Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 30.07.18, 23:04   #1
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8067
Mesajlar: 29,824
Ettiği Teşekkür: 108710
Aldığı Teşekkür: 157660
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart İslamcıların Kavgası Cuma Namazına Taştı

İslamcıların Kavgası Cuma Namazına Taştı

Mademki nurcular, tıpkı onlara benzer diğer cemaat ve tarikatlar gibi bir kez dışarı çıktılar ve sosyal alana egemen olmaya yelteniyorlar; o halde camilere ve cami cemaatlerine de hâkim olmaya çalışacaklardır.

Bir haber dikkatimi çekti.
Son dönemde cemaat ve tarikatlar arasındaki tartışmaların yanına bir de Diyanet İşleri’nin müdahil edildiği “Zuhri âhir namazı” meselesinin girdiğini gördüm.

Hz. Muhammed Cuma namazını iki rekât olarak kılar ve bitirirdi.

O iki rekâttan başka herhangi bir tatavvu namazı (sevap maksatlı nafile ibadet) kılmazdı.

Ancak, onun vefatından sonra Cuma Namazına birçok ekleme yapılmıştır. Sünnet namazları adı verilen ekleme namazların dışında, özellikle Buhara ve Semerkant’taki Türk fıkıh alimlerince (İslam hukukçuları) savunulan bir namaz, sanki mecburiyetmiş gibi önerilmiştir. İşte bu namaza Zuhri âhir namazı denilmektedir.

Kimi İslam fıkıh adamları, zorunluluk bulunmadıkça, yerleşim yerlerinde sadece bir yerde Cuma namazı kılınacağını ileri sürmüşler; İhtiyaç yokken, birden fazla yerde Cuma namazının kılınması halinde, ilk kılınan namazların sahih (geçerli) olacağını, diğer yerlerdeki namazların ise geçersiz olacağını söylemişlerdir. Haliyle nüfusu yoğun olan, örneğin İstanbul gibi bir kentte tek bir merkezde Cuma namazı kılmak imkansız olacağından, Zuhri âhir namazının kılınması gerektiğini savunanlar ortaya çıkmıştır. Zuhri âhir namazı, Cuma namazının sahih olmaması ihtimaline karşı, ihtiyaten kılınması öngörülen o günkü öğle namazıdır, yani Cuma namazının kabul olmamasına ilişkin bir tedbir namazıdır.

“Yok, ben Zuhri âhirden hiçbir şey anlamadım” diyenleri duyar gibiyim.

Öyleyse halk diliyle veya argo ile söyleyeyim isterseniz…

Cuma günü iki rekat farz namazından sonra “Ne olur ne olmaz arkadaş, belki bizim burada topluca kıldığımız namaz geçersizse ben fazladan bugünün öğle namazının farzını da kılayım” mantığıyla üretilmiş namaza "Zuhri âhir" denir. Bu namazın dindeki tam karşılığı bid’a’dır, yani “Uydurmayı seven kuruntuluların” zorlamalı ibadetidir.

Zuhri âhir meselesi kimsenin aklını karıştırmasın, meşgul etmesin, zira Diyanet ile cemaatler arasındaki gerçek kutsal mücadelede bu sözcüğün ve bu uydurma ibadetin hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur, çünkü Zuhri âhir gündeminin arkasında dincilere ait bir ahirzaman savaşı cereyan etmektedir.

DİYANET İŞLERİ İLE CEMAAT VE TARİKATLAR ARASI MÜCADELE

Recep Tayyip Erdoğan’ın bir süre önce “dinin güncellenmesi” konusuna dair çıkışı uzun süredir tüm İslamcı yapıları tedirgin ediyordu. Bazı din adamlarının toplumu rahatsız eden sapkın fetva ve dinî yorumları AKP Hükümetini de birtakım önlemler almaya zorunlu bırakmış, Erdoğan da kendisinde dincilere yüksek perdeden ayar verme gereği hissetmişti.

Nedeni basitti.

Arka bahçe ve oy deposu olarak varsayılan cemaat ve tarikatlarda, palazlanıp paralandıkça AKP’ye ciddi siyasi rakip olacaklarının işaretleri görülüyordu.

Fetö’ye, Furkancılara ve Adnan Oktar grubuna yapılan operasyonlar sonrasında, benzer operasyonların başka cemaatlere de yapılacağını uzun süredir iddia ediyordum. Her alanda büyük “kutsal” kapışmaların olacağını ileri sürerken şimdilerde Zuhri âhir namazı bahanesiyle aslında Cuma namazı üzerinden bir çatışmanın gündeme gelmesi beni haklı çıkardı.

Başkanlık sistemiyle artık tamamen Cumhurbaşkanlığına bağlanan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tarikat ve cemaatlerle, dini temsil etme ve irşad faaliyetlerinin metotları noktasında atışmaya girmesi ve Cuma hutbelerinin gün geçtikçe politikleşmesi İslam içi tartışmaları alevlendirdi. Bu tartışma devam ederken, siyasal iktidarın ve yandaş gazetelerin hedefindeki Nur Cemaati’nin yayın organlarından Yeni Asya gazetesinin ilk sayfasında bir karikatür yayımlandı.


Karikatürde, cübbeli sarıklı bir kişi, “Cuma namazımız kabul oldu mu? Hutbe çok siyasiydi” diye sorarak, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın iktidardan yana hutbe verildiğini ima ediyor ve hem Diyanet’i hem de iktidarı eleştiriyordu. Karikatürdeki başka biri de, “Valla o yüzden ben Zuhri âhiri kıldım. Ulema bu zamanı görmüş ki tavsiye etmiş” ifadelerini kullanıyordu.

Yeni Asya’nın yayınladığı karikatürde, iktidarın Cuma namazlarını dahi şaibeli hale getirdiğini ima etmesi ve Zuhri âhir namazını gündeme taşıması tartışmaları alevlendireceğe benziyor.

Siz bakmayın, “Zuhri âhir” gibi anlaşılması ve anlatılması zor bir namazın bahaneyle kullanılmasına, çünkü aslında resmi ve hâkim güç olan hükümet ile onun karşısındaki İslamcı gruplar arasında “Zuhru bahr (Eninde sonunda ortaya çıkışı kesin)” bir gizli savaş yaşanmaktadır.

Seçim zamanlarında cami içlerinde ve Cuma hutbelerinde AKP’nin propagandasının yapıldığını, yazılı, görsel ve sosyal medyadan takip etmiştik.

MSP ve Refah’tan gelme gerçeğinden dolayı İskenderpaşa Cemaatinin müntesibi ve ekol olarak ise İmam Hatiplerin temsilcisi konumundaki AKP’nin gelecekteki Mehdi pozisyonuna muhtemel muhalifleri saf dışı bırakmak için camileri ve siyasal nitelikli Cuma namazını kendi çıkarına kullanmasını anlamak zor olmasa gerektir.

Öyle ya, bir siyasi partinin, kendi parti lokalinin dışında en kolay kullanabileceği, basit ve etkili saha camilerdir. Camilerin en verimli zamanları ise Cuma günlerinde kılınan ve partili-partisiz herkesi kucaklayan Cuma namazıdır. Elbette bu sahayı yalnızca siyasi partilerin değil, dinci menfaat gruplarının da kullanmak istemeleri kendileri açısından gayet tabii bir şeydir.

Müslümanların özgürlük namazı olan Cuma’nın sözlük anlamı “Toplanma” demektir. Caminin anlamı “toplayan” olduğuna göre, camiye anlam katan ibadet Cuma Namazıdır. Fakat Cuma Namazının en büyük şartı olan özgürlüktür. Dolayısıyla, siyasal ve ekonomik bağımsızlık yoksa, toplumdaki bireylerin Cuma namazını kılınma mecburiyeti de yoktur. Dış ülkelere ve emperyalist güçlere siyasal ve ekonomik anlamda bağımlı ve borçlu olan ülkelerde Cuma’nın farzlığı ortadan kalkar. Ayrıca cami içerisine sokulan dinsel politika içerikli vaaz, hutbe ve sohbetlerin teşvik edilmesi ve hutbeyi irad eden kişilere gerektiğinde karşı söz söyleme özgürlüğünün Emevilerce yasaklanması, Cuma’nın anlamına darbe vurur. Tüm bu olumsuz müdahalelerden ötürü, kimi yorumculara göre günümüzde Cuma Namazının kılınması farz olmaktan çıkmıştır.

“PEKİ, NURCULUKTA CAMİ VE CUMA KONUSU NASILDIR?” DERSENİZ…

Kendisinin Cuma’ya gitmeyişini Şafii mezhebinin şartlarına ve psikolojisindeki merdûmgirizlik hastalığına (asosyal) bağlayan Said Nursi, nur talebelerinin ise camilerdeki cemaatlere gitmesine açık olarak karşı çıkmamıştır, ancak İslam dışı uygulamalar (bid’a) olduğunda nurcuların buralardaki ibadetleri kabul olsa bile sevabının olmayacağını vurgulamıştır. Bütün radikal dinci yapıların cami ve Cuma görüşleri de nurculardan pek farklı değildir.

Nurcular “Tefrika olmasın, dindarlar arasında ayrılık gayrılık bulunmasın” sloganıyla cami cemaatlerine ve Cuma namazlarına katılıp iktidarda bulunan AKP’ye göz kırpsalar da, camilere alternatif olarak düzenledikleri cemaat evlerinde, yani “Dershane” adı verdikleri yurtlarda namazlarını kılmaya başka türlü bir önem vermektedirler.

Siyasal iktidar ile dincilerin tartışma, atışma ve imaen de olsa savaşmasına gelirsek…

Mademki nurcular, tıpkı onlara benzer diğer cemaat ve tarikatlar gibi bir kez dışarı çıktılar ve sosyal alana egemen olmaya yelteniyorlar; o halde camilere ve cami cemaatlerine de hâkim olmaya çalışacaklardır.

Bugün küçük bir ayrıntı olan Zuhri âhirden mizah çıkartıp, gerçekte Cuma namazı üzerinden kitleleri kaybetmek istemeyen nurcuların ve öteki İslamcı grupların, cemaat geleneğinden gelen AKP ile mücadelelerini izlemeye devam edelim.

Bakalım önümüzdeki süreçte İslamcılar hangi din kavramlarıyla birbirinin üstüne yürüyecek ve mücadeleleri nasıl sonuçlanacaktır, hep beraber göreceğiz.

Nazif Ay

Odatv.com

__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 31.07.18, 01:53   #2
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1508
Mesajlar: 14,465
Ettiği Teşekkür: 59964
Aldığı Teşekkür: 51402
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: İslamcıların Kavgası Cuma Namazına Taştı

Namaz kim için kılınır dinen? Allah için...


Tüm kainatı yaratan Allah yarattığı kullarının namazından mı medet umacak?

Yani bunlara göre Allah şöyle düşünüyor: ''Bak nasıl da bana tapınıyorlar?''

Allah kime ya da kimlere ''bak bana nasıl da tapınıyırlar'' diyecek?...

Başka Allahlar var da onlara kendi kulları üzerinden güç gösterisi mi yapacak?...

Din ne zaman söz konusu ise, o zaman aklı devreye sokmanın zamanıdır...
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
cuma, islamcıların, kavgası, namazına, taştı, İslamcıların


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 11:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.