Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 05.10.2015, 22:55   #61
Cem1907
Uzman Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Yeşilköy Oldu Arapköy

Ulu önder büyük Atatürk'ün bizati kendi sözüdür:

Her şeyden önce bilinsin ki ben bir Türk milliyetçisiyim,böyle doğdum,böyle öleceğim!

Burada milliyetçilik polemiğini başlatmak istemem ama işin gerçeği Atatürk öyleydi!
Eski 06.10.2015, 00:08   #62
Jazz
Uzman Üye

Aynı şey bizim başımıza gelse yağmurlu havada bize su vermezler; Suriyelilerden bahsediyorum...

Kendi ikrarları; kıvırma payı sıfır yani. O yüzden kimse kimseye gereksizce insanlık dersi vermeye kalkmasın...

Yorumlarda ben de ne bir hoşgörüsüzlük ne de bir küçümseme ve hakaret görüyorum; herkes aynı düşüncede olmak ve kimse kimseyi sevmek zorunda değil...

Ayrıca bu ülke hacı baba tekkesi de değil; herşeyin bir sınırı var...

8 Üyemiz Jazz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.10.2015, 17:06   #63
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Bende yaşananlardan hoşnut değilim.

Ama sebebsiz isyanlar peşindede değilim. Neden sonuç ilişkisi burda açıkça var.

Bugün Suriye'nin düştüğü durumdan ilk önce devlet sonra halk sorumludur. Devlet komşu Suriyedeki kaosu harlarken bu devletin vatandaşları ise susmayı tercih etmiştir.

Eğer bir yerde eylemsizlik varsa orada oturup düşünmek gerekir. Biz zamanında kobani yanıyor gidin yardım edin dediğimizde bize terörist pkk yandaşı diyorlardı. Oysa zamanında gelebilecek müdahaleler olsaydı inanın bugün PKK bu kadar meşrutiyet kazanmayacaktı. Komşuya yapılacak askeri yada tıbbi müdahalelerle hem suriye halkı evlerini terketmeyecekti hemde bölgesel güç olmak isteyen Türkiye mükemmel bir ivme yakalayacaktı. İç sınırlarda ise Terörizm hortlamayacaktı. Dışta ise saygınlık kazanılacaktı.

Oysa seyredildi. Ateş dahada harlandı. Yetmedi suriyedeki ölülerden bile ayrımcılık çıkarıldı.
Eski 14.10.2015, 03:48   #64
Chevy
XooX

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Zeynep Mesajı göster
Dükkanınıza giren hırsızla, birkaç kendini bilmezle kıyıya vuran ufacık cesedi bir tutuyorsan evet haklısın oturduğun yerden yazıyorsun.
Kırılmayasınız diye ayağa kalktım şu an ayakta yazıyorum.

Evet suriyelileri sevmiyorum ve istemiyorum.

Şimdi siz neden ayağa kalkıp birkaç suriyeliyi evinize yerleştirmiyorsunuz?

Belki birlikte avrupaya açılırsınız hmm?
Orda güzel karşılanacağınızdan eminim.

Kimse suriyelileri kendi ülkesinde istemek zorunda değil.
Bu ülke sizin tapulu malınız değil.
Bu istilayı meşrulaştırma hakkınız yok.

Geçen yıl yaşlı bir adamın kafasını kestiler.
Çocuk dedikleriniz ellerinde bıçaklarla gaspçılık yapıyorlar.
Doğru adam ekmeğini taştan çıkarır savaştanda kaçmaz!

Ya bunları seven artık bayatlamış edebiyatını yapanlar
Gelsinler bakalım
Bugün kaçtanesine evini açtın?
Yok
E o zaman yattığın yerden sallama be!

Çok gerildim..
Kırılan olduysa özür dilerim.
5 Üyemiz Chevy'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.10.2015, 04:21   #65
Chevy
XooX

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Subutay Mesajı göster
Arap baharının tetiklediği Suriye iç savaşını kurtuluş savaşıyla mı kıyasladın ? Cidden mi ? Ne Beşar Esad dan bir Atatürk ne arap baharından bir kurtuluş savaşı nede öso dan bir halt olmaz.

Ve bende suriyeli olsam diye hayatında esad rejiminde yaşamadan, hayatında kendi ülkenin çıkarına hizmet etmeyen bir savaş görmeden ben giderim yaparım demek sadece konuyu sulandırmaktır. Süper kahramanlar değiliz halkız.
Sevgili subutay
Süper kahramanlarda halkın bir parçası..
Atatürk'te halkın bir parçasıydı.

Kendinizi bu kadar küçük görmeyin.

Siz mülteci olsanız. Hırsızlık, yankesicilik mi yaparsınız?
Ben yaparım ederim diyorum çünkü kendime inanıyorum.
Eğer 3-5 kuruş için hırsızlık yapacaksam Tanrı canımı alsın
Açlıktan ölürüm onuruma laf söyletmem
Şu Türk hırsızlık yaptı diye Türk milletine leke sürdürtmem

Bakın ülkeye gelen siyahilerde var saat satıyorlar, ayakkabı boyuyorlar.
Ama onlar müslüman olmadığı için kimsenin umrunda
Değil.

Zeynep arkadaşımız ve siz biraz din etkisi altında kalmışsınız
Ama tek yönlü düşünmeyin
Sevmeyen neden sevmiyor?
İstemeyen neden istemiyor?
Bunlarıda sorgulayın
6 Üyemiz Chevy'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.10.2015, 06:21   #66
Insanlikarayan
Müdavim

http://www.forumgercek.com/799740-post65.html

http://www.forumgercek.com/799739-post64.html

Ayni seyi Cifter Cifter yollayinca, Hakli cikacagin ümidinemi kapildin?.

Hem neden bu kadar bekledin´ki bu konuya cevap yazmaya?.

Hatirimda kalanlar, konuya birkac sefer döndügün?.

Dar bogaz ve Aclik korkusu, Insanlari birkac yola itebilir.

Bu demek degildirki, hepsinin O Kadar Karaktersiz oldugu.

Kapina calipta, bir somun Ekmek Rica edene, (Dilenene) ne yapmayi düsünüyorsun?.

Avrupaya acilsinlar diyede birseyler söylemissin.
Evet Avrupayada acilsinlar, nede olsa geldigi Topraklardaki Petrolü CALABILMEK icin Memleketlerinde Acimasiz Savas baslattilar!.

O begenmedigin Suriye halki, zamaninin iyi günlerinde, 1989 senesinde, nede olsa Alman Konsoloslugu yardiminla Ayligini gecen miktar Parayi, Almanya birlesiminde Almanyaya göndermis.

40Milyon Alman, 100 DMark Hosgeldin parasi alabilmek icin, vefaat etmis Nenesinin kimliginle bile parayi kapti.

Bravo yani, en altta olanlara bir tekmede sen at, Insanligini yüceltir!.

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
6 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.10.2015, 11:57   #67
Mediter
Uzman Üye

Konuya bazen ''Ben de bir şeyler yazayım.'' diyorum ama (öylesine çetrefilli bir konu ki) bir türlü elim varmıyor.
Nasreddin Hoca'nın fıkrasında olduğu gibi (fikirlerini yazan bütün arkadaşlara) ''Sen de haklısın, sen de haklısın!'' demek geliyor içimden.
Çünkü, olaya insancıl açıdan veya Türkiye'nin (bizlerin) çıkarları açıdan bakılınca farklı görüntüler ortaya çıkıyor.
Görüntü;
Misafir edildikleri evi kirleten veya gasp eden misafir ile,
Batmış bir Titanik'in (buz gibi) denize düşen yolcularının, yakınlarında gördükleri tıklım tıklım ve battı batacak bir filikaya (Türkiye) çıkmak istemelerine benziyor.

Sorular burada başlıyor.
Ev sahiplerinin kendileri bile yarı aç, yarı tok yaşamaya çalışırken, evlerine kabul ettikleri misafirlerin her türlü taşkınlıklarına göz yummalı mı, kuru ekmeğini paylaşmalı mı?
Veya,
Güçlükle su üstünde duran Filikamıza (Türkiye) daha fazla (kazazede) mülteci binmesine izin mi vermeli, yoksa (Titanik filminde olduğu gibi) filikamıza tutunan, medet bekleyen ellere küreklerle vurup , cesetlerinin bir kumsalda kıyıya vurmalarını mı beklemeli, o zaman mı ağlamalı?

Baştan sona tartışmalara göz atarsam, (Her ne kadarda Suriyelilerin varlıklarından rahatsızlık duysam da)
@Subutay ve @Zeynep 'in insancıl tavırlarını daha doğru ve kendime daha yakın görüyorum.

Çünkü,
Suriye'nin bu hale düşmesinde Türkiye'nin (Tayyip Erdoğan ve AKP'nin) rolü ve suçu büyük.
''Biz AKP'ye oy vermedik ki, AKP'ye oy verenler baksın!'' serzenişleri bizlerin vicdanlarımızı rahatlatmaya yetmez, yetmemeli.
AKP'ye oy vermemiş olsak da,
AKP ve Tayyip Erdoğan (BOP Projesine uygun olarak Irak'ı bölünmesine ve Irak'ta Kürt devleti kurulmasına yardım ettiğini gördükten sonra) aynı politikayı Suriye'de uygulamasını, terör örgütlerini destekleyerek, Suriye'yi kan gölüne çevirerek bölmeye çalışmasına izin vermemeliydik.

Hangi parti
(CHP, MHP veya VATAN PARTİSİ) Suriye sınırına gitti de, mitingler eylemler, düzenledi.
Hangi dernek veya sendika, (başta İŞİD olmak üzere) terör örgütlerine silah gönderdiği ortaya çıkan tırların önüne yatarak ''Bu tırlardaki silahlar komşuyu yakar, kıvılcım da bize de sıçrar!'' dedi ki?
Hangimiz kuru laftan öte tepki gösterdik?
Şu an bile AKP ve Tayyip Erdoğan, Türkiye'yi ,Rusya ile savaşa sokabilir, hangimiz bu tehlikeye karşı sesimizi yükseltiyoruz?

Suriyeli sığınmacılara en büyük eleştirinin; ''Niçin kaçıyorlar, kaçacaklarına, vatanlarını savunsalardı!'' şeklinde olduğunu görüyorum.
Bu olay bana, 1980 öncelerinde sıkça anlatılan bir öyküyü hatırlattı.
Ülkenin birinde savaş çıkar.
Adamı savaşa göndermek isteyenler derler ki;
-Düşman geliyor, vatanını alacak, niçin savaşa gitmiyorsun?
Adam sakin;
-Benim bir karış toprağım, bir dikili ağacım mı var ki korumaya, uğrunda ölmeye gideyim, toprağı kendi aralarında paylaşanlar gitsin.
Adamlar şaşkın;
-Ama anan, bacın da mı yok? Düşmanlar, vatanını işgal ederlerse anana ,bacına tecavüz ederler.
Adam üzgün yanıt verir:
-Anam, bacım fakirlikten kötü yola düştü, zaten her gün anama ,bacıma tecavüz ediyorlar.

Suriyeli vatandaş,Kim için, kime karşı savaşsın, niçin savaşsın?
Diktatör Esad'ın yanında yer alarak, yıllardır kendisine baskı altında yaşatan diktatörümü desteklemiş olsun?
Yoksa, saçı sakallı bir birine karışmış (kafa kol kesen) teröristlerin iktidara gelmelerini mi desteklesin?
Üstelik iç savaş, düşman bir devletle savaşmaya benzemez, savaştığın komşundur, akraban, hatta kardeşin bile olabilir.
Çok kanlıdır, vahşettir.
Şuna hç şüpheniz olmasın ki, eğer Suiye'nin savaştığı İsrail veya başka bir dış devlet olsaydı, bu sğınmacıların çoğu kaçmaz, ölümüne savaşırdı.
Ama iç savaş, çok farklıdır, hiç bir yerde, hiç bir zaman güvende değilsindir, dost kim, düşman kim , tehlike nereden gelecek hiç bir zaman belli değildir.
Böylesine (kör döğüşü bir savaştan) ''Çocuklarını, eşini, kocasını ölmekten kim kaçırıyor?'' diye suçlamak, ''Kaçmasınlar, efendim!'' diye feryat etmek, kimsenin haddi olmamalı, diye düşünüyorum.
Bir çok arkadaşın da söylediği gibi;
Evet AKP 2-3 milyon mülteciyi oy deposu olarak görüp, vatandaşlık vererek veya vermeden iktidarını sürdürmeyi düşünüyor olabilir.
Ama bu bizi insanlıktan uzaklaştırmalı, diyorum.
Esad, vahşi terör örgütleri ve Amerika ve kapitalist batı ülkeleri arasında kalmış ezilmekte olan bir halka, duyarsız kalmak, Türk insanına ve misafir severliğine yakışmaz.

Şöyle bir, farazi düşünüyorum,
oldu ki (AKP) Tayyip Erdoğan Amerika'nın ve batının provakosyonuyla, Rus uçaklarına ateş açtırarak Türkiye'yi (Bizi hiç ilgilendirmeyen, bize hiç zararı olmayan Suriye'yi BOP Projesine uygun olarak bölmek isteyen Amerika'nın çıkarttığı iç savaş yüzünden) biz de, Rusya ile savaşa girsek ne yapardım? Ne yapardınız?
Böylesi, Amerika'nın çıkarları (BOP) projesi için çıkan bir Rus savaşında, Ruslarla savaşarak (dolaylı olarak) Amerika'nın askeriymiş gibi Amerika çıkarına, eşimin dostumun, oğlumun kızımın ölmesini göze alır mıydım?
Bu uzak bir tehlike değil. Birilerinin askerleri olmayı, birilerinin kapris ve çıkarları için ölmeyi, tepkisiz bekliyoruz.
Suriyedeki savaş böyle bir savaştır, kaçış böyle bir kaçıştır.
Arkadaşlardan ricam;
(İçlerinden kötü yollara sapanlar olsa bile) Suriyeli mültecilere biraz daha empati, biraz daha vicdan!
Eski 14.10.2015, 17:45   #68
Subutay
Eflamor

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi MooN Mesajı göster
Sevgili subutay
Süper kahramanlarda halkın bir parçası..
Atatürk'te halkın bir parçasıydı.

Kendinizi bu kadar küçük görmeyin.

Siz mülteci olsanız. Hırsızlık, yankesicilik mi yaparsınız?
Ben yaparım ederim diyorum çünkü kendime inanıyorum.
Eğer 3-5 kuruş için hırsızlık yapacaksam Tanrı canımı alsın
Açlıktan ölürüm onuruma laf söyletmem
Şu Türk hırsızlık yaptı diye Türk milletine leke sürdürtmem

Bakın ülkeye gelen siyahilerde var saat satıyorlar, ayakkabı boyuyorlar.
Ama onlar müslüman olmadığı için kimsenin umrunda
Değil.

Zeynep arkadaşımız ve siz biraz din etkisi altında kalmışsınız
Ama tek yönlü düşünmeyin
Sevmeyen neden sevmiyor?
İstemeyen neden istemiyor?
Bunlarıda sorgulayın

Konu sizin şahsınız yada benim şahsım değil o yüzden tartışmayı bu boyuta indirgemek gereksiz. Daha öncede aynısını söylemeye çalıştım ama anlamamışsınız yada anlamak istememişsiniz.

Ben hırsızlık yapmam diyorsunuz ama siz yada ben yada buradaki insanlar bir toplumun parçası olmaktan öte değiliz. Ve Türk toplumunda hırsızlık, dolandırıcılık, tecavüz gibi çeşit çeşit suçlardan milyon suçlu var mı? Var. o zaman konu kapanmıştır.

Yoksa kimsenin şahsını eleştirmek zaten kimsenin amacı da değil haddi de değil. O yüzden bireyselleştirmeyelim konuyu.

Kimsenin kimseyi bağrına bastığı yada kırmızı halıyla karşıladığı yok. Ortada olan bir gerçek var. İstesek te istemesek te. İster nefret edin ister sevin açıkçası insanlık kavramı bireylerin ırkına, rengine, inancına göre şekillenmiyor. Hele ki sadece suç işleyenleri baz alırsak ohooo Türklerden Suriyelilere sıra bile gelmez.

Neyse herkes kendine göre şekillendirdiğine göre fazlada konuyu uzatmaya gerek yok. sağlıcakla kalın.
Asya boz kırlarında bir bebek dünyaya geldi. Bu bebeğe asya stepleri beşik oldu. Rüzgarlar şarkı söyledi ona. Yıldızlar yol gösterdi. Yağmurlar yıkadı. Bu bebek büyüdü ve ona Türkadını verdiler. Türk büyüdü kasırga oldu tayfun oldu. Türk budur. Türk tayfundur, kasırgadır, Boradır. | Mustafa Kemal Atatürk.

la şey e vaki ün mutlak bel küllün mümkin
nisi credideritis non intelligentis
6 Üyemiz Subutay'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.10.2015, 00:17   #69
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Alıntı:
Öncelikle geçmiş olsun Sevda.

Oturduğunuz yerden yazmak demek, o insanların haline düşmeden veya empati yapmadan yorum yazmak demektir. Yoksa zaten hepimiz oturduğumuz yerden yazıyoruz.

Kendinizden pay biçerken biraz daha makul olalım.

İlk olarak ne hırsızları, ne gaspçıları nede ukalalarını zaten Türk te olsa Suriyeli de olsa yada ne olursa olsun savunmuyorum. Devletin sınırdan aldıklarına sahip çıkması hem mültecilerin korunması hemde toplumun huzurunu sağlaması gerekir. Bunu yapamıyorsa zaten içeri almaması gerekir. Bunun aksini iddaa etmek zaten ahmaklıktır.

Fakat ortada bir akp gerçeği var ki bu insanları içeri aldılar. Ve aldıkları bu insanlara zaten akp de sadece oy potansiyeli olarak görüyordur. Zaten onlarda burada olmayı istemiyordur.

Türkiye de Türklerin yaptığı hırsızlık ve her türlü suç var. Tabiiki gelen suriyeliler arasında da ki çoğu zaten gariban suç işlemiş olanlar yada işlemeye meyilli olanlar olacak. Hatta hapishanelerden kaçmış aşırı suçlulular da olabilir. Zaten bunun ırkçılığını yapmaya gerek yok Türkiyede de fazlasıyla böyle insan var. Devlet ve kolluk kuvvetleri bu noktada devreye girmeli ve önlem almalıdır. Yoksa biz halkız sonuçta.

Senin umrunda olup olmamaları problem değil ama insan yerine koymamak senin de kimsenin de haddin değil. Bu savaştan kaçmış suriyeli içinde geçerli, miami de tatilini yapan bir amerikalı içinde geçerli. İnsanlık bu kadar ucuz bir kavram değildir.
Subutay, merak ettim acaba memleketimize bir gün tıpkı Suriyelilerin geldiği gibi İsrailli göçü olsa, olmaz ya bizim ki sınırını açsa. Her köşe başında çoğunlukla pejmürde, ne idüğü belli olmayan, gariban yahudiler görsen bizzat sana ya da yakın çevrene zarar vermiş olsalar acaba o zaman da bu kadar hümanist olur musun? Sanmıyorum. Daha önce ki yorumlarından gördüğüm kadarıyla, israillileri Filistinlilere yaptıkları zulümden dolayı sevmiyorsun. Acaba Suriyelilerin müslüman olması mı senin hümanistliğinin nedeni?

Yukarda ki yazında ortak olduğumuz tek nokta devletin bunları başıboş şekilde toplumun içine salmış olması. Fakat bu demek değil ki halk bunlara yardım etmek zorunda ya da acımak ya da hoş görmek zorunda. Hayır değil, değilim. Elektrik faturalarına Suriyeli zammı geldi haberin var mı? İlçe belediyelerinde akşama kadar eşleriyle ve çocuklarıyla bedavadan yardım almak için pinekliyorlar haberin var mı? Devlet onları nereden veriyor zannediyorsun? Sarayda herkes elini cebine atıyor diye mi düşünüyorsun yoksa. Yoo hayır. Bizzat bizim vergilerimizle yardımlar yapılıyor. Üniversiteye sınavsız giriyorlar. Çocuk felci hortlamış durumda.. Antalya'da meydanlarda dileniyorlar, turistlerin yakasına para diye yapışıyorlar, turistler otellerinden çıkmaz oldu onların yüzünden. Seneye gelirler diye mi düşünüyorsun? Gelmeseler de olur diyorsun ya da.. Bunlar verdikleri zararın aklıma gelenleri.

Hoş gören yardım etmek isteyen buyursun etsin. Ben etmem. İnsan yerine de koyarım koymam o da beni bağlar. Bu da benim şahsi düşüncem. İsteyen de hakkımda istediği gibi düşünebilir bu konuda.

Alıntı:

Ben hırsızlık yapmam diyorsunuz ama siz yada ben yada buradaki insanlar bir toplumun parçası olmaktan öte değiliz. Ve Türk toplumunda hırsızlık, dolandırıcılık, tecavüz gibi çeşit çeşit suçlardan milyon suçlu var mı? Var. o zaman konu kapanmıştır.

Hele ki sadece suç işleyenleri baz alırsak ohooo Türklerden Suriyelilere sıra bile gelmez.

Eee yani? Biz içimizde ki suçluları, azılı katilleri, tecavüzcüleri ne yapsak, ne etsek, nasıl rehabilite etsek? Assak mı, kessek mi, beslesek mi? diye düşünürken bir eksik ya da bir fazla olması neyi mi değiştirir diyorsun? Şaşırdım düşüncelerine. Ülkeyi ve Türk toplumunu çuvala koyup duvara vurmuşsun. Onları biz yoldan çıkardık diyeceksin nerdeyse.
6 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.10.2015, 00:57   #70
ReaL
Deniz Sevengillerden

Valla İzmir'de de bayağı Suriyeli var. İçlerinde hiç sempatik olmayanlar olduğu gibi acınacak halde, üzgün, süzgün, mahcubiyet içerisinde olanlarda var. İnsan acıyor. Hiçbir insan bu görünteleri görüp de kayıtsız kalamaz, başını birşey görmemiş gibi çeviremez. Çevirse de illaki birşeyler düşünür.

Onları bu hale düşürenler utansın... Evlerini barklarını terk etmek zorunda bırakıldılar. Günahları boyunlarına.

Sen fitne - fesat sok, iç savaş çıkart, silah gönder, birbirlerini kıydır, insanlar kaçmak zorunda kalsın, kapılarını aç, neymiş? İyilik yapmışmış.. Hadi ordan, hadi..

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
6 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
arapköy, oldu, yeşilköy

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)