Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç

Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç Ağaçları, çiçekleri sevelim, koruyalım

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 14.06.2015, 00:32   #21
İklim
Uzman Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Antoryum | Flamingo Çiçeği | Bakımı, Üretimi, Yetiştirilmesi

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster

Toprağı bahçe toprağı ise ; hazır poşetlerde satılan yumuşak, su geçirgen topraklardan bir poşet alıp hemen değiştir.

Bol ışıklı ve güneşi direkt görmeyen yere koy, bir hafta sonra çiçek delirmezse bana yuh de

Arada bir 3-4 saat direkt güneş görmesi de pek etkilemiyor, denedim Dedim ya, dayanıklı ve bakımı kolay olan bir çiçek

Flamingoda salondan balkona nakil desenize)
Yakında bir tonluk toprak yıgını ile bir alttaki kata misafiriz gibi
6 Üyemiz İklim'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.06.2015, 00:37   #22
ReaL
Deniz Sevengillerden

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi İklim Mesajı göster
Flamingoda salondan balkona nakil desenize)
Yakında bir tonluk toprak yıgını ile bir alttaki kata misafiriz gibi
Bak işten kaçma

Arada bir çiçekleri ödüllendirmek lazım. Balkonda tam temiz hava alması iyi olur Çiçek, bu zahmetin karşılığını illaki verir.

Flamingo'yu ilk aldığım zaman fotoğrafını eklemiştim. Son halinin de fotoğrafını müsait zamanda eklerim, aradaki farkı hep birlikte görürüz.

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
6 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.06.2015, 00:42   #23
İklim
Uzman Üye

Ahh bu iş kaçkınlığı halimle çiçek besliyorum işte, Kimileri ser sefil, kimi büyüyecegim derdinde kimi susuz kimi cok nemden derbeder. Kimi bir avuç toprakta büyümeye çalışıyor, ama işte seviyorum onları, 3 ana 3 de ara öğün olmak üere sevgi veriyorum Yarın hemen bir resmini koyup seni dinliyorum Real Teşekkürler
5 Üyemiz İklim'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.06.2015, 01:38   #24
ReaL
Deniz Sevengillerden

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi İklim Mesajı göster
Ahh bu iş kaçkınlığı halimle çiçek besliyorum işte, Kimileri ser sefil, kimi büyüyecegim derdinde kimi susuz kimi cok nemden derbeder. Kimi bir avuç toprakta büyümeye çalışıyor, ama işte seviyorum onları, 3 ana 3 de ara öğün olmak üere sevgi veriyorum Yarın hemen bir resmini koyup seni dinliyorum Real Teşekkürler
Çiçek sevgisi başka bir şeye benzemez. Sevgilinden mi ayrıldın, aş acısı mı yaşıyorsun? Çiçekler ile bu acıyı azaltmak mümkün.

Hele hele bozulmakta olan bir çiçeğin düzeldiğini görmek, tüm üzüntülerini bir anda unutturuverir insana.

Ben aşırı çiçek hastasıydım. Hasta diyorum benimki aşırı idi. Kurtulmuştum bir şekilde, eski oturduğum yer pek müsait değildi, her çiçeğim bozuldu. Baştan kara vurup bıraktıydım.

@Canan'ın o muhteşem bahçesi, @Tura'nın engin bilgileri ve ürettiği çiçekler, benim hastalığımı yine tetikledi.

Bir değişik çiçek edindiğimde çok mutlu oluyorum.

Ne bileyim, belki de delirdim.

* * *
7 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.06.2015, 01:51   #25
Tura
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
@Tura'nın çırağı ReaL var yahu.

Ben 3 ay kadar önce aldım. Minnacıktı, kocaman oldu, pek de iştahlı ve iyi gidiyor. Artık eskisine göre daha bilinçliyim. Bir çiçeği aldıktan sonra ismi tam bilinmiyorsa, ismini öğrenirim. İsmini öğrendikten sonra gerisi kolay. (Çiçekçilerin çoğu isimleri bilmiyor, uyduruyor)

İnternette güzelce bir araştırma yaparım. (Zaten çoğu çiçek konuları sitemizde mevcut) Toprak, su, ışık, güneş istekleri nasıl onları öğrenirim ve uygulamaya çalışırım.

Antoryum, yani Flamingo çiçeği direkt güneşte mümkünü yok olmaz. Aydınlık, perde arkasından bol ışık gören yeri seviyor. Nemsiz bırakmamak gerekiyor. Zaman zaman balkona çıkartıp su püskürtüyorum, toprağı da suyu iyi geçiren gevşek hazır toprak koydum. Tabağında su birikmesine izin vermiyorum.

Çok sineklenmişti, Ziraat'ten sinek ilacı aldım, 15 gün kadar 2-3 günde bir ilaçladım, şu an minik sineklerden de kurtuldum. (Sinek nemli toprakları çok sever, sinekler tamamıyle yok oluncaya kadar toprağı kuru tuttum)

Bakımı kolay ve zahmetsiz çiçek, çok da gösterişli.

Öncelikle, ReaL sakalı yerine koymalıyız. Çok güzel bir çiçek bilgin var. Bildiğini biliyor bilmediğini öğreniyorsun. Bunu hepimiz yapabilsek ne güzel olur.

Yukarıda ki yorumun ise; çok güzel bir yorum @ReaL. İlave edilecek pek bir şey bırakmamışsın.

Tül arkasından güneş ışığı bu çiçek için çok önemlidir. Yaprakları ısınırsa çiçek açar.

(Bizim çiçek olarak bildiğimiz, kırmızı kısım aslında çiçek değildir. Onun ortasından uzanan uzantı asıl çiçektir. Üzerinde o kadar çok dişi çiçek vardır ki. Bu uzantının üstünde bir de erkek çiçek açar. Ama erkek çiçek dişiden biraz geç açar. Eğer solmamış dişi varsa erkek çiçekten dölleme olur ve tohum bağlar.)

Gece gündüz arası ısı farkı az olmalı. Devamlı bir nemli esinti olmalı. Bu şekilde devamlı çiçek açacaktır. Büyüme hızı, yani yaprak çıkartma hızı 1,5-2 ayda bir yaprak olması normaldir.

Bu çiçeğin en önemli bakımı kökleri ile ilgilidir. Fazla toprak kökleri boğar ve çürütür. Saksı harcı çok önemlidir.

Saksıyı büyük tutmalı. Az toprak koymalı. Kökü kapattı kapatacak kadar. Sonra toprak üzerine kök çıktığı zaman biraz daha toprak ilave edilmeli. Kök çıktıkça toprak ilavesi yapılmalı. Böylece uzun yıllar saksı değişmeden çiçeğiniz sağlıklı büyür.

Ben de bu çiçekten yok. Kayınvalidem de var. Çiçekten şikayetçi olunca iş bana düştü. Araştırdım.

Saksı harcını şu şekilde hazırladım.

Orkide toprağı (Bu çam kabuk kırıntısı, strafor, türf taşı, meşe mangal kömürü katışımı) + Meşe ormanının 10 cm. altından orman çürütüntüsü + lifli torf ve tüf taşı.

Soğuklara dayanmaz.
Eski 14.06.2015, 01:57   #26
Tura
Müdavim

Bir şey daha var.

ReaL'in dediği böcek işi. Bu sinekler yaprağı da mesken tutar. Onun için yaprakları 10 günde bir ıslak bez ile silmeli. Özellikle alt kısımları. Bu çok önemli.

Genel olarak yapacağımız şu.

Tül gerisi günde 3-4 saat güneş ışığı. Yaprakların ısınmasını sağlayacağız.
İkincisi nemli saksı harcı.

Saksı harcı kökü kapattı kapatacak şekilde olmalı. Son olarak ta nemli esinti...
Eski 14.06.2015, 02:12   #27
ReaL
Deniz Sevengillerden

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı göster
Bir şey daha var.

ReaL'in dediği böcek işi. Bu sinekler yaprağı da mesken tutar. Onun için yaprakları 10 günde bir ıslak bez ile silmeli. Özellikle alt kısımları. Bu çok önemli.

Genel olarak yapacağımız şu.

Tül gerisi günde 3-4 saat güneş ışığı. Yaprakların ısınmasını sağlayacağız.
İkincisi nemli saksı harcı.
Saksı harcı kökü kapattı kapatacak şekilde olmalı.
Son olarak ta nemli esinti...
Ziraat den ilaç aldıydım, ziraatçi haftada 1 kez ilaçlayın dediydi, ben tezcanlıyım 2 günde, bazen her gün bolca ilaçladım. Çiçeğe zarar vermedi. Durumu gayet iyi. Hiç sinek kalmadı.

Üzerinden 5-6 yaprak kestim, bayağı büyük yapraklanma olduydu. Bir de lekeli, yıpranmış yaprakları görmek istemiyorum, onların hepsini kestim

* * *
6 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.06.2015, 02:22   #28
Canan
Çiçekci kız

Benim Flamingom hep var. @Tura'nın verdiği bilgilerin hiç birini yapmadığım halde, hiç çiçeksiz kalmadı.

Şansımdan yerini konumunu sevdi ve de beğendi demekki

Ama, verdiğin bilgiler, elimin altında bulunsun diye, anında ''Çiçekler'' dosyasına kaydediyorum sağol Tura
Eski 29.06.2015, 23:59   #29
Suzim
Müdavim

Standart Anthurium (Flamingo çiçeği)

Anthurium (Flamingo çiçeği)

Anthurium; Araceae familyası, Pothoideae alt familyasının 6 takımından en genişi olan Anthurieae takımına aittir. Kesme çiçek ve saksı bitkisi olarak kültürü yapılan Anthurium andreanum ve Anthurium sherzerianum olmak üzere iki türü ve bunların bilinen 900 çeşidi mevcuttur. Anthurium’un ana vatanı Orta ve Güney Amerika’nın tropik bölgeleri, Kostarika, Kolombiya ve Ekvator’dur.

Anthurium ismini Yunanca’dan alır. Anthos=Çiçek ve Oura= Kuyruk kelimelerinin birleşmesiyle ‘tail flower=kuyruklu çiçek’ diye adlandırılır. Ülkemizde ve bazı ülkelerde Flamingo çiçeği adı verilen Anthurium’a Güney Amerika’da “Cresto de Gallo”, Çin’de “Bullshead”, Amerika’da “Tail flower”, Hollanda’da “Lak-Anthurium (Lacquer flower)=vernikli çiçek’’ denir. Hollanda da üretimin % 40’ını kırmızı renkli çeşitler oluşturmaktadır. Üretilen ve mezatlarda satışı yapılan kırmızı çeşitler içinde % 95’den fazlasını da ‘Tropikal’ çeşidi teşkil etmektedir.

Antoryum Çiçeğinin Sıcaklık, Işık ve Nem istekleri

Tropikal iklim bitkisidir. Doğal yetiştiği alanlar, direk güneş ışığı almayan yarı gölge ortamlardır. 20oC’ın üzerinde bir sıcaklık ve bununla birlikte %80 nem içeren ortamlarda iyi gelişir.

Anthurium yetiştiriciliğinde, sıcaklık, ışık ve nem arasındaki ilişki çok önemlidir. Sera sıcaklığı 14oC’ın altına düşürülmemeli, 35oC’ında üzerine çıkarılmamalıdır. Sera içi optimum sıcaklık ve nem değerleri; geceleri 18oC sıcaklık, en az %90 nem, bulutlu günlerde 18-20oC sıcaklık, %70-80 nem, güneşli günlerde ise 20 - 28oC sıcaklık ve en az %50 nem olmalıdır. İdeal ışık şiddeti sera içinde 20.000 lux civarında olmalıdır.

Sera içinde % 75 oranında ışığı engelleyen ve açılıp kapanabilen düzeneğe sahip netler kullanılmalıdır. Aliminyum içerikli termal gölgeleme netleri pahalı olmasına karşın, ışığı yansıtması ve kış aylarında sera içi sıcaklığını koruması açısından çok uygundur. Sabit olan % 40, açılıp kapanabilen % 60 gölgeleme sağlayan çift perde kullanımı da önerilmektedir. Yaz aylarında, seranın üstüne dıştan kireç, üstübeç veya tebeşir tozu (gölge tozu) sulandırılarak düzgünce yayıldığı takdirde ideal gölgeleme sağlanmaktadır.

Yaz aylarında sera havalandırmasının çok iyi olması gerekir. Antalya gibi yazları çok sıcak geçen bölgelerde sera içi sıcaklığı çok yükselmektedir. 35oC’ı geçen sıcaklıklarda Anthurium gelişmesini durdurur ve bitkide zararlaşmalar meydana gelir. Bu nedenle serada çatı havalandırmasının mutlaka olması gerekir ve ayrıca nemli ve durgun havanın sirkülasyonunu sağlayacak fanlar yerleştirilmelidir. Bu amaçla biraz pahalı olmasına karşılık sera içi serinletmesini sağlayan pad-fan (Petek-Fanlı) sistemlerinin kullanılması tavsiye edilir.

Yukarıda da belirtildiği gibi sera içi nemi çok önemlidir. İdeal bir Anthurium serasında nemlendirmeyi sağlayacak sisleme sisteminin mutlaka bulunması gereklidir.
4 Üyemiz Suzim'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.06.2015, 00:05   #30
Suzim
Müdavim

Standart Cevap: Anthurium (Flamingo çiçeği)

Antoryum Yetiştirme Sistemleri, Ortamları (sobstrat) ve Dikim

Anthurium yetiştiriciliğinde farklı yetiştirme sistemleri ve ortamları kullanılmaktadır. Toprakta yetiştiricilik sadece tropikal ülkelerde yapılmaktadır. Diğer kullanılan bütün sistemler, yetiştirme ortamını topraktan ayıran, toprak kökenli hastalık ve zararlılara maruz bırakmayan sistemlerdir. Açık ve kapalı (resirküle) yetiştirme sistemleri kullanılabilir.

Kesme çiçek Anthurium yetiştiriciliği, farklı materyallerden yapılmış değişik boyutlarda yetiştirme yataklarında, saksılarda veya kanaletlerde yapılır.

• Antoryum Yetiştirme Yatakları
Yetiştirme yatakları genellikle 1.20 m eninde 30 cm derinliğinde, sert plastik, sac, köpük, polyester veya tahtadan yapılmış ve tabanında drenaj delikleri olan sistemlerdi.

Anthurium’lar; havai köklere sahip, epifitic (epiphytically) ve epilytic (epilytically), yani doğal koşullarda asalak olmadan başka ağaçlar ve kayalar üzerinde yaşayabilen, havai kökleriyle havanın serbest neminden yararlanarak yaşamlarını sürdürebilen bitkilerdir. Bu özelliğinden dolayı Anthurium yetiştiriciliği için havalanması çok iyi olan ortamlar uygundur. Yetiştiriciliği yapılan ülkelerde Polyfenol köpük (oasis), kaba lifli torf, hindistan cevizi lifleri, volkanik tüf (pomza), dere kumu, kömür ve rock-wool (kaya yünü) gibi porozitesi fazla, gözenekli ortamlar üzerinde yetiştirilmektedir.

• Antoryum Yetiştirme Ortamları
Antalya Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünde 1999-2002 yılları arasında TÜBİTAK desteğiyle yürütülen çalışmada; Dünya rezervlerinin 1/7’si ülkemizde bulunan pomza ile %70’i kaya yünü, %30’u sentetik kauçuktan oluşan ticari bir materyal karşılaştırılmıştır. Verim ve kalite kriterleri bakımından istatistiksel olarak fark bulunmamış, ucuz ve kolay temin edilebilir olan pomzanın kesme çiçek Anthurium yetiştiriciliğinde başarı ile kullanılabileceği kanıtlanmıştır. Bu çalışmada kapalı (resirküle) yetiştirme sistemi kullanılmıştır.

Anthurium, yetiştirme yataklarına çeşit özelliklerine, tekli veya çiftli fide oluşuna göre farklı aralık mesafelerde dikilir. 25-35 cm sıra arası ve üzeri mesafelerde üçgen dikim yapılır. Dikimi takiben ortamı dengeli bir şekilde sulayabilecek damla sulama boruları veya sadece kök bölgelerini sulayabilecek mini sprink sulama sistemi yerleştirilmelidir.
4 Üyemiz Suzim'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
anthurium, antoryum, bakımı, bilgiler, budanması, çiçeği, flamingo, genel, hakkında, sulanması, toprak - saksı değişimi, üretimi, yetiştirilmesi

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)