Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 21.05.20, 13:28   #1
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8696
Mesajlar: 30,453
Ettiği Teşekkür: 104193
Aldığı Teşekkür: 160751
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Diyanet’ten ‘Bayram Namazı’ Tavsiyesi: Evde ‘Duha Namazı’ Kılın

Diyanet’ten ‘Bayram Namazı’ Tavsiyesi: Evde ‘Duha Namazı’ Kılın


Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Zeki Sayar, bayram namazının cuma namazı gibi camide cemaatle kılınan bir namaz olduğunu ve evde kılınamayacağını söyledi. Sayar, "Müslüman kardeşlerimize tavsiyemiz; bayram namazının kılınma vakti girince evlerinde 2 rekat veya 4 rekat Allah rızası için 'duha namazı' kılarlar. Böylece bayramı ihya etmiş olurlar" dedi.

VİDEO

Türkiye’de 81 ilde, corona virüsü salgını nedeniyle arife günü ile birlikte Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

CAMİLERDE CUMA NAMAZI KILINMAYACAK

Salgınla mücadele için alınan tedbirler kapsamında camilerin kapalı olması ve sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle bayram sabahı camilerde ilk defa bayram namazı kılınamayacak.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Zeki Sayar, salgın gölgesinde yapılacak bayramlaşma ve bayram namazına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘BAYRAMI KISITLAMALARLA YAŞAYACAĞIZ’

Sayar, salgın nedeniyle camilerde cuma ve teravih namazlarının kılınamadığını hatırlatarak, “Bayramlar hem dini hayatımızda hem toplumsal hayatımızda çok önemli yeri olan, paylaşmanın, bölüşmenin, sevginin, kardeşliğin, dayanışmanın yaşandığı, dostların birbirleriyle görüştüğü, dargınların barıştığı çok önemli zaman dilimleri. Bunları yine yaşamaya çalışacağız; ama bazı kısıtlamalarla yaşayacağız” dedi.

‘BİR ARAYA GELMEKTEN KAÇINALIM’

İslam dininin insan hayatını ve insan sağlığını her şeyin önüne koyduğunu vurgulayan Sayar şuları söyledi:

* Bilim insanları bu salgının bir an önce ortadan kalkması için uyulması gereken temel kuralları söylüyorlar. Maske takmak, sosyal mesafeyi korumak, hijyenik şartlara dikkat etmek. Bunlar aynı şekilde dinimizin de emirleridir.

* Bayramda evvela bunlara dikkat etmeliyiz. Bayramlaşmalar, sıla-i rahim çok önemlidir; ama mümkünse bu yıl bunları uzaktan telefonla veya başka vasıtalarla dostlarımızı, yakınlarımızı, büyüklerimizi böyle ziyaret edelim.

* Komşularımızla hakeza aynı şekilde. Bayramı böyle geçirmeye çalışalım. Yani bayramda bir araya gelmek, ziyafet vermek, hakikaten bunlardan kaçınalım.

* Hazreti Peygamber bir Müslümanı tarif ederken ‘diğer insanların elinden, dilinden emniyette olduğu insandır’ der. Buna dikkat etmeliyiz.

Foto: DHA / Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Zeki Sayar.

‘FİİLİ UYGULAMA CEMAATLE KILINMASIDIR’

Din İşleri Yüksek Kurulu’nun bayram namazı ile ilgili görüşünü de açıklayan Zeki Sayar, Hz. Peygamberin uygulamasına bakıldığında bayram namazına çok önem verdiğini anlatarak şunları kaydetti:

* Peygamber Efendimiz bayramda çocukların, gençlerin, hanımların bayram namazına iştirakini istemiş ve bunu temin etmiş ve bayram namazları daha çok sahrada ‘namazgah’ dediğimiz yerlerde kılınmış.

* Hazreti Peygamber’den bugüne de fiili uygulama bayram namazlarının cuma namazlarında olduğu gibi hep cemaatle kılınmasıdır.

‘BAYRAM NAMAZI YERİNE DUHA NAMAZI’

Hanefi mezhebine göre cuma namazında aranan şartların bayram namazı için de söz konusu olduğuna işaret eden Sayar, sözlerini şöyle sürdürdü:

* Yani Hanefi mezhebinde bayram namazı vaciptir, mutlaka cemaatle camide kılınması gerekir. Bu mezhebe göre insanların evlerinde tek başına veya bir araya gelerek cemaatle bayram namazı kılmaları uygun değildir.

* Dolayısıyla Müslüman kardeşlerimize tavsiyemiz bayram günü erkenden kalkmalarıdır. Sabah namazından sonra Kur’an-ı Kerim okuyarak, tekbir, tehlil getirerek, zikir fikir yaparak beklerler.

* Sonra bizim kerahat vakti dediğimiz yani bayram namazının kılınma vakti girince evlerinde 2 rekat veya 4 rekat Allah rızası için ‘duha namazı’ kılarlar.

* ‘Kuşluk duha namazı’ zaten her zaman kılınan bir namazdır, yani nafile namazlardan birisidir. Onu kılabilirler, dua ederler, bunu tavsiye ediyoruz. Böylece bayramı ihya etmiş olurlar.

Sayar, Şafi mezhebinde de asıl olan yine bayram namazının cemaatle camide kılınması olduğunu, farklı bir görüş olarak bu mezhebin içtihadının bayram namazını kaçıran insanların evlerinde tek başına veya cemaat olarak da bayram namazını kılabileceği yönünde olduğunu kaydetti. Sayar, “İsteyen kardeşlerimiz, özellikle Şafi mezhebine mensup olan kardeşlerimiz bu görüşle de amel edebilirler” dedi.

‘FİTRE, BAYRAMDAN ÖNCE VERİLMELİ’

Bayramda yardımlaşmanın da önemli olduğunu ifade eden Sayar, Müslümanların Ramazan ayında vermesi gereken fıtr sadakasına (fitre) dikkat çekerek, şu bilgiyi paylaştı:

* Bunun mutlaka Ramazan Bayramı´ndan önce verilmesi gerekir. Şimdi verilebilir, bunun miktarını Din İşleri Yüksek Kurulu 27 lira olarak belirledi.

* Bu şu manaya gelmiyor; herkes 27 lira olarak fitresini verecek. Hayır, bu asgari miktardır. Müslümanların kendi bir günlük masrafları neyse onun karşılığını fıtr sadakası olarak bayram namazından önce vermeleri gerekir.

* Veremezlerse bayramdan sonra da verirler, ama biraz daha noksan olmuş olur.

DİYANET’İN İNTERNET SİTESİNDEN DE DUYURULDU

Corona salgını sebebiyle camilerde bayram namazı kılınamayacağını hatırlatan Diyanet İşleri Başkanlığı da internet sitesinden bir açıklama yayınladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

* Hanefî mezhebine göre bayram namazının sahih olması için hutbe dışında Cuma namazında aranan şartların yerine gelmesi gerektiğinden, bayram namazının cemaatle kılınması şarttır.

Herhangi bir sebepten dolayı bayram namazını cemaatle kılamayan kimsenin bunu kaza etmesi gerekmediği gibi bu kişinin tek başına bayram namazını kılması da gerekmez.

* Bayram namazını camide cemaatle kılamayanların, evlerinde iki veya dört rekât olarak duhâ/işrak (kuşluk) namazı niyetiyle nafile namaz kılmaları müstehabtır.

* Şafiî mezhebine göre de bayram namazının bir yerde ve topluca kılınması esastır. Bununla birlikte değişik sebeplerle cemaate katılamayanların münferit olarak kılması da caizdir.

* Buna göre cemaate katılmayan kişiler, kadınlar, çocuklar ve yolcular evlerinde münferiden bayram namazını kılabilirler. Bayram namazlarını sünnet olarak gören Şafiilere göre yalnız başına kılacak kimsenin hutbe okuması şart değildir.

* Netice itibariyle Bayram namazları oruç ve hac gibi uzun süreli ve yoğun ibadetlerin tamamlanmasının sevinç ve coşkusunu yaşamak üzere hep birlikte cemaatle kılınan ve Müslümanların vahdetini gösteren çok önemli ibadetlerdir.

* Ancak salgın, bulaşıcı hastalık, karantina uygulamaları gibi sebeplerle bu namazın camilerde veya musallalarda cemaatle kılınması imkanının olmadığı zamanlarda, Müslümanların yukarıda açıklanan görüşler doğrultusunda ibadet hayatlarına yön vermeleri mümkündür.

* Nitekim bu yıl da maalesef milletçe büyük mücadele verdiğimiz Kovid-19 salgını sebebiyle camilerimizde bayram namazı kılınamayacaktır. (DHA)

Kaynak

__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.05.20, 17:35   #2
Moderator

Bursalı68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 191
Mesajlar: 1,860
Ettiği Teşekkür: 9531
Aldığı Teşekkür: 7201
Rep Derecesi : Bursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Diyanet’ten ‘Bayram Namazı’ Tavsiyesi: Evde ‘Duha Namazı’ Kılın

Merhaba,

Zaten namazların hepsi, cuma hariç evde kılınabilir...İlle de cemaat gerekmez...Yani cami, cami diye tutturmaya gerek yokmuş...Nüfus patlamasıyla kılınan " vacip " namaz olan " bayram namazı " diye bilinen namaz dahi evde kılınabiliyormuş demek ki...! Oraya buraya, boş bulunan yere de cami dikmeye gerek kalmıyormuş böylelikle...

Sağlıcakla kalınız...
__________________
Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların bir şey yapmaması kafidir...
Edmund BURKE
Bursalı68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.05.20, 18:41   #3
Müdavim

Tura - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2012
Konular: 86
Mesajlar: 6,079
Ettiği Teşekkür: 27045
Aldığı Teşekkür: 31058
Rep Derecesi : Tura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Diyanet’ten ‘Bayram Namazı’ Tavsiyesi: Evde ‘Duha Namazı’ Kılın

Cuma ve Bayram namazları Camide kılınır. Bu iki namazda da asıl olan, imamın hutbe okumasıdır ve hutbeyi dinlemek farzdır. Hutbe okunmazsa Bayram namazı veya Cuma namazı namaz olmaz. Bayram namazı evde kılınmaz.
__________________
Tura isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Tura'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.05.20, 21:23   #4
WoodStock

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 736
Mesajlar: 9,664
Ettiği Teşekkür: 31322
Aldığı Teşekkür: 46441
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Diyanet’ten ‘Bayram Namazı’ Tavsiyesi: Evde ‘Duha Namazı’ Kılın

Amaç secde etmek değil mi? Ha evde, ha camide kılınmış.

Allah kabul etsin demek düşer bizlere..

Duha namazını da yeni duymuş oldum.

Bu konularda biraz cahilim af buyrun ama, mezhebe göre riayet edilen namaz gibi sanki.
__________________
ForumGerçek Türkiye'nin Forumu
OkyanusunKalbi Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.05.20, 22:12   #5
Müdavim

Tura - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2012
Konular: 86
Mesajlar: 6,079
Ettiği Teşekkür: 27045
Aldığı Teşekkür: 31058
Rep Derecesi : Tura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Diyanet’ten ‘Bayram Namazı’ Tavsiyesi: Evde ‘Duha Namazı’ Kılın

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster
Amaç secde etmek değil mi? Ha evde, ha camide kılınmış.

Allah kabul etsin demek düşer bizlere..

Duha namazını da yeni duymuş oldum.

Bu konularda biraz cahilim af buyrun ama, mezhebe göre riayet edilen namaz gibi sanki.
Beş vakit namaz, Cuma namazı ve Bayram namazları haricindekiler nafile namazlardır. Müslümanların böyle bir namaz ile yükümlülükleri yoktur. Sünnete icabet etmek isteyen kılar. Kılmak istemeyen kılmaz...sorumluluk yoktur.

Diyanet bizim dilimizden konuşmuyor. Onlar para harcamakla meşgüller. Böyle arada sırada bir şeyler söyleseler de milletin kafasını karıştırsalar.

Kurumların 4 Ayda yaptıkları harcamalar açıklandı.
Diyanet işleri başkanlığı 4 Ayda 3.8 Milayar liralık harcama yaptı.
Nisan ayı harcaması 911.4 Milyon lira.
__________________
Tura isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Tura'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.05.20, 22:29   #6
WoodStock

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 736
Mesajlar: 9,664
Ettiği Teşekkür: 31322
Aldığı Teşekkür: 46441
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Diyanet’ten ‘Bayram Namazı’ Tavsiyesi: Evde ‘Duha Namazı’ Kılın

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı göster
Beş vakit namaz, Cuma namazı ve Bayram namazları haricindekiler nafile namazlardır. Müslümanların böyle bir namaz ile yükümlülükleri yoktur. Sünnete icabet etmek isteyen kılar. Kılmak istemeyen kılmaz...sorumluluk yoktur.

Diyanet bizim dilimizden konuşmuyor. Onlar para harcamakla meşgüller. Böyle arada sırada bir şeyler söyleseler de milletin kafasını karıştırsalar.

Kurumların 4 Ayda yaptıkları harcamalar açıklandı.
Diyanet işleri başkanlığı 4 Ayda 3.8 Milayar liralık harcama yaptı.
Nisan ayı harcaması 911.4 Milyon lira.
Şimdi oldu. Anlamadığımız dilden konuştuklarında bambaşka şeyler anlıyorum.Diyanet işleri tarafımca güvenirliğini yitirmişti zaten.__________________
ForumGerçek Türkiye'nin Forumu
OkyanusunKalbi Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.05.20, 22:56   #7
Moderator

Bursalı68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 191
Mesajlar: 1,860
Ettiği Teşekkür: 9531
Aldığı Teşekkür: 7201
Rep Derecesi : Bursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Diyanet’ten ‘Bayram Namazı’ Tavsiyesi: Evde ‘Duha Namazı’ Kılın

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı göster
Beş vakit namaz, Cuma namazı ve Bayram namazları haricindekiler nafile namazlardır. Müslümanların böyle bir namaz ile yükümlülükleri yoktur. Sünnete icabet etmek isteyen kılar. Kılmak istemeyen kılmaz...sorumluluk yoktur.
Merhaba,

Bir düzeltme yapmak yerinde olacaktır sanırım...Bayram namazları farz değildir, VACİP tir...Yani kılınması zorunlu değildir...Farz olanlar 5 vakittir ve bir de sadece sağlıklı ve akıl baliğ olan erkeklere Cuma namazıdır...Bayram namazının hiçbir zorunluluğu olmayıp tamamen vacip olan 2 rekat bir namazdır...

İslamda vacip; farz ile sünnet arasında yer alan, farz kadar kesinliği ve bağlayıcılığı olmayan emirlerdir...

Vacip Namazlar..:
1-Vitr Namazı
2-Ramazan Bayramı Namazı
3-Kurban Bayramı Namazı...(Kur'an'da, Kurban bayramı diye de bir bayram şekli olmadığını düşündüğümüzde, olmayan bayramın vacip olan namazı da güme gider zaten, bu da ayrı bir konu...)

Sağlıcakla kalınız...
__________________
Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların bir şey yapmaması kafidir...
Edmund BURKE
Bursalı68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.05.20, 23:07   #8
Müdavim

Tura - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2012
Konular: 86
Mesajlar: 6,079
Ettiği Teşekkür: 27045
Aldığı Teşekkür: 31058
Rep Derecesi : Tura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Diyanet’ten ‘Bayram Namazı’ Tavsiyesi: Evde ‘Duha Namazı’ Kılın

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Bursalı68 Mesajı göster
Merhaba,

Bir düzeltme yapmak yerinde olacaktır sanırım...Bayram namazları farz değildir, VACİP tir...Yani kılınması zorunlu değildir...Farz olanlar 5 vakittir ve bir de sadece sağlıklı ve akıl baliğ olan erkeklere Cuma namazıdır...Bayram namazının hiçbir zorunluluğu olmayıp tamamen vacip olan 2 rekat bir namazdır...

İslamda vacip; farz ile sünnet arasında yer alan, farz kadar kesinliği ve bağlayıcılığı olmayan emirlerdir...

Vacip Namazlar..:
1-Vitr Namazı
2-Ramazan Bayramı Namazı
3-Kurban Bayramı Namazı...(Kur'an'da, Kurban bayramı diye de bir bayram şekli olmadığını düşündüğümüzde, olmayan bayramın vacip olan namazı da güme gider zaten, bu da ayrı bir konu...)

Sağlıcakla kalınız...
Farz demedim zaten. Anılan bu namaz vacip hutbe farzdır. Kılınmasa da olur. Toplu kılınması gerekir. Onu anlattım. Bu namazların dışındaki namazlara yükümlülüğümüz olmadığını söylemek istedim. Bayram namazında da vacip olduğundan zaten yoktur. Adını bilmediğimiz bütün nafile namazlar da müslümanların keyfi ve şahsi ibadetleridir.

Burada bir şeyi düzelteyim. Vitir namazı farza yakın bir namazdır. Kılınmadığı ihmal edildiği zaman kazası gerekir. Aslı gece kalkılıp kılınır. İslamiyetin ilk yıllarıdan camide kılınırdı.
Ulemalar, bu namazı yatsının sonuna ekleyiverdiler. Kendilerine uydurdular.
__________________
Tura isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Tura'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.05.20, 23:24   #9
Moderator

Bursalı68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 191
Mesajlar: 1,860
Ettiği Teşekkür: 9531
Aldığı Teşekkür: 7201
Rep Derecesi : Bursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Diyanet’ten ‘Bayram Namazı’ Tavsiyesi: Evde ‘Duha Namazı’ Kılın

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı göster
Farz demedim zaten. Anılan bu namaz vacip hutbe farzdır. Kılınmasa da olur. Toplu kılınması gerekir. Onu anlattım. Bu namazların dışındaki namazlara yükümlülüğümüz olmadığını söylemek istedim. Bayram namazında da vacip olduğundan zaten yoktur. Adını bilmediğimiz bütün nafile namazlar da müslümanların keyfi ve şahsi ibadetleridir.
Merhaba,

Sevgili @Tura, bayram namazlarında hutbe farz değil SÜNNETTİR ve namazdan sonradır...Hutbe yapılmasa da olur, beklenmese de olur...Cuma namazında hutbe farzdır...

Namazların hepsinde zaten sıkıntı var o ayrı, ancak bayram namazlarının bir bağlayıcılığı yoktur, ne kılınışıyla, ne de hutbesiyle...
Alıntı:
Burada bir şeyi düzelteyim. Vitir namazı farza yakın bir namazdır.
Sevgili @Tura " farza yakın " demek, ne demek...? Mesajımda yazmışım zaten " vacip " demek...

Sağlıcakla kalınız...
__________________
Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların bir şey yapmaması kafidir...
Edmund BURKE
Bursalı68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 22.05.20, 07:10   #10
Müdavim

Tura - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2012
Konular: 86
Mesajlar: 6,079
Ettiği Teşekkür: 27045
Aldığı Teşekkür: 31058
Rep Derecesi : Tura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Diyanet’ten ‘Bayram Namazı’ Tavsiyesi: Evde ‘Duha Namazı’ Kılın

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Bursalı68 Mesajı göster
Merhaba,

Sevgili @Tura, bayram namazlarında hutbe farz değil SÜNNETTİR ve namazdan sonradır...Hutbe yapılmasa da olur, beklenmese de olur...Cuma namazında hutbe farzdır...

Namazların hepsinde zaten sıkıntı var o ayrı, ancak bayram namazlarının bir bağlayıcılığı yoktur, ne kılınışıyla, ne de hutbesiyle...
.


Vitir namazı kılınmadığı zaman kazasını kılmak gerekmektedir ve hanifilere göre de kılmak vaciptir.

Bayram namazı ve hutbesi zorunluluk değil evet. Ama eğer oradaysanız, geregini yerine getireceksiniz.
Bir de şu var...eğer bayram Cuma gününe rastlıyorsa, Bayram namazını kılan Cuma namazını kılmayabilir ve bu sünnete uygundur.
Dolayısı ile namazgahta bulunan ve bayram namazını kılmak ve hutbeyi dinlemek zarureti vardır... Düşünsene, imam hutbede, cemaat cami içerisinde bayramlaşıyor.
__________________
Tura isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
diyanet’ten, evde, kılın, namazı’, tavsiyesi, ‘bayram, ‘duha


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 03:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.