Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Serbest Kürsü (http://www.forumgercek.com/serbest-kursu/)
-   -   Sırp Eti Meclis’i Karıştırdı (http://www.forumgercek.com/serbest-kursu/138448-sirp-eti-meclis-i-karistirdi.html)

Canan 09.12.18 15:42

Sırp Eti Meclis’i Karıştırdı
 
Sırp Eti Meclis’i Karıştırdı
Kendi kendine yetmekle övünen Türkiye, Bulgaristan’dan saman, Kanada’dan mercimek ithal eder hale geldi. 8 bin Boşnağı katleden Sırbistan’dan 5 bin ton et ithalini sağlayan anlaşmanın TBMM’deki görüşmeleri de tartışmalı geçti.

Anlaşma 2017'de imzalanmış ve etler bu yılın Ocak ayında ülkemize gelmişti. Önce karkas et, sonra lop et ithalatının önünün açılması, ardından Sırbistan’dan 5 bin tonluk et ihracı, et üreticilerini de ayağa kaldırmıştı.

TBMM Dışişleri Komisyonunda, Sırbistan'dan 5 bin ton et ithalini sağlayan anlaşmanın görüşmeleri de tartışmalı geçti. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Türkiye'de üretici, çiftçi üretim yapamazken iktidar ülkeyi ithal cennetine çevirdi. Et ve Süt Kurumu depolarındaki ithal etlerin bozulma noktasına geldi. Tarım ve hayvancılık da aynı eğitim gibi millî olarak bakılması gereken ve bütün planlamaların, kararların bu şekilde alınması gereken bir alandır” dedi.

SEYİTGAZİ ÖRNEĞİ

Son on yılda hayvancılığın ve tarımın bitme noktasına getirildiğine dikkat çeken Çakırözer, “İnsanlar süt para etmiyor diye ineklerini sattılar, kestiler. Biz hayvancılığı destekleyeceğimiz yerde, tam tersine, ithal politikalarıyla ülkemizi bir ithalat cennetine dönüştürdük. Hükûmetin açıklamaları ile icraatları hep birbirinin zıttı yana gidiyor. Sürekli çiftçiyi ‘İthalata muhtaç etmeyeceğiz, çiftçimizi destekleyeceğiz' diyorlar ama böyle dendiği sürece iktidar yetkililerinden, hemen akabinde, ithalatın önünü açan anlaşmalar, istisnalar, teşvikler görmek çok üzücü” diye konuştu.


Seçim bölgesi Eskişehir'deki çiftçilerden de örnekler veren Çakırözer, “Bu ithalatın bedelini benim Alpu'daki, Seyitgazi'deki ya da Ankara'nın hemen Polatlı'sındaki çiftçim ödüyor. Çünkü çiftçi bir gün umutlanıyor ‘Teşvik geliyor, hayvancılığa destek verilecek, 300 baş hayvan projesi geliyor' diye umutlanıyor. Ertesi gün bir bakıyoruz hiçbir destek yok. Mesela ben geçen hafta Seyitgazi'de, Alpu'daydım. Koca Seyitgazi'de 1 çiftçi faydalanmış o teşviklerden, Alpu'da hiç yok. Yani koca Alpu Ovası'nda, hayvancılığın, tarımın cenneti koca Alpu Ovası'nda destek verilen bir kişi bile yok ama öte taraftan bakıyoruz ‘İthal et alalım, ithal buğday alalım' Ülkenin bu noktaya gelmemesi lazım” dedi.

Sözcü

Supernatural 10.12.18 01:42

Cevap: Sırp Eti Meclis’i Karıştırdı
 
Şimdi de soğan ithal edecekmişiz!..
Yılda bir kez hasat alınan soğanlara, stoklanmış diye el koy, insanları içeri at sonra da soğan ithal et...
İnsan siz kime çalışıyorsunuz diye sormadan edemiyor.

Tntcool 10.12.18 20:24

Cevap: Sırp Eti Meclis’i Karıştırdı
 
Herşeyi ithal ediyoruz. Resmen dünya bize çalışıyor. Kıskanılacak durumdayız... :kiki:

Ha bir de Alpu, Seyitgazi, Polatlı’nın mağdur çiftçileri

% 63, % 53, %58... Anladınız siz onu...


CEPTEN GÖNDERİLDİ


WEZ Format +3. Şuan Saat: 11:48.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker