Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar

İnsan Sağlığı ve Hastalıklar İnsan sağlığını etkileyen faktörler ve tedavileri

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 21.03.2013, 19:30   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Bacak Bacak Üstüne Atmanın Zararları

Bacak Bacak Üstüne Atmanın Zararları

Bacakların üst üste atılmasının kan dolaşımını engellediği, bunun da varis için risk faktörü oluşturduğu bildirildi.

Varisin, bacaklardaki kirli kanı temizlemek üzere akciğere taşıyan yüzeysel toplardamardaki yetmezlik olduğunu kaydeden Adana Özel Meridien Hastanesi Radyodiagnostik Uzmanı Dr. Ali Rıza Necefzade, bacaklardaki kirli kanının çeşitli faktörlerin yardımı ile pompalanıp akciğere gönderildiğini anlattı. Dr. Necefzade, bu kanın yer çekimi ile tekrar geri dönmesine bacak toplardamarlarındaki kapakçıkların engel olduğunu dile getirdi.

Necefzade, söz konusu kapakçıkların da çeşitli kalıtımsal ve diğer faktörler sonucu işlevini yapamaz hale gelmesi halinde; akciğere gönderilen kanın, yer çekimi etkisi ile geri kaçıp, bacak toplardamarında birikerek özellikle kendini hissettiren 'varis' adı verilen rahatsızlığı ortaya çıkarttığını belirtti.

Zamanında önlemi alınmayan bu şikayetlerin, ilerleyen dönemde iyileşmeyen yaralara, enfeksiyon, kanama ve damar için pıhtılaşma gibi ciddi problemlere yol açabileceği uyarısında bulunan Dr. Necefzade, her 4 kadından birinde de söz konusu şikayetlerin görüldüğünu kaydetti.

Necefzade, varis belirtilerini de şu şekilde sıraladı:

"Yorgun, şişkin ve ağırlaşan ayaklar, akşama doğru ortaya çıkan bacaklardaki dolgunluk hissi, bacakta yanma hissi, kaşınma, kramp ve gerilme, çeken veya batan baldır ağrıları, bilek veya eklem bölgelerinde şişmeler, kılcal kırmızı veya mavi renkteki varisler."

Bacakların sağlıklı kalması için önemli kurallar olduğunun altını çizen Dr. Necefzade, mümkün olduğu kadar çok hareket edilmesi, özellikle bacak kaslarının tatilde, uzun yolculuklar sırasında arabadan inerek yürüyüş yapılması, mümkünse günde en az 30 dakika bacakları yukarı doğru uzatılarak, bacakların yatakta da yüksek tutulması tavsiyesinde bulundu.

Dr. Necefzade, önerilerini de şöyle sürdürdü:

"Sıcaktan sakının, bacaklarınızı serin tutun. Güneşten sıcak kum, sıcak çamur banyosu, sauna gibi şeylerden uzak durun. Yazları soğuk su ile bacak duşu yapın. Bacaklarınızı üst üste atmayın, bu hareket dizlerinizi kilitler ve kan dolaşımını engeller. Yüksek ökçeli ve dar ayakkabıdan kaçının. Beslenmenize dikkat edin."

Kaynak
Eski 21.03.2013, 19:43   #2
Muradyum
...Çevre dostu...

Standart Cevap: Bacak Bacak Üstüne Atmanın Zararları

Sağol Canan,özellikle varis oluşumu yönünden önemli bir konu bu.

İzninle,ben bacak bacak üstüne atmanın sosyal yönüne değinmek isterim:

Toplantılarda,metro'da,otobüslerde,kahve ve kafeterya'da adamın öylesine çirkin,öylesine saygısız bir biçimde bacak bacak üstüne koyuşu var ki,çirkinden de öte..

Bir de tabanını tam da karşısındakinin suratına çevirmiyor mu?.Adamı katil eder.

Pardon!..
Eski 21.03.2013, 19:49   #3
Banemin
» » » Çapulcu « « «

He yani Muradyum.

Bazen gerçekten çok itici oluyor bu tipler.

11 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.03.2013, 20:00   #4
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Dr. Ali Rıza Necefzade çok güzel söylemiş.

Koltuğa uzun süreli oturulduğunda da, tek bacak kıvrılıp diğerinin dikey olarak durması da sağlıklıdır (dönüşümlü olarak yapmak gerekir).
Eklemlere kan dolaşımın iyi sağlanması gerekir. Kan dolaşımı olan yer beslenir. Tıpkı pilateste olduğu gibi, eklemlerin açılması çok faydalıdır.
14 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.03.2013, 20:07   #5
Leonist
» Zaman Yolcudur «

Diğer türlü düz oturduğundada Rahatsız oluyorsun Laptop kucağında Olduğunda bile istemsiz Bacak bacak üstüne geliyor
11 Üyemiz Leonist'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.03.2013, 20:18   #6
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Leonist Mesajı göster
Diğer türlü düz oturduğundada Rahatsız oluyorsun Laptop kucağında Olduğunda bile istemsiz Bacak bacak üstüne geliyor

Bunun içinde masa yapmışlar Hem laptop uzun süre kucağında kaldığında ısınıyor, laptopa zararı oluyor.

Hem kendine iyilik yap, hem de laptopa, otur en yakın masa başına. Çok da kafiyeli oldu
8 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.03.2013, 20:25   #7
Leonist
» Zaman Yolcudur «

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi LaLe Mesajı göster

Bunun içinde masa yapmışlar Hem laptop uzun süre kucağında kaldığında ısınıyor, laptopa zararı oluyor.

Hem kendine iyilik yap, hem de laptopa, otur en yakın masa başına. Çok da kafiyeli oldu
ayak ayak üstüne atıp sana cevap veriyorum laptopta kucağımda.

Zararlı olduğunu farketmiştim ama birde dik oturamıyorum artık. boynumu aşağı veresim geliyor. yaşlanıyorum
5 Üyemiz Leonist'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.03.2013, 21:47   #8
Lion
...Az İnsan Çok Huzur...

Çözüldü Cevap: Bacak Bacak Üstüne Atmanın Zararları

İyi de Ben hayatım boyunca Bacak Bacak üstüne atmış değilim ki.
Keşke haberi okumadan önce siftahı ve jubileyi bir arada yapsaymışım.
7 Üyemiz Lion'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.03.2013, 21:56   #9
Liaaa
Geciken gözyaşı hiçbir şey çözmez...

Bacak bacak üstüne atmayı, kendime göre saygısızca bulurum.

Aile toplanmalarında, yaşça küçük biri bunu yaparsa direkt ikaz ederim.

Eski zamanlar konuşulduğunda duyarım. Büyüklerinin yanında bacak bacak üstüne atmayı bırak, bağdaş bile kurulmazmış. İlla diz üstü oturulurmuş.

Sağlık yönünde verdiğin bilgiler için, teşekkürler Canan.
Eski 21.03.2013, 22:07   #10
CadII
Hotantu Kabilesinden

Valla ben bunu hep yaparım. Şimdi varis mi olacağım yaaa Farkında bile olmam. Tamamen alışkanlık. Galiba vazgeçemeyeceğim

H.
9 Üyemiz CadII'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
atmak, atmanın, bacak, necefzade, üstüne, Üzerine, zararları, zararlı

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)