bazı uygulamaların zamanla değiştiği ve bu değişimin de vahye dayandırıldığı malumdur.

Hatta bu durum oruç konusunda da yaşanmıştır.

Nasıl mı?

Anlatalım...

Ramazan orucu ilk farz kılındığında tıpkı Muharrem orucu gibi tutuluyordu. Araplar Muharrem orucu tutmayı da Yahudilerden öğrenmişlerdi. Muharrem orucunda yalnızca tek öğün yenilirdi. Bir sonraki günün orucu yatsı vakti başlardı. Yani akşam açılan oruç, bir kaç saat sonra yeni günün orucuna niyet edilerek devam ederdi. Yalnıca akşam ile yatsı arasında yeme içme serbestti. İmsak, sahur diye bir şey yoktu. Ayrıca oruç gecelerinde tıpkı gündüz olduğu cinsellik yasaktı.

Ancak bu kurallar sonradan değişti.

Değişimi Dişi Sığır Bölümü / Bakara Suresi 187. Ayetten öğreniyoruz.

Bu ayette oruç gecelerinde cinsel ilişkinin serbest bırakıldığı ve oruca başlama vakti konusunda, sabah siyah iplikle beyaz ipliğin ayırdedilecek kadar havanın aydınlanmasının esas alınması gerektiği belirtilmektedir. Ayette şöyle deniliyor:

“Oruç gecelerinde kadınlarınızla ilişki size helal kılındı... Allah bu yüzden sizin kendinizi yiyip bitirdiğinizi bildiği için tövbenizi kabul edip sizi bağışladı. Artık onlara serbestçe yaklaşın... Tanyerinin ak ipliği kara ipliğinden ayırdedilinceye değin yiyin için. Daha sonra da gece oluncaya değin orucunuzu tamamlayın...” (1)

Ramazan orucunun emredildiği 185. Ayette böylesi hiçbir kuraldan bahsedilmemiştir. Bu nedenle oruç, Yahudilerin tuttuğu gibi tutuluyordu. Fakat 187. Ayette çok köklü bir değişikliğe gidildiği görülüyor. Peki neden bu değişikliğe gidildi?

Çünkü bir şey yaşandı.

Hattap oğlu Ömer, (Halife Ömer) bir yatsı vakti mescitte ibadetten sonra peygamberin yanına gidip ona şöyle dedi:

“Ey Allah’ın elçisi, ben dün gece yasak olmasına rağmen yatsı ibadetinden sonra eşimle birlikte oldum.” Peygamber, Hattap oğlu Ömer’e; “Bu sana yakışmadı ey Ömer!” dedi.

Bu konuşmaya tanık olanlardan bazıları da geceleri eşleriyle birlikte olduklarını itiraf ettiler. Peygamber üzüntü ve kızgınlıkla oradan ayrıldı. Daha sonra işte bu yaşanan olay üzerine 187. Ayet geldi ve oruç gecelerinde cinsel ilişki serbest bırakıldı. (2)

Görüleceği üzere Hattap oğlu Ömer’in yaşadığı bir hadise nedeniyle orucun kuralları değişti ve yasak olan cinsellik serbest bırakıldı. Kim bilir belki peygamber, uzun yaz günlerinde de oruç deneyimi yaşasaydı büyük olasılıkla orucun süresi konusunda da bir değişiklik sözkonusu olabilirdi.

Öte yandan aslında sanıldığının aksine oruc günlerinin sayısı da ihtilaflıdır. Zira ne 185. Ayette ne de 187. Ayette oruç günlerinin sayısı açıklıkla ifade edilmiş değildir. Neredeyse icmaya yakın derecede yani görüş birliği içerisinde ulema, oruç günlerinin sayısının Ramazan ayının tümü olduğu noktasındadır. Yani 29 – 30 gün...

Ancak yine de aykırı yahut uç görünse de oruç günlerinin sayısı konusunda farklı fikirler de vardır. Bu farklı fikirlerin sebebi de hem ilgili ayetlerde oruç günleri sayısının açıkça belirtilmemiş olması hem de 184. Ayette geçen “Eyyamen Ma’dudat” ifadesidir.

Ayette orucun sayılı günlerde olduğu belirtilmektedir.

“Eyyamen ma’dudat” ifadesinin Arapçada sayılı günler yahut birkaç gün anlamına geldiği ifade ediliyor. Birkaç gün yahut sayılı gün ise 3 ila 10 gün arası bir günü işaret etmektedir.

Kur’an yorumcusu Fahruddin Razi, “Tefsir’ül – Kebir” adlı yapıtında Bakara Suresi 80. ayeti yorumlarken bu görüşü ortaya koyuyor.

“Eyyamen ma’dudat” ifadesi Kur’an’ın başka ayetlerinde de geçmektedir.

“İsrailoğlulları; sayılı bir kaç gün dışında ateş bize dokunmayacaktır, dediler…” (Dişi Sığır Bölümü / Bakara Suresi 80. Ayet.)

“Onların bu tutumlarının nedeni “ateş bize sayılı birkaç gün dışında dokunmayacaktır,” demeleridir…” ( İmaran Ailesi Bölümü / Al – i İmran Suresi, 24. ayet. )

“Tanrı’yı sayılı günlerde anın…” (Dişi Sığır Bölümü / Bakara Suresi, 203.ayet.)

“Eyyamen ma’dudat” ifadesiyle birkaç günün kastedildiği görülmektedir. Bu ifadeyle en az üç, en çok 10 günün işaret edildiğinin Kur’an’da pek çok kanıtı vardır.

Bunlardan biri de Dişi Sığır Bölümü / Bakara suresi 196. ayettir:

“...Bunu bulamayan ORUÇ tutsun: Bu, üç günü hacda, yedi günü döndüğünüzde, tam on gündür. Bu, ailesi Mescid-i Haram'da oturmayan kişi içindir...”

Görüleceği üzere hac ibadetiyle ilgili bu ayette oruç günleri konusunda bir açıklama vardır. Bakara Suresi 184. ayette belirtilen “Sayılı Günler” sözünün ne anlama geldiği bu ayette bizzat Kur’an tarafından açıklanmaktadır. Kur’an’ın, Kur’an’la tefsir edilmesi ilkesiyle hareket edildiğinde böylesi bir yoruma ulaşmak mümkün olabilmektedir.

Kur’an’da on gün kavramına yapılan göndermeler başka ayetlerde de vardır. Nitekim Araf Suresi 142. ayette de on gün vurgusu yer almaktadır:

“Musa ile otuz gece için sözleşmiştik. Ve bunu bir ON ekleyerek tamamladık…”

Bununla birlikte on gün yahut on gece kavramına yapılan en güçlü vurgu Fecr Suresi’nin 1 ve 2. ayetlerinde bulunuyor.

“Tan yerine ve on geceye and olsun…”

Burada orucun başlama vaktine de bir vurgu söz konusudur. Tan yerine yemin edilmesi bu bağlamda değerlendirilmelidir. Bu ayetlerdeki “on gece” ifadesiyle Muharrem ayının ilk on gününe işaret edildiği ve Muharrem orucuna gönderme yapıldığı belirtilmektedir.

Dişi Sığır / Bakara Suresi 185. Ayette geçen “şehr” ifadesiyle takvim ayı değil de gökte beliren dolunayın kastedildiği, dolayısyla da Ramazan orucu günlerinin dolunay günleri olduğu da ileri sürülmektedir. Buna göre de Ramazan’da oruç günü sayısı 3’tür. Zira dolunay üç gün sürmektedir.

Bir diğer ilginç bilgi de şudur:

Hz. Muhammed, Mekke’den Medine’ye hicretin ikinci yılına değin ayda üç gün oruç tutulmasını öğütlemiştir. Fakat bunu zorunlu kılmamıştır. (2)

Bu nedenle Ramazan ayında da aslında oruç, üç gün olarak tutulmuş ve bu, farz-ı ayn olarak görülmemiştir. Alevi geleneğinde zorunlu olmamakla birlikte Ramazan ayında üç gün oruç tutma uygulamasının dayanaklarından birinin de Hz. Muhammed’in bu pratiği olduğu anlaşılmaktadır.

Bu arada hemen belirtelim ki, Alevi geleneğinde farz-ı ayn anlamında Ramazan ayında bir ay süreyle oruç tutma uygulaması yoktur.

Alevilikte 10-12 günlük Muharrem orucu muteberdir. Oruçla birlikte aynı zamanda Kerbela şehitleri için yas da tutulur.

Aslında Ramazan orucu konusunda bütün İslamî ekollerin ittifakı diye bir durum yoktur. Yani bu konuda Aleviler yalnız değildir. Nizari İsmailîleri de benzer bir tavra sahiptir. Nizarî İmamlarından 2. Hasan, bir Ramazan günü (17 Ramazan 559 / 8 Ağustos 1164) mehdiliğini ilan ederek oruç, namaz gibi şerî ibadetleri / ritüelleri kaldırdığını açıklamıştır. Böylece Nizari İsmailîleri Sünni-Şii şerî ibadetleri büyük ölçüde terketmişlerdir. Bazıları Alevilikteki durumu da Nizarî etkiye bağlarlar.

Ramazan ayının ne zaman başladığı konusunda da İslam ülkeri arasında görüş birliği yoktur. Bazı ülkeler, Ramazan’a bir gün evvel başlarken bazıları da bir gün geç başlamaktadır. Bu konuda hilalin görülmesi (rüyet – i hilal) meselesi temel etkendir. Bazıları hilalin çıplak gözle görülmesinin şart olduğunu ileri sürmekte, bazıları ise böyle şarta yer olmadığını, teknolojik aygıtlarla ayın ne zaman başladığını tespit etmenin çok kolay olduğunu belirtmektedirler.

Orucun başlama vakti konusunda da süregelen tartışmalar vardır. İmsak vakti noktasında Diyanet İşleri Başkanlığı ile bir kısım ilahiyatçılar arasında 70 dakikalık bir zaman farkı vardır.

Peki orucu gerçekte kimler tutmalıdır?

İslam’da ibadetler / ritüeller konusundaki önemli unsurlardan biri de kişinin bu ibadetleri / ritüelleri yapabilmesi için hür / özgür olması yani köle olmaması gereğidir. Buradan hareketle köleler, efendileri izin vermedği müddetçe bu tür ritüelleri yapamazlar. Nitekim Cuma namazının şartlarından birinin hürriyet olduğu ilmihal kitaplarında açıkça ifade edilmektedir. Hür olmayana gerçekte ibadet yükümlülüğü yoktur. Bu genel hüküm uyarınca aslında oruç için de hürriyet şarttır. Hürriyetin kapsamı yalnızca köle olmamak biçiminde anlaşılamaz. Zaten resmi manada bugün kölelik yasaktır ve köle bulunmamaktadır. Ancak insanların köle olmamaları demek, yaşamlarının her anında özgür oldukları anlamına da gelmemektedir. Sözgelimi memuriyet, işçilik gibi statülerde bulunanların hürriyetleri kısıtlıdır. Tam anlamıyla özgür değildirler. Bu gibi kimselerin gerçekte oruç yükümlülükleri yoktur. Köleliğin cari olduğu dönemlerde büyük takat gerektiren işleri zaten köleler yapmaktaydılar. Efendileri ise yorucu hiçbir işle meşgul değillerdi. Kölelerin efendileri için yani hürler için bir yükümlülük olan oruç ibadeti / ritüeli ilave bir bedensel / fiziki bir güç gerektirmediğinden yerine getirilmesi herhangi bir zorluğa yol açmıyordu. Ancak köleler için durum bambaşkaydı. Zaten efendileri de verim kaybı yaşamamak için kölelere oruç tutturmuyorlardı.

Açıkça ifade edelim ki geçmişin köleleri aslında bugünün işçileridir. İşçi konumunda olan yahut ağır işlerde çalışan ve oruca güç yetiremeyen yahut zor güç yetiren kimseler için oruç yükümlülüğü yoktur. Onlar ilgili ayetlerde belirtildiği üzere maddi imkanları el veriyorsa fidye vermekle yükümlüdürler.

Nitekim; 184. Ayette geçen “yutîkune” / “güç yetirememek – zorlukla güç yetirmek” ifadesi bağlamında müfessir İbn Abbas’tan beri bir tartışma söz konusudur. Buradan hareketle sadece hasta, gebe ve yolcular değil, güçsüz kimseler de oruç tutmakla yükümlü değildirler. Muhammed Abduh gibi modernist İslam düşünürleri güçsüz kimseler yahut zorlukla güç yetiren kimseler ifadesinin kapsamına ağır işlerde çalışan işçileri de dahil etmektedirler. (3)

Oruçla ilgili bir başka konu da şudur:

184. Ayetteki hükümler gereğince Ramazan orucunun tümüyle ihtiyarî bir ibadet olduğu, dileyenin oruç tutabileceği, dileyenin ise fidye verebileceği belirtilmektedir. Hatta bu ayette ifade edildiği üzere bu ibadeti / ritüeli yapmanın daha hayırlı olduğu ama yapamayanların da fidye verebileceği hükmü gayet nettir. Ama bazıları sonra gelen 185. Ayetin 184’teki hükmü neshettiğini ileri sürmektedirler. Lakin neshi kabul etmeyen pekçok İslam bilgini 184. Ayetin hükmünün cari olduğunda ısrarlıdırlar.(4)

Açıkçası üzerinde bu denli söz söylenen, hakkında kitaplar yazılan ve aktüel anlamda kendisine ilişkin günlerce televizyon programları yapılan Ramazan orucu konusunda Kur’an’da hiçbir cezaî hüküm bulunmamaktadır. Yani bu orucu tutmayanların nasıl cezalandırılması gerektiği yahut nasıl cezalandırılacağı hususunda Kur’an’da tek bir ifade bile yoktur. Tıpkı namaz kılmamanın da cezasının olmayışı gibi. Fakat dört Sünni fıkıh mezhebinin uleması oruç tutmayanların ve namaz kılmayanların, Kur’an’a rağmen, hapis, dayak ve öldürülmeye kadar varacak şekilde çeşitli cezalara çarptırılması gerektiği yönünde hükümler ihdas etmişlerdir.

Oruç tutarken orucunu bozan kimsenin 61 gün keffaret orucu tutması gerektiği yönündeki görüş de sonradan uydurma olup Kur’an’da böylesi bir hüküm kesinlikle yoktur.

Görüleceği üzere neredeyse hemen hemen her dinsel konuda olduğu gibi oruç konusunda da Kur’an’dan bir hayli uzaklaşılmış ve Kur’an’a aykırı bir yığın kural ihdas edilmiştir.

Oysa takip edilmesi lazım gelen yol bellidir; Kur’an’a uymak!

Kur’an da bize bildiriyor ki Ramazan orucu konusunda net bir gün sayısı yoktur. Dileyen dilediği kadar tutabilir. Ayrıca dileyen tutar, dileyen de fidye verir. Tutmayanlar için herhangi bir ceza da söz konusu değildir. Ancak yine Kur’an’ın ifadesiyle “bu orucu tutmak, tutmamaktan daha hayırlıdır!”

Lakin Ramazan orucu tutmadığı için yüzyıllardır zulme uğrayan mazlumları da hüzünle anımsamaktan kendimizi alıkoyamıyoruz. Özellikle Alevi canlarımıza karşı yapılan kabul edilmez uygulamalar öyle anlaşılıyor ki hiçbir zaman unutulmayacaktır.

Biz yine de son söz olarak; Ramazan ayının her şeyden önce farklılıklara saygı duygusunu güçlendiren bir ay olmasını dileyelim. İman ederek oruç tutan her müminin de orucunun kabulünün niyaz edelim.

Ramazan buyursun gelsin ama gerçekten HOŞ gelsin! Zira hoş olmayan şeyler yaşamak istemiyoruz.

Cemil Kılıç - İlahiyatçı yazar

Odatv.com

Dipnotlar:

Cemil Kılıç, Anlamak İçin Türkçe Kur’an (Meal), s. 43.
Fahruddin Er-Râzi, Tefsir-i Kebir Mefâtihu’l-Gayb, c. IV, s.385; İbn Kesir, Muhtasar Kur’an-ı Kerim Tefsiri, c. I, s.143.
Mevdudi, Tefhimu’l Kur’an, c. I, s. 143.
Yaşar Nuri Öztürk, Kur’an’ın Temel Kavramları, s. 518.
Yaşar Nuri Öztürk, age. S. 519 – 520.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.05.17, 05:44   #2
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 967
Mesajlar: 10,384
Ettiği Teşekkür: 45674
Aldığı Teşekkür: 39279
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Hoş gelmiş mübarek (!) ramazan. Okumalısın!

Şurası çok ilginç:

Alıntı:
Ancak köleler için durum bambaşkaydı. Zaten efendileri de verim kaybı yaşamamak için kölelere oruç tutturmuyorlardı.
Taaa Muhammed zamanı ha...

Egemen olan köle sahibi müslümanlar (!) kardan/verimden kısıntı yapmamak için kölelere oruç tutturmuyor!

....

Din islam!

Zaman Muhammed zamanı.

Köleler var ha! Hani İslam' da her kul eşitti?

Ve öyle soyguncu ki o zamanın islamik efendileri, kölelerinden azami sömürü verimi alabilmek için kölelerine oruç tutturmuyor...

...

Boşuna demiyorum:

''Din; rezil köylü kurnazlarının icadıdır.''

Allah' ın bu peygamber bozuntuları ve onların uydurduğu dinlerle ilişkisi falan yoktur.

Peygamber sahtekarlarına ve onların dinine inanan Allah' a inanmaktan feragat etmiştir.

Bu budur; başka da izahı falan yoktur bunun.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.05.17, 11:46   #3
Uzman Üye

Senfonim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2017
Konular: 39
Mesajlar: 1,151
Ettiği Teşekkür: 3647
Aldığı Teşekkür: 3780
Rep Derecesi : Senfonim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSenfonim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSenfonim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSenfonim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSenfonim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSenfonim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSenfonim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSenfonim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSenfonim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSenfonim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSenfonim şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Hoş gelmiş mübarek (!) ramazan. Okumalısın!

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Aristo Mesajı göster
Şurası çok ilginç:Taaa Muhammed zamanı ha...

Egemen olan köle sahibi müslümanlar (!) kardan/verimden kısıntı yapmamak için kölelere oruç tutturmuyor!

....

Din islam!

Zaman Muhammed zamanı.

Köleler var ha! Hani İslam' da her kul eşitti?

Ve öyle soyguncu ki o zamanın islamik efendileri, kölelerinden azami sömürü verimi alabilmek için kölelerine oruç tutturmuyor...

...

Boşuna demiyorum:

''Din; rezil köylü kurnazlarının icadıdır.''

Allah' ın bu peygamber bozuntuları ve onların uydurduğu dinlerle ilişkisi falan yoktur.

Peygamber sahtekarlarına ve onların dinine inanan Allah' a inanmaktan feragat etmiştir.

Bu budur; başka da izahı falan yoktur bunun.
Allah ın gözünde her Kul eşit zaten.
Emrettiği de eşitlik

Eşitliksizlik adaletsizlik yapan insanlardan bize ne ?
Beni kimsenin yaptığı bağlamaz..Ben kendi yaptıklarımdan sorumluyum.
__________________
Senfonim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Senfonim'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.05.17, 13:53   #4
. . . . Gurbet Ellerde . . . .

Insanlikarayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 289
Mesajlar: 10,681
Ettiği Teşekkür: 130290
Aldığı Teşekkür: 42115
Rep Derecesi : Insanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Insanlikarayan - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: Hoş gelmiş mübarek (!) ramazan. Okumalısın!

Alıntı:
Hoş gelmiş mübarek (!) ramazan. Okumalısın!
Alıntı:
Odatv.com
Alıntı:
Cemil Kılıç - İlahiyatçı yazar
Kaynak olarak birde odatv gösterdigin icin ilk olarak oraya baktim!.

Buna benzer yazi bulamadim!.

Cemil Kılıç olarak arattirdim, oradada ilk etapta buna benzer bir yazi bulamadim.

Attigin baslik üzerinede, google bir sonuc cikarmadi!.

Simdi bunun icini bile okumadigimi söyleyip, Kaynak gösterdigin gibi, kaynaginida ortaya koyabilirmisin?.

Kuran'da oruç nasıl anlatılıyor

Baslikla Kici ayni degil.

Üzerine Okumalisin yazisi oldugu icin, okumaktan men ettigimi söyliyebilirim.
__________________


Türkiyede yasamasa bile!.

Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.

Çetin Düşlü.
Insanlikarayan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.05.17, 14:08   #5
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 5374
Mesajlar: 24,278
Ettiği Teşekkür: 97062
Aldığı Teşekkür: 135129
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Hoş gelmiş mübarek (!) ramazan. Okumalısın!

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Insanlikarayan Mesajı göster
Kaynak olarak birde odatv gösterdigin icin ilk olarak oraya baktim!.

Buna benzer yazi bulamadim!.

Cemil Kılıç olarak arattirdim, oradada ilk etapta buna benzer bir yazi bulamadim.

Attigin baslik üzerinede, google bir sonuc cikarmadi!.

Simdi bunun icini bile okumadigimi söyleyip, Kaynak gösterdigin gibi, kaynaginida ortaya koyabilirmisin?.

Kuran'da oruç nasıl anlatılıyor

Baslikla Kici ayni degil.

Üzerine Okumalisin yazisi oldugu icin, okumaktan men ettigimi söyliyebilirim.

Yazının linkini koydum.
__________________


Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.05.17, 14:32   #6
. . . . Gurbet Ellerde . . . .

Insanlikarayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 289
Mesajlar: 10,681
Ettiği Teşekkür: 130290
Aldığı Teşekkür: 42115
Rep Derecesi : Insanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Insanlikarayan - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: Kuran'da Oruç Nasıl Anlatılıyor | İlahiyatçı Cemil Kılıç

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster

Yazının linkini koydum.
Linki sonunda bulmustumda, Baslikla yeniden uyusmamisti.

Alinti olarak verildiginde, basligindan sonra alinti, eger eklenti yapma duygusunda bulunursa, anlasilacak sekilde kesim olarak beriltilmemisti.

OdaTV´yede link ekliyebilirdi.

Kopyalamayi biliyorda, Link eklemeyi neden esirgiyor?.
__________________


Türkiyede yasamasa bile!.

Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.

Çetin Düşlü.
Insanlikarayan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.05.17, 14:37   #7
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 5374
Mesajlar: 24,278
Ettiği Teşekkür: 97062
Aldığı Teşekkür: 135129
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kuran'da Oruç Nasıl Anlatılıyor | İlahiyatçı Cemil Kılıç

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Insanlikarayan Mesajı göster
Linki sonunda bulmustumda, Baslikla yeniden uyusmamisti.

Alinti olarak verildiginde, basligindan sonra alinti, eger eklenti yapma duygusunda bulunursa, anlasilacak sekilde kesim olarak beriltilmemisti.

OdaTV´yede link ekliyebilirdi.

Kopyalamayi biliyorda, Link eklemeyi neden esirgiyor?.
Anlaşıldı sorun yok Çetin.


Tamamdır
__________________


Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.05.17, 19:45   #8
Üye

murtazaaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2017
Yaş: 29
Konular: 20
Mesajlar: 102
Ettiği Teşekkür: 2
Aldığı Teşekkür: 355
Rep Derecesi : murtazaaa gurur duyuluyormurtazaaa gurur duyuluyormurtazaaa gurur duyuluyormurtazaaa gurur duyuluyormurtazaaa gurur duyuluyormurtazaaa gurur duyuluyormurtazaaa gurur duyuluyormurtazaaa gurur duyuluyormurtazaaa gurur duyuluyormurtazaaa gurur duyuluyormurtazaaa gurur duyuluyor
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Hoş gelmiş mübarek (!) ramazan. Okumalısın!

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Senfonim Mesajı göster

Allah ın gözünde her Kul eşit zaten.
Emrettiği de eşitlik

Eşitliksizlik adaletsizlik yapan insanlardan bize ne ?
Beni kimsenin yaptığı bağlamaz..Ben kendi yaptıklarımdan sorumluyum.
Kuran'ın değişmediğini kabul ediyorsanız.
Allah'ın gözünde,
Cariyeler ve müslüman kadınlar,
köleler ile
- özgür Müslümanlarla ve
diğer dinlere inananlarla, Müslüman olanlar;
eşit mi,
İslama göre ; kadın ve erkek eşit mi? diye tekrar ayetlere göz atmanızı tavsiye ederim.
Yılların verdiği şartlanmışlıklarla, kendi içinizideki dini, İslam'a yamamaya çalışmayalım.
Çünkü kendilerini DİNDAR lanse edenler gerçek İslam'ı biliyorlar ve dine uygun yaşamı olmayanların, yaşam şekillerini İslama yamamalarını kabul etmiyorlar.
Kısacası hayaller, gerçeklere uymuyor, demokratik ve insancıl yamalar dine tutmuyor.
__________________
murtazaaa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz murtazaaa'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.05.17, 20:00   #9
Tam Üye

Bursalı68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 8
Mesajlar: 257
Ettiği Teşekkür: 626
Aldığı Teşekkür: 1094
Rep Derecesi : Bursalı68 gurur duyuluyorBursalı68 gurur duyuluyorBursalı68 gurur duyuluyorBursalı68 gurur duyuluyorBursalı68 gurur duyuluyorBursalı68 gurur duyuluyorBursalı68 gurur duyuluyorBursalı68 gurur duyuluyorBursalı68 gurur duyuluyorBursalı68 gurur duyuluyorBursalı68 gurur duyuluyor
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Kuran'da Oruç Nasıl Anlatılıyor | İlahiyatçı Cemil Kılıç

Merhaba,

Konu sıkıntılı bir konu gerçekten...Sıkıntılı olması hem Kur'an açısından bakıldığında, hem de toplumsal alışkanlık geçmişmize ve şuan devam edegelen geleneklere bakıldığında daha da derinleşiyor...

Evet sevgili Senfonim'in söylemi de doğru ancak bir yere kadar.Yani " Eşitsizlik, adaletsizlik yapan insanlardan bize ne ? "...Evet bize ne diyebiliriz, ancak maalesef bu kadar basit olmuyor...En azından bugün için " bize ne " diyebilmek oldukça zor, çünkü size karşı bakış açısı sorun oluyor zaten...

Basitçe örnekleyeyim...RAMAZAN DAVULU sorunu...!

Dinde yeri yok, ancak Osmanlı döneminden kalan veya eski devirlerden kalan bir uyarı sistemi, ancak halen devam etmekte ve artık günümüzde bu rahatsızlık vermekte...Eeeee dinleme kardeşim...Diyebilirler....Dinlememek için ne yapacağız? Rahatsızlığımızı dile getirsek bir dert, getirmesek bir dert...

Teravih namazlarında megafonun sesinin dışarı verilmesi (hoş Cuma namazlarında da yapıyorlar ya )...Bundan ben rahatsızlık duyuyorum...Bana ne kardeşim sen ibadet yapıyorsan, ne diye beni rahatsız ediyorsun...! Haaa bunu gidin o camiinin önünde söyleyin bakalım neler oluyor..!

Oruç şu kadar gün, bukadar gün, cezası var-yok, bunlar ayrı...Toplumu oluşturan bireyleri rahatsız etmedikten sonra.... Evet işte o zaman BİZE NE diyebiliriz...Ancak beni rahatsız ediyor ise bunu söylemek de en doğal hakkımız...Ancak bu hakkımızı BAĞNAZ bir toplumda haykıramazsınız...

Dini konuda bu toplum oldukça CAHİL ve BAĞNAZ...!

Bu da bizim için büyük sorun...

Sağlıcakla kalınız...
__________________
Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların bir şey yapmaması kafidir...
Edmund BURKE
Bursalı68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.05.17, 20:02   #10
Üye

murtazaaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2017
Yaş: 29
Konular: 20
Mesajlar: 102
Ettiği Teşekkür: 2
Aldığı Teşekkür: 355
Rep Derecesi : murtazaaa gurur duyuluyormurtazaaa gurur duyuluyormurtazaaa gurur duyuluyormurtazaaa gurur duyuluyormurtazaaa gurur duyuluyormurtazaaa gurur duyuluyormurtazaaa gurur duyuluyormurtazaaa gurur duyuluyormurtazaaa gurur duyuluyormurtazaaa gurur duyuluyormurtazaaa gurur duyuluyor
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kuran'da Oruç Nasıl Anlatılıyor | İlahiyatçı Cemil Kılıç

@Aristo nikli üyenin alıntıladığı yukarıdaki makaleye,
@Insanlikarayan nikli üyenin yazdığı aşağıdaki yanıta (!) bakınca;
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Insanlikarayan Mesajı göster
Kaynak olarak birde odatv gösterdigin icin ilk olarak oraya baktim!.
Buna benzer yazi bulamadim!.
Cemil Kılıç olarak arattirdim, oradada ilk etapta buna benzer bir yazi bulamadim.
Attigin baslik üzerinede, google bir sonuc cikarmadi!.
Simdi bunun icini bile okumadigimi söyleyip, Kaynak gösterdigin gibi, kaynaginida ortaya koyabilirmisin?.
Kuran'da oruç nasıl anlatılıyor
Baslikla Kici ayni degil.
Üzerine Okumalisin yazisi oldugu icin, okumaktan men ettigimi söyliyebilirim.
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Insanlikarayan Mesajı göster
Linki sonunda bulmustumda, Baslikla yeniden uyusmamisti.

Alinti olarak verildiginde, basligindan sonra alinti, eger eklenti yapma duygusunda bulunursa, anlasilacak sekilde kesim olarak beriltilmemisti.

OdaTV´yede link ekliyebilirdi.

Kopyalamayi biliyorda, Link eklemeyi neden esirgiyor?.
@Insanlikarayan nikli üyenin, @Aristo'ya karşı duyduğu hınç, öfke, kıskançlık duyguları taşıyor.
Çünkü eleştirdiği konu sadece ve sadece, yazının başlığının değiştirilmi olması ve alıntı verildiği halde link verilmemesiydi ki, alıntı verilmişse link verilmeyebilir.
Sanırım @Insanlikarayan, nikli üye;
@Aristo nikli üyenin, CHP'yi eleştirmelerinden, dini gerçekleri sık sık kaleme alıp yazmasından, Türkiye'nin bölünmekten başka çıkarı olmadığını söylemesinden, rahatsız olduğu için,
@Aristo nikli üyenin başka konulardaki açıklarını hedef alarak yıpratma veya yıldırma yolunu seçiyor.
Bir başka gözlemim de;
@Insanlikarayan, nikli üye kendi Türkçe'sinin yetersizliğinden gocunuyor olmalı ki, bir çok kez başka üyelerin yazım hatalarını rencide edici boyutlarda eleştirerek, üyeleri yazmaktan ve forumdan soğutuyor.
Bu davranışı, psikolojideki
''Yansıtma.(Kendini başkalarında görmek)'' savunmasını anımsatıyor.
Bilindiği gibi, Psikolojide DIŞA YANSITMA:

İnsanın kendisinde görmek istemediği eksik, yersiz davranışları, beğenmediği duygu, düşünce, istek ve amaçları başkalarına ya da çevresine yüklemesidir.
Burada iki tür davranış söz konusudur.
Birinde kişi beceriksizliğinin, yetersizliğinin, başarısızlığının nedenlerini başkalarında arar.
Okulda başarısız olan genç bu durumdan ana babasını, öğretmenini sorumlu görür. Ya evde kendisine çalışma olanağı verilmediğini ileri sürer ya da öğretmeninin kendisine taktığından söz eder.

İkinci yansıtma biçiminde kişi kendisinin olumsuz, çirkin, hatalı istek ve tutumlarını başkalarına yakıştırır.
Kimi kez dışa yansıtma düzeni iki kişi arasında karşılıklı olarak işler. İki taraf da bütün çirkin ve kötü gördükleri yanlarını birbirlerine yansıtırlar. Bu durumda ilişki kurup sürdürme olanağı kalmaz. Bir sınır içinde kişiliği kaygıdan koruyan, kişilik gelişmesinde olumlu kalkıları olan bu düzenleme aşırı ve sürekli olursa kişinin kendisini doğru tanıyıp değerlendirmesini bozar. Ruhsal hastalıklarda dışa yansıtma, algı ve düşünce sapmalarına, halüsinasyonlara ve taşkınlıklara neden olur. KAYNAK
__________________
murtazaaa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz murtazaaa'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
gelmiş, mübarek, okumalısın, ramazan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 01:48.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2017 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.