Tekil Mesaj gösterimi
Eski 27.11.2015, 03:48   #24
C.Doğan
Uzman Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Pratik Zeytin Yapımı | Siyah Zeytin Evde Nasıl Yapılır ?

Zeytin hazırlama teknikleri yazılmış. Yöresel olarak değişiklik gösteriyor. Ben de kendi yaptığımı, öğrendiğimi anlatayım.

En basit, pratiği Real'in yaptığı gibi. Siyah zeytini 5 kğ.lık pet su şişelerine koyuyorsunuz. Zeytinin kalibresine göre üst kısmında en az 5-6 cm.lik boşluk kalacak kadar zeytini mercimek büyüklüğünde ki kaya tuzuyla karıştırıp kapatıyorsunuz. Ben tuzda ölçüyü kaçırdım. Arkadaşların yazdıkları en uygunu herhalde. Zeytin dolu pet şişeyi ışık görmeyen bir yere koyuyorsunuz. Sonra aklınıza geldikçe yatay, dikey, ters, düz demeden farklı şekillerde değiştirip bırakıyorsunuz. Havasını almayı unutmuyorsunuz. Suyunu salınca ilk suyunu tamamen süzüyorsunuz. Sonra ki suyunun tamamını boşaltmıyorsunuz. İçinde kalıyor. Şişedeki zeytini tüketene kadar bu su kalıyor. Bu su zeytinin kurumasını önlüyormuş. Benim yaklaşık 1 ay kadar önce hazırladığım zeytin neredeyse olmuş. Bu satırları yazarken bir miktar çıkardım ve yemeye başladım. Zeytinin bu şekilde hazırlanması sele-salamura arası bir şekil. Tuzdan başka hiç bir malzeme koymuyorsunuz.

Zeytin yetiştiricisi ve aynı zamanda Edremit bölgesinde ki Fora Zeytinciliğe zeytin toplayan 80 yaşlarında ki bir amcanın verdiği tarif bu.

Yeşil zeytini kırma ve çizmeyi arkadaşların belirttiği gibi acı suyunu atana kadar değiştirip, bozulmaması için limon tuzu ekliyorsunuz.

Çizme için basit bir aparat var. 5 TL'ye satılıyor. Zeytini üstten atıyorsunuz, üç bıçak tarafından çizilen zeytin alttan çıkıyor.

Tabii her zeytin bu tür hazırlamada randıman vermiyor. Gemli tipi diye bir zeytinin iyi olduğu söyleniyor. Ama nasıl ayırt edileceğini bilmiyorum. Şartlarınız elveriyorsa zeytininizi kendinizin hazırlaması hem kalite, hem maliyet açısından en iyisi.

Paylaşımları için tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.