Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 05.12.19, 15:12   #1
Yasaklı Üye

Kel ali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2017
Konular: 288
Mesajlar: 593
Ettiği Teşekkür: 827
Aldığı Teşekkür: 1801
Rep Derecesi : Kel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardırKel ali şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart “İslamcı Terör” ve Erdoğan’ın Reddiyeleri

Alıntı:
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Londra'da Türk vatandaşlarıyla buluşmasında konuştu. Erdoğan, "Dünyada hala bazı saygın ülkelerin saygısız liderleri İslam terör ifadesini kullanıyor. İslam bir barış dinidir. Terörün yanına sıfat olarak İslam'ı koyamazsınız.. Bu ifadeyi kullananları lanetliyorum." ifadelerini kullandı.

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Londra'da sert mesaj: Bu ifadeyi kullananları lanetliyorum - Son Dakika Haberler
**

Erdoğan’ın çeşitli tarihlerde konuya dair yaptığı açıklamalardan birkaç örnek verelim:

“İslami terör, İslamcı terör gibi ifadelere prim vermeyiz… Adı Müslüman olan birinin, terör eylemi yaptı diye, bunu İslam’a fatura etmeye kimsenin hakkı yoktur.”

"İslam ve terör kavramlarının yan yana gelmesini asla kabul etmeyiz.”

“İslam'ın anlamı barıştır. İslam ve terör, Müslüman ve terörist bunları yan yana koymaya çalışanlar en büyük ırkçıdır.”


**

Alıntı:
“İslamcı Terör” ve Erdoğan’ın Reddiyeleri

http://bianet.org/system/uploads/1/a...iginal/510.jpg

İlk bakışta “İslamcı terör” nitelemesinden Müslümanlar için incitici olduğu ve bir din ile terör kavramının birlikte anılmasının doğru olmadığı gibi bir sonuç çıkmakta.

“İslamcı terör” deyince din, ideoloji, siyaset, sosyoloji ve hukuk alanlarına varıncaya dek geniş bir yelpazede yer alan bir kavramdan söz ediyoruz. Burada dilin ve kavramların bu disiplinler kapsamı doğrultusunda kullanılması esastır. Dolayısıyla İslamcı terör konusunda aidiyet ve niyet üzerinden hareketle doğru sonuçlara ulaşılamaz.

Felsefe başta olmak üzere siyasal bilimlerde, edebiyatta dilin yerinde ve doğru kullanılması ilk şarttır. Ne yazık ki siyaset ve medya, dilin bozulmasının, kavram çarpıtmalarının ve bu anlamda da ciddi bir bilgi kirliliğinin öncülüğünü yapıyor. İslamcı terör tartışmalarında da bu böyle devam ediyor.

Bu tanımlamaya öteden beri canhıraş karşı çıkan kişi, Erdoğan’dır. Onun bir başbakan, daha sonra da cumhurbaşkanı olarak siyasetin tepesinde bulunması ve Müslüman kimliğine sahip olması nedeniyle bu karşı çıkışı haklı gözükebilir. Ancak siyasetin tepesinde olan birisinin dili ve kavramları doğru kullanması da gerekir. En azından biz yönetilenler, yöneticilerden dili doğru kullanmasını beklemek hakkımızdır!

Erdoğan’ın çeşitli tarihlerde konuya dair yaptığı açıklamalardan birkaç örnek verelim:

“İslami terör, İslamcı terör gibi ifadelere prim vermeyiz… Adı Müslüman olan birinin, terör eylemi yaptı diye, bunu İslam’a fatura etmeye kimsenin hakkı yoktur.”

"İslam ve terör kavramlarının yan yana gelmesini asla kabul etmeyiz.”

“İslam'ın anlamı barıştır. İslam ve terör, Müslüman ve terörist bunları yan yana koymaya çalışanlar en büyük ırkçıdır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan son açıklamasını 25 Eylül tarihinde İslam İş Birliği Teşkilatı Ombudsmanlar 1. Genel Kurulu'nda yaptı. Sözü Arakan’a getiren Erdoğan: “Burada çok açıkça bir soykırım var. Açık söylüyorum rahatsız olabilirler. Dünyaya ‘İslami terör’ diye konuşanlar, ‘Hristiyan terörü’ diyorlar mı, ‘Yahudi terörü ’diyorlar mı, ‘Budist terörü’ diyorlar mı? Demiyorlar. Budistleri böyle iyi niyet elçisi gibi hep gösterirler. Şu anda tamamen Myanmar’da ‘Budist terörü’ var.”

Bu ifadelere göre Erdoğan’ın İslamcı terör konusundaki görüşleri aidiyetinden ve niyetinden kaynaklanmakta. Böyle olduğu için bu açıklamalar baştan aşağı tutarsız. Erdoğan, İslamcı terör olmaz iddiasını dini aidiyetinden kaynaklı bir İslam savunusu üzerine bina ediyor ki, temeli yanlış atıldığından ortaya eğri büğrü, çarpık ve zayıf bir bina çıkıyor. Bina kullanılacak gibi de değil. Böyle olduğu için, bu iddiaların en azından ülkedeki İslami çevrelerde bile pek bir karşılığı bulunmuyor.

Neden?

Dil ve kavramlar dedik ya…

Bir kere kimse İslam dinine terörist bir din demiyor!

Kimse, adı Müslüman olan birinin terör eylemi yapmasından dolayı, bunu İslamcı terör diyerek İslam’a mal etmiyor.

İslam terörü demekle İslamcı terör demek arasında dağlar kadar fark var. Dili doğru kullanmak demiştik ya; İslam kelimesine “cı” eklediğimizde kavram, İslam dinini değil, İslam adına yapılan siyasal eylemliliği içerir. Mütedeyyin bir Müslüman ile siyasal İslamcı bir Müslüman arasındaki nitelik farkını buna örnek olarak verebiliriz.

İslamcı terör nitelemesi, terör eylemi yapanların Müslüman olmasından dolayı yapılmıyor. Erdoğan’ın birinci çarpıtma noktası burası.

Birinci çarpıtmaya bağlı olarak Erdoğan “Dünyaya ‘İslami terör’ diye konuşanlar, ‘Hristiyan terör’ diyorlar mı, ‘Yahudi terörü ’diyorlar mı, ‘Budist terörü’ diyorlar mı? Demiyorlar.” Diyerek, bu kez de olguları çarpıtıyor.

Müslüman, Hıristiyan, Yahudi, ateist vb. bu kimliklere ait olan biri pekâlâ terör eylemi yapabilir. Sorun, eyleme katılanın ait olduğu inanç kimliği değil ki. Eylemin ideolojik, siyasal yapısı ve amacı, o eyleme adını verir.

Şiddetin bir parçası ama kendine özgü nitelikleri olan terör, tarihin eski bir eylem biçimidir. Terörün tarihselliği için sıkça Alamut kalesinin kartalı diye ifade edilen Hasan Sabbah ve onun Haşhaşiyun tarikatı örnek gösterilir. Terör, şiddet, hukuk, devlet şiddeti, terörün tarihi seyri gibi konulara girmeksizin günümüz üzerinde duralım.

Onlarca İslamcı terör örgütünün içerisinde El-Kaide, IŞİD, Boko Haram ve Suriye iç savaşı sırasında ortaya çıkan El Nusra en büyüklerini oluşturmakta.

Bu örgütler ne diyor?

Kendi anlayışlarına göre bir İslam şeriatı kurmak istiyorlar.

Allah ve İslam adına savaştıklarını söylüyorlar.

Kuran’ı referans aldıklarını iddia ediyorlar.

Allah’ın kılıcı, Allah’ın askeri olarak her birisi kendisine Seyfullah diyor.

İslam’ı dünyaya egemen kılmak için savaşıyorlar ve kâfir gördüklerinin kellesini kesiyorlar.

İntihar bombacılığını cennete gitmenin garantisi olarak teşvik ediyorlar.

Öyle radikal bir İslamcılık yapıyorlar ki, bırakın diğer dinleri, kendilerinden olmayan Müslümanları bile kâfir sayıyorlar.

IŞİD bayrağında kelime-i tevhid, yani "Lâ İlâhe İllallah Muhammedîn Resulullah" sözleri yazılıdır.

Bu örgütler İslam adına hareket ettiklerini, kendilerinin gerçek İslam’ı temsil ettiklerini, kafirlere karşı savaşarak İslam şeriatını kuracaklarını iddia ediyorlar. Bu iddialar salt sözde kalmıyor ve yalnızca siyaseten söylenmiş de değiller. Yaşamları, giyim kuşamları, evlilikleri, ibadetleri, sloganları, eylemlerini İslam adına işlediklerinin slogan ve pratikleri; bütün bunlar bu terör örgütlerinin İslamcı bir ideoloji ve pratikle donandıklarını gösteriyor.

Bu nedenlerden dolayı bu örgütlere İslamcı terör örgütleri deniliyor.

Elbette yukarıda sıraladığımız özelliklere sahip bir Hıristiyan veya Yahudi örgütler için de Hıristiyancı terör veya Yahudi terör örgütü deyimi kullanılır. Böyle bir durum olmadığına göre dünya niye Hıristiyan veya Budist terör örgütü desin ki? Arakan’da Müslümanlara yönelik şiddet hareketi Budistlerin Budizmi yaymak, onlara Budizmi kabul ettirmek veya Budist bir düzen kurmak için yapılmıyor. Orada bir devlet şiddetinden, hukuksuzluktan, zorbalıktan söz edilebilir.

Erdoğan İslamcı terör gerçekliğini Arakan üzerinden balans yapmaya çalıyor.

İslam dini, İslamcı terör olmaz diye savunulamaz!

İslam dinini, Müslümanlığı savunmak istiyorsanız, önce bu terör örgütlerine karşı ideolojik, siyasi, askeri, hukuki olarak mücadele etmelisiniz.

Önce IŞİD için “Yaramaz çocuklar” diyeceksiniz. Ancak Suriye’de işler tersine dönünce IŞİD’e terör örgütü diyeceksiniz.

IŞİD’in kelle kesme eylemleri başladığında sosyal medyadaki İslamcı paylaşımlara bir göz atmak bile, bu teröre din adına nice övgüler dizildiğini görmek için yeterlidir.

İslam kimliği aidiyetine siyaseti bulaştıranlar, işte böyle savrulurlar! Dün A dediğine bugün B derler. Dili bozar, kavramları karıştırırlar. Çünkü meseleye insan hakları ve hukuku açısından değil de kimlikçi siyasetin onulmaz hatlarından bakarlar. Dolayısıyla hiçbir alanda da evrensele ulaşamazlar.

Gerçeklik, yok saymakla yok edilemez!

Son yıllarda giderek artan bir İslamcı terör dalgası var. Dünyanın gerçekliği bu.

IŞİD’den yargılananların ifadelerine ve savunmalarına bakınız; onlar bile bir İslamcı terörün varlığına kanıt oluştururlar. Öyle ki, AKP’yi bile kâfir ilan edebilirler.

O zaman Erdoğan, reddiyelerinin bir işe yaramadığını görerek artık nakarat halini alan “Yanıldık” sözünü söyleyebilir. Biz yönetilenlere de bu kadar yanılmanın cefasını çekmek düşer!

HÜSEYİN ŞENGÜL YAZDI


http://bianet.org/bianet/siyaset/190...in-reddiyeleri
Bugün, insanlığın da İslam’ın da en büyük belası siyasal İslamcı ve mezhepçi kanlı ve vahşi terör örgütleridir.

Siyasal İslamcılık, Halifecilik, Yeni Osmancılık ve de Ümmetçilik nafile işlerdir. Kimseye hayrı olmaz.

çağdaş demokratik hukuk devletleri bugün “laiklik” ilkesine, hangi din veya mezhepten olurlarsa olsunlar sarılmak zorundadırlar.

Aksi taktirde, Ortaçağın bataklığında, aynı dinin mensuplarının hatta aynı mezhebe mensup kişilerin bugün olduğu gibi birbirini katlettiği, kanlı-rezil ve kaotik bir çıkmaz yola sürükler İslam dünyasını.
Kel ali isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Kel ali'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
erdoğan’ın, reddiyeleri, terör”, “islamcı, “İslamcı


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 01:35.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.