Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > İlginç Haberler

İlginç Haberler Sık rastlanılmayan haberler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 30.04.2021, 01:28   #1
OkyanusunKalbi
WoodStock

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Dünya Normalleşirken Korkutan Uyarı: 'Sonbaharda daha uzun süre kapalı kala

Dünya normalleşirken korkutan uyarı: 'Sonbaharda daha uzun süre kapalı kalabiliriz!'

Covid-19 üzerine genetik çalışmalar yürüten Prof. Dr. Hakan Savlı, mutasyonların yapısını saptama sisteminde büyük bir boşluk olduğunu söyledi. Savlı; "Sonbaharda daha uzun süre kapalı kalabiliriz" açıklamasıyla korkuttu.

HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya, bugünkü yazısında, Prof. Hakan Savlı ile görüşmesine yer verdi.

Sarıkaya, şu ifadeleri kullandı:

"'Sonbaharda daha uzun süre kapalı kalabiliriz…' Bu cümlenin sahibi, uzun yıllar kanser, son dönemde de Covid-19 üzerinde genetik çalışmaları bulunan Prof. Dr. Hakan Savlı’ya ait.

Bunu da bilimsel temele dayandırıyor; hatta durumun çok daha vahim bir noktaya ulaşmaması için elindeki bilimsel verilerle yetkilileri uyarıyor.

Talebi çok net:
'Acilen Türk Covid-19 Genom Konsorsiyumu kurulmalı'

Bunu önermesindeki neden, şu an ortada dolaşan koronavirüsün hangi mutant olduğuna yönelik kesin ve yeterli verinin elde bulunmaması.

Yani yeni bir Türk tipi virüs mü ortaya çıktı, yoksa Güney Afrika ve Brezilya’da görülen varyasyon daha baskın hale mi geldi?

Ölümlerin bu denli artmasının gerisinde sadece vaka sayısındaki artış mı yatıyor?

Bütün bunların görülebilmesi için virüsün genetik yapısının dizi analizinin çıkarılması gerekiyor.

Aktardığına göre şu an uygulanan PCR testleri ile bunu belirlemenin olanağı yok.

Durum böyle olunca, yani mutasyonların yapısını saptama sistemindeki boşluk nedeniyle, tespit edilemez olunca tehlike de büyüyor.

Buna ilişkin bir süre önce Prof. Dr. Hakan Savlı’nın, Doç. Dr. Naci Çine ile gerçekleştirdiği bir araştırmasına bu sütunda yer vermiştim. Buna göre İngiliz mutantı olarak görülen virüsün ardına Güney Afrika mutantının saklandığı sonucuna yaptıkları genetik dizin analiziyle ulaşmıştı.

Prof. Dr. Savlı’nın uyarısı da gerçekleştirdikleri bu çalışmaya dayalı…

Kendisinin de altını çizdiği gibi, 'mutasyonların yapısını saptama sistemimizde büyük bir boşluk var…'

Bu konuda bütün sorumluluğun Sağlık Bakanlığı’nın halk sağlığı laboratuvarlarına bırakılmış olması nedeniyle yeterli sayıda genetik dizin analizinin (Genom) yapılamadığı kanaatinde.

Bundan dolayı uyarısını net yapıyor:
'Tek bir merkezin üzerine bu yükü bırakırsak ülkemizdeki mutasyon soyları şu andaki gibi karanlıkta kalır, nasıl bir düşmanla karşı karşıya olduğumuzu anlayamayız. Mutlaka ama mutlaka yeniden organizasyon gerekiyor.'

Peki, Türkiye’de bu konuda hiç mi çalışma yok? Prof. Dr. Savlı, Türkiye’den uluslararası Covid-19 GSIAD verisi sayfasına kayıtlı toplam 3 bin 650 dizinlemesi yüklenmiş çalışmanın olduğunu belirtti. Bunun tek merkezli bir çalışma için oldukça başarılı olduğunun da altını çizdi."

Kaynak

OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 30.04.2021, 13:31   #2
Megan
Uzman Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Dünya Normalleşirken Korkutan Uyarı: 'Sonbaharda daha uzun süre kapa

İnsanlari korkutmanin hic bir anlami yok, daha kapanmanin ilk gunundeyiz simdiden 5-6 ay sonrasinin kapanma temelleri atiliyor.
Simdiden insanlar da algi yaratilmaya calisiliyor.
Bu corona donemin de edindigim en onemli tecrube bilim insanlari dedigimiz kisilerin soylediklerine inanmamak oldu.
Bir soyledikleri digerini tutmuyor, once mutasyonlar gelistikce tehlike gucu azalir dediler, mutasyonlar ortaya cikinca gucu kat kat artiyor demeye basladilar. Bu durum da hangi sozleri dogru ?
Yapilan bir cok arastirmanin da ortaya koydugu verilere gore kapanmanin pek bir yararinin olmadigi yonun de.
Tabi yarari yok degil, buyuk sirketlere cok buyuk karlar sagladigi ortada. Elbette kapatmayi en cok onlar ister.
Gozlerinizi kapatip hayal edin, diyelim ki zincir marketler tum kapanma suresince kapali olsun, basta yabanci sermayeli siteler olmak uzere internet uzerinden satislar yasaklansin, gida ve temel ihtiyac maddeler disinda tum sektor satislari yasaklansin, yerel merket ve bakkallar disin da satis kanallari kapatilsin.
O zaman da acaba bu kapanmaya ayni oran da destek verirler mi ?
Hic sanmiyorum hele hele buyuk sirketler asla kabul etmezler. Eger kabul etmis olsalardi bu bir yillik surede orta ve kucuk olcekli isletmeler iflas ederken onlar karlarini % 50 arttiramazlardi.
O yuzden kisisel korunmaya, kurallara uymaya ozen gosterip, bu illetten en kisa zaman da kurtulmaya calisalim.
Herkese basta AKİL saglimiz olmak uzere, saglikli gunler dilerim.

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..

Benim ayakkabılarımı giy
ve benim geçtiğim yollardan,
sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
Benim geçtiğim senelerden geç,
benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk

ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN
Megan'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
daha, dünya, kala, kapalı, korkutan, normalleşirken, onbaharda, süre, uyarı, uzun

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)