Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/index.php)
-   Serbest Kürsü (http://www.forumgercek.com/forumdisplay.php?f=754)
-   -   Metin Akpınar Hakkında Soruşturma (http://www.forumgercek.com/showthread.php?t=138576)

Cimcimecik 24.12.18 10:06

Cevap: Metin Akpınar Hakkında Soruşturma
 
Alıntı:

Orjinal Mesaj Sahibi Aristo (Mesaj 935995)
Siz bazen çok sıyırık (!) yorumlar yapıyorsunuz. Hangi hakla bir sanatçı veya vatandaşın kendi düşüncesini ifade etme hakkını siyaset alanının onun alanı olmadığı ve onun sadece sanatını ifa etmesi gerektiği gerekçesiyle yasaklamaya kalkıyorsunuz? Bu aynı Tayyip' in yaklaşımıdır.

Aynı Tayyip ve ********ların kafası, sizin kafanız... ''Sen sanatçısın aman siyasi laflar etme!'', ''Aman bizi eleştirme...'', ''aman bize laf etme...'' Sanatçı bu ülkede yaşamıyor mu? Sanatçının düzeni beğenmeme ve beğenmediğini ifade hakkı yok mu?

Ve bu eleştirelliğin ise Tayyip' in elini güçlendireceğini düşünüyorsunuz ha!...

''Susun nannnn!!! Yoksa Tayyip' in eli güçlenir haa!!''

Yok yaaa???

Bu da Tayyip' i eleştirmeyi muhalif görünerek engellemenin son zamanlarda en sık kullanılan yöntemi...

Tayyip düzenini eleştirmeyecek mişiz; eleştirirsek eli güçlenirmiş!

Siz toplumu suskunluğa ve olanları kabule teşvik ederken bir de insanların en yüksek özgürlüğü olan insan haklarını ve ifade özgürlüğünü ellerinden alıyorsunuz...

Tayyip' i eleştirmeyin, yoksa Tayyip daha da güçlenir!

Tam sinsi sinsi muhalif görünerek iktidar yalakalığıdır bu...

O zaman hepimiz susalım. Tayyip ne yaparsa yapsın kabul edelim. Asla eleştirmeyelim... Eleştirirsek kazanan yine o olur!...

Bu nasıl bir zekadır?


Bir sanatçı en temiz ve en olgun ama en hicvi ifadelerle yönetimi eleştirecek ve burdan Cimcimecik diye biri çıkıp aynı Tayyip ve ********lar gibi ona ''sen siyasete karışma'' ayarı verecek.

Sizin ne olduğunuza ilişkin çok defalar düşündüm. Çok defalar cevap verecekken tartışmadan çıktım ki, sizi kırmış gibi olmayım diye...

Ama siz var ya; tam bir ******** zihniyetindesiniz.

Söylediklerinizin özeti şu: ''Aman Tayyip sistemini eleştirmeyin, eğer eleştirirseniz bnundan Tayyip sistemi kazançlı çıkar!'' Muhalif görünerek muhalefeti susturma dürtüsüdür bu. Bu açıkça iktidarı korumaya alma zihniyetidir... Hem de muhalif görünerek...

Ben sizi bundan sonra bir AKP' li yerine koyarak sizinle muhatap olacağım. Çünkü sizin zihniyetiniz tamamen Tayyip sistemini meşrulaştıran, onu eleştirilmez kılan ve eleştirenleri de hukuksuzca suçlayan işte bu yargının zihniyeti ile aynı zihniyet...

Metin Akpınar hakkında açılan bu saçma davaya karşı çıkacağınıza, Metin Akpınar neden eleştirdi diye onun ifade özgürlüğüne aynı AKyargı gibi yargılayıcı ve mahkum edici bir organ gibi yaklaşıyorsunuz.

Bari kendinizi liboş ve sol laflarla kimliksiz (!) göstermeye çalışmayın. Siz tamamen AKP sistemine adapte olmuş ve bunu da sol/liboş yöntemlerle yapmaya çabalayan birisiniz.

Ve sisteme o kadar yakınsınız ki, sistemin vurduğu bir insanı sadece insanlık refleksi ile korumayı bile unutup, sistemin vurduğu bir insana karşı onu vuran sistemi savunuyorsunuz.

Metin Akpınar haklıdır. Bir vatandaş olarak düşüncelerini ironik bir şekilde ifade etmiştir. Kendi düşüncesini dillendirme özgürlüğünü kullanmıştır ve gözü korkutulmak üzere de hakkında dava açılmıştır.

Ve siz ona dava açan zihniyet ile aynı yerdesiniz. Sizin bu AKP ve onun ********ist sistemden ve bu gugukllaşmış yargıdan hiç bir farkınız yok.

Siz Metin Akpınarları susturan sisteme eklemlenmiş bir uzuvsunuz!

Duygusal yazmışsınız. Yani tepkisel... yani düşünmeden...

Tabii beni eleştirebilmek için söylediklerimi çarpıtmanız şart. Eh, bunu da başarılı(!) biçimde yapmışsınız. :)

Ben Metin Akpınar ve başkaları hükümeti eleştirmesin demedim ki. Ama eleştiri böyle mi olur? Adamı ipe çekeceklerini imâ ederek mi eleştiri yapılır? Ülkemizin yakın geçmişi malum. Bunu akla getiren laflar ederek mi eleştiri yapılır? Buna tabii ki adamlar tehdit gibi yaklaşacaklar.

Akpınar siyaset uzmanı değil derken şunu demek istedim: onu kitlelere sevdiren tiyatroculuğu ve siyasi hicivciliğidir. Yani bizler onu Yasaklar gibi oyunlarıyla sevdik. Onlarda siyasi hiciv ve eleştiri vardı. Bunlar çok iyiydi.

Mesela Levent Kırca da siyasi hicivleri ve toplumsal taşlamalarıyla halka kendini sevdirmişti. Ama bu başka, kendii siyasi misyon sahibi biri gibi görmek başka. İkincisi itici oluyor.

Metin Akpınar da bu son konuşmasıyla saçmalamış. Karşı tarafa koz verdi işte. Adamın elini güçlendirdi. Bu çok açık. Bunu niye görmezden gelelim ki?

Beni nasıl gördüğünüzün zerre kadar önemi var mı sanıyorsunuz? Önyargılarınızın ve fikirlerinizin temeli zayıfsa ne anlamı olur ki?

Özetle, yeniden çarpıtmaya kalkamamanız için; sanatçı siyasetle ilgilenecek elbette, ama kendini siyasi misyon sahibi biri gibi sunmaya kalkmayacak. Siyasi eleştiri yapacak tabii ki, ama siyasi eleştirisini sanatı ile yapacak. Ciddi siyasi konuşma yapıyorsa da lütfen biraz sorumlu ve düşünceli davranacak. Birilerinin gazına gelmeyecek.

Cimcimecik 24.12.18 10:10

Cevap: Metin Akpınar Hakkında Soruşturma
 
Alıntı:

Orjinal Mesaj Sahibi Rosebud (Mesaj 936002)
Annemin yaptığı bir tahmin değildi, öngörüydü, tahmin biraz daha subjektif bir kavram.
İnsanların bu gibi konularda içine düştüğü en büyük hata, kavramları yerinde kullanamaması olduğunu hep söyler dururum...
Diyorsun ki: ''Bir daha gitmeyecek olması ille diktatöryal yöntemleri gerektirmez. Gitmiyor çünki kalmasını sağlayan yolları kullanıyor...'' Bir defa şunu söyleyeyim, bir siyasi yapı bir ülke için yapması gereken temel hizmetlerle değil de(betonu kastetmiyorum) kurnazlık yaparak oportünist yöntemlerle iktidarda kalmanın kanallarını açıyorsa zaten boğazına kadar diktatöryal yöntemlere batmış demektir,
Madem Hitler'den yola çıktık onunla devam edelim:

- Hitler halkın yarısının bile desteğini almadan iktidar olmuştu ikisinin de iktidara ilk gelişi %35 civarındadır.

- Kendisinin, halkın iradesini tek yansıtan kişi olduğu varsayımıyla en radikal söylemlere sarıldı, Hitler o dönem yükselen komünizm muhalifliği ile algılara hükmetti, Erdoğan da askeri vesayet söylemleriyle...

- O dönem yaşanan dünya ekonomik krizi konjonktürel olarak Hitlere güç kazandırdı, aynı şekilde Erdoğan da 2002 yılındaki şu meşhur 2002 yazar kasa krizinden güçlü çıktı.

- Dünya Tarihi Enstitüsü’nden Konstantin Sofronov; Hitler'in banal fikirler öne sürerek Alman halkının yaşamını daha iyi hale getirmek için neler yapacağını açıklamıyordu diyor, tıpkı banal fikirler öne sürerek Türk halkının yaşamını 16 yılda berbat eden Erdoğan gibi.

- Aynı Sofronov, Hitler'in demogog ve popülist olduğunu, sloganlarında ise gizlenemeyen bir aşırıcılık olduğunu söylüyor, ne tesadüf değil mi!

- Tesadüfler bitmiyor, yine aynı Sofronov, Hitler’in 1932’nin şubatına kadar seçme ve seçilme hakkı bile bulunmadığını, sabıkalı olduğunu aktararak vatandaşlığı olmadığı dikkate alındığında Hitler resmi bakımdan hiç kimseydi diyor, tıpkı 2002 yılında TCK'nın 312. maddesi gereğince milletvekili seçilme yeterliliğine sahip olmadığı için anayasa mahkemesince parti kuramayacağının hükme bağlandığı hiçkimse olan Erdoğan gibi.

- Tesadüfler bitmek bilmiyor; Hitler parlamentoda halâ ezici çoğunluğa sahip olmadığından iktidarı önünde engel gördüğü komünistleri gözden düşürmek için Nazi'lerin saldırı timi NSDAP'ın Alman parlamentosunu (Reichstag) kundaklanmasını örgütlüyor ve suçu bir komünistin üzerine atıyor, tıpkı ergenekon, Balyoz ve 15 temmuz kontrollü darbesiyle orduya, laikliğe, yazarlara, çizerlere, AKP iktidarının kurduğu komplolar gibi...

Bunlar gibi, düzinelerce benzerlik sayabilirim ancak şu bir gerçek ki diktatörlüğün gereği ve belirtisi asıp kesmek, sabun yapmak falan değil ama asıl diktatörlük yöntemdedir.
Yöntemler bunlar olduğunda bu işin nereye evrileceğini görmek için müneccim olmak gerekmiyor, bu yöntemlerin daha sonra varacağı aşamaları merak edenler, Hitler'in komünizme karşı açık şekilde başlattığı savaşın sonrasına baksın ve ondan sonra Erdoğan'ın İnönü'den Atatürk'e, lâiklikten elitliğe, sanatçıdan TV spikerine kadar daha pek çok alanda başlattığı aydınlıkla mücadelesini yorumlasın.

Sonuçta ayrılan önemli bir nokta var. Hitler diğer partileri kapattı ve tek parti rejimini kurdu. Şimdi ise çok eşitsiz ve anti demokratik koşullarda da olsa çok partili bir rejim var.

Muhalefet adam gibi olsa ilk seçimde iktidarı alabilirdi. Ama belki kasten, belki de görev gereği böyle bir beceri ve irade içinde görünmüyor.

Cimcimecik 24.12.18 10:14

Cevap: Metin Akpınar Hakkında Soruşturma
 
Alıntı:

Orjinal Mesaj Sahibi Insanlikarayan (Mesaj 936005)
Muhalefet anlayisi bir sorgulamak lazim burada!.


Bu Millet, bana dokunmayan Yilan bin yasasin düsüncesinda oldukca, Garibanlari cooook, ziyan eder!.


Ayni o garibanlar yüzünden, Bir Somun ekmege muhtac olduklari icin, Yalancilarin kayigina kürek atarlar.


Gezi olaylarini bile, bir UMUT diye algilayanlar, arkasindan Milleti temsil edebilecek bir örgüte cikamadigi an, sadece sicak bir dus olarak algilanabilir!.


Parlamenter bir sistemin icindeki sistemi anlayamasi, "Spor kulübü tutarmis gibi" Parti tutmalarini degistirmedikce, Bu durumu degistirebilecek gücü, kuvvetlendirmedikce, bir sey degistirilemez!.


Muharrem ince bile burada acikca harcanmaya mahküm edildi!.


Secim Kampanyalarinda, YSK´nin önünde NÖBET tutacagim derken, Secim Kampanyasi yorgunlugunla gelen hadise yüzünden, Inandiriciligini yitirdi.


Burada sadece yeniden, sucu sadece Muharrem Incede aramakta yanlis olur!.


Bu Millet, Sectiginin arkasinda durmadikca, her seyi hak kazanmaya yana oldugunu görmekte zorluk cekiyor!.


Baska bir deyimle, 2 Yasindaki cocugun elinden Lolipopu aldiginda, Cigliklarinla Milleti ayaga kaldirma yetkisi varken, Tarikatlar yüzünden, bu Millet kücük yasta, Korku altina aliniyor!.


Sürüm gücünü yitirmis durumda!.


Bizim Cocuklarimizi, Müzik ortaminda, Zihniyetini genisletip, Okutmaya calistirilirken, Onlarin Cocuklari Kuran Kurslarinda ne dertlerle karsilastigini bilmekteyiz.


Bu Cocuklara Sahip cikmak, Boynumuzun Borcu oldugunu unutmamak lazim!.


O Cocuklarin o ortamda dogdugundan, Cocuklarin hic günahi yok!.


Bizler ama, yanlis Insanlik anlayisimiz yüzünden, bunlara gözlerimizi kapatirsak, Onlardan ne farkimiz olabilir?.


Burada üstüne basarak Din´i hic ortaya sürmedim, cünkü onlar hep aynisi!.


Avrupada Hiristiyan Katolik Kilisesini K. F. S. olarak adlandirabilip, hür olarak bunlara karsi gelebilirken, "Yalancilar" halen CHP döneminde Camiler Ahir yapildi yalanini ayakta tutarken, Cocuklarimizin Namusu Zedelebilinecek Zihniyet Camilerde cirit atmakta!.


Bu Bilincin altinda bile, Birlik olabilmekte zorluklar cekmekteyiz!.


Bulundugum ortamda bile Para toplayip, Cami adi altinda bir Cati takarken, bunun son dönemlerde nasil degistiginden hic memnun degilim.


Daha gecen gün yeniden o ortami ziyaret ederken, nerede bu Günahkarlar diye sözler bile dudaklarimdan akti.


Zamaninda, Cocuklarimiza düskünlügümüz yüzünden Spor Kulübü bile ayaga kaldirirken, nasil bu Millet .......................................... .


En iyisi burada artik son vereyim.

Bence muhalefet de düzenden nemalanan bir çıkar grubuna dönüştü. O nedenle iktidara gelmek gibi bir amacı pek önemsemiyor.

Böyle devam etse de nasılsa bir çıkarları var. Toplumun bozulmuş olması da onların işine yarıyor. Bir imar barışı çıkarılıyor, tüm toplum koşup sıraya giriyor. Ülkenin en değerli yerleri halkımız tarafından yağmalanmış, yapabilen kaçak katları çıkış, yapamayan da ileride yaparım düşüncesiyle imar barışına başvuruyor. :(

Böyle bir ortamda muhalefet de çıkarları için işte sözde muhalefet yapıyormuş gibi davranıyor.

Insanlikarayan 24.12.18 10:33

Cevap: Metin Akpınar Hakkında Soruşturma
 
Alıntı:

Orjinal Mesaj Sahibi Cimcimecik (Mesaj 936013)
Bence muhalefet de düzenden nemalanan bir çıkar grubuna dönüştü. O nedenle iktidara gelmek gibi bir amacı pek önemsemiyor.

Böyle devam etse de nasılsa bir çıkarları var. Toplumun bozulmuş olması da onların işine yarıyor. Bir imar barışı çıkarılıyor, tüm toplum koşup sıraya giriyor. Ülkenin en değerli yerleri halkımız tarafından yağmalanmış, yapabilen kaçak katları çıkış, yapamayan da ileride yaparım düşüncesiyle imar barışına başvuruyor. :(

Böyle bir ortamda muhalefet de çıkarları için işte sözde muhalefet yapıyormuş gibi davranıyor.
Acaba paylasimindaki celiskinin farkindamisin?. )))


Alıntı:

Toplumun bozulmuş olması da onların işine yarıyor. Bir imar barışı çıkarılıyor, tüm toplum koşup sıraya giriyor.

Derken, bunu Muhalefetin Problemi olarak gösterebilmek, neye yariyor acaba?.Alıntı:

Bence muhalefet de düzenden nemalanan bir çıkar grubuna dönüştü. O nedenle iktidara gelmek gibi bir amacı pek önemsemiyor.

Burada Iktidarda gösterilen gurubun, 50 Senenin üzerinde Hükümeti kuramayip, üstüne basarak onlarin sucudur diye göstermeleri amacina ne dersin?.


Son secimlerde, iktidar gibi gözüken partinin nasil tasmaya alindiginin farkindamiydin acaba?.


Burada MHP üzerinde konusulup, nasil simdiki Hükümeti destekledigini 1956 senesinden beri yönlendirildigini görmekte zorluk cekilebilinirmi?.
https://pbs.twimg.com/media/DuuG-ESW0AA0RuG.jpg


Bu Vatan Hainligini görmezden gelinip, neye gidilmek düsünceleri doga bilir?.


6´inci filoya kiblesini ceviren Bahceliden daha basetmiyorum bile!.
Rosebud 24.12.18 12:20

Cevap: Metin Akpınar Hakkında Soruşturma
 
Alıntı:

Orjinal Mesaj Sahibi Cimcimecik (Mesaj 936011)
Sonuçta ayrılan önemli bir nokta var. Hitler diğer partileri kapattı ve tek parti rejimini kurdu. Şimdi ise çok eşitsiz ve anti demokratik koşullarda da olsa çok partili bir rejim var.

Muhalefet adam gibi olsa ilk seçimde iktidarı alabilirdi. Ama belki kasten, belki de görev gereği böyle bir beceri ve irade içinde görünmüyor.

Bu cevaba çok güldüm işte, kafanda belli bir şablon var kim ne derse desin onun dışına çıkamıyorsun çünkü bilmiyorsun, tıpkı acemi yüzücülerin denizde açılmaktan korktukları gibi, ya da öğrenilmiş bir cehalet mi desek buna!
Ben diyorum ki bir insanın diktatör olup olmadığını yöntemler belirler ve bu yöntem benzerliklerini sıralıyorum ardından, sen halâ Erdoğan parti kapatmadı ki diyorsun, eminim muhalefet partilerinin liderlerini tek tek tutuklayıp partilerini kapattıktan sonra da (ki iş oraya doğru gidiyor) insanları sabun yapmıyor ki diyeceksin...
Bu; mutfakta yangın çıkmış ama salona ulaşmadı ki demekten farklı bir şey değil, bazen bu zihniyetteki insanlar kendi yaşamlarını nasıl idame ediyorlar diye sormadan edemiyorum kendi kendime, resmen bir akıl tutulması bu, daha da vahimi bu akıl tutulmasını başkalarına da bulaştırma çabaları.

Cimcimecik 24.12.18 20:08

Cevap: Metin Akpınar Hakkında Soruşturma
 
Alıntı:

Orjinal Mesaj Sahibi Rosebud (Mesaj 936016)
...eminim muhalefet partilerinin liderlerini tek tek tutuklayıp partilerini kapattıktan sonra da (ki iş oraya doğru gidiyor) insanları sabun yapmıyor ki diyeceksin...

Emin olduğun şeyler üzerinden değil, söylenen sözler üzerinden tartışmamız daha faydalı olur sanırım. :)

Kardeşim, siyasi partiler var mı, var; seçimlere girebiliyorlar mı, evet. O halde Hitler'le, Mussolini'yle kıyaslamak doğru olmaz. Adam darbe yaparak iktidara gelmedi; tek parti rejimi kurmadı. Seçimle gelipduruyor ve seçimle gitme imkanları hâlen kapalı değil.

Mesele budur. Ötesi laf ve güzaftır.

Cimcimecik 24.12.18 20:10

Cevap: Metin Akpınar Hakkında Soruşturma
 
Alıntı:

Orjinal Mesaj Sahibi Insanlikarayan (Mesaj 936014)
Acaba paylasimindaki celiskinin farkindamisin?. )))

Derken, bunu Muhalefetin Problemi olarak gösterebilmek, neye yariyor acaba?.


[/CENTER]

Muhalefetin problemi değil, öyle göstermedim. Toplumun çürümüşlüğünü ayrı bir neden olarak gösterdim. Muhalefet de hem bu çürümüşlükten etkileniyor, hem de kendi küçük iktidarını ve çıkarlarını sürdürmek için düzenin devamından yana duruyor. Zaten ısrar etse de gücü yok. Topluma verecekleri bir umut yok. Belli bir şey bu.

Aquila 24.12.18 21:42

Cevap: Metin Akpınar Hakkında Soruşturma
 
Alıntı:

Erdoğan: "Beni ipe götüreceklermiş. Senin her yerin sanatçı olsa ne yazar"
Dedi.

Ancak Metin Akpınar'ın konuşmasında ben böyle bir ifadeye rastlamadım.

İşte Metin Akpınar'ın konuşması:

"Bireylerin özgür iradesiyle geleceklerini tayin edebildikleri rejim demokrasidir. Bizim polarizasyondan, bu kargaşadan kurtulabilmemizin tek çaresi de demokrasi diye düşünüyorum. Oraya ulaşabilirsek ne ala, kavga dövüş olmaz, biz bu işin içinden çıkarız. Ulaşamazsak her faşizmin olduğu gibi, karşılaştığı gibi belki liderini ayağından asarlar, belki mahzenlerde zehirlenerek ölür, belki adı geçen başka liderlerin yaşadığı gibi kötü sonlar yaşayabilir ama bize yazık olur, biz harap oluruz.

Kim Rusya'ya döndüyse, iktidardan gitti onu da söyleyeyim. Adnan Menderes de randevu almıştı ihtilal oldu. Süleyman Demirel aynı şekilde Kuzey'e döndüğün de ihtilal oldu. Bakalım darısı kimin başına. "

**


Gördüğüm kadarı konuşmada Erdoğan'ın ismi bile geçmemiş, Metin Akpınar, Demokrasiyi savunarak geçmişte demokrasinin olmadığı ülkelerdeki liderlerin sonu hakkında örnekler vermiş.

Şayet demokrasi treni son durağa varmışsa ve eğer Türkiyede bu gün demokrasi yoksa Erdoğanın bu sözlerden alınganluk göstermesi normaldir, fakat halen Türkiyede demokrasi varsa Erdoğan'ın bu sözlere çok kızıp sanatçılara hakaret etmesine, onları hedef gösterip savcıları harekete geçirmesine hiç gerek yoktu.

Yoksa "yağmurdan nem kapar" hale mi geldi.

Sultan 2. Abdulhamid, kimi tarihçilere göre istibdadıyla meşhur bir Osmanlı Padişahıdır. Tam 33 yıl padişahlık yapmış ve devleti demir yumruğu altında yönetmiştir. Kimilerine göre ise cennet mekan bir evliyadır. Siyasi dehasıyla, Osmanlı’nın yıkılışını 33 yıl ertelemiştir!

Ancak, müstebit olduğunu yazan tarihçiler gibi, cennetmekân bir evliya olduğunu belirten tarihçilerin de ortak kanaatleri, 2. Abdulhamid’in sansür mekanizmasını en ağır şekilde uyguladığıdır. Çevrenin zorlamasıyla önce Meşrutiyet rejimini ilan etmiş ve ilk fırsatta kaldırmıştır.

Sultanhamit Hazretleri’nin burun azameti dillere destandır. Okkalı, kemerli burnundan ötürü alınganlığı, buluttan nem kapmışlığı da öyle.

Bir sabah vezirlerinden biriyle sarayın verandasından Kadıköy ufuklarında kararıp giden bulutlara dalmışlarken vezir efendi, “Sultanım, hava karardı.” deyiverir.

-Vay, sen bana ördek dedin. Zavallı vezir neye uğradığını şaşırır:

-Sultanım, nereden çıkardınız?

-Kuşluk vakti hava kararınca ne olur?

-Yağmur yağar.

-Yağmur yağınca ne olur?

-Ne bileyim, göller gölcükler oluşur.

Sultan Hazretleri, “Eee, oralarda kimler yüzer?” deyince vezir, dilini, kavuğu yoklar ve susar.

**

Metin Akpınar, 2 Kasım 1941 yılında, İstanbul'da dünyaya geldi. Pertevniyal Lisesi'nde eğitimini tamamlayan Akpınar, Daha sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi'nde okudu.

Diplomaları gerçektir.

Sanat hayatında pek çok ödülü bulunuyor: Metin Akpınar, sanat hayatına pek çok ödül sığdırdı. O ödüllerden bazıları: En İyi Sinema Filmi Erkek Oyuncusu, Yaşam Boyu Onur Ödülü, Altın Mikrofon ve Altın Kamera Ödülü, Devlet Sanatçısı, Tiyatroya Destek Yılı Özel Ödülü.

**

Sanatçısına düşman olan siyasetçi ülkeyi çağdaş uygarlığa taşıyamaz. Onun için bize her birimize görev düşüyor. Rakı masalarında oturup birbirimizi eleştirmeyeceğiz. Ülkenin kurtuluşu halktan geçiyor.

Doğruları söylemek zordur, ancak yiğit insanlar doğruları açıkça söyleyebilir.

Nasıl bu gün Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde mücadele veren, her öğrenci, bağımsızlığı savunuyor her öğrenci, özgürlüğü savunuyor her öğrenci, demokrasiyi savunuyor her öğrenci, adaleti savunuyor, Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencileri bana göre Kuvayi Milliye ruhuna sahip, memleketin geleceğini düşünen yiğitlerdir.

Metin Akpınar, Müjdat Gezen, Tarık Akan, Edip Akbayram, Bedri Baykam, gibi gerçek sanatçılar ve Avukat Ümit Kocasakal, gibi gerçek hukukçular da her şeye rağmen demokrasiyi savunan yürekli yiğitlerdir.

‘Ferman Padişahınsa ülke bizimdir’

Rosebud 24.12.18 22:25

Cevap: Metin Akpınar Hakkında Soruşturma
 
Alıntı:

Orjinal Mesaj Sahibi Cimcimecik (Mesaj 936035)
Emin olduğun şeyler üzerinden değil, söylenen sözler üzerinden tartışmamız daha faydalı olur sanırım. :)

Kardeşim, siyasi partiler var mı, var; seçimlere girebiliyorlar mı, evet. O halde Hitler'le, Mussolini'yle kıyaslamak doğru olmaz. Adam darbe yaparak iktidara gelmedi; tek parti rejimi kurmadı. Seçimle gelipduruyor ve seçimle gitme imkanları hâlen kapalı değil.

Mesele budur. Ötesi laf ve güzaftır.

Gerçekten bozuk plak gibi sürekli aynı yerde takılmış kalmışsın, senin eksenin kaymış açıkçası, demokrasi ve diktatörlük arasındaki farkı bile kavrayacak durumda değilsin ama gelmiş burada ahkâm kesiyorsun.
Ne kadar basit ne kadar sığ bir bakış açısı bu böyle! ''Adam darbe ile iktidara gelmemiş...''
Ha sen diyorsun ki: Yahu bu adam assın kessin, bütün siyasal parti liderlerini hapise atsın, partileri kapatsın, ağzını açıp eleştirenin sabaha karşı evi basılsın, medya hedef göstersin %52'yi evinde zor tutuyoruz diyen SS benzeri yapılar insanların bir köşede boğazını kessin ondan sonra düşünürüz bu adam diktatör mü değil mi...
Hakikaten neremle güleceğimi şaşırdım.

Rosebud 25.12.18 00:51

Cevap: Metin Akpınar Hakkında Soruşturma
 
Alıntı:

Orjinal Mesaj Sahibi Aquila (Mesaj 936040)
Metin Akpınar, Demokrasiyi savunarak geçmişte demokrasinin olmadığı ülkelerdeki liderlerin sonu hakkında örnekler vermiş.

Şayet demokrasi treni son durağa varmışsa ve eğer Türkiyede bu gün demokrasi yoksa Erdoğanın bu sözlerden alınganluk göstermesi normaldir, fakat halen Türkiyede demokrasi varsa Erdoğan'ın bu sözlere çok kızıp sanatçılara hakaret etmesine, onları hedef gösterip savcıları harekete geçirmesine hiç gerek yoktu.

’[/SIZE][/FONT]

Samuel Huntington'ın kurucusu olduğu dünyaca ünlü dış politika dergisi olan Foreign Policy dergisinde; bir devlet başkanının diktatör olup olmadığını anlamanın 7 yolu şöyle sıralanmış:

1. Sistematik bir biçimde medyanın gözünü korkutmak.
2. Kendi destekçi medya organlarını inşa etmek.
3. Polisi, orduyu ve istihbarat servisini politize etmek.
4. Hükümet gözetimini siyasi rakipler üzerinde kullanmak.
5. Hükümet gücünü kendini destekleyen şirketler lehine, rakiplerin ise aleyhine kullanmak.
6. Yargıyı kendi elleriyle belirlemek.
7. Korku tellallığı yapmak.

Şu anda Türkiye'de bu sayılanların hepsi istisnasız gerçekleşmiş durumdayken Erdoğan'ın halâ diktatör olmadığını savunabillenler kalmışsa en hafif tabirle saf olmaları gerek, tabii görevli değillerse.


WEZ Format +3. Şuan Saat: 21:59.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2000 - 2021 www.forumgercek.com