Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 23.01.2022, 19:25   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Sezen Aksu Sessizliğini Bozdu: Dilimi Ezemezsin, Kim Yolcu Kim Hancı, Dur B

Sezen Aksu Sessizliğini Bozdu: Dilimi Ezemezsin, Kim Yolcu Kim Hancı, Dur Bakalım…

Günlerdir hedef gösterilen Sezen Aksu, "47 yıldır yazıyorum… Yazmaya da devam edeceğim" dedi. Aksu, dün yazdığı "Avcı" şarkısının sözlerini de paylaştı: "Sen beni sezemezsin/Dilimi ezemezsin"

"Şahane Bir Şey Yaşamak" şarkısındaki Hz. Adem ve Hz. Havva'yla ilgili ifadeler nedeniyle hedef gösterilen sanatçı Sezen Aksu yazılı açıklama yaptı.

Sezen Aksu, 2017 yılında çıkardığı "Şahane Bir Şey Yaşamak" adlı şarkısındaki "Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem'e" sözleri nedeniyle hedef gösterilmiş ve evinin önünde eylem yapılmıştı. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün cuma namazı için gittiği camide "Hz. Adem efendimize kimsenin dili uzanamaz. O uzanan dilleri yer geldiğinde koparmak bizim görevimizdir. Havva validemize kimsenin dili uzanamaz" demişti.

Yaşananların ardından bugün yazılı açıklama yapan Sezen Aksu, "Öncelikle bireysel veya kurumsal olarak, ayrıca TV kanallarındaki açık oturumlarda, sağduyulu açıklamalarıyla farklı açılardan ele alıp konunun anlaşılmasına çalışan, destek mesajları veren, arayan soran, tanıdığım tanımadığım tüm dostlarıma teşekkür ederim" dedi.

"Malumunuz olduğu üzere konu ben değilim, konu memleket" diyen Aksu, 2010'da yazdığı "Hop Dedik" ve 21 Ocak 2022'de yazdığı "Avcı" isimli şarkılarının sözlerini paylaşarak "Sonuç olarak 47 yıldır yazıyorum… Yazmaya da devam edeceğim" ifadelerini kullandı.

Sezen Aksu'nun açıklamasının tamamı şu şekilde:

Merhaba,

Öncelikle bireysel veya kurumsal olarak, ayrıca TV kanallarındaki açık oturumlarda, sağduyulu açıklamalarıyla farklı açılardan ele alıp konunun anlaşılmasına çalışan, destek mesajları veren, arayan soran, tanıdığım tanımadığım tüm dostlarıma teşekkür ederim.

Malumunuz olduğu üzere konu ben değilim, konu memleket.

Kendimi bildim bileli çeşitli insanlık hallerini gözlemliyor ve söze döküyorum biliyorsunuz.

Mesela 2010’da şu şarkıyı yazmışım:
HOP DEDİK

O ne dedi? Bu ne dedi? Kim ne dedi?
Harcanan hayatlar bunlar
Vermişler ateşe yedi düveli
Hababam kaynıyo' kazanlar

Hadi buyurun, biz gönüllüyüz
İple çekiyoruz vaktimizi
Kim en günahsızsa gelsin
Gelsin ilk o vursun bizi

Dizilmişler bi' de dizi dizi
Hiçbirinde yok tek bi' yara izi
Ateşe de yürürüz evelallah
Aşk yaksın yakacaksa bizi

Hadi siz düşünün, top bizde
Mangal gibi yürek çok bizde
Alevere dalavere yok bizde
"Yok" dedik, "Yok" dedik

Kırılıp dökülüyoruz lakin
Direniyoruz sakin sakin
E siz de dilinize biraz hâkim
"Hop" dedik, "Hop" dedik

Ya seyirci ya yanansın
Ortası yok, sınanansın
Ya emniyet şeridinde
Ya uçurtmaya uyansın

Aşağıdakini de dün gece (21 Ocak 2022) yazdım.

AVCI

Sen beni üzemezsin
Zaten çok üzgünüm
Nereye baksam acı
Nereye baksam acı
Ben avım sen avcı
Vur bakalım….

Sen beni sezemezsin
Dilimi ezemezsin
Nereye baksam acı
Nereye baksam acı
Kim yolcu kim hancı
Dur bakalım…

Beni öldüremezsin
Sesim, sazım, sözüm var benim
Ben derken ben herkesim

Sonuç olarak 47 yıldır yazıyorum…. Yazmaya da devam edeceğim.

(HABER MERKEZİ)
Eski 23.01.2022, 19:29   #2
Canan
Çiçekci kız

Standart Cevap: Sezen Aksu Sessizliğini Bozdu: Dilimi Ezemezsin, Kim Yolcu Kim Hancı

Genco Erkal: Sezen Aksu, şiiriyle sarayı ezmiş geçmiş

Genco Erkal, Sezen Aksu'nun "Avcı" şiirine ilişkin "Sezen Aksu Avcı şiiriyle sarayı ezmiş geçmiş. Sanatın gücü her zaman iktidarların en büyük korkusu olmuştur" dedi.

Tiyatro sanatçısı Genco Erkal, Sezen Aksu'nun 2017'deki şarkısının sözleri nedeniyle hedef gösterilmesine "Avcı" şiiriyle yanıt vermesine ilişkin bir paylaşım yaptı. Erkal, "Sanatın gücü her zaman iktidarların en büyük korkusu olmuştur" dedi.

Erkal, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Sezen Aksu Avcı şiiriyle sarayı ezmiş geçmiş. Sanatın gücü her zaman iktidarların en büyük korkusu olmuştur. Bir atasözü bile onları deli etmeye yeter. Göreceğiz kim yolcu kim hancı" ifadelerini kullandı.

KAYNAK
Eski 23.01.2022, 19:38   #3
Canan
Çiçekci kız

Standart Cevap: Sezen Aksu Sessizliğini Bozdu: Dilimi Ezemezsin, Kim Yolcu Kim Hancı

Sezen Aksu'nun cevabı Ermenice, Rumca, Kürtçe ve Süryaniceye çevrildi

Sezen Aksu'nun, kendisini ima ederek "Dilini koparırız" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanıt olarak yazdığı şarkı sözleri gündeme düşer düşmez farklı dillere çevrildi.

Sözlerini yazdığı ‘Şahane Bir Şey Yaşamak’ şarkısındaki sözler nedeniyle günlerdir hedef gösterilen Sezen Aksu’nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisini ima ederek söylediği “Dilini koparırız” sözleri üzerine yazdığı 'Avcı' başlıklı şarkı sözleri Ermenice, Rumca, Kürtçe ve Süryaniceye çevrildi.

Aksu’nun bugün paylaştığı ve büyük yankı uyandıran sözleri önce yayıncı Rober Koptaş tarafından Ermeniceye çevrilerek Twitter’da paylaşıldı.

Koptaş’ın çevirisi üzerine sözleri farklı dillere çeviren sosyal medya kullanıcıları çevirdikleri sözleri paylaşmaya başladı.

Gazeteci Rober Koptaş, Aksu'nun 'Avcı' adını verdiği dizelerini Ermeniceye çevirdi.

Daha sonra 'xilouris efe' adlı kullanıcı, aynı sözleri Rumcaya çevirerek paylaştı.

'a little fighter' kullanıcısı da sözleri Kürtçeye çevirdi.

Son olarak 'david' isimli kullanıcı, çevirdiği Süryanice versiyonu paylaştı. Bu paylaşımların ardından çok sayıda kişi sözleri farklı diller çevirdi. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)
Eski 23.01.2022, 22:28   #4
NaNaNe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Zaten konuşabilen ne askerimiz kaldı nede halk şimdi Gazeteciler,sanatçılar
sindirme korkutma politikası.
Allahım kurtar bizi bunlardan yeter artık iyice zıvanadan çıktılar.

3 Üyemiz NaNaNe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.01.2022, 20:36   #5
Ben kimim
Yasaklı Üye

Acılardan Beslenen Bir Kaldırım Serçesi: Edith Piaf

Édith Piaf yaşadığı zamanın Fransa'sında en sevilen sanatçılardan biriydi.

LA VIE EN ROSE - EDITH PIAF

Efsane şarkıcı Edith Piaf'ın sesiyle hatırlanan ve birçok isim tarafından da yorumlanan 'La Vie En Rose' da II. Dünya Savaşı2nın simge şarkıları arasında yer alıyor

www.youtube.com/watch?v=kFzViYkZAz4

Piaf'ın şarkıları 2. Dünya savaşında Amerikan askerlerine moral desteği vermiş ve Hitler'e karşı savaşı kazanmalarını sağlamıştır.

**

Erdoğan Sezen Aksu'yu hedef aldı: O dili koparmak bizim görevimiz

www.youtube.com/watch?v=58Jie1Sdnoo

2017 de yazılan bu şarkı için soruşturma açıldı.

Minik serçe Sezen Aksu cevap verdi:

Ben avım, sen avcısın vur.

www.youtube.com/watch?v=TbBYUO8zvoM
3 Üyemiz Ben kimim'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.01.2022, 14:02   #6
Bursalı68
Yönetici

Alıntı:
Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün cuma namazı için gittiği camide "Hz. Adem efendimize kimsenin dili uzanamaz. O uzanan dilleri yer geldiğinde koparmak bizim görevimizdir. Havva validemize kimsenin dili uzanamaz" demişti.
İşte toplumumuzun ACI HALİ...!

Toplum bilinçsiz, bilgisiz ise iktidarı elinde tutmak isteyenler de bunu kullanır...

Dini çok iyi bildiğini düşünenler, cumhurbaşkanı olsalar bile inandıklarını söyledikleri kitabı bilmiyor...Kur'an'da " HAVVA ismi YOKTUR ...!

Havva ismi Tevrat'ta geçer, Kur'an'da asla geçmez...!

Yani Adem+Havva inancı Tevrat inancıdır, Kur'an inancı değil...

Ancak toplum da öyle biliyor...Ana sorun burada...

Yahu sen kalk cennette ELMA ÇAL, gel dünyada peygamber ol...İş baştan bozuk zaten...!
2 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.01.2022, 15:07   #7
Canan
Çiçekci kız

@Bursalı68
Dikkat!
Dilini koparırlar
Eski 25.01.2022, 18:00   #8
Bursalı68
Yönetici

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster
@Bursalı68
Dikkat!
Dilini koparırlar
Ne yapalım sevgili @Canan, korkup konuşmazsak zaten bir daha konuşamayız...
2 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.01.2022, 19:23   #9
Canan
Çiçekci kız

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Bursalı68 Mesajı göster
Ne yapalım sevgili @Canan, korkup konuşmazsak zaten bir daha konuşamayız...
Doğru söylüyorsun

Bizi susturamazlar
Eski 26.01.2022, 01:38   #10
Ben kimim
Yasaklı Üye

Özellikle yaşı 70 lere merdiven dayamış olan müzikseverler hatırlayacaklardır, Edith PİAF’ı .Fransızların serçesini, Türk’ün serçesi Sezen AKSU ne ise Edith PİAF Fransızlar için odur.

1930’ların Paris’in de arka sokaklarda şarkı söyleyerek karınlarını doyuran iki küçük kız vardı. Simone 13 yaşında, ablası Edith Piaf 15.İkisi de ufak tefek, kir pas içinde, tam sokak çocuğu, polisle köşe kapmaca oynuyorlar, şarkılarını dinleyip para vermeden sıvışanlara küfürü basıyorlar, argonun sunturlusunu konuşuyorlar. Bütün bu sefaletin ,yokluğun,acının ve açlığın bedeli de yaşamak. İki küçük kız Paris sokaklarında çetin bir savaş veriyorlar.

SEZEN AKSU'YA WASHINGTON POST'TAN ÖVGÜ

Washıngton Post gazetesi, 10 yıl sonra ABD'de konser verecek olan sanatçı Sezen Aksu'ya övgüler yağdırırken acı bir gerçeği de tespit etmiş oldu.

Aksu eğer Türk değil Fransız olsaydı Edith Piaf olurdu gibi bir yorum yapan gazete aslında hem üzücü hem de gerçek bir noktaya değinmiş oldu.

Gazete, Sezan Aksu'nun Maryland'da vereceği konseri hafta sonunun izlemeye değer en iyi etkinliklerinden biri olarak gösterdi. Washington Post gazetesi, Sezen Aksu konseriyle ilgili derlediği haberinde, "Eğer Sezen Aksu, Türk yerine Fransız olsaydı kaldırım serçesi lakaplı Edith Piaf gibi olabilirdi" yorumunu yaptı.

https://www.magazinmax.com/haber-sez...n-posttan-ovgu

**

Minik serçe Sezen Aksu.

Bazı şarkıları sevmek için bir sebep gerekmez, seversin sadece. Sende uyandırdığı hisleri, yaşattığı duyguları. Şarkının akışına bırakırsın kendini.

Bu şarkı benim olmazsa olmazlarımdandır.

“Kalbim Ege’de Kaldı”

Sezen Aksu küçük yaşlardan beri severek dinlediğim ve bence 7’den 70’e her kesimden dinleyenin kalbine dokunabilen gerçek bir sanatçı. ‘Begonvil’ ise zaman, mekan fark etmeksizin her dinleyişimde beni ılık bir yaz akşamı bir deniz kıyısına götüren, her seferinde huzur bulduğum favori parçam.

“Farkındayım” Sezen Aksu

Minik Serçemizin neredeyse her şarkısını severim ama bu şarkının yeri ayrıdır bende.

“Kaçın Kurası” Sezen Aksu

Aşkın kadını Sezen Aksu’nun en sevdiğim parçası bu şarkı değil. Ancak hiçbir zaman unutmak istemediğim bir şarkı.

“Kutlama” Sezen Aksu

Her dönemi anlatan bir ‘Sezen’ şarkısı vardır. Bahar aylarında bir çiçeğe daha anlamlı bakmaya, güneşi görünce gülümsemeye neden olan, içimi ısıtan şarkı.

**

Sokakta Keşfedilip Sesini Tüm Dünyaya Duyuran Kaldırım Serçesi Edith Piaf.

Bazı sanatçılar ürettiği eserleri, hayatlarından acılarından beslenerek büyütür. Kaldırım Serçesi Edith Piaf, acılarıyla yoğunlaşan eserlerini tüm dünyaya duyuran, yaşadığı dönemin Fransa'sında en sevilen sanatçılardan birisidir.

Eğer gerçekten varsa bana göre aşk tam olarak bu şarkı. Duyguların belki de en güzeli, akıl ve kalbin arasında geçen bitmek bilmeyen bir savaş. Aşkın geçici bir duygu olduğuna inansam da bana göre önemli olan bir insanı gerçekten her şeyiyle kalıcı olarak sevmek, sevebilmektir.

Edith Piaf’tan severek dinlediğim bu şarkının farklı versiyonlarının da hayatımdaki yeri her zaman farklı olacaktır.

“La Vie En Rose” Edith Piaf

https://www.youtube.com/watch?v=kFzViYkZAz4
Ben kimim'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
aksu, bozdu, dilimi, ezemezsin, hancı, sessizliğini, sezen, yolcu

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)