Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler

Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler Her konuda, gerekli - gereksiz kısa bilgi ve haberler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 15.08.2012, 14:06   #1
Sude
Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Lightbulb Mezarlıklara Neden Çiçek Konur?

Tarihte ilk olarak milattan önce 1346 yılında Mısır Firavun'u Tutamkamon'un öldüğünde mezarına çiçek konduğu yapılan arkeolojik çalışmalarla tespit edilimiştir. Kuzey Avrupa dolaylarında mezarlığa çiçek koymak milattan önce 2000'li yıllara kadar dayanmaktadır. Mezarlıklara çiçek konulduğunda kötü ruhların uzaklaştığı iyi ruhların geldiğine inanılıyordu.

İlerleyen yıllarda kültürün gelişmesiyle bu geleneğin nedeni cesetler cürürken çıkan kötü kokuyu engellemek için çiçek konduğu açıklanmıştır. Günümüzde mezarlıklarda çoğunluklar servi ağacı kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise servi ağacının rüzgarı önlemesi ve kendine özgü ferah bir kokusu oluşudur.

”İnsan, kalbi ve aklıyla bir yola baş koyduysa bu dünyada hiçbir şey imkansız değildir.”
Eski 15.08.2012, 14:09   #2
Subutay
Eflamor

Standart Cevap: Mezarlıklara Neden Çiçek Konur?

Hiç bir mezara çiçek götüremedim içime sinmedi hiç bir zaman duamı okuyup ayrıldım hep. Ama hikayesi baya ilginçmiş teşekkür ederim paylaşım için.
Asya boz kırlarında bir bebek dünyaya geldi. Bu bebeğe asya stepleri beşik oldu. Rüzgarlar şarkı söyledi ona. Yıldızlar yol gösterdi. Yağmurlar yıkadı. Bu bebek büyüdü ve ona Türkadını verdiler. Türk büyüdü kasırga oldu tayfun oldu. Türk budur. Türk tayfundur, kasırgadır, Boradır. | Mustafa Kemal Atatürk.

la şey e vaki ün mutlak bel küllün mümkin
nisi credideritis non intelligentis
15 Üyemiz Subutay'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.08.2012, 14:32   #3
Canan
Çiçekci kız

Alıntı:
cesetler cürürken çıkan kötü kokuyu engellemek

Ben hiç bir mezarlıkta, insan leşi kokusu duymadığım için bu inandırıcı gelmedi bana.

Teşekkürler Sude.
Eski 15.08.2012, 14:38   #4
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Şahsen kendime ait bir mezarım olmasını bile istemem.. toprak altına girmekten çok yakılıp kül olmayı tercih ederim..

(Evet mezarlıkları saçma buluyorum..)
Eski 15.08.2012, 14:42   #5
Insanlikarayan
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster

Ben hiç bir mezarlıkta, insan leşi kokusu duymadığım için bu inandırıcı gelmedi bana.

Teşekkürler Sude.
Eger o zamanlari Firevunlari tastan kaliplara yerlestirildigini düsünürsek, inandirici olabilir.

Gerci simdi modern mezarlarda, belirli bir ölcü vardir.

Bu bir taraftan, eskilerde oldugu gibi, vahsi hayvanlarin cesetlerden faydalanamamasina, öbür taraftanda les kokusunun dagilip hastaliklara neden vermesin diye düsünüldügünün kanisindayim.

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
14 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.08.2012, 14:55   #6
Insanlikarayan
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi SerseriGezgin Mesajı göster
Şahsen kendime ait bir mezarım olmasını bile istemem.. toprak altına girmekten çok yakılıp kül olmayı tercih ederim..

(Evet mezarlıkları saçma buluyorum..)
Kusura bakma dayanamadim.

Sunu okuduktan sonra, birde, topraktaki ziyafete karsi geliyorsunya.

Saka bitti.

Mezarlarin yapilis tarzi, sevilen insanlarin hayati bittikten sonrada, yeri belli olmasi, sadece bedeni, veyahut geriye kalmislari, cevresinin ziyaret edebilecegi ortam.

Buna tarihte, Firevun zamanindanda misal cikartabiliriz.

Zamaninda, zulüm yaratmis Firevunlarin, sonraki Firevun tarafindan mezarlari tahrip edilmistir.

Sadece bununla kalmayip, hayatindaki bütün eserlerde, büyük titizlikle tahrip edilip, ismi gecen Pegamentler dahil yakilmis, ismi bile banlanmistir.

Isimlerini ananlarda, ölüm cezasinla karsilastirilmistir.

Türkiyede
yasamasa bile!.
12 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.08.2012, 15:15   #7
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Bilmiyorum @insanlikarayan

Mezar sonuçta bir süre sonra tamamen toprak oluyor ceset.. hem bu dünya üzerinde kaplanılan alanda cabası.. zaten herkesin eskisi kadar ölmüşlerini fazla ziyaret ettiklerini sanmıyorum bu ziyaretleri ise anlamsız buluyorum illa bir şekilde ölmüş olan sevdiklerini anmak istiyorsa insan onun arkasında kalan fotoğraf yada bilumum eşyalarla bu özlemini giderebilir tabi... şahsen ben ölürsem beni ziyaret edebilecek bir mezar yada anıt olmasını,dini yada buna benzer bir tören yapılmasını istemem bu kadar şeye gerek yok çünkü..(zaten bu ülkede devlet leş yiyicilik yapar mezarlardan bile vergi alma cüretini gösterebiliyor böyle bir devletin toprağının parçası bile olmak istemiyorum)
Eski 15.08.2012, 19:51   #8
Insanlikarayan
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Benigni Mesajı göster
Arkadaşlar, sanırım hiç biriniz ölü görmemiş. Ölü kokusunu çiçek örtemez. Canan Hanım haklı.
Firevunun tabutunu gördün degilmi?.

Firevunlar öldügünde, bir güzelcene elden geciriler, simdi tam detaylarina girmeye calisirsam, sanirsam Iftar yemegine, Forum Gercek üyeleri kapima dayanip sopa cekmek isterler.

O zamanda örtülmesi, les kokusu degil, muamelede kullanilan koserve kokusu.

Cünkü, Firevunun ilk önce kokusmaya baslayabilecek parcalar, coktan alinmis, yag icine kaplara, sikica kapanmis durumdadir.

Türkiyede
yasamasa bile!.
10 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.08.2012, 21:25   #9
CadII
Hotantu Kabilesinden

Çiçek alınca insan, güzel duygular yaşar ya. İnsan, toprak altındakinin de aynı şeyleri hisedeceğini düşünüyor herhalde. firavunlara gelince... Onların mezarlarında, çiçekten ziyade, sevdikleri yiyecekler, mücevherler falan olur. Çiçek, bunların yanında çok da önemli olmuyor aslında...

H.
11 Üyemiz CadII'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.08.2012, 22:06   #10
Insanlikarayan
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Benigni Mesajı göster
Ben Firavun tabutu içerisine girip resim çekilmiş adamım abi. Elimde belgeler var.
Ah canim o zaman, bilim dünyasini oyalayan ve alchimedesin icadi olarak taninan alet senindi.

http://de.wikipedia.org/wiki/Mechani...on_Antikythera

(Gerci burada ilginc aletler olarak geciyordu, sadece yorumumu yapamadim simdiye kadar.)

Ve uzaydiki yolunu hesapliyamadigin icin, gidemedin.

O zaman simdi Hosgeldin Firevunmu demem lazim?

@CadII, Firevunlarda yasadigi sürece, hep cicek yapraklari üzerinde yürütürülürdü, onlar icin yiyecekten ziyade, daha büyük, yetistirme alani birakiliyordu.

Yasadigi sürece Tanri vazifesini görüyordu.

Bir Firevun dogdugunda, ömür boyu yatabilecegi yeri arayip, burada gercek hesaplar yapiliyordu, büyük titizlikle Piramidler kuruluyordu.

Halbuki cogu kitaplarda oldugu gibi bu sadece kölelerin isi degildi, bu is icin extra köyler kuruluyordu, bütün sosyal sisteminle.

Türkiyede
yasamasa bile!.
10 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
çiçek, konur, mezarlıklara, neden

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler