Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 03.07.17, 01:56   #1
Müdavim

Rosebud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 611
Mesajlar: 4,435
Ettiği Teşekkür: 13334
Aldığı Teşekkür: 15239
Rep Derecesi : Rosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart 'Türkiye Erdoğan Yüzünden Parçalanacak ve Çökecek'

AKP Genel Başkanı Erdoğan'la Twitter'dan yaptığı atışmalarıyla tanınan ünlü neocon Michael Rubin yazdığı yeni bir yazıyla Türkiye'nin gidişatıyla ilgili uyarılarda bulundu.


Pentagon eski üst düzey danışmanlarından, ABD politikalarına yön vermekle tanınan strateji ve düşünce kuruluşu American Enterprise Instute (AEI) analisti Neo-Con yazar Michael Rubin, Türkiye hakkında yeni bir yazı yayımladı. Yazısında Beyaz Saray’ın ve Pentagon’un düşünmesi gereken sorunun “Türkiye'yle nasıl iyi dost oluruz değil, Türkiye'nin çöküşünü nasıl yöneteceğiz olmalıdır.” diyen Rubin yazısında şunları söyledi:

“Türkiye'nin bulunduğu yol kaosa, çöküşe ve devletin yıkımına mı uzanıyor? Ne yazık ki, cevap 'evet' olabilir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sürüklediği uçurumdan Türkiye tek parça kurtulamayabilir” diye yazdı. Rubin yazısında Türkiye’nin kaosa çok yakın olduğunu ileri sürerek “Hummalı bir aşamaya varmış kindarlık ve hukuk yoluyla ya da seçimler aracılığıyla sorunlarını çözemeyenler nedeniyle, Türkiye karmaşa içerisine süreklenmeye bir kurşun uzaklığında olabilir.”

Michael Rubin’in yazısının tam metni şöyle:

“Başkan Donald Trump, Mayıs ayında Türkiye'yi 'Komünizme karşı Soğuk Savaş'ın temel direği' ve 'Sovyet genişlemesine karşı bir kale' olarak nitelendirirken hatalı değildi. Daha önceki dönemlerde, kara istilalarının büyük bir stratejik endişe olduğu zamanlarda, Türkiye'nin konumu – Doğu Avrupa ve Ortadoğu arasında bulunan – İncirlik Hava Üssü'nü vazgeçilmez bir unsur haline getirmişti.

Ayrıca ulusun kendi güçlü ordusu ve Batı'nın liberal değerlerini savunmak için ideolojik bir istekliliği vardı, bu da ABD'yi demokrasi, insan hakları ve iyi yönetim konusundaki periyodik sorulara rağmen Türkiye'yi bir güvenlik ortağı olarak görmeye zorluyordu.

Fakat tüm o cephelerde geçen o günler sona erdi. Cruise füzeleri ve uzun menzilli hava araçlarıyla ABD artık İncirlik yerine Romanya, Ürdün ya da Irak'taki Kürt bölgelerinden bile Suriye'ye ulaşmayı başarabiliyor. Bu nedenle ABD, Türkiye'nin demokrasi konusundaki taahhüdü ve Avrupa Birliği'ne üyelik olasılığı konusundaki sorunları, daha acil bir soru ile değiştirdi: Türkiye'nin bulunduğu yol kaosa, çöküşe ve devletin yıkımına mı uzanıyor?
Ne yazık ki, cevap 'evet' olabilir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sürüklediği uçurumdan Türkiye tek parça halinde kurtulamayabilir.

Öncelikle, Türkiye'nin siyasi düzenini düşünün. Erdoğan kendini güçlü bir adam olarak görüyor ve yüzeysel bir bakış açısıyla gücünün doruğunda bulunuyor. Mutlak kontrolü elinde bulunduran AKP'yi yerel, parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yedi başarı kazanmaya taşıdı, cumhuriyetin ikonik kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'le neredeyse aynı süre boyunca Türkiye'yi yönetti.

16 Nisan'da yapılan anayasa referandumunun ardından Erdoğan muazzam bir zafer kazandığını iddia etti. ''Tarihimizdeki en önemli devlet reformunu gerçekleştiriyoruz,'' diyerek kendisini destekleyen binlerce kişiyi selamladı. Ucu ucuna kazandığı galibiyetle – ki seçime karışan şaibe Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gibi uluslararası gözlemciler tarafından adil ve özgür bir seçim olmadığı yönündeki itirazlar dikkate alınmış durumda– gücünün bir kısmını kaybetmiş olmasına rağmen Erdoğan'a yargı ve bürokrasi üzerinde süresiz ve olağanüstü bir kontrole sahip olarak kararnamelerle muhaliflerini mahkum edebilme yetkisi kazandırdı.

Peki ama Erdoğan göründüğü kadar güçlü mü? Görünüş aldatıcı olabilir. Erdoğan seçim geçmişinde ezici çoğunluğu ancak iki defa elde edebildi, bunların biri 2014'teki cumhurbaşkanlığı seçimi, diğeri ise önceki referandumdu. Erdoğan güçlü bir imaj uyandırmak için medyayı kontrol altına aldı, muhalifleri susturdu, gerçekte ise, Erdoğan'ı destekleyenler olduğu gibi ona muhalif çok sayıda Türk bulunuyor. Erdoğan toplumu tehlikeli bir şekilde kutuplaştırdı.

Bölünmeler her zaman karışıklık çıkarır diyemeyiz, fakat burada tarih konuşuyor. Günümüzde yaşananlar Türkiye'nin 1960'lar ve 1970'lerde yaşadığı kutuplaşmayı anımsatıyor. Grevler, solcu ve sağ kanat gruplar arasındaki sokak savaşları ve siyasi suikastlarla dolu kargaşa dolu yıllardı. Bugün DHKP-C ve PKK da dahil olmak üzere halen aktif olan terörist ve isyancı grupların ortaya çıkmalarını sağladı. Bu gruplarla mücadelede 40 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor ve bu sayı artmaktadır...

“DEMOKRASİYE KALİBRE AYARI ÇEKMİŞ…”

Aynı çarpıklıklar, Erdoğan'ın karşı karşıya kaldığı darbelerle doruğa ulaştı. Türk generaller ne vakit iktidara el koysalar, hem sağ hem de solda radikal hareketlere karşı önlem aldılar. İslamcı örgütleri baskıladılar. Bu tip müdaheleler kaos olasılığı azaltmış, düzeni sağlamış, ve demokrasiye kalibre ayarı çekmişti (çünkü Türk generaller iktidarı sürekli ellerinde tutmayı asla düşünmemişlerdi).

Fakat her darbe büyük kayıplar vererek kazanılmış bir zaferdir, askeri müdaheleler İslamcı ve Kürt ayrılıkçıların yeni jenerasyonlarına uygun gerekçeler sağladı. Darbe dönemlerinde oluşan kindarlığın beslediği intikam duygusunun fitili ağır ağır yanar. Kaldı ki Kenan Evren bile gerçekleştirdiği darbe için ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Erdoğan'ın kendisi dahi bu konuda iyi bir örnektir: Erdoğan gücünün tüm mekanizmalarını kullanarak başarısızlığa uğrayan darbe girişiminin ardından muhaliflerini hapsederken hareketlerini ve nefretini sadece on yıllarca önce yaşanmış günahları temize çekmek olarak tanımlıyordu.

“FANTASTİK BİR DAVA”

Erdoğan intikam alma planını gerçekleştirmek için uzun yıllar kan davası sürdürür gibi nefret beslemiş olabilir, fakat bunu yaptı: 2007'de, Türk devleti Ergenekon adıyla bilinen, ordu, akademi ve sivil topluma sızmış hükümeti devirmek isteyen seküler Türklerden oluşan bir şebekeyi ortaya çıkarmak için yapılan fantastik bir davayla ilgili soruşturma başlattı. Sanıkların yüzleştikleri suçlamalar saçmalık boyutundaydı, fakat Erdoğan ordu içerisindeki müttefiklerini ve kontrolü altına aldığı medyayı ideolojik muhaliflerini köşeye sıkıştırmak için kullandı.

Güvenlik güçleri binlerce kişiyi tutukladı ve yükselmekte olan çok sayıda askeri yetkilinin kariyerleri sona erdi. Adli tıp yetkilileri kanıtların sahte olduklarını neredeyse on yıl sonra ortaya çıkardıklarında, ceza alan kimse olmadı. Sonra sırayı ''Balyoz'' olayı aldı: 2010 yılında, bir askeri darbeyi haklı çıkarmak için toplumda karışıklık yaratmak adına kapsamlı bir plan hazırladıkları gerekçesi ile, yüzlerce liberal ve laik birey güvenlik güçleri tarafından tutuklandı. Uzmanlar kanıt olarak ortaya sunulan dijital verilerin sahte olduklarını ortaya çıkarana kadar bu kurbanların da hayatları mahvoldu.

Bu davalarla yaratılan şikayetler hiçbir şey, ancak, geçen yaz gerçekleşen darbe kalkışmasıyla karşılaştıracak olursak, hatırlarsanız Erdoğan bu kalkışmayı ''Allah'ın bir lütfu'' olarak tanımlamıştı. Çünkü politik muhaliflerini baskı altına almasını sağlayacaktı. Bugüne kadar, Erdoğan 140.000 memuru işinden attı, 50.000'in üzerinde insanı hapsetti ve bu sayı her geçen gün artıyor. Bu tasfiye işlemini destekleyen kanıtlar, önceki muhaliflerin tasfiyesini sağlayan kanıtlardan daha sağlam görünmüyor; Aradaki tek fark, Erdoğan'ın yargı bağımsızlığına dair geriye kalan son izleri de ortadan kaldırması ve böylelikle tutsak ettiklerinin sistem tarafından bağışlanmasını engellemiş olmasıdır.

“BİR KURŞUN UZAKLIĞINDA OLABİLİR”

Ailelerin sefil duruma düşmeleri ve çocukların okullarından uzaklaşmaları, yüzlerce intikam planını motive edebilir. Hummalı bir aşamaya varmış kindarlık ve hukuk yoluyla ya da seçimler aracılığıyla sorunlarını çözemeyenler nedeniyle, Türkiye karmaşa içerisine süreklenmeye bir kurşun uzaklığında olabilir.

Politik istikrarını kaybetmesi Türkiye'nin karşılaşacağı yegane meydan okuması olmayabilir; ülke aynı zamanda savunmasının en zayıf olduğu anda yenilenmiş terör tehditleri ile karşı karşıya. Pakistan, Suriye ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin hepsi radikal İslamcı grupları destekledikten sonra terörist saldırılara maruz kalmaya başladılar, fakat Erdoğan, El-Kaide'ye bağlı grupları aktif biçimde desteklemeye başladığında ve Suriye'ye yabancı savaşçıların transit geçişlerini kolaylaştırmaya başladığında Türkiye'nin bu fenomenden etkilenmeyeceğine inanıyor gibi gözüküyor. Yakın zamana kadar Türkiye'nin desteğini alan radikaller şimdi Türkiye'ye yönelmiş durumdalar.

Bir zamanlar Türk güvenlik birimleri bu saldırıları durdurabilirdi, ancak artık bu mümkün olmayabilir. Sorun, niyet ve yeterliliktir. 30 yılı aşkın süredir teröristler Türkiye'yi hedef alıyorlar, ancak Türk istihbaratı çoğunu sınırda durdurmayı başarmıştır. Şimdi ise, bazı önde gelen Türk gazetecileri bu gerçeği belgelediklerinde hapse atılırken, Türk istihbarat servisi İslamcı radikallerin sınırı geçmelerine yardımcı oluyordu.

Fakat varsayalım ki Türk istihbaratı ikili oynadı, peki ya polis ve askere ne demeli? Erdoğan elini güçlendirene kadar Batı'yı oyunlarına alet etti, Avrupalı ve Amerikalı diplomatlar uzun süredir askerin siyaset üzerindeki etkisinin kaldırılmasından önce sağlam bir alternatif denge inşa edilmediği sürece sonuçların tehlikeli olabileceğini kabullenmiyorlardı. Erdoğan bu tip görüşleri teşvik etti. Demokrasi konusundaki kararlılığını defalarca dile getirdi ve Avrupa Birliği üyelik sürecinin bir parçası olarak, Türkiye'nin generallerinin yerel nüfuzunu zayıflatmak için talep edilen reformları kullandı. Hatta, üst düzey yetkililere (eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'a olduğu gibi) şantaj yaptı. Türk askerinin morali düştü. Türk ordusu ve polisi anavatanlarını korumak isteseler de artık yapamazlar. Darbeden sonra yapılan tasfiye, binlerce tecrübeli Türk askerinin ve terörle mücadele polisinin kariyerini sona erdirdi. Bunların yerini almak için ise yeterlilikten ziyade Erdoğan'a sadakat önemsendi.

Gerçekte, Kürt isyancılar ve İslam Devleti ile mücadele eden askerler ve terörle mücadele polisleri körü körüne çalışıyorlar. Kürtler konusunda, Türk ordusunun hassaslığının yerini gaddarlık aldı, Cizre, Şırnak, Nusaybin ve Sur gibi yerler Suriye'nin Halep'ine dönüştürüldü. Bu arada Güneydoğu'nun bir bölümü Türk devletinin kontrolü dışına çıkmıştı. Türkiye Kürtleri şimdilerde Türkiye'nin sadece iç sınırlarının mı değişeceğini yoksa dış sınırlarının da değişip değişmeyeceğini tartışıyorlar. Üzerinde anlaştıkları yegane konu ise, Erdoğan'ın eylemlerinin yıllar öncesinde kalan barış sürecine dönülmesini imkansız hale getirmiş oluşu.

“EKONOMİK, KÜLTÜREK VE TURİSTİK MERKEZLERİNİ DOĞRUDAN ETKİLİYOR”

Bu arada, güçlerini Suriye'ye göndererek – çoğunlukla IŞİD'le değil de Suriye Kürtleri ile savaşmak için – Erdoğan ateşe benzin attı. 1980 ve 1990'lardaki terörle mücadele operasyonları sırasında Türk ordusu, Kürtlerin çoğunlukta olduğu Güneydoğu'daki yüzlerce Kürt kasabasını ve köyünü yerle bir etti. Yerinden olmuş Kürtler Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük ve orta büyüklükteki şehirlere kaçtı.

Dolayısıyla, bugün etnik şiddet patlak verdiğinde, Türkiye'nin ekonomik, kültürel ve turistik merkezlerini doğrudan etkiliyor. Suriye'de bir çıkış stratejisinin olmaması nedeniyle uzun vadede Türkiye güvenlik ve ekonomi konularında bir bataklığa batabilir.

Nitekim, Türkiye'nin isyanla mücadele kampanyası ve askeri çarpışma Türkiye ekonomisini kırılma noktasına götürdü. Bu ironiktir çünkü, geçmişten gelen kurulu politik elit, enflasyon ve ekonomik zayıflıklar gibi unsurların sayesinde Erdoğan ve partisi iktidara gelmişti.

Kabaca bakacak olursak, Türkiye'nin ekonomisi sağlam görülüyor. Dünyanın 17. büyük ekonomisi, Türkiye'nin borç / GSYİH oranı, ABD'ninkinden çok daha iyi, yüzde 35 civarında. Erdoğan, bu başarısı sayesinde bir miktar kredi elde etti, ancak buna rağmen sandığı kadar değil: Kendisi hem Türklerin ''yeşil sermaye'' dedikleri paradan faydalandı – Katar ve Suudi Arabistan'da bulunan bağışçıların kayıt dışı parası – hem de demografik bölünmeden faydalandı, çalışan sınıfın ise ölüm ve doğum oranları düştü. (Aynı fenomen 1980'li ve 1990'lı yıllarda Doğu Asya'nın büyümesine neden olmuştu.)

Ancak bunların hiçbiri, Türkiye'nin ekonomisinin tepe noktasına geldiği ve geniş bir düşüş ile karşı karşıya kaldığı uyarı işaretlerini maskeleyemez. Son beş yılda, Türkiye'nin para birimi doların değerinin yarısını kaybetti. Enflasyon dokuz yılın en yüksek seviyesinde. Özel borçlar hızla yükseldi ve bankalar riske girdi. Nitekim Uluslararası borç verenler artık Türk bankalarından kaçıyorlar. Bu sorunları çözmek yerine, Erdoğan onlarI reddetmeyi tercih ediyor. Son olarak Standart & Poor's, Fitch ve son olarak Moody's Türkiye'nin notunu düşürdüğünde Erdoğan bu durumu önemsiz gördüklerini belirttirken kuruluşları kendilerine komplo düzenlemekle suçladı. AKP trolleri, Türkiye'nin mali durumunu sorgulayan uluslararası analistler ve bankalara karşı kampanyalar başlattı.

“CHAVEZ’İN İSLAMCI VERSİYONU HALİNE GELDİ”

Daha da kötüsü Erdoğan'ın kişisel intikam hırsını kanunların üzerinde görmesi. 1500'den fazla Maliye Bakanlığı yetkilisini tasfiye etti ve siyasi muhaliflerin sahip olduğu bankaları ve işletmeleri ele aldı ve onları aile bireylerine ya da arkadaşlarına yok pahasına sattı. Gerçekte, Erdoğan, Hugo Chavez'in İslamcı versiyonu haline geldi, Chavez, Güney Amerika'nın en zengin ülkesi olan Venezuella'yı alıp ekonomik anlamda dibe batırmıştı.

Türkler ekonomilerinin tek adam tarafından harabeye dönüştürülemeyecek kadar güçlü olduğunu düşünüyorlarsa, kendilerine Venezuellalı'ların da bir zamanlar aynı yanılgıya sahip olduklarını anımsatmalı.

Türkiye bugün istikrarlı gibi görünebilir ancak bunun altı çürüktür. Yaklaşık 15 yıldır iktidarda kalan Erdoğan'ın mirası, Türkiye'nin istikrarının temelini attı. Ve iktidarın konsolide edilmesi ile, ölmesi ya da görevden ayrılması durumunda onun yerini almaya hazır hiç kimseyi bırakmadı.

Erdoğan'ın gürlemesi gücüyle ters orantılıdır. Tabanını sağlamlaştırmak için Amerikan karşıtlığı yapıyor ve açıkça Türkiye'nin avantajına olacağını düşünerek Rusya'yı ABD'ye karşı kullanabileceğine inanıyor. Fakat şunu anlayamıyor ki, Rus lideri Vladimir Putin öyle donanımlı birisidir ki, Erdoğan onunla oynayacağına Putin Erdoğan'la oynayacaktır. Her iki durumda da böyle bir strateji Türkiye için kaçınılmaz bir kayıba yol açacaktır. Beyaz Saray'ın ve Pentagon'un düşünmesi gereken soru, Türkiye'yle nasıl iyi dost oluruz değil, Türkiye'nin çöküşünü nasıl yöneteceğiz olmalıdır.

ABC Gazetesi
__________________
Sonsuz bir varlık kendisini sınırlayacak mekanda ve zamanda bulunamaz. Öyleyse hiç bir yerde değildir, hiç bir yerde olmayan şey de yok demektir.

Gorgias
Rosebud Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.07.17, 10:08   #2
Üye

climax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2017
Yaş: 42
Konular: 7
Mesajlar: 180
Ettiği Teşekkür: 71
Aldığı Teşekkür: 645
Rep Derecesi : climax gerçekten güzelclimax gerçekten güzelclimax gerçekten güzelclimax gerçekten güzelclimax gerçekten güzelclimax gerçekten güzelclimax gerçekten güzelclimax gerçekten güzelclimax gerçekten güzelclimax gerçekten güzelclimax gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: 'Türkiye Erdoğan Yüzünden Parçalanacak ve Çökecek'

Sanki Erdoğan'ı bu görev için getirmediniz
__________________
climax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz climax'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.07.17, 11:55   #3
Tam Üye

Bursalı68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 9
Mesajlar: 408
Ettiği Teşekkür: 1192
Aldığı Teşekkür: 1587
Rep Derecesi : Bursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: 'Türkiye Erdoğan Yüzünden Parçalanacak ve Çökecek'

Merhaba,

Recep Tayyip Erdoğan, ilk kez başbakan olarak göreve geldiğinden bu yana bunların olabileceğini haykırdık durduk, ancak maalesef, koalisyonlardan bıkan " yetmez ama evetçiler ", ideoloilerinden dönüp rant sağlayanlar, cemaat ve tarikatler, AKP ye taban olarak çok yakın hatta neredeyse aynı çizgide olan MHP liler sayesinde gücünü sürekli artırdı veya yapılan hilelere o kesimlerce ses çıkartılmadı...O da bunu gayet güzel kullandı ve kullanmakta...

Toplum olarak BİLİNÇSİZ bir toplumuz...Kültürel olarak seviyemiz düşük, inanç olarak düşük seviyedeyiz, okumuyor-araştırmıyoruz...Bu durumda da ÖNÜMÜZE ne konulursa onun peşinden sürüklenen bir yapımız ortaya çıkmakta...

Bu süreç, iki şekilde sonuçlanacak...

Ya RTE çok daha güçlü ve baskıcı politikalarla kendisine oy verenleri de bezdirecek ve gerçekten tam darbe yiyecek...Öyle veya böyle toplumun en azından yarısı kendisine karşı olduğundan tam istediği oligarşik düzeni oturtamayacak...Bu da her zaman karışıklık, kaos demektir...

Veya iç ve dış savaşa bu ülkeyi sürükleyecek...

Bir üçüncü şık, muhalefette güçlü, karizmatik lider ile seçim kazanarak görevden indirilmesi yakın bir gelecekte maalesef gözükmüyor...

Yani kısaca bugünler daha bu ülkenin iyi günleri...Çok daha vahim günlere gebe bu ülke...

Sağlıcakla kalınız...
__________________
Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların bir şey yapmaması kafidir...
Edmund BURKE
Bursalı68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.07.17, 12:26   #4
Ne Mutlu Türküm Diyene

NaNaNe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2016
Yaş: 51
Konular: 1247
Mesajlar: 7,993
Ettiği Teşekkür: 25929
Aldığı Teşekkür: 23285
Rep Derecesi : NaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardırNaNaNe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: 'Türkiye Erdoğan Yüzünden Parçalanacak ve Çökecek'

Şu anki iktidar ben gidiyorum ne haliniz varsa görün dese bile Türkiye'nin eski haline gelmesi çok uzuun yılları alır.O kadar bozuldu ki her açıdan ekonomi,dış itibarımız,aile yapımız,görüş farklılıkları, her konuda dejenere olmuş bir toplum olduk. Bu iktidarla gelişmiş büyümüş beyinleri yıkanmış bir nesil var malesef.,15 sene az bir zaman değil.
Atatürk kadar lider vasıfları olan birisi bile gelse (asla öyle birisi gelemez.)
Şu durumdaki memleketi düzeltebilmesi imkansız gibi iyileştirilebilir zamanla ama asla eskisi gibi olmaz.
__________________

NaNaNe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz NaNaNe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.07.17, 12:43   #5
Müdavim

Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 1423
Mesajlar: 5,850
Ettiği Teşekkür: 18713
Aldığı Teşekkür: 25381
Rep Derecesi : Kartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: 'Türkiye Erdoğan Yüzünden Parçalanacak ve Çökecek'


'' Türkiye Erdoğan Yüzünden Parçalanacak ve Çökecek ''

Cümledeki bazı kelimelerden ''Cak'' ''Cek'' eklerini kaldırırsak, şimdiki zaman ekleri ilave edersek ''Yor'' gibi'' daha uygun bir yorum olur.

İleriki zamanlarda bazıları ''Kendilerini çoğunlık görenler'' biz ettik sizler etmeyin diyecekler ama bu vebali maalesef hep beraber ödemek zorunda kalacağız. Hemde çok acı bir şekilde.

Aklıma geldi ekleyeyim!!
Arap kardeşler !! niye acaba birbirlerine düşman oluyorlar?? Düşünme ihtiyacı bile duymadan cevap verebilirim ama beni ilgilendirmiyor. Beni, kendi ülkem ve vatandaşlarım ilgilendiriyor, geçmişte onlarla ilişkilerimizde bir mesafe vardı, önderimiz Mustafa Kemal demekki birşeyler biliyordu ve ileriyi görebilmişti.
Bataklıkta çırpındıkça batarsın.
__________________

Kartal Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.07.17, 14:42   #6
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 75
Konular: 546
Mesajlar: 2,827
Ettiği Teşekkür: 21832
Aldığı Teşekkür: 11452
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Cevap: 'Türkiye Erdoğan Yüzünden Parçalanacak ve Çökecek'

15 yıldır yapılanların, uygulamaların kritiği enine boyuna yapıldığında ki yapılıyor.. Atatürk laik Cumhuriyetinde hazreti imam Recep Tayyip Erdoğan ve şürekasının siyaseten iktidarda olması zaten KAOS'un kendisi idi. KAOS içinde olan ülkelerin sonlarının bir ileri iki geri yaşanacak toplumsal faciadan kaçınılmazlığıdır.

Acizane sade bir vatandaş olarak ülkemde son on beş yıldır sürekli artan bir kaos ortamının sürdüğünü her vesile ile yazan söyleyen biriyim.

Kaldı ki, elin oğlu okyanus ötesinden Türkiye'nin resmini çekmede başarılı!
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.07.17, 16:56   #7
Müdavim

Rosebud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 611
Mesajlar: 4,435
Ettiği Teşekkür: 13334
Aldığı Teşekkür: 15239
Rep Derecesi : Rosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: 'Türkiye Erdoğan Yüzünden Parçalanacak ve Çökecek'

Hep söylerim genelde bu tür yabancı analizleri paylaşmak adetim değil ancak Rubin gibi Beyaz Saray'a yakın adamların yaptığı spesifik bazı analizleri, emperyalizmin Türkiye üzerindeki tasarruflarını açık etmek açısından önemli gördüğüm için paylaşıyorum.
Hepimizin BOP eş başkanı tanımlamasından da malûmudur ki AKP emperyalizmin bir neferi olarak iktidara geldi öyle de devam ediyor, ancak Rubin'in bir son cümlesi var ki bana kurtuluş savaşındaki hasta adamın paylaşıldığı günleri anımsatıyor, ne diyor Rubin cümlesinin sonunda bakalım:

''Beyaz Saray'ın ve Pentagon'un düşünmesi gereken soru, Türkiye'yle nasıl iyi dost oluruz değil, Türkiye'nin çöküşünü nasıl yöneteceğiz olmalıdır.''

Türkçe'ye çevirirsek özetle Türkiye'nin çöküşünden nasıl nemalanırız biz ona bakalım demeye getiriyor, bu aynı zamanda söyleyenin saraya yakınlığı nedeniyle bu politikayı zaten fiilen icra ettiklerini de gösteriyor
Bir nevi leş kargası yani.
Zaten AKP'nin iktidara getiriliş amacı da bu değil miydi!
Demek ki batı cephesinde değişen bir şey yok o nedenle bazıların söylediği gibi ''ABD Tayyip'in üzerini çizdi altını çizdi'' hurafelerine kanıp rehavete kapılmaya yer yok, bu ülkeyi kurtaracaksak biz kurtaracağız, ne Rubin, ne Trump ne de bir başkası.
__________________
Sonsuz bir varlık kendisini sınırlayacak mekanda ve zamanda bulunamaz. Öyleyse hiç bir yerde değildir, hiç bir yerde olmayan şey de yok demektir.

Gorgias
Rosebud Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.07.17, 17:47   #8
Süper Üye

ersi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2015
Yaş: 53
Konular: 5
Mesajlar: 2,443
Ettiği Teşekkür: 8830
Aldığı Teşekkür: 11688
Rep Derecesi : ersi şöhret ötesinde bir itibarı vardırersi şöhret ötesinde bir itibarı vardırersi şöhret ötesinde bir itibarı vardırersi şöhret ötesinde bir itibarı vardırersi şöhret ötesinde bir itibarı vardırersi şöhret ötesinde bir itibarı vardırersi şöhret ötesinde bir itibarı vardırersi şöhret ötesinde bir itibarı vardırersi şöhret ötesinde bir itibarı vardırersi şöhret ötesinde bir itibarı vardırersi şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Kopkop
Standart Cevap: 'Türkiye Erdoğan Yüzünden Parçalanacak ve Çökecek'

Dünyanın düzenini bozmasında.
__________________
ersi Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz ersi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.07.17, 21:11   #9
Üye

trenci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2012
Konular: 30
Mesajlar: 102
Ettiği Teşekkür: 87
Aldığı Teşekkür: 495
Rep Derecesi : trenci işlenmemiş cevhertrenci işlenmemiş cevhertrenci işlenmemiş cevhertrenci işlenmemiş cevhertrenci işlenmemiş cevhertrenci işlenmemiş cevhertrenci işlenmemiş cevhertrenci işlenmemiş cevhertrenci işlenmemiş cevhertrenci işlenmemiş cevhertrenci işlenmemiş cevher
Ruh Halim: none
Standart Cevap: 'Türkiye Erdoğan Yüzünden Parçalanacak ve Çökecek'

Her tarafta savaş” politikası uygulayan AKP Hükümeti, yeni düşmanlara kazanmaya devam ediyor, Ortadoğu, Akdeniz, Balkanlar ve Kafkaslarda yalnızlaşmaya devam ederken, Türkiye Ortadoğu’da tam gaz savaşa doğru ilerleyen bir ülke profili çiziyor. Tüm komşularıyla sorunlu bir ülke durumuna gelen Türkiye’de, cumhuriyet tarihi boyunca komşu devletler ve komşu halklarla bu kadar sorunlu ve düşmanlaşmış bir yönetim olmadı. Suriye, Irak, İran sorun yaşana ülkelerin başında geliyor.PKK ile savaş devam ediyor, Ermenistan ile sorunlar sürüyor. Türkiye’nin Suriye ile farklı düzeylerde cereyan eden bir savaşın içinde olduğunu söylemek abartı değil. Suriye’ye yönelik tüm savaş ve yeni yönetim planlarının merkezi karargâhı haline gelen Türkiye bir savaş üssü haline geldi.

Türkiye Suriye’deki gelişmelerin ve bugün yaşanan savaşın baş sorumlularından birisi olarak bataklığa saplanmış bulunuyor.

Erdoğan, herhangi bir ülkenin Cumhurbaşkanı gibi konuşan, sorunları ele alan bir Cumhurbaşkanı profili çizmekten öte, kılıcını çekmiş, sefere çıkmış ve yedi düvele karşı savaşan bir cengâver, bir mücahit portresi çiziyor. Bu politikaların sonucu olarak her gün dünya ülkeleri ile birer birer ipleri, koparmakta ve yalnızlaşmaktadır.

AKP Hükümetinin şiddet ve savaş politikalarının tüm halkımızda büyük bir endişe yarattığı, AKP’ye destek vermiş büyük bir kesim içinde de bu politikanın destek bulmadığını gösteren birçok veri bulunuyor.

***

Trump Ortadoğu’da büyük bir savaşa hazırlanmaktadır. Suudi Arabistan ziyaretinin perde arkasında İsrail’in desteğiyle Ortadoğu’daki Sünni Müslümanları Şii Müslümanlarla karşı karşıya getirmek planı vardır.

Suudi Arabistan kendi ülkesindeki ve Irak’taki Sünni aşiretlerini, İran, Beşar Esad rejimi, Hizbullah ve Yemen’deki Husilerin ‘üzerine sürme’yi amaçlıyor.

Suriye’de yaşanan son gelişmeler yaklaşan savaşın ayak sesleridir Suriye’ye silah ve asker yığan Rusya Lazkiye’de yeni bir iniş pisti inşa ediyor. Pistin büyük kargo uçaklarının inişi için yapılıyor ve diğer iki havaalanındaki pistler de genişletiliyor.

Gelişmeler bölgedeki gerginliği ve riskleri arttırırken petrol zengini körfez ülkeleri de silahlanmaya başladı. Kuveyt’in 28 adet Eurofighter Typhoon siparişi verdiği açıklandı.

Rusya bölgeye yeni füzeler ve çok sayıda asker yollamaya devam ediyor. bölgeye zırhlı araçların yanı sıra çok sayıda SA-22 uçaksavar füzesi de yolladı.

Rusyanın durup dururken İdlipten askerini çekerek Türkiyeyi Amerika ve ortağı YPG ile başbaşa bırakması.

ABD’nin on gemilik uçak gemi filosu ve dünyanın en büyük uçak gemisi W.Bush, İsrail’in Hayfa limanına gelmesi.

Ortadoğuda büyük bir savaşın başlayacağının işaretleridir ve bana göre bu savaş Amerika ile Rusya arasında değil Amerika ve Rusyanın ortaklığı ile Ortadoğu ülkelerinin paylaşılması için yapılacak,ortadoğuda bir çok ülke haritadan silinip sadece Suudi Arabistan ve İran Amerika ile Rusyanın müttefiki olarak bölgeye hakim iki devlet haline getirilecektir.

Suudi Arabistan'ın başını çektiği 6 Arap ülkesinin Katar ile olan tüm diplomatik ilişkilerini kesmesi,Katar'ın Çıkacak yeni bir savaşta ilk hedef olduğunu göstermektedir.

Var gücü ile Katar'a destek veren Türkiye ise yeni bir savaşın tam ortasında, Suriyede olduğu gibi Katarda'da başka bir bataklığa saplanacaktır.
trenci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz trenci'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.07.17, 15:24   #10
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 75
Konular: 546
Mesajlar: 2,827
Ettiği Teşekkür: 21832
Aldığı Teşekkür: 11452
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Cevap: 'Türkiye Erdoğan Yüzünden Parçalanacak ve Çökecek'

Var gücü ile Katar'a destek veren Türkiye ise yeni bir savaşın tam ortasında, Suriyede olduğu gibi Katarda'da başka bir bataklığa saplanacaktır.

Sn. trenci'nin yazısının sonundaki bağlam yukarıda.. İşte bu surette Türkiye, Erdoğan varlığında ortadoğu bataklığında belkide bölünüp parçalanıp Erdoğan ile yok olmasa bile onulmaz yaraların sahibi olacaktır.

Çünkü; Erdoğan denen şahsiyetde devlet adamlığı nosyonu yoktur.. Basiret yoktur.. Din ve tarikat eksenli gerici anlayışın fasit dairesi içinde dönüp durmaktadır..

Türkiye'nin geleceği için sade yurttaş olarak büyük kaygılarımız vardır.
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
çökecek, erdoğan, parçalanacak, türkiye, yüzünden


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 18:51.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2018 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.