Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 03.04.20, 16:18   #1
Üye

Ben kimim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2020
Konular: 34
Mesajlar: 115
Ettiği Teşekkür: 294
Aldığı Teşekkür: 471
Rep Derecesi : Ben kimim Karimasını arttırmak için doğru yerdeBen kimim Karimasını arttırmak için doğru yerdeBen kimim Karimasını arttırmak için doğru yerdeBen kimim Karimasını arttırmak için doğru yerdeBen kimim Karimasını arttırmak için doğru yerdeBen kimim Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart 65 Yaş Üstü Evlere!


65 yaş üstü evlere!
21 Mart 2020 akşamı gelen haberle hepimiz rahatladık: Korona virüs salgınını önlemek için 65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma yasağı getirilmişti. Artık ölmek istemiyorlarsa kendileri bilirlerdi, biz uyarımızı yapmıştık, top yaşlılarda idi.

Şimdi bu temel bilgiler aklımızda iken, 65 yaş üstü insanların sokağa çıkma yasağı kararına gelelim: Diyebilirsiniz ki, ne güzel işte! Madem bu kadar kırılgan ve savunmasızlar, onları koruyan bu karardan memnun kalsınlar ve karara uysunlar. Ben de yukarıdaki bilgileri tekrar hatırlatıyorum: Hastalığın yayılmasında başrolü oynayanlar hastalık belirtisinin görülmediği ama korona virüsle enfekte olmuş gençler. Yaşlıları eve kapatıp gençleri salalım, birbirleriyle kaynaşsınlar, herkes kardeş enfekte olsun ve böylece sürü bağışıklığı kazanalım! Bu da bir bakış açısı ve bir tercih tabii, ama çok ciddi bir handikap var: gençlerle yaşlılar birbirinden bu kadar ayrı iki grup mu gerçekten? Yaşlı insanları eve kapatmak sorunu çözecek mi?

Yaşlı bireylerle çalışan bir hekim olarak gönlüm yaşlıları pamuklara sarıp, bu fırtınadan hiç hasarsız çıkmalarını istiyor, o yüzden bu kararı ilk duyduğumda kısa bir an için sevindim, evlerinde kalacaklar ve dünya onlara bulaşamayacak diye mutlu oldum. Ama içimdeki rasyonel hekim bu mutluluğun uzun sürmesine izin vermedi: Yaşlı insanlar sokağa çıkmadan evlerinde nasıl duracaklar? Çalışmak zorunda olanlar var aralarında, çocukları işe gidince torunlarının bakımını yürütenler var. Onlar işlerinden eve geldiklerinde yaşlı yakınları nasıl korunacak? Kimsesi olmayan veya aileleri yakınlarında olmayanlar ihtiyaçlarını nasıl giderecekler? İlaçlarını kim alacak, faturalarını kim ödeyecek, kim para çekecek, yemeklerini kim yapacak, nasıl banyoya girecekler, kimle dertleşecekler? Evet kamu kurumları, valilikler, belediyeler destek olmak için hızlıca harekete geçtiler ama bu kişilerin temaslarından doğan riski nasıl azaltacağız? Bakıma muhtaç olan yaşlı bireyleri nasıl koruyacağız peki? Her gün evine yardımcısı gelmeden yatağından bile kalkamayan, kaşığı ağzına götüremeyen, demans hastası olup olayları anlamakta zorlanan, dolayısıyla kısıtlamalara uyamayan insanları nasıl koruyacağız? Ya huzurevleri? Yaşlı insanlar burada topluca yaşıyorlar, huzurevi personeli her gün toplu taşıma ile evine gidip geliyor, pek çok insanla temas edip sonra huzurevi sakinleriyle temas ediyorlar, hem de çok yakın temas: Yemek yedirme, banyosunu yaptırma, giydirip soyma, tuvalete götürme ve sıklıkla tuvalet temizliğini yapma gibi birebir yakın olmayı gerektiren pek çok iş. Bu temasların riskinden yaşlı insanları nasıl koruyacağız?

Öte yandan medyada bu sokağa çıkma yasağı hatırı sayılır bir kitle tarafından memnuniyetle karşılandı: Madem kırılganlar, evde kalsınlar ki bir şey olmasın gibi çok masum (birkaç saniyeliğine benim de zihnimi yalayıp geçen) refleksleri anlayabiliyorum, ama sosyal medyada biraz dolaşınca dehşete düşmemek mümkün değil. Yaşlı bireylere gereksiz bir yük, mikrop, böcek muamelesi yapan, vahşi bir ayrımcılık içeren, çok çirkin ifadelerle saldıran bir yığın “genç”. Komik olduğunu zanneden kısa videolar: Yaşlıların evden çıkmaması için alınan güya komik önlemler, yaşlıları kovalayan (evet evet, bildiğiniz av mevsimi tadında) insanlar, sokaktaki yaşlılara laf atan-dürten başka insanlar vs. Biraz aklı ve vicdanı olanın bulantı hissetmeden izlemeye ve okumaya katlanamayacağı, utançtan yerin dibine geçiren haller. Sanırsınız bu insanların hayatlarında hiç anneanne, babaanne, dede olmamış, buruşuk bir el hiç saçlarını okşamamış, uzun kış akşamlarında usul usul evde dolaşan ayakların sesiyle huzur içinde uykuya dalmamışlar. Evet yüce milletimiz için aile, hele de büyüklerimiz, “yaşlılarımız” vazgeçilmez değerlerdir!

Yaşlı ayrımcılığı artık sık telaffuz edilen bir kavram ve diğer ayrımcılık türlerinden ayıran bir özelliği var: Irk, cinsiyet, cinsel kimlik, etnik grup ve benzeri ayrımcılıklarda daima suyun bir tarafındayız, yani öteki hep öteki; oysa “yaşlılık” eğer yeterince sağlıklı ve şanslıysak hepimizin yaşayacağı bir dönem, hem de ne dönem! Sosyal bir devlette ve tabii ki ideal bir dünyada, insanın kıymetli deneyimlerinin biriktiği, bu deneyimlere dayalı problem çözme yetisinin arttığı, dünyayla alışverişinin çok zengin olduğu, iyi bir yaşam sürmüşse hoşgörüsünün arttığı, affedici, huzur verici, yatıştırıcı ve teskin edici olunan bir dönem. Gençlerin dert edindiği dünya dertlerinin gerçek değerinin çok iyi tartıldığı bir dönem. İşte bu kıymetli dönemi, şimdi, salgın tehdidinin olduğu bu olağanüstü zamanlarda ne kadar kolay gözden çıkarıverdiğimizi bir kez daha görüyoruz: Sırtımızda yük olmaktan başka işlevi olmayan, bir de işimizin başımızdan aştığı şu günlerde fazladan ihtimam isteyen (gereksinen) yeterince yaşamış bir grup insan; gençlerin kurallarına uymazlarsa kendileri bilirler, biz uyardık ve yapılması gerekenleri buyurduk! Oysa aynı evde yaşayan ve çalışması gereken, dışarı çıkan, kalabalık işyerlerinde bulunan ve eve geri dönen gençlerin, evdeki yaşlı bireylere hastalık taşımaması için önlemler almamız gerekiyor. 70 yaşında düzenli geliri olmayan, her gün belki pazara gitmek ve tezgâh açmak zorunda olan, sonra fırına gidip ekmeğini alması gereken yaşlı insanlar için mutlaka çözüm yolları bulmamız gerekiyor. Sadece evden çıkmayın, iyi beslenin, keyifli aktivitelerle uğraşın demek yetmiyor, bu önlemler maalesef toplumun belli bir kesimine yönelik; oysa gündelik çalışmadığında yiyecek ekmeği olmayan binlerce insan için önlem alınması gerekiyor. Temel önlemler alındıktan, toplumdaki her bireyin yeterli gelire sahip olması sağlandıktan, sağlıklı yaşam şartlarına ulaşımı garanti edildikten sonra, biz hekimler ve diğer çeşitli disiplinlerden uzmanlar zaten elimizden geleni yapmak için uğraşırız.

Son söz: Olağanüstü zamanlar turnusol kâğıdıdır, “öteki”ne nasıl baktığınız, ne tür çözümler önerdiğiniz, kimleri gözden çıkardığınız, endişelerinizi nasıl yatıştırdığınız, zamanınızla ne yaptığınız, nasıl bir dünya istediğinize ve bu dünyayı kurmak için neler yapabileceğinize dair çok önemli ipuçları içerir.


https://acikradyo.com.tr/editorden/65-yas-ustu-evlere
__________________Ben kimim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Ben kimim'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.04.20, 16:33   #2
Üye

Ben kimim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2020
Konular: 34
Mesajlar: 115
Ettiği Teşekkür: 294
Aldığı Teşekkür: 471
Rep Derecesi : Ben kimim Karimasını arttırmak için doğru yerdeBen kimim Karimasını arttırmak için doğru yerdeBen kimim Karimasını arttırmak için doğru yerdeBen kimim Karimasını arttırmak için doğru yerdeBen kimim Karimasını arttırmak için doğru yerdeBen kimim Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: 65 yaş üstü evlere!

Bütün TV kanallrında koronavirüs haberleri ve reklamlardan başka bir şey yok, eve kapatılan yaşlılar "Süper Mario" oynayarak mı vakit geçirecekler, birkaç kanal Western film, birkaç kanal Türk filmi, bir kaç kanal tarihi film gösterse olmaz mı, evet bu filmler reklamlar gibi para getirmezler ama insan olanlar için her şey para değildir.
__________________Ben kimim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Ben kimim'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.04.20, 16:42   #3
Gerçek Üye

Livan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2015
Yaş: 50
Konular: 1
Mesajlar: 933
Ettiği Teşekkür: 794
Aldığı Teşekkür: 3502
Rep Derecesi : Livan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: 65 yaş üstü evlere!

Sapsarı saçlarım vardı, aklaştı,
Anılar üstüste bindi yükleşti,
Bir büyük oyunun sonu yaklaştı,
Tüm yanan ışıklar sönüyor çıktı.

Kimler yoktu kimler bizim kervanda,
Hepsi birer birer indi bir handa,
Savurduk sap saman biz bu harmanda,
Bir gidiş yoluydu, dönüyor çıktı.

Özdemir Asaf
__________________
Livan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Livan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.04.20, 16:46   #4
WoodStock

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 727
Mesajlar: 9,629
Ettiği Teşekkür: 31241
Aldığı Teşekkür: 46344
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: 65 yaş üstü evlere!

Dünyaya geç gelmişim. Şu anda bana bişi olsa, yaşamadığım hayatıma yanardım.

65 yaş üstü olsaydım sokaktan beni kimse eve sokamazdı herhalde.
__________________
ForumGerçek Türkiye'nin Forumu
OkyanusunKalbi Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.04.20, 18:26   #5
Gerçek Üye

Livan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2015
Yaş: 50
Konular: 1
Mesajlar: 933
Ettiği Teşekkür: 794
Aldığı Teşekkür: 3502
Rep Derecesi : Livan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: 65 yaş üstü evlere!

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster
Dünyaya geç gelmişim. Şu anda bana bişi olsa, yaşamadığım hayatıma yanardım.

65 yaş üstü olsaydım sokaktan beni kimse eve sokamazdı herhalde.
Hımm... Havalara bak. Gözümüzün içine sokmaz mı bi de. Napalım, bizim zamanlarımızda yıllar 265 gündü. Sonra işte 365 yaptılar.

Birinci Cihan harbinde neydi öyle ya...!
__________________
Livan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Livan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.04.20, 18:55   #6
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8692
Mesajlar: 30,424
Ettiği Teşekkür: 104129
Aldığı Teşekkür: 160658
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: 65 Yaş Üstü Evlere!

Önümüzde kapkara bir tablo. İki ucu pislikli bir değnek

Tapatalk ile gönderildi.
__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.04.20, 18:58   #7
WoodStock

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 727
Mesajlar: 9,629
Ettiği Teşekkür: 31241
Aldığı Teşekkür: 46344
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: 65 yaş üstü evlere!

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Livan Mesajı göster
Hımm... Havalara bak. Gözümüzün içine sokmaz mı bi de. Napalım, bizim zamanlarımızda yıllar 265 gündü. Sonra işte 365 yaptılar.

Birinci Cihan harbinde neydi öyle ya...!

366 gün oldu Livan.

Desene daha ne cihan harpleri göreceğim. Sizi de gömeceğim.


__________________
ForumGerçek Türkiye'nin Forumu
OkyanusunKalbi Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.04.20, 19:09   #8
Gerçek Üye

Livan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2015
Yaş: 50
Konular: 1
Mesajlar: 933
Ettiği Teşekkür: 794
Aldığı Teşekkür: 3502
Rep Derecesi : Livan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardırLivan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: 65 yaş üstü evlere!

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster
Sizi de gömeceğim.
Eşun kızlar mezarumi
Altun sapli kazmayinan

Eşun eşun derin edun
Su serpun da serin edun

Helvami şekerden edun
Az gelurse bal da katun
__________________
Livan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Livan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
evlere, üstü


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 00:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.