Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 09.05.2021, 11:08   #1
Ben kimim
Yasaklı Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Terlikli İZBAN kekosu diye küçümsenmişti

Terlikli İZBAN kekosu diye küçümsenmişti, 5 yıl sonra yazar oldu!

İzmir'de toplu taşımada kitap okurken bir kadın tarafından gizlice fotoğrafı çekilip "Entel olacağım, kız tavlayacağım diye kendini yırtan İZBAN kekosu, terliklerine bayıldım" diye ayrımcı bir dille eleştirilen ve cevap olarak yazdığı yazıyla insanlık dersi veren Ali Uçar, 5 yıl önce Türkiye'nin gündemine oturdu. Olaydan sonra "kitap kurdu" olduğu ortaya çıkan Uçar'ın ismi yazdığı romanla yeniden gündeme geldi.

İzmir'de yaşayan 33 yaşındaki Ali Uçar, 5 yıl önce toplu taşımada kitap okurken gizlice çekildiği fotoğrafla tanındı. Fabrikadaki işinden dönerken toplu taşımada kitap okuyan Uçar, bir kadın tarafından gizlice fotoğraflanıp, fotoğrafı "Entel olacağım, kız tavlayacağım diye kendini yırtan İZBAN kekosu, terliklerine bayıldım" sözleri ile sosyal medyada paylaşıldı.

Kendi fotoğrafını sosyal medyada görünce büyük şaşkınlık yaşayan ve paylaşıma cevap olarak, "Arkadaşlar fotoğraftaki şahıs benim ve hiç utanmıyorum. Karşımda oturmuş olan kıza veya çevremde hiç kimsenin namusuna bakmadığım için. Evet ben cebi çok zengin bir insan değilim. Hatta 6. sınıftan terkim. Annem babam ayrı. Toplumun huzurunu kaçıran soytarı olmadım. Çalmıyorum. Çalışarak kazanıyor, param yettiğince kitap almaya, kütüphaneye gitmeye çalışıyorum. Çok utanç duyuyorum böyle bir insan olduğum için. Elbisem kirli, terliğim bindiğim metroya uygun değil. İşte zihnimi kirletemiyorum. Utanıyorum. Ama her ne olursa olsun bana kitaplar böyle olmayı öğretti. İnsan olmayı. Hayvanlaşıp çevremi kirletmiyorum. Üzgünüm, utanıyorum" yazan Uçar, bir anda Türkiye'nin gündemine oturdu. Türkiye tarafından tanınmasıyla birlikte adeta kitap kurdu olduğu anlaşılan Uçar, olaydan 5 yıl sonra yazdığı romanla yeniden gündeme geldi.

KİTABIN BASIMI İÇİN YAYINEVLERİYLE GÖRÜŞECEK

Kitap okumayı ve yazmayı geçen 5 yıllık süre zarfında da sürdürdüğünü belirten Uçar, "Ben okuma-yazmayı öğrendikten sonra yazmaya başladım. Kitap okuma alışkanlığım bundan sonra gelişti. Yazmaya şiirle başladım, deneme ile devam ettim ve en sonunda da bir roman yazdım. 5 sene içerisinde hep okudum ve bir fabrikada çalışmak yerine insan sirkülasyonunun yoğun olduğu yerlerde çalışmaya özen gösterdim. Bunun bana çok artısı oldu. Yazdığım roman içime sindi. Bu eseri alacak insanlara zaman ve maddi kayıp yaşatmayacağıma inanıyorum. Kitabın ismine, romana son şeklini verdikten sonra karar vereceğim. Romanımda kitap yazma hayali olan Ömer isimli bir genci anlattım. Henüz hiçbir yayınevi ile görüşmedim. Bu konuda bir arayışım elbette olacak ancak maddi durumum buna çok elverişli olmadığı için nasıl olacağını kestiremiyorum. Ancak yazdıklarım gerçekten basılmaya değerse mutlaka bir yayınevi değerlendirecektir" dedi.

OKULU BIRAKTI, OKUMAYI BIRAKMADI

5 yaşındayken annesi ve babası ayrılan, hayatı yokluk içinde geçen Ali Uçar, gizlice fotoğrafının çekilmesi olayının ardından hayat hikayesiyle çok sayıda kişiyi etkilemişti. Uçar, çocukken maddi imkansızlıklar nedeniyle üç gün boyunca aç kaldığı günlerin olduğunu, okula önlüksüz gittiğini, yine maddi imkansızlıklardan dolayı okulu bırakmak zorunda kaldığını anlatmış, tüm bunlara rağmen kitap okumayı her zaman sürdürdüğünü söylemişti. Uçar'ın hikayesini öğrenen pek çok sosyal medya kullanıcısı ona destek mesajları atmış, bazı önemli yazarlar da kendisine kitap hediye etmişti.

https://www.sabah.com.tr/yasam/2020/...ldu-1596026253

**

Bunun adı okuma alışkanlığıdır, maalesef bizde okuma alışkanlığı yok.
1950 yılından sonraki eğitim memlekete hizmet edecek insanlar yetiştirmeye yönelik olmadı, belli çevrelere oy potansiyeli olması amacına göre şekillendirildi, 40 sene gitti Demirel, geldi Demirel.

Prof. Dr. Bülent Arı, “Bizde de şimdi okuma oranı arttıkça beni afakanlar basıyor. Ben daha çok cahil ve okumamış, tahsilsiz kesimin ferasetine güveniyorum bu ülkede” demişti.

Kendi çıkarları için böyle düşünen insanların olduğu bir memleket kalkınabilirmi_?

Hala 50 sene önceki noktadayız hatta bazı konularda o noktadan da geri kalmış durumdayız.

**

10 yıl önce Almanya'da metroda, trende herkes kitap okuyordu, son gittiğimde ise kitabın yerini cep telefonları almıştı.
4 Üyemiz Ben kimim'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.05.2021, 13:17   #2
OkyanusunKalbi
WoodStock

Standart Cevap: Terlikli İZBAN kekosu diye küçümsenmişti

http://www.forumgercek.com/vitrindek...azar-oldu.html

Kitabını çıkarmış.

**
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Ben kimim Mesajı göster

İzmir'de toplu taşımada kitap okurken bir kadın tarafından gizlice fotoğrafı çekilip "Entel olacağım, kız tavlayacağım diye kendini yırtan İZBAN kekosu, terliklerine bayıldım"

Okumayı seviyorum ve metroya bindiğimde hâlâ okuyan gençler görüyorum. Ülkemizi küçümsemeyin lütfen. Kendiniz okumadığınız gibi okuyanı da küçümsemeyin.

Evet, kitaplar yerine telefonlar var artık. Ulaşamadığımız kitaplara storyel’den sesli olarak da dinleyebiliyoruz.

E-book kitaplar alıyoruz. Okumak istedikten sonra alternatif çok.
OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 09.05.2021, 14:34   #3
Ben kimim
Yasaklı Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster
Senin çok okuduğun yazdığın mesajlardan belli oluyor.

konu açarken daha önce böyle bir konunun açıldığını bulamamıştım, benim açtığım bu konuyu silebilirsin.
Ben kimim'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 09.05.2021, 14:53   #4
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Ben kimim Mesajı göster
Senin çok okuduğun yazdığın mesajlardan belli oluyor.

konu açarken daha önce böyle bir konunun açıldığını bulamamıştım, benim açtığım bu konuyu silebilirsin.
Çok okuyanlara haksızlık olmasın, zamanım yettiği kadarıyla okuyorum.

Böyle düşündüğün için teşekkür ederim. Aynısını sizin için de düşünüyorum.

**
Konunun silinmesine gerek yok. Emek vererek yorum yazmışsınız.
OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
diye, izban, kekosu, küçümsenmişti, terlikli, İzban

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler