Tekil Mesaj gösterimi
Eski 28.09.2015, 06:50   #1
Çengelli İğne
«... Beklenen Şarkı ...»

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Post Devlet Parasıyla Devlet İhalesi | Murat Muratoğlu

Bu ne ballı iştir ben anlamadım! İstanbul’un üçüncü havalimanı ihalesinden bahsediyorum. Şahsen dört-beş şanslı okurumla beraber biz de bu ihaleye girsek, paranın dibine vurmuştuk.
Halka söylenen bu yatırımda devletin herhangi bir harcama yapmadan 25 yılda, 22.2 milyar Euro+KDV gelir elde edileceğiydi… Kamu bedavadan devasa havalimanına sahip olacak, üzerine de para alacaktı.
İyi de projeyi yapanlara kamu bankalarından 4 yılı anapara ödemesiz, 16 yıllık kredi verilmiş.

GARANTİSİ DE DEVLET

Kamu bankası kredi verecekse projeyi kamu yapsaydı. Hâlihazırda Devlet Hava Meydanları İşletmesi de projeye kefil… Neresinden baksanız devletin parasıyla yapılan bir inşaat var ortada…
Kamu Finansmanı Kanunu’na 2013 yılında “Borç üstlenimi” başlıklı bir madde eklendi. Madde uyarınca, genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri ile özel bütçeli idareler tarafından Yap-İşlet-Devret modeli ile gerçekleştirilen ve tutarı asgari 1 milyar liranın üzerindeki yatırımlara, yurtdışından sağlanan kredilere Hazine tarafından “borç üstlenim” garantisi veriliyor.

Not: Yazının devamını okumak için, aşağıdaki linki tıklayınız.

Sözcü
2 Üyemiz Çengelli İğne'in Mesajına Teşekkür Etti.