Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 22.02.20, 13:12   #1
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8692
Mesajlar: 30,432
Ettiği Teşekkür: 104147
Aldığı Teşekkür: 160681
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Diyanet’ten ‘Otobüsteki Öpüşme Tartışmasına’ Tepki Çeken Yanıt

Diyanet’ten ‘Otobüsteki Öpüşme Tartışmasına’ Tepki Çeken Yanıt
İstanbul’da Yeşilpınar-Şişli otobüsünde bir yolcunun otobüste öpüşen gençlere müdahale etmesi ile gerginlik yaşanmış, vatandaşlar “Türkiye’de insanlar öpüşemez mi?” diye tepkilerini dile getirmişti. Söz konusu tartışmaya dahil olan Diyanet, öpüşen çiftlere müdahaleyi savunarak, “İyiliği emretmek ve kötülükten sakındırmak gücü yeten Müslümanlara farzdır” ifadelerini kullandı.

Diyanet, geçtiğimiz günlerde İETT’de yaşanan ‘öpüşme’ tartışmasıyla ilgili “Böyle bir durumda ne yapılmalı?” sorusuna tartışma yaratacak bir yanıt verdi. Diyanet’in açıklamasında “İyiliği emretmek ve kötülükten sakındırmak gücü yeten Müslümanlara farzdır” denildi.

Diyanet’in soruya verdiği yanıt şöyle:

“Malumunuz olduğu üzere emr-i bi’l-maruf nehyi ani’l-münker (iyiliği emretmek ve kötülükten sakındırmak) gücü yeten tüm Müslümanlara farz olan bir görevdir.

“KİM BİR KÖTÜLÜK GÖRÜRSE DEĞİŞTİRSİN”

Nitekim Peygamber (s.a.v.) efendimiz şöyle buyurmuştur: “Kim bir kötülük görürse, onu eliyle değiştirsin. Şayet eliyle değiştirmeye gücü yetmezse, diliyle değiştirsin. Diliyle değiştirmeye de gücü yetmezse, kalbiyle buğzetsin ki, bu imanın en zayıf derecesidir” (Müslim, İman 78. Ayrıca bk. Tirmizi, Fiten 11; Nesai, İman 17). Öncelikle günümüzde emr-i bi’l-maruf nehyi ani’l-münker iki suretle yapılabilir:
1- Sözlü ve yazılı (imkan varsa medya yoluyla da) yapılır: Bunu yaparken örf, adet ve meri kanunlara dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde fitneye sebep olunabilir. Fitneye yol açabilecek ve Müslümanlara zarar verebilecek ise, bu durumda emr-i bi’l-maruf nehyi ani’l-münker yapmamak zorunlu hale gelir. Zira zararı faydasından çok olan bir şey yapılmamalıdır.

“FERD, DEVLETİN VAZİFESİNE MÜDAHİL OLMAMALIDIR”

2- Davranış ile yapılır: İslam’ın güzel ahlak kurallarına uyarak ve dinimizi yaşayarak örnek olmaktır. Herkese tatlı dil, güler yüz göstermek, kimseyi incitmemek, kimsenin malına, ırzına göz dikmemek ve kanunlara uymak en tesirli, en faydalı emr-i bi’l-maruf nehyi ani’l-münker yapma şeklidir. Bunun içindir ki, “lisan-ı hal, lisan-ı kalden entaktır: İnsanın hal ve hareketi, sözünden daha tesirli olur” demişlerdir. Ayrıca şunu bilmek gerekir ki, el ve güç kullanarak emr-i bi’l-maruf nehyi ani’l-münker yapmak devletin vazifesidir. Ferd devletin vazifesine müdahil olmamalıdır. Kişinin vazifesi sadece sözle ve yazıyla bu vazifeyi yerine getirmektir.

“İSABETLİ BİR DAVRANIŞ ŞEKLİ DEĞİLDİR”

Emr-i bi’l-maruf nehyi ani’l-münker yapıldığı takdirde fitneye sebep olunacağı anlaşılırsa veya zannı galiple bilinirse, bunu terk etmek vacip olur. Zira faydası olmayacağı ve zarar geleceği bilindiği halde, günah işleyen birine emr-i bi’l-maruf nehyi ani’l-münker yapmaya kalkmak isabetli bir davranış şekli değildir.
Güzel bir üslupla ikazın faydalı olacağı umuluyorsa…
Böyle bir durum yoksa ve güzel bir üslupla ikazın faydalı olacağı umuluyorsa nasihat edilmelidir.

“FAYDA YERİNE ZARAR GETİREBİLİR”

Zira emr-i bi’l-maruf nehyi ani’l-münker yapacak olan kişi, günah işleyen kişiyi tanımamaktadır; tanımadan yapılacak olan nasihat, fayda yerine zarar getirebilir. Eğer bu günahı işleyeni tanıyor ve nasihatini de kabul edeceğini umuyorsa; bu durumda kırıcı olmadan, kaba bir söz sarfetmeden uygun bir lisanla din kardeşimizi bu kötü alışkanlıktan kurtarmaya gayret etmelidir.”

NE OLMUŞTU?

İstanbul’da Yeşilpınar-Şişli hattındaki İETT otobüsünde bir çiftin öpüşmesine tepki gösteren yolcular, “Burası Türkiye! Burada kanun var, nizam var, aile var, ayıp sana, ayıp” demişti. Tepki gösterilen kadın yolcu ise, “Arabistan mı burası? Senin terbiyen çok iyi” şeklinde cevap vermişti.
Yaşanan tartışma kameralara yansımış ve kamuoyunda tartışma konusu olmuştu.

Kaynak:__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.02.20, 14:35   #2
Müdavim

Insanlikarayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 754
Mesajlar: 13,864
Ettiği Teşekkür: 134662
Aldığı Teşekkür: 48273
Rep Derecesi : Insanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Diyanet’ten ‘Otobüsteki Öpüşme Yartışmasına’ Tepki Çeken Yanıt

Alıntı:
1- Sözlü ve yazılı (imkan varsa medya yoluyla da) yapılır: Bunu yaparken örf, adet ve meri kanunlara dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde fitneye sebep olunabilir. Fitneye yol açabilecek ve Müslümanlara zarar verebilecek ise, bu durumda emr-i bi’l-maruf nehyi ani’l-münker yapmamak zorunlu hale gelir. Zira zararı faydasından çok olan bir şey yapılmamalıdır.

Sayet bunu böyle kabül edersek, "18 Sene AKP Reklam diyarinda", Cocuk Tecavüzcülerin yüksek konyuktur zamaninda, Kuran kurslarinda ders verenlerin takimlari kökünden alinmasi lazim!.


Halbuki bu Sapiklarin, Dilleri Dudagini asmiyacak sekile kadar kisaltilmasi bile gerek!.


Bunu Diyanet isleri baskani, iyi örnek olarak kendisinde yapilmasinida isteriz!.
__________________

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.02.20, 16:14   #3
Müdavim

Supernatural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 925
Mesajlar: 7,192
Ettiği Teşekkür: 17782
Aldığı Teşekkür: 25503
Rep Derecesi : Supernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Diyanet’ten ‘Otobüsteki Öpüşme Yartışmasına’ Tepki Çeken Yanıt

Alıntı:
“İyiliği emretmek ve kötülükten sakındırmak gücü yeten Müslümanlara farzdır” i
Neresinden bakarsanız bakın son derece sakat ve hastalıklı bir cümle...
İyilikten söz edilen bir cümlede gücü yetene kötülükten sakındırma görevi verilmesi iyilik adına baskı ve şiddetin meşrulaştırılması demektir ki bu da düpedüz kötülüktür.
Sonu, başını etkisiz hale getiren anlamsız bir cümle.
Gücü yetene insanların yaşam şekillerine karışma yetkisi vermenin ne islâmla ne ahlâkla ne de iyilikle alâkası var.
Çocuklara tecavüz edildiğinde tek bir söz dahi etmeyen bu adamın önce ne iyidir ne kötüdür onu öğrenmesi gerek.
__________________

TEARS AND SOUVENIRS
Supernatural Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Supernatural'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.02.20, 01:22   #4
Moderator

Bursalı68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 191
Mesajlar: 1,859
Ettiği Teşekkür: 9518
Aldığı Teşekkür: 7195
Rep Derecesi : Bursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Diyanet’ten ‘Otobüsteki Öpüşme Yartışmasına’ Tepki Çeken Yanıt

Alıntı:
İstanbul’da Yeşilpınar-Şişli otobüsünde bir yolcunun otobüste öpüşen gençlere müdahale etmesi ile gerginlik yaşanmış, vatandaşlar “Türkiye’de insanlar öpüşemez mi?” diye tepkilerini dile getirmişti. Söz konusu tartışmaya dahil olan Diyanet, öpüşen çiftlere müdahaleyi savunarak, “İyiliği emretmek ve kötülükten sakındırmak gücü yeten Müslümanlara farzdır” ifadelerini kullandı.
Merhaba,
Diyanetin her söylediği, bir nevi her fetvası bir GARABET...Bunu tartışmıyorum bile...Ancak....!

Ahlak kuralları dediğimiz, yazılı olmayan toplumsal kurallar her ülkede vardır...En ateist yoğunluğu olan ülkelerde dahi...Sanırım bunda herkes mutabık...Yani toplumun, yazılı yasalarda geçmeyen çok fazla adı konulmamış davranış kuralları/yasalarıdır bunlar...

Bu toplumda da kabul edelim etmeyelim toplumsal bazı davranış kuralları vardır...Bu kuralların içerisinde aksi yapıldığında " hoş karşılanmayan " davranışlar " da vardır ki sanırım konuya bahis olan kişiler de bu kapsam alanına girmiş...

O zaman biraz daha dikkatli olmak gerek...Hiç kimse kusura bakmasın da " özgürüm " deyip kucak kucağa durmak da çok hoş değil...Evet belki oradaki pozisyon da bu değil...Ancak şunu demek istiyorum, öpüşeceksen de ulu orta yapma be kardeşim...!!! Biraz kıyıda köşede yapsan tamam belki de " özellikle " görmek istemeye çalışana yanlış diyeceğiz de ulu orta herkesin içerisinde bunu yaparsan da DESTUR demek zorunda kalacağız maalesef...

Üç çocuk büyüttüm ne en büyük olan kızım böyle davransa, ne de ikizlerim olan oğullarım böyle davransa TASVİB ETMEM....!

Sağlıcakla kalınız...
__________________
Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların bir şey yapmaması kafidir...
Edmund BURKE
Bursalı68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.02.20, 13:20   #5
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 76
Konular: 573
Mesajlar: 2,549
Ettiği Teşekkür: 19049
Aldığı Teşekkür: 11041
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Cevap: Diyanet’ten ‘Otobüsteki Öpüşme Tartışmasına’ Tepki Çeken YanıtDiyanet bunu demiş cevaben...

Diyanet, geçtiğimiz günlerde İETT’de yaşanan ‘öpüşme’ tartışmasıyla ilgili “Böyle bir durumda ne yapılmalı?” sorusuna tartışma yaratacak bir yanıt verdi. Diyanet’in açıklamasında “İyiliği emretmek ve kötülükten sakındırmak gücü yeten Müslümanlara farzdır” denildi.


Şimdi buradan herhalde şuraya varılacak, otobüste, tramvayda, metroda, restorant da, parkta, bahçede, plajda, yaşamın her alanında her sapığın her manyağın, her psikolojik travma yaşayan yobazın kendine göre kötülük telakki her şeye İslam dininin banisi olarak ve kötülükleri izale etme adına insanlara fiziki darp'a varıncaya kadar he tür müdahale etme şansı olacak...


Sanırım burası yani Türkiye, hukuk üstünlüğüne dayalı bir hukuk devleti, hukuk üstünlüğünü, kişi hak ve özgürlüklerini, evrensel insan haklarından doğan hakları korumaya yönelik kanunlar olacak kravatlı kravatsız, cübbeli takkeli her yobaz kendini her kötülük olarak nitelediği olaya müdahil saymayacak...


Burası İran değil, Suud'ların malı Arabistan değil Türkiye Cumhuriyeti devleti!


Hay Tanrım yine ayranım kabardı affola, güzel günleriniz ola...
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.02.20, 13:28   #6
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 76
Konular: 573
Mesajlar: 2,549
Ettiği Teşekkür: 19049
Aldığı Teşekkür: 11041
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Cevap: Diyanet’ten ‘Otobüsteki Öpüşme Yartışmasına’ Tepki Çeken Yanıt

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Bursalı68 Mesajı göster
Merhaba,
Diyanetin her söylediği, bir nevi her fetvası bir GARABET...Bunu tartışmıyorum bile...Ancak....!

Ahlak kuralları dediğimiz, yazılı olmayan toplumsal kurallar her ülkede vardır...En ateist yoğunluğu olan ülkelerde dahi...Sanırım bunda herkes mutabık...Yani toplumun, yazılı yasalarda geçmeyen çok fazla adı konulmamış davranış kuralları/yasalarıdır bunlar...

Bu toplumda da kabul edelim etmeyelim toplumsal bazı davranış kuralları vardır...Bu kuralların içerisinde aksi yapıldığında " hoş karşılanmayan " davranışlar " da vardır ki sanırım konuya bahis olan kişiler de bu kapsam alanına girmiş...

O zaman biraz daha dikkatli olmak gerek...Hiç kimse kusura bakmasın da " özgürüm " deyip kucak kucağa durmak da çok hoş değil...Evet belki oradaki pozisyon da bu değil...Ancak şunu demek istiyorum, öpüşeceksen de ulu orta yapma be kardeşim...!!! Biraz kıyıda köşede yapsan tamam belki de " özellikle " görmek istemeye çalışana yanlış diyeceğiz de ulu orta herkesin içerisinde bunu yaparsan da DESTUR demek zorunda kalacağız maalesef...

Üç çocuk büyüttüm ne en büyük olan kızım böyle davransa, ne de ikizlerim olan oğullarım böyle davransa TASVİB ETMEM....!

Sağlıcakla kalınız...Bu yoruma şapka çıkartır selam dururum...Eski deyimle, adab-ı muaşeret, günümüz deyimi ile görgü kuralları, bendeniz genel anlamda özgürlükleri savunurken, görgü kurallarıda sarf-ı nazr edilmesin diyenlerdenim.. Özgürlükleri savunurken herkesin her yerde ulu orta cinselliğin bir bölümünü yaşamasını doğru bulmam... Yüreğinize sağlık, sevgiler saygılar...
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
çeken, diyanet’ten, Öpüşme, tepki, yanıt, yartışmasına’, ‘otobüsteki


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 02:15.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.