Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 28.02.13, 12:58   #1
Yeni Üye
bahar altınkaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Yaş: 39
Konular: 1
Mesajlar: 1
Ettiği Teşekkür: 0
Aldığı Teşekkür: 2
Rep Derecesi : bahar altınkaya kendisini henüz tanıyamadık
Ruh Halim: none
Standart Osho Sevenler - Bir Tür Robot! - Osho

Bir Tür Robot! - Osho

Etrafımızda olup bitenlere kesin bir dikkatsizlik gösterir halde yaşayıp gidiyoruz. Evet, bir şeyleri yapma konusunda oldukça yetkinleştik. Yapmakta olduğumuz şeyleri yapmakta o kadar yetkinleştik ki, onu yapmak için hiçbir farkındalığa ihtiyaç kalmadı. Mekanik, otomatik hale geldi. Robotlar gibi işliyoruz. Henüz insan olmadık; makineyiz.

George Gurdjieff’in tekrar tekrar söylediği de buydu: Var olduğu haliyle insan bir makinedir. O pek çok insanı rahatsız etti çünkü kimse bir makine olarak anılmak istemez. Makineler tanrılar olarak adlandırılmak isterler; o zaman çok mutlu hissederler, şişinirler. Gurdjieff insanları makineler olarak adlandırmıştı ve haklıydı da. Kendini izleyecek olursan ne kadar mekanik olarak davrandığını bileceksin.

Rus fizyolog Pavlov ve Amerikalı psikolog Skinner insanlar hakkında yüzde 99.9 oranında haklılar: Onlar insanın güzel bir makine olduğuna inanıyorlar, hepsi bu. Onun içinde ruh yok. Onlar yüzde 99.9 haklı diyorum; küçük bir marjla tutturamıyorlar sadece. Bu küçük marj Budalardır, uyanmış olanlardır. Ama onlar mazur görülebilir çünkü Pavlov hiçbir zaman bir Buda ile karşılaşmadı; o senin gibi milyonlarca insana rastladı.

Skinner insanlar ve fareler üzerinde çalışmıştır ve bir fark bulamamıştır. Fareler basit varlıklardır hepsi bu; insan biraz daha karmaşıktır. İnsan oldukça karmaşık bir makinedir, farelerse basit makinelerdir. Fareler üzerinde çalışmak daha kolaydır; o nedenle psikologlar sürekli fareler üzerinde çalışır. Fareler üzerinde çalışıp insan hakkında sonuçlara varırlar ve onların vardıkları sonuçlar neredeyse doğrudur. “Neredeyse” diyorum, dikkatini çekerim çünkü bu yüzde birin onda biri gerçekleşmiş olan en önemli olaydır. Bir Buda, bir İsa, bir Muhammed; bu az sayıdaki uyanmış insanlar gerçek insanlardır. Ama B.F. Skinner bir Budayı nerden bulsun? Amerika’da olmadığı kesin...

Adamın biri bir hahama sordu, “Neden İsa yirminci yüzyıl Amerika’sında doğmayı seçmedi?”

Haham omzunu silkti ve dedi ki, “Amerika’da mı? Bu mümkün olmazdı. Her şeyden önce bir bakireyi nerden bulacaksın? İkincisi, üç tane aklı başında adamı nereden bulacaksın?”

B.F.Skinner bir Budayı nereden bulsun? Hatta bir Budayı bulsa bile onun önceden belirlenmiş önyargıları, düşünceleri görmesini engelleyecekti. O farelerini görmeyi sürdürecekti. Farelerin anlayamadığı hiçbir şeyi anlayamaz o. Şimdi, fareler meditasyon yapmazlar, fareler aydınlanmazlar. Ve o insanı bir farenin büyütülmüş hali olarak tahayyül ediyor. Ve ben yine de onun insanlığın çok büyük bir kısmı hakkında haklı olduğunu söylüyorum; onun çıkarımları yanlış değil ve Budalar onunla sözde normal insanlar konusunda aynı fikirde olacaktır. Normal insanlık tamamen uykuda. Hayvanlar bile o kadar uykuda değil.

Hiç, bir geyiği ormanda gördüğün oldu mu; öylesine tetikte görünür ki, öylesine dikkatli yürür ki? Hiç bir kuşu ağaçta otururken gördün mü; etrafında olup bitenleri öylesine zekice gözlemeye devam eder ki? Kuşa doğru yürürsün; izin verdiği belli bir alan vardır. Onun ötesine bir adım daha at ve uçup gider. Onun kendi alanıyla ilgili belli bir farkındalığı vardır. Şayet birisi bu alana girecek olursa tehlikelidir.

Etrafına bakacak olursan şaşıracaksın: İnsan yeryüzündeki en derin uykudaki hayvandır.

Kadının biri şık bir genelevin eşyalarının satıldığı bir müzayededen bir papağan satın alır ve kuşun kafesinin üzerini küfürbaz dilini unutacağını umut ederek iki hafta boyunca kapatır. Kafesin üzerindeki örtü sonunda kaldırıldığında papağan etrafa bakınır ve, “Aurrk! Yeni ev. Yeni madam” der. Kadının kızları odaya girdiğinde ekler, “Aurrk! Yeni kızlar.”

Kocası akşam eve geldiğindeyse papağan der ki, “Aurrk! Aurrk! Hep aynı eski müşteriler!”

İnsan düşmüş bir haldedir. Aslında Hıristiyanların Adem’in düşüşü, kovulması meselinin anlamı budur. Neden Adem ve Havva cennetten kovuldular? Kovuldular çünkü bilgi meyvesini yediler. Kovuldular çünkü zihinlere dönüştüler ve bilinçlerini kaybettiler. Zihin haline gelirsen bilincini yitirirsin; zihin uykudur, zihin gürültüdür, zihin mekanikliktir. Zihin olursan bilinç kaybedersin.

Öyleyse yapılması gereken tüm şey tekrar bilinçli olmak ve zihni kaybetmektir. Sisteminde bilgi olarak topladığın şeyleri çöpe atmak zorundasın. Seni uykuda tutan şey bilgidir; dolayısıyla bir insan ne kadar çok bilgiliyse o kadar çok uykudadır.

Bu benim de gözlemlediğim şeydir. Masum köylüler profesörlerden ve tapınaklardaki punditlerden çok daha fazla uyanık ve tetiktedir. Punditler papağandan başka bir şey değillerdir; üniversitelerdeki akademisyenler kutsal inek pisliğinden başka bir şey değillerdir. Hiçbir anlamı olmayan gürültüyle dolu zihinler ve hiç bilinç yok.

Doğayla uğraşan insanlar —çiftçiler, bahçıvanlar, oduncular, marangozlar, boyacılar— üniversitelerdeki dekanlardan, rektör yardımcılarından, rektörlerden çok daha fazla uyanıktırlar. Çünkü doğayla uğraştığında, doğa uyanıktır. Ağaçlar uyanıktır; onların uyanık olma tarzları kesinlikle farklıdır ama onlar çok uyanıklardır.

Artık onların uyanıklıklarının bilimsel kanıtları da mevcuttur. Eğer bir ormancı ağacı kesme maksadıyla elinde baltasıyla gelecek olursa onun geldiğini gören tüm ağaçlar korkudan titrerler. Artık buna ilişkin bilimsel kanıtları var; şiirsel bir şeyden bahsetmiyorum, bilimden söz ediyorum bunu söylerken. Artık ağacın mutlu mu, mutsuz mu; korkmuş mu, korkmamış mı; üzgün mü, sevinç içinde mi olduğunu ölçecek aygıtlar var. Ormancı geldiğinde onu gören tüm ağaçlar korkudan titremeye başlarlar. Ölümün yakınlarında olduğunun farkına varırlar. Ve henüz ormancı hiçbir ağacı kesmedi bile; sadece geliyor...

Ve çok, çok daha garip başka bir şey daha var; eğer bir ormancı bir ağaç kesme maksadı olmadan sadece oradan geçiyorsa hiçbir ağaç korkmaz. Aynı ormancı, aynı baltayı taşıyor. Görünen o ki adamın ağaçları kesme niyeti ağaçları etkilemekte. Bunun anlamı adamın niyetinin anlaşıldığıdır; titreşimlerin ağaçlar tarafından çözülebildiği anlamına geliyor bu.

Ve bir başka önemli olgu daha bilimsel olarak gözlemlenmiştir; ormana gidip bir hayvanı öldürürsen sadece hayvanlar alemi sarsılmaz, ağaçlar da sarsılır. Bir geyiği öldürürsen etraftaki tüm diğer geyikler katliamın titreşimlerini hisseder, üzülür; büyük bir korkuyla titremeye başlarlar. Aniden belirli bir neden bile olmadan korkarlar. Geyiğin öldürüldüğünü görmemiş olabilirler ama bir şekilde, kolay anlaşılamayan bir yoldan; içgüdüsel olarak, sezgisel olarak etkilenirler. Fakat tek etkilenen geyikler değildir; ağaçlar etkilenir, papağanlar etkilenir, kaplanlar etkilenir, kartallar etkilenir, yeşilliklerin yaprakları etkilenir. Katliam olmuştur, yok etme gerçekleşmiştir, ölüm gerçekleşmiştir; etraftaki her şey etkilenir. Anlaşılan o ki, en fazla uykuya dalmış olan insandır...

Buda’nın sutralarının üzerinde derinlemesine düşünmek, özümsemek, izlemek gereklidir. Diyor ki:

Uyanıklık hayata giden yoldur.

Sadece farkında olduğun oranda canlısın. Yaşamla ölüm arasındaki ayrım farkındalıktır. Sadece nefes aldığın için canlı sayılmazsın, sadece kalbin attığı için canlı sayılmazsın. Hiç bilincin olmadan, fizyolojik olarak hastanede canlı tutulabilirsin. Kalbin atmaya devam edecek ve nefes alabileceksin. Mekanik ayarlamalarla nefes alma ve kalbin atması ve kanın dolaşımı anlamında yıllarca canlı tutulman mümkün olabilir. Artık dünyanın çeşitli yerlerindeki gelişmiş ülkelerde bitkisel olarak hayatına hastanelerde devam eden pek çok insan vardır çünkü gelişmiş teknoloji ölümünü sonsuza dek erteleyebilecek olanaklar yarattı; yıllar boyunca hayatta tutulabilirsin. Şayet bu yaşamaksa hayatta tutulabilirsin. Ama bu yaşamak falan değil. Bitkisel olarak yaşamak hayat değildir.

Budaların başka bir tanımlaması vardır. Onların tanımı bilinçliliği içerir. Onlar sadece nefes aldığın için senin yaşadığını söylemiyorlar, onlar sadece kan dolaşımın var diye senin yaşadığını söylemiyorlar; onlar eğer uyumuyorsan yaşadığını söylüyorlar. Öyleyse uyanmış olanlar haricinde hiç kimse gerçekten yaşamıyor. Sen cesetsin —yürüyen, konuşan, bir şeyler yapan— robotsun.

Uyanıklık hayata giden yoldur diyor Buda. Daha uyanık hale gel ve daha fazla canlanacaksın. Ve hayat Tanrıdır; başka bir Tanrı yoktur. Bu yüzden Buda hayat ve farkındalık hakkında konuşur. Hayat amaçtır ve onu elde etme tekniği, yöntemi de farkındalıktır.
__________________
Forum Gerçek Türkiye'ninForumu
bahar altınkaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz bahar altınkaya'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.12.13, 16:59   #2
Yeni Üye
rizas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 0
Mesajlar: 4
Ettiği Teşekkür: 0
Aldığı Teşekkür: 7
Rep Derecesi : rizas kendisini henüz tanıyamadık
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Osho Sevenler - Bir Tür Robot! - Osho

Oshonun bazı sözlerinde sıkıntı görüyorum sizlerin düşüncelerini merak ediyorum.

Örneğin :

Kadın erkekten çok daha önemlidir. Çünkü o rahminde hem erkeği hem kadını taşır. O kıza ve oğlana, her ikisine de annelik eder; her ikisini de besler. Erkekle yarışıyorsun ve yarışmana gerek yok; sen zaten üstünsün. Şiir yazmaya gerek yok, şiir sensin. Sevgin senin müziğindir. Sevgilinle birlikte çarpan kalbin senin dansındır.

Kadın erkekden daha üstünmüdür?

Kadın yada erkek herhangi bir cins diğerinden üstünmüdür ?

Kadının doğum yapması, annelik duygusu nedeniyle buna bağlı sevgi hassasiyetinin gelişmesi onu üstünmü yapar?

Hayattaki temel kurallardan birisi bana göre herşeyin bir karşılığının bedeli olması (ahlaki anlamda değil), dişi olan insanda uygarlık tarihi boyunca annelik vs gibi özellikleri gelişirken bunun bir bedeli olarak fiziksel zayıflık ve buna bağlı etkiler ,aşırı ve abartılı hassasiyet, duyguların esiri olarak hayata daha duygusal ve aklı mantığı adaleti vs gibi çok önemli olguları azaltan ve daha pek çok eksi unsurlar oluşmuştur. Bunun farkında olan pek çok lider bazı tedbirler almışlardır. Örneğin budha budizmi kurup geliştirdiği dönemde ilk örgütlenmelerinde kadına idari kısımlarda kesinlikle yer vermemiştir, ortalığı karıştırabileceğini bildiği için.

Şimdi Osho bir üstünlükten nasıl bahsedebiliyor?

Ayrıca egoya karşı olan osho ego ile direk bağlantılı olan "üstünlük" gibi bir kavrama pek çok sözlerinde nasıl yer veriyor?

Acaba sayın osho hayatı görmek istediği kendi düşüncelerine uygun düşen durumları içten içe destekliyor olabilir mi?

Osho sevgiyi yücelten bir görüş içerisinde, kadının sevgi ile yakın oluşu ve dolayısıyla kendi görüşünü destekleyen bir durum olduğu içinmi kadını üstün sayıyor.

Benim gördüğüm kadarıyla hayatın özü maalesef sevgi değil, hayatın özü hayatta kalma dürtüsüdür. Kalan herşey bunun bir unsuru ve uzantısıdır.

Sevgi ise akıllı ve yetenekli bir canlı olan insanın keşiflerinden birisi olup hayat için insan tarafından öngörülen temenni edilen bir durumdur.

Sevginin hakimiyetini şahsen bende isterim ama bu bir istektir, sevgi hayatın özü değil bir tür insan tarafından hayatın geliştirilmesi durumudur.

Sizlerinde düşüncelerini merak ediyorum, paylaşırsanız sevinirim..
__________________
Forum Gerçek Türkiyeli'nin Resmi Forumu
rizas isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
rizas'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 03.12.13, 17:08   #3
Yeni Üye
rizas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 0
Mesajlar: 4
Ettiği Teşekkür: 0
Aldığı Teşekkür: 7
Rep Derecesi : rizas kendisini henüz tanıyamadık
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Osho Sevenler - Bir Tür Robot! - Osho

Ayrıca bir şey daha söyleyeyim;
Burada bu sözü kadının erkek karşısında zayıf görülmesine karşı söylüyorsa bunu çok yanlış ifade ediyor. Demekki Oshoda hayata ya siyah ya beyaz şeklinde bakıyor ki buda bir ego alametidir.
Kadına zayıf olmadığını güçlü yönlerini hatırlatıyor ise ona "zayıf değilsin " denir , senin varlığından kaynaklanan şöyle şöyle özelliklerin var sen zayıf değilsin denir , fakat kalkıpta şöyle şöyle özelliklerin var bu yüzden "üstünsün" denmez çok kötü ve yanlış bir ifade ..
__________________
Forum Gerçek Türkiyeli'nin Resmi Forumu
rizas isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
daha, insan, olarak, osho, robot, sadece, sevenler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Sevilen Ciçek Kişiliği Ele Verirmiş LaLe Astroloji | Mitoloji 27 03.11.14 17:08
Krem Şanti Sevenler :) Karanlığın Beyazı Sütlü Tatlılar 7 22.01.10 00:53
Robot balıklarla denizler denetlenecek! ReaL İcatlar - Mucitler | Keşifler - Kaşifler 0 29.01.09 22:41


WEZ Format +3. Şuan Saat: 12:07.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.