Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Eğitim | Öğretim > Üniversitelerimiz

Üniversitelerimiz Ülkemizdeki üniversitelere ait bilgiler, fotoğraflar

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 03.02.2009, 03:49   #1
KaLiNKa
Gerçek Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Çankaya Üniversitesi

Çankaya Üniversitesi

Misyon ve Vizyon

Çankaya Üniversitesi bilim, eğitim ve araştırma konularında tüm yükseköğretim kurumları arasında önderlerden biri olmayı misyon edinmiştir. Çankaya Üniversitesi, bilginin ekonomik, teknolojik ve kültürel açılardan gelişmesini ve paylaşılmasını amaç edinmiştir.

Üniversitemize Giriş Koşulları ve Kayıtlar
Üniversitemizi tercih eden adaylar programlarımıza Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezince yerleştirilir. Kayıtlar her yıl ÖSYM tarafından belirlenen tarihler arasında Üniversite Öğrenci İşleri Müdürlüğünde yapılmaktadır.

Öğrenim Dili

Çankaya Üniversite'sinin Hukuk Fakültesi hariç öğrenim dili İngilizce'dir.

Akademik Programlar
Çankaya Üniversite'sinde Fen Edebiyat Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi ve Mühendislik-Mimarlık Fakültesi olmak üzere 4 fakültede 11 ana bölümde, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsüne bağlı 9 anabilim dalında, Çankaya Meslek Yüksekokulu'nda yer alan 2 programda ve tüm bu alanlarda verilen İngilizce eğitimi destekleyen İngilizce Hazırlık Okulun'da eğitim-öğretim faaliyetleri sürdürülmektedir.

Akademik Yıl

Bir akademik yıl, her biri en az 14 haftalık iki yarıyıldan oluşmaktadır. Hukuk Fakültesi hariç diğer Fakülte ve Enstitüler ile Meslek Yüksekokulu'nda dersler yarıyıl, Hukuk Fakültesi'nde ise yıllık olarak düzenlenmiştir.

Öğrenciler

Çankaya Üniversite'ne 2003-2004 akademik yılında 817 yeni öğrenci kayıt yaptırmıştır. Halen üniversitemize devam eden öğrenci sayısı toplam 3182 'ye çıkmıştır.

Yaz Dönemi Eğitimi

Yaz Dönemi Eğitimi, Güz ve Bahar yarıyılları dışında ve yaz tatili aylarında yapılan bir eğitim olup, Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi haricindeki Fakülte ve Enstitüler ile Meslek Yüksekokulu'nda uygulanmaktadır. Yaz Dönemi eğitim süresi yedi haftadır. Bu eğitimin amacı, eğitimin verimliliğini artırmak, öğrencileri eğitim olanaklarından yaz aylarında da yararlandırmak, başarılı öğrencilerin daha kısa sürede mezun olabilmelerini veya güz ve bahar yarıyıllarında başarısız oldukları dersler için yeni bir olanak vermektir.

Yaz dönemi eğitimi ücrete tabi olup, yaz döneminde ders almak isteyen öğrencilerin, o yıl Mütevelli Heyetince ders kredisi başına belirlenen ücreti ödemeleri gerekmektedir. Yaz döneminde bir öğrenci toplam 9 krediyi aşmamak üzere en çok 3 ders alabilir.

Yatay Geçiş

Öğrenciler, eşdeğer eğitim programı uygulayan Yükseöğretim Kurumları ve kurum içindeki bölümlere, "Yükseköğretim Kurumları Arasında Önlisans ve Lisans Düzeyinde Yatay Geçiş Esaslarına İlişkin Yönetmelik" uyarınca her öğretim yılı başında yatay geçiş için başvurabilirler. Hazırlık sınıfı ve 1. sınıfa yatay geçiş yapılamaz. Öğrencinin ayrıldığı bölümde aldığı tüm dersleri başarmış olması ve yönetmelikte belirtilen diğer koşullara uyması gerekmektedir. Yatay geçişler Fakülte Yönetim Kurullarınca belirlenecek kontenjanlarla sınırlı olup, öğrencilerin intibak işlemleri de bu kurullar tarafından yapılmaktadır.

Dikey Geçiş

Meslek Yüksekokulları mezunlarının lisans programına kabulleri, kayıtlarının hangi yarıyıla yapılacağı ve intibak programları, “Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre ve ilgili Yönetim Kurullarınca kararlaştırılır.

Öğretim Ücretleri

Çankaya Üniversitesi'ndeki Önlisans, Lisans ve Yüksek Lisans öğrencilerinden her öğretim yılında, Mütevelli Heyetince belirlenen miktarda öğretim ücreti alınır. Öğretim ücreti; yarısı birinci dönem başında, diğer yarısı da ikinci dönem başında olmak üzere iki eşit taksitte ödenir.

2003-2004 ders yılında öğretim ücreti tüm bölümler, Meslek Yüksekokulu ve Hazırlık Sınıfı için, KDV dahil (%8) 5250 ABD Doları karşılığı Türk Lirasıdır. Ücretin yarısı öğretim yılı başında kayıt sırasında dolar olarak veya ödeme günündeki T.C.Merkez Bankası efektif satış kuru üzerinden hesaplanarak Türk Lirası olarak, diğer yarısı da ikinci yarıyıl başında kayıt sırasında dolar olarak veya ödeme günündeki T.C.Merkez Bankası efektif satış kuru üzerinden hesaplanarak Türk Lirası olarak öğrenci tarafından ödenir.

Burslar

Çankaya Üniversitesi'nin dört yıllık lisans programlarında, ÖSYS kılavuzunda açıkça belirtildiği üzere, burslu programlar bulunmaktadır. Burslu programlara yerleştirilen öğrenciler, İngilizce Hazırlık programında geçirilebilecek süre dahil olmak üzere Çankaya Üniversitesi'nde öğrenimlerine ve derslere devam ettikleri sürece öğretim ücreti ödemezler. Burslu programa yerleştirilen öğrencilerden puan türüne göre Türkiye genelinde ilk 250 içinde yer alanlara, yıl sonundaki genel not ortalamaları dört üzerinden ikinin altına düşmediği sürece, her yıl 9 ay süre ile ayda 500 ABD Doları karşılığı Türk Lirası, 251-2000 içinde yer alanlara ise aynı koşul ve sürelerde ayda 200 ABD Doları karşılığı Türk Lirası Başarı Bursu verilir. Burslar karşılıksızdır. Bu miktarlar 2003 - 2004 öğretim yılı için geçerli olup, daha sonraki öğretim yıllarına ait başarı bursu miktarları her yıl Mütevelli Heyetince belirlenir.

Başarı Bursu dışında, Üniversiteye burssuz olarak yerleşen öğrenciler arasından her akademik yıl sonunda yapılacak değerlendirmeye göre üstün başarı gösteren öğrencilere, o yılı izleyen öğretim yılı için geçerli olmak üzere Akademik Başarı Bursu verilir. Burslar karşılıksızdır.

Öğrenci İzinleri ve Sağlık Raporları

İzin isteklerinin dönem başında ve ders alma süreleri bitmeden ilgili Bölüm Başkanlığı'na, Hazırlık Okulu öğrencilerinin de Hazırlık Okulu Müdürlüğü'ne yapılması gerekir. Ani hastalık ve beklenmedik haller dışında bu süreler bittikten sonra yapılacak başvurular işleme konmaz. Hazırlık Okulu ve Meslek Yüksekokulu ile lisansüstü programlarda toplam en fazla 2 dönem, lisans programlarında da en fazla 4 dönem izin verilebilir. İzinli geçen süreler öğrenim süresine katılmaz.

Sağlık Merkezi hekimlerinin düzenlediği raporlar ile eğitim ve öğretimin devam ettiği sürelerdeki acil durumlarda Sağlık Merkezi'nden sevk yaptırmadan fakülte ve yüksekokulların bulunduğu yerlerdeki devlet hastaneleri ile üniversite, sosyal sigortalar hastaneleri ve tam teşekküllü özel hastanelerden alınmış ve Sağlık Merkezi'nce kabul edilmiş raporlar geçerlidir. Öğrenciler, aldıkları raporları, raporun bitiminden en geç yedi iş günü içerisinde bir dilekçe ekinde Sağlık Merkezi'ne teslim ederler. Aksi halde raporları geçerliliğini kaybeder.

Öğrenci Değişimi

Üniversitemiz, Avrupa ve Amerika'da bulunan değişik üniversitelerle işbirliği içersindedir. Üniversitemizin Amerika'da Arizona State, Houston ve Texas Üniversiteleri, Almanya'da da Ernst-Moritz-Arndt Üniversitesi ile "İşbirliği Protokolleri" Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış olup, Amerika'da Houston Üniversitesi ile yapılan karşılıklı değişim programı çerçevesinde, 2001 yaz döneminde Üniversitemiz Mühendislik-Mimarlık Fakültesi ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden toplam 20 öğrenci, bu üniversitede altı haftalık yaz okuluna katılmıştır. İleri bir aşamada, Yüksek Lisans öğrencileri dahil bütün akademik birimlerden öğrencilerin bu programa katılmaları amaçlanmaktadır.

Etkinlikler

Çankaya Üniversite'sinde çeşitli alanlarda etkinliklerini sürdüren pek çok öğrenci topluluğu vardır. Ayrıca her yıl Mayıs ayı içerisinde, geleneksel "Makarna Günü" etkinlikleri düzenlenmektedir.

YÖNETMELİKLERİMİZDEN ÖZET BİLGİLER

İngilizce Hazırlık Eğitimi

Hukuk Fakültesi hariç diğer Fakülteler ile Meslek Yüksekokulu'nda öğretim dili İngilizcedir. Öğrenciler, lisans ve önlisans programına başlamadan önce Hazırlık Okulu tarafından düzenlenen "İngilizce Yeterlik ve Kur Belirleme Sınavı" na katılırlar. İngilizce Yeterlik Sınavını başaranlar veya Üniversitenin eşdeğerliğini kabul ettiği uluslararası sınavlardan (TOEFL, IELTS) Üniversitenin tespit ettiği düzeyde başarılı olanlar doğrudan birinci sınıfa alınırlar. Başarılı olamayanlar ile sınava girmeyenler dil düzeylerine göre ayrılmış "İngilizce Hazırlık Sınıfına" na devam ederler. Hazırlık eğitimi yıllık olarak düzenlenmiştir. Hazırlık eğitiminin en çok iki yılda tamamlanması gerekmektedir.

Kayıt Yenileme

Öğrenciler, her yarıyıl başında akademik takvimde belirtilen süreler içinde öğretim ücretlerini yatırarak danışmanları gözetiminde ders kayıtlarını kendileri yaparak kayıtlarını yenilerler.

Danışmanlık
Her öğrenci için, kayıtlı bulunduğu Bölüm Başkanlığınca bir danışman görevlendirilir. Danışman öğrenciyi izler, eğitim-öğretim çalışmaları ve Üniversite yaşamı ile ilgili sorunların çözümünde yardımcı olur. Öğrencinin her yarıyılda izleyeceği dersler ve bunlarda yapılabilecek değişiklikler, programlardaki sıra esas alınmak üzere, başarı durumu, önşartlar ve yönetmelik hükümleri gözönünde tutularak, danışmanın onayı olmadan kesinleşmez. Gerekli hallerde ilgili yönetim kurulundan karar istenir.

Devam Zorunluluğu

Teorik derslerin en az %70 'ine, uygulamalı dersler ile laboratuvarların ise en az %80 'ine devam etme zorunluluğu vardır. Devam zorunluluğunu yerine getirmemiş öğrenci, o dersin dönem sonu (final) sınavına giremez, bir sonraki öğretim yılında dersi tekrar almak zorundadır.

Sınavlar ve Değerlendirme
Sınavlar ara, dönem/yıl sonu sınavı şeklinde yapılır. Her dönem/yılda en az bir ara sınav yapılır. Dönem/yıl sonu sınavları her yıl Akademik Takvimde belirtilen tarihler arasında yapılır. Bir öğrenciye verilecek dönem/yıl sonu ders notu, dönem/yıl içi ve dönem/yıl sonu sınav sonuçları ile dönem/yıl içi çalışmaları, ödevler ve derse devam durumu gözönünde tutularak, Yönetmeliklerde belirtilen karşılıklardan az olmamak üzere, öğretim elemanı tarafından harf notu, Hukuk Fakültesi'nde ise rakam olarak belirlenir. Bütünleme sınavı sadece Hukuk Fakültesi'nde vardır. Hukuk Fakültesi'nde sınavlar 100 tam not üzerinden değerlendirilir. Final ve başarı notu en az 60'dır.

Şeref ve Yüksek Şeref Öğrencileri

Genel not ortalaması en az 2.00 olan lisans öğrencilerinden, bir dönem sonunda en az normal ders yükü ile, o dönemin not ortalaması 3.00 - 3.49 olanlar şeref öğrencisi, 3.50 - 4.00 arasında olanlar dönem yüksek şeref öğrencisi sayılırlar. Bu öğrencilerin listesi her dönem sonunda ilan edilir.

Çift Anadal / Yan Dal Programları

Lisans öğrencilerinden gerekli koşulları sağlayanlar, anadal bölümlerinin yanı sıra bir başka bölümde çift anadal veya yan dal programı izleyebilirler.

Öğrenim Süresi

Öğrenciler, iki yıllık önlisans programlarını en çok dört, dört yıllık lisans programlarını da en çok yedi yılda tamamlamak zorundadırlar.

Resmi Sitesi
Call
Send SMS
Add to Skype
You'll need Skype CreditFree via Skype

Kendini sevmek, hayatı sevmektir!

3 Üyemiz KaLiNKa'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.11.2014, 23:55   #2
Redwine
"Her Şey Güzel Oldu"

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Çankaya Üniversitesi

Tanıtım için teşekkürler Kalinka...

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
Çankaya, Üniversitesi

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)