Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 13.09.2021, 22:10   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart İTÜ Birincisinin Mezuniyet Törenindeki Konuşması Büyük İlgi Gördü: Bu Siste

İTÜ Birincisinin Mezuniyet Törenindeki Konuşması Büyük İlgi Gördü: Bu Sistemi Değiştireceğiz

İstanbul Teknik Üniversitesi'nin 248’inci yıl birincisi Hüseyin Umutcan Ay’ın mezuniyet törenindeki konuşması büyük ilgi gördü. Kadına yönelik şiddet konusundaki sorunlara, vatandaşın geçim sıkıntısına ve gençlerin gelecek kaygılarına değinen Ay, "Geriye kalan bizler ve bizim yetiştireceğimiz çocuklar, hegomanların elinde yozlaşmış bu sistemi değiştireceğiz. Değiştirmeliyiz" sözleriyle alkışlandı.nda mezun olan öğrenciler için İTÜ Ayazağa Yerleşkesinde yer alan stadyumda geçtiğimiz gün tören düzenlendi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun da katıldığı törende İTÜ 248'inci yıl birincisi İşletme Fakültesi İşletme Mühendisliği öğrencisi Hüseyin Umutcan Ay'ın birincilik konuşması büyük ilgi gördü.

VİDEO

Son bir yılının Türkiye'deki kadına şiddetin temelini araştırmak ve buna bir çözüm üretmekle geçirdiğini belirten Ay, kadına yönelik şiddet konusundaki sorunlar ile konuşmasına başlayarak vatandaşın geçim derdine ve gençlerin gelecek kaygılarına değindi.

“HABERLERİ TAKİP EDEMİYORUM ÇÜNKÜ SORUNU BİLİYORUM”

Hüseyin Umutcan Ay’ın ilgi gören konuşması şu şekilde:

* Sevgili arkadaşlarım ben artık haberleri takip edemiyorum. Çünkü sorunu biliyorum. Çözümü biliyor ve bu çözümü uygulayamıyorken; ben o ölen kadınların kanını elimden çıkaramıyorum. Benim bu yolda ödediğim bedel bu oldu. Fakat bu insanlığın ödediği bir bedelle kıyaslanamaz bile.

* Sadece sorun bu mu? Ülkenin doğusuna bakın. Daha çocuk yaşta kız çocuklarının evlendirildiğini görürsünüz. O kadar uzağa gitmeyin İstanbul'a bakın. Asgari ücretle 4 kişilik ailesini geçindiremediği için intihar eden o güzel insanları görürsünüz.

* O kadar da uzağa gitmeyin Taksim'e bakın. Hayat ona daha farklı bir seçenek sunmadığı için, sadece kendisi olduğu için orada ara sokakta katledilmiş yatan o güzel insanları görürsünüz.

* O kadar da uzağa gitmeyin, sıra arkadaşlarınıza bakın. Sırf deneyim elde edebilmek için haftanın 5 günü 5 kuruş para almadan şirketler tarafından sömürüldüklerini görürsünüz.

“BU SİSTEMİ DEĞİŞTİRECEĞİZ”

* Bir de son olarak potansiyel geleceğinize bakın. Orada sırf iş bulamadığı için asgari ücrete mühendislik ve mimarlık yapan akranlarınızı görürsünüz. Karanlıkta olduğumuzu düşünüyoruz biliyorum.

* Aynı zamanda korkuyoruz da. Sorunları biliyoruz peki çözüm ne? Kaçmak mı? Belki de birileri bizim için her şeyi çözsün diye arkamıza yaslanıp beklemeliyiz. Ya da başımıza gelmediği sürece sorun yokmuş gibi de davranabiliriz.

* Hayır, bunu üzülerek söylüyorum ki; bu yolda birbirimizden başka kimsemiz yok. Çünkü unutmayın ki herkes bir gün ölür. Buna sizler de dahilsiniz saygıdeğer büyüklerim. Ve geriye kalan bizler ve bizim yetiştireceğimiz çocuklar hegomanların elinde yozlaşmış bu sistemi değiştireceğiz. Değiştirmeliyiz.

* Bizler farklıyız. Bizler hem araştırıyor hem de sorguluyoruz. Bu değişikliğin zamanı geldiğinde bu değişimi yapacak olan bizler bunu herhangi bir kurum veya kuruluşun faydası için değil, insanlık için yapacağız ve bunu insan olarak yapacağız. Bizler insan olmayanların elinden fazlasıyla çektik.

sözcü

Eski 14.09.2021, 10:43   #2
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Standart Cevap: İTÜ Birincisinin Mezuniyet Törenindeki Konuşması Büyük İlgi Gördü: B

Alıntı:
* Bizler farklıyız. Bizler hem araştırıyor hem de sorguluyoruz. Bu değişikliğin zamanı geldiğinde bu değişimi yapacak olan bizler bunu herhangi bir kurum veya kuruluşun faydası için değil, insanlık için yapacağız ve bunu insan olarak yapacağız. Bizler insan olmayanların elinden fazlasıyla çektik.
Hem amin, hem Amen, hem de inşallah...

2 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.09.2021, 15:00   #3
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Standart Cevap: İTÜ Birincisinin Mezuniyet Törenindeki Konuşması Büyük İlgi Gördü: B

Oradakiler tarafından ilgi görmediği kesin.

Kamera çevrilince selfie pozlar veren mi dersin sevgilisine selam yollayanlar mı dersin. Çok da ciddi bir ortam değil.

Hatta bahse girerim konuşmayı yapan eleman da en yakın zamanda bu ülkeden ayrılır. Böyle romantik şeylere girmesine gerek yok.

Bu ülkeden bir cacık olmaz.
Eski 14.09.2021, 18:29   #4
Megan
Uzman Üye

Konusmak kolay,ama ne yazik ki ideallerle hayatin gercekleri cok farkli .
İnsallah on sene sonrada ayni dusuncelerde olur.

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..

Benim ayakkabılarımı giy
ve benim geçtiğim yollardan,
sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
Benim geçtiğim senelerden geç,
benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk

ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN
2 Üyemiz Megan'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
birincisinin, büyük, gördü, ilgi, konuşması, mezuniyet, siste, törenindeki, İlgi

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler