Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Serbest Kürsü (http://www.forumgercek.com/serbest-kursu/)
-   -   CHP'nin 31 Mart Başarısının Formülü (http://www.forumgercek.com/serbest-kursu/140062-chpnin-31-mart-basarisinin-formulu.html)

Canan 30.04.19 15:53

CHP'nin 31 Mart Başarısının Formülü
 
CHP'nin 31 Mart Başarısının Formülü


CHP 31 Mart seçimlerini masaya yatırdı. Başarının sosyal demokratlar, milliyetçi demokratlar, muhafazakâr demokratlar ve Kürt demokratların ittifakıyla geldiği belirlendi.
CHP Merkez Yönetim Kurulu’nda (MYK) gerçekleştirilen siyasi analizde, 31 Mart’ta Türkiye’nin bütün demokratlarının ittifak yaptığı değerlendirmesi yapıldı. Sosyal demokratlar, milliyetçi demokratlar, muhafazakâr demokratlar ve Kürt demokratların bir araya gelerek demokrasi ittifakı yaptığı belirtildi.

CHP’nin önceki gün Parti Meclisi (PM) toplantısı öncesi gerçekleştirilen MYK toplantısında 31 Mart seçim sonuçlarına ilişkin bilgilendirme yapıldı. Edinilen bilgiye göre CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel, MYK üyelerine 31 Mart seçimlerine ilişkin siyasi analizlerin yer aldığı sunum gerçekleştirdi.

‘DEMOKRASİ İTTİFAKI’

Açıkel sunumunda 31 Mart yerel seçimlerinde Türkiye’nin bütün demokratlarının ittifak yaptığını belirtti. Sunumda, sosyal demokratlar; milliyetçi demokratlar, muhafazakâr demokratlar ve Kürt demokratların bir araya gelerek ittifak yaptığına işaret edilirken, bunun sonucunda oluşan siyasi güç için ise ‘demokrasi ittifakı’ tanımı yapıldı.
Sunumda; demokrasi ittifakının başarısının stratejik ayakları üç madde halinde sıralandı. Cumhuriyet’en Mahmut Lıcalı’nın haberine göre; ilk maddede; partiler arası ittifak, dirsek teması ve diyaloğun başarıya büyük katkı sağladığına işaret edildi. CHP ile İYİ Parti’nin işbirliği, Saadet Partisi (SP) ile bazı seçim bölgelerinde dirsek teması yapılması da 31 Mart başarısında etkili oldu.

PARTİLER ÜSTÜ DİLİN ETKİSİ

İkinci maddede seçim boyunca partiler üstü bir iletişim dili kullanılmasının da başarıyı getiren bir başka etken olduğu vurgulandı: Doğru, dürüst ve çalışkan adayların partiler üstü bir söylem kullanması başarıyı getirdi. Üçüncü maddede de parti içi ve ittifak içi dayanışmanın kampanya boyunca uyum içinde yürütülmesinin, ortak mitinglerin olumlu etki sağladığı belirtildi.

BÜTÜNLEŞTİRİCİ STRATEJİ

Sunumda kampanya boyunca Millet İttifakı ile Cumhur İttifakı’na ilişkin analizlere de yer verildi. Buna göre Millet İttifakı’nın genişlemeci ve bütünleştirici bir ittifak stratejisi izlediğine dikkat çekilirken, kampanya boşunca umut, kardeşlik ve bahar vurgusu yapıldığı belirtildi. Derman belediyeciliği söylemiyle ekonomik krize karşı sosyal belediyecilik, üretim ve istihdam vurgusu yapılması ile erken seçim söyleminden sakınmanın etkili olduğu ifade edildi. Cumhur İttifakı’nın ise koruma ve konsolide etmeye yönelik bir ittifak stratejisi gerçekleştirdiği; korkutma ve kutuplaştırma üzerine bir dil kullandığı vurgulandı. Cumhur İttifakı’nın iftiralar ve terörize etme üzerine kurulu bir kara propagandayı kullandığı dile getirildi.

PSİKOLOJİK ÜSTÜNLÜK CHP’YE GEÇTİ

Sunumda, Cumhur İttifakı’nın Türkiye genelinde oylarının yüksek olmasına ve bazı yerlerde oylarını artırmış olmasına karşın psikolojik üstünlüğün CHP’ye geçtiği ifade edildi. Sunumda; “Cumhur İttifakı, Türkiye genelinde 2018’e göre belli bölgelerde oylarını artırmış olmasına karşın, psikolojik üstünlük, ittifak diyaloğu ve seçmenle ekonomik kriz eksenli iletişim inisiyatifi CHP’ye geçmiştir” ifadeleri kullanıldı.
Odatv.com


ReaL 01.05.19 01:21

Cevap: CHP'nin 31 Mart Başarısının Formülü
 
İyi incelenirse CHP kayda değer bir oy artışı yok. HDP nin geçici oyları unutulmasın...

Cimcimecik 01.05.19 11:52

Cevap: CHP'nin 31 Mart Başarısının Formülü
 
Dilin dili öğreticidir. Bu analizde geçen ifadelerde de böyle ipuçları var. Analize göre ittifak hep "demokratlar" arasında kurulmuş. "Sosyal demokratlar, milliyetçi demokratlar, muhafazakâr demokratlar ve Kürt demokratlar." Tabii bu tanımların her birinin kimi kodladığı anlaşılıyor. Bu tanımlardan "muhafazakar demokrat" Saadet Partisi'ni, "Kürt demokrat" ise HDP'yi anlatıyor.

Böylece HDP ile üstü örtülü bir ittifakın yaşandığı kabul edilmiş oluyor. HDP bunu açık biçimde yapmak istedi ama malum nedenlerle CHP buna yanaşmadı ve bu örtülü biçim uygulandı. Sonucu belirleyen önemli olay ise Demirtaş'ın o dokunaklı mesajı oldu. HDP'li Kürd'ler bu mesajın da etkisiyle "bağırlarına taş basıp" CHP'ye ve ittifaka oy verdiler.

Hatta şu aralar AKP'li twitter kullanıcıları HDP'lilere, "bakın oy verdiğiniz parti TC ibaresini belediyelerde geri getiriyor. Bizi beğenmediniz, onları seçtiniz. Şimdi memnun musunuz?" diye serzenişte bulunuyorlar. :)

CHP'nin bu ittifak kararı kendi oylarında artış sağlamamış olsa da, AKP'nin yenilmezliğine darbe vurması açısından başarılı oldu. Bu açıdan işe yaradı denilebilir. Bir başlangıç oldu. Devamı da analizde sözü geçen "bütünleştirici strateji"yi gerçekten hayata geçirebilmekte yatıyor. "Psikolojik üstünlük" böyle devam edebilir.

Yukarıda sayılan "demokrat"ların gerçekten demokrat olmadığı, sadece kendilerine demokrat oldukları ortada. Gerçekten demoktrat ve gerçekten ülke yararına çözümler geliştirebilecek, kapsayıcı partiler gerekli.


WEZ Format +3. Şuan Saat: 15:52.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker