Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 20.04.19, 18:12   #1
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8026
Mesajlar: 29,688
Ettiği Teşekkür: 108348
Aldığı Teşekkür: 157161
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart İşte Mazbatanın Bilinmeyen Hikayesi

İşte Mazbatanın Bilinmeyen Hikayesi
O anların tanığı Odatv'ye anlattı
CHP'li Ekrem İmamoğlu, İstanbul'un yeni Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. İmamoğlu, 17 gün süren seçim sürecinin ardından Çağlayan Adliyesi’ne gidip mazbatasını almıştı.

Vatandaşlar İstanbul’un yeni başkanını Adliye’de karşılamış, büyük sevinç yaşanmıştı.

Peki İmamoğlu mazbatasını alana kadar, İstanbul İl Seçim Kurulu’nda neler yaşandı?

CHP’nin İstanbul İl Seçim Kurulu temsilci Mehmet Süleyman Türker, mazbata alınana kadar ve mazbata alındıktan sonraki atmosferi; geçersiz oyların nasıl oldu da AKP lehine çıktığını ve sürecin perde arkasını Odatv’ye anlattı.

Mehmet Süleyman Türker, seçim sürecinde, İstanbul’da, AKP’nin organize olamadığını, önceki seçimlere göre CHP’nin çok daha iyi organize olduğunu belirtti. İl Seçim Kurulu’na çok büyük baskı olduğunu söyleyen Türker, mazbatanın yazılması için tuttukları hattatın geç kalmasıyla yaşanan krizi ve İmamoğlu’nun “yeter ki mazbatayı versinler, kurşun kalemle de yazsalar olur” dediği anlarda neler yaşandığını da anlattı.
(CHP’nin İstanbul İl Seçim Kurulu temsilci Mehmet Süleyman Türker, Odatv ofisini ziyaret ederek Haber Müdürü Barış Terkoğlu ile görüştü.)

-Süreç nasıl uzatıldı, neler yaşatıldı anlatır mısınız?

“Top Maltepe’ye atıldı. Aslında Maltepe’de normal bir sayım yapıldığı zaman çok çabuk bitecek bir sayımı, MHP ve AK Parti’nin yasal olmayan itirazlarıyla süreç uzatıldı. Önce sayımlar durdu sonra istasyonların sayısı azaltıldı. Sanki bir güç ‘biraz bekleyin bir şeyler hazırlayalım’ mantığıyla uzatıldı, gece yarılarına kadar çalışılıp bitirilebilecekken durduruldu. Bir şekilde o güç, siyasi irade mi dersiniz süreci uzattı. Maltepe’deki sayım akşam saat 12 buçuk civarında bitti. Normalde tutanak bağlanıp gönderilmesi gerekirken o gün tutanaklar saat 2’de geldi. AK Parti’nin üyeleri tutanağı imzalamaya gelmedi. Seçim hâkimi ise saat 12’de geldi. İşin ilginç tarafı -bence ileride bu seçimi tarihe geçirecek en önemli olaylardan biri- seçim hakiminin eşi prostat kanseriydi o gün ameliyat oldu. Mecburen başkan eşini hesaplarına göre bir hafta bu, yasal itiraz süresi bu, itiraz süresinden bir hafta sonra eşini ameliyat ettirmek için bir seçim takvimi yaparken eşi ameliyat oluyor o gün. Doktor, bu ameliyat taş çatlasın 2 saat sürer derken hastayı saat 7’de ameliyata alıyorlar, saat bir buçuğa kadar halen ameliyat devam ediyor.

Saat bir buçukta hâkim geldi. O gün Maltepe’nin sonuçları gelsin diye bekliyoruz. Saat birden sonra koridora bir sürü polis yığıldı. Adliyenin kendi iç güvenliği var, kurul üyesi olarak girip çıkarken tanışmıştık. Polisler birdenbire giriş için büyük bir sıkıntı yarattılar, kurul üyeleri dışında kimseyi almadılar. Yani bir olağanüstülük oldu.”

-Hepimizin merak ettiği bir şey var: Geçersiz oylar sayıldı ve günden güne bu geçersiz oylar sayıldıkça fark kapandı. Geçersiz oyların AKP lehine olduğu ortaya çıktı. Nasıl oldu bu durum?

“Şöyle söyleyelim. Sandıkları girişlerde hata var. Geçerli iptallere bakıldığı zaman bir tek şeyi görüyoruz: AK Parti amblemi üzerine oy mührü vurulmuş. Yani ampule vurulmuş. Bu da geçersiz sayılmış. Yasa diyor ki önemli olan sütunun içine mühür vurmak. Seçimde bir listeler var, iki sandık kurulları üç oy vardır. Bu üçünden birinde usulsüzlük yapman gerekir. Seçmen listelerinde biz CHP maalesef organize olacak kadar ne bir kapasitemiz var ne de öyle bir niyetimiz var. Çünkü bu yanlış. Nüfus müdürlüklerini de ele geçirmeniz gerekir ki örneğin Kadıköy’deki nüfusun bir kısmını Üsküdar’a geçirmek istiyorsanız nüfus müdürlüğünde olmanız gerekir. Öyle bir yapı yok!”


* Birleştirme tutanağı götürülüyor

“BİZ DE BAŞARIYORUZ ARTIK”

“Sandıklarda müdahale etmek mümkün değil çünkü her partiden bir kurul üyesi var. Maalesef biz her ne kadar eğitsek de çalışsak da militan anlayışımız AK Parti kadar değil. Bence biz bu seçime kadar şu düşünceye sahiptik ‘acaba başarabilir miyiz?’ Ama AK Partililer öyle değildi çünkü onlar hep başarıyorlardı. Biz bunu yıktık. Biz de başarıyoruz artık. O yüzden kesinlikle ne usulsüzlük yapabilecek bir irade var ne bir böyle bir ahlaksızlık var. Böyle bir ahlaksızlığı kabul etsek bile bunu yapabilecek bir kapasitemiz yok.

-Provokasyonlar da tartışıldı sürece dair. Hükümet medyasında görmediğimiz başka provokasyonlar da oldu mu?

“Çok ciddi şeyler olmadı. Çünkü biz çok uysaldık. Provokasyona mahal vermemek için çaba sarf ettik. Bu seçimin galibi CHP örgütü, seçmen ve son dönemde kararı geciktirmesine rağmen ne olursa olsun adaletli davranan, hukuksuzluk yapmayan İstanbul İl Seçim Kurulu’dur. İl Seçim Kurulu’ndaki hakimlerimiz süreci çok iyi götürdü bence adaletli davrandılar.”

-Seçim Kurulu’ndaki AKP’lilerin tavrı nasıldı?

“BİZİM KADAR ORGANİZE DEĞİLLERDİ”

“Bizim kadar organize değillerdi. Biz bir merkez kurmuştuk, çok organizeydik, avukat listelerimiz vardı her şeyi tek elden yaptık. Ama AKP ‘nasıl olsa biz kazanıyoruz’ diye rahat bir havadaydılar. Asıl sıkıntıları bu sebeple başladı. Televizyonda gözüktüğü gibi rahat değillerdi. Mesela biz il seçimde her akademisyen ve avukat ekibimizle kalırken onlar çok genç bir avukat tuttular.”

-AKP İstanbul İl Teşkilatı’nı tartışıyor. Yani onların örgütsüz olmasını ve bu tartışmayı haklı buluyorsunuz.

“Biz daha iyi örgütlüydük. Biz onlara göre çok daha iyiydik bu bir gerçek. Daha aktiftik. Biz süreci yakından takip ederken onlar bize göre daha pasif kaldılar.”

-Her seçimde CHP hülle iddiasında bulunur bu seçimde bulunmadı. Türkiye tarihinin en temiz seçimi mi bu neden bulunmadınız?

“Kazanıyorduk da ondan. Kazandık ondan. Son iki gün dilekçe veriyorlardı ben vermeyin dedim bırakın dedim kazanıyoruz uzatmayalım. Seçmen listelerine itiraz etmişsin kabul edilmemiş. Listelere itiraz ediyorsun sonuç yok. Bunun sonu yok artık bu çok farklı bir stres. Türkiye’de ilk defa artık iktidarı yıkabiliriz hukuki süreçte. Bunu anladık. Hakimle konuşurken hukuka uyacaklarını hissediyorduk. Maalesef öyle bir sisteme geldik ki mesele kurul başkanı kimseyle görüşmek istemedi, fotoğraf çekilmek istemedi. Normalde mazbatayı verirken bir fotoğraf çekilirsiniz, tebrik edersiniz. Deşifre olmak istemiyordu. Gizlice fotoğraf çektik. Kurula korkunç derece de bir baskı vardı bu ortamda hukuka uydular. Hâkime hanım bir an önce bitirin işinizi yapın çıkın havasındaydı.”

“KARAR VERİLİNCE AK PARTİ TEMSİLCİSİ BOZULDU”

“Hâkim kararı veriyorum dedi. İçeride beş kişiyiz: üç hakim AK Parti temsilcisi ve ben. Karar verilince AK Parti temsilcisi bozuldu. Tartışmalar yaşandı ama gerçekten AK Parti temsilcisinde ‘ukala AK Partili havası’ yoktu. Hakimlerin üçü de aynı kararı verdi hiç muhalefet yoktu. Biz hakimlere de sürekli soruyorduk, ‘mazbata ne zaman verilecek, siz mi yazdırıyorsunuz biz mi yazdırıyoruz’ diye. Hatta ben Ekrem Bey’e de dedim ki hattatı ayarlayalım diye.”

“YETER Kİ MAZBATAYI VERSİNLER KURŞUN KALEMLE DE YAZSALAR OLUR”

“Ekrem Bey ‘yeter ki mazbatayı versinler, kurşun kalemle de yazsalar olur’. Hattatı da ayarladık. Hattat iki saat sonra geldi. Her on dakika da bir aradık. Hâkime hanım da çok kızdı ‘hadi çabuk, hattatı çabuk getirin’ diye. Bir an önce kurtulmak istiyorlardı baskıdan. Velhasıl hattat geldi hâkime hanım dedi ki ‘üç kişi alacağız.’ Seçim Kurulu Başkanı ‘kesinlikle fotoğraf istemiyorum’ dedi. İnanılmaz anlardı, çok stresliydi. Mazbatayı aldık çerçeveye yerleştirdik.

Adliyenin içerisinde de arbede yaşandı. Polis copla cam kırdı. Herkes yuhaladı. Başsavcı özel protokol kapısı içerisinden giriş izni vermedi Ekrem Bey’e, belediye başkanı olarak tanımadığı için.”-Mazbatayı aldınız, çerçeveye taktınız, o anlarda ne oldu çerçeveyi kim getirdi?

“Mazbatayı imzalattık, çerçevelettik. Çerçeveye taktık da sonra eğri oldu düzelttik çok uğraştık. Çerçeveyi de Ekrem Bey’in yeğeni getirdi. O sıra fotoğraf çekilelim dedik hâkime hanım istemedi Canan Kaftancıoğlu’na verdim mazbatayı sonra geri alayım dedim. Canan Hanım’a dedim ‘ben tutayım’ ‘yok, vermem artık sana’ dedi. Şunu söylemek istiyorum: bu kadar hazırlıklı olmamıza karşı çok hazırlıklı değilmişiz aslında. Unutmuşuz protokolü. Mazbatayı nasıl yazacağız, siz mi yazdıracaksınız, nasıl olacak unutmuşuz bilmiyoruz. Süreç içerisinde ise şunu söyleyelim AK Partililer bizim kadar stresli değillerdi.”-Son olarak şunu soralım size, mazbata şu an nerede?

“3 mazbata imzalandı. Biri belediyeye asıldı, en iyi yazılanı oydu. Biri Yüksek Seçim Kurulu’nda ve İl Seçim Kurulu’nda.”

Odatv.com

__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bilinmeyen, hikayesi, işte, mazbatanın, İşte


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 03:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.