Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Eğitim | Öğretim > Eğitim Sistemi | Eğitim Sorunları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 25.01.2009, 01:57   #1
Kartal
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Yurtdışında Üniversiteye Gitmek için Yapilmasi Gerekenler

Yurtdışında Üniversiteye Gitmek için Yapilmasi Gerekenler

Yurtdışında eğitim veren üniversitelere girebilmek için tamamlanması gereken işlemler genellikle uzun bir süre zarfını ve üniversitelerin son başvuru tarihinden (deadline) önce tamamlanmasını gerektirir. Son başvuru tarihleri okuldan okula değişirse de genellikle öğrenime başlama tarihinden 6-9 ay öncesi olarak kabul edilebilir. Bu bakımdan öğrencilerin yurtdışında öğrencime başlamayı düşündükleri tarihten en az 12 ay önce ülke, program ve üniversite seçimleri için harekete geçmesi gerekmektedir.

Eğitim almak istenilen ülke yada ülkelerin belirlenmesi Bu seçimde rol oynayan kriterler

a) Çevre(coğrafi konum,uzaklık, İklim vs.)
b) Harcamalar
c) Eğitim esnasında ve mezuniyet sonrası Yaşam şartları, ekonomi, iş bulma koşulları

Eğitim almak istediğimiz alanın belirlenmesi ve
Bu seçimde rol oynayan kriterler

a) Eğitim geçmişi(mezun olunan bölüm, not ortalaması
b) Akademik yetenekler
c) İlgi alanları
d) Kariyer planları

Eğitim planlanan ülke yada ülkelerde
Okul seçimi

Bu seçimde rol oynayan kriterler
a) Yer( bölge,şehir,kampus)
b) Akademik başarı durumu
c) Dil seviyesi
d) Sınav sonuçları
e) Okulların başvuru şartları
f) Eğitim masrafları, yaşam masrafları
g) Mezuniyet sonrası iş olanakları ve Sosyal yaşam

Hazırlık Aşamasındaki İşlemler

Öğrencinin öğrenim görmek istediği ülke yada ülkelerin belirlenmesi
Öğrencinin öğrenim görmek istediği dalın belirlenmesi
Öğrencinin belirlediği ülke yada ülkelerde istenilen dalda eğitim veren ve başvuru yapılacak okulların belirlenmesi
Saptanan okulların kabul şartlarının öğrenilmesi( okulların son başvuru tarihleri, okulların bir yıllık eğitim ve yaşam masrafları, istenilen not ortalaması ve diğer akademik istekler, Toefl, SAT, LSAT, GMAT, GRE gibi sınavlardan istenilen puanlar, referans mektubu ve diğer ek belgeler)
Yukarıda belirtilen okul şartlarının tedarik edilmesi ile öğrenci başvuru yapabileceği /yapmak istediği okulları netleştirmiş olur.
Seçilen okullar için başvuru formlarının tedarik edilmesi.

Başvuru aşamasındaki İşlemler

• Lise/Üniversite notlarını gösteren çizelgelerin (transcript) ingilizce olarak kapalı ve mühürlü zarf içerisinde,ingilizce alınamıyor ise noter tastikli tercümeleri.

Lise/üniversite eğitimine devam eden öğrenciler son dönem notlarını içeren son dönem not çizelgelerini(final transcript) okul biter bitmez diplomaları ile birlikte okullara göndemelidirler.

• Sınav sonuçları(TOEFL,SAT,GRE,GMAT). Istenilen sınavlara girildiği dönemde başvuru yapılacak okullar belli ise sonuçlar direk olarak sınav bitiminde okullara gönedirebilir. Aksi taktirde yine sonuçların sınav merkezlerinden gönderilmesi istenmektedir.

• Iki yada üç adet referans mekbunun tedarik edilmesi. Referans mektuplari için okulların başvuru formalarına ek özel formatlar olabileceği gibi okulun antetli kağıdına alınmış referanslarda istenebilir. Tüm referans mektuplari kapalı ve imzalı zarflarda tedarik edilmelidir.

• Okulların başvuru ücretleri( application fee) uluslararası çek şeklinde isteniyorsa bankalardan tedarik edilmelidir. Kredi karti ile ödeme kabul eden okullar için ise başvuru esnasında bu kısmın doldurulması gereklmektedir.

• Eğer isteniyor ise başvurulara niyet mektubu, özgeçmiş gibi ek belgeler eklenmelidir.

Kabul Belgesi (Akseptans) Geldikten Sonraki İşlemleri
Öğrencinin eğitim almak istediği okulu belirlemesini takiben , öğrencinin kalacak yer için (yurt,aile yanı vs) başvuru yada ayarlamaları yapması gerekmektedir.
Öğrencinin eğitim almaya karar verdiği okula , belirtilen tarihte programa başlamayı kabul ettiğini bildirmesi ve okul depozit istiyor ise bu miktarın kredi kartı yada uluslararası çek yada havale ile belirtilen tarihe kadar ulaştırması gerekmektedir.
Öğrencinin henüz tedarik edilmemiş ise en az 6 ay geçerli bir pasaport tedarik etmesi
Öğrencinin öğrenim göreceği şehre gidiş yada gidiş/dönüş uçak bilet rezervasyonu yaptırması.
Erkek öğrencilerin okuldan gelen akseptans belgesi ile askerlik tecil işlemleri yaptırması
Öğrenim göreceği okulun denklik durumunu yazılı olarak saklamak için YÖK e başvurması gerekmektedir.
Kabul belgesi ile birlikte öğrenci vize başvuru formalarını doldurarak eksiksiz bir vize dosyası hazırlamalı.
Öğrenim göreceği yerin şartlarına göre hazırlık yapmalıdır.

Şartlı Kabul Nedir?

ŞARTLI KABUL (Conditional Acceptance)
Üniversiteler, kabul şartları arasında, kendileri tarafından belirlenen asgarî bir not ortalaması ve sınav puanı isterler. Normal olarak da belirledikleri düzeyin altındaki öğrencileri kabul etmezler. Ancak, bazı üniversiteler bu hususta bazı öğrenciler için istisna yapabilirler. Örneğin, 10 üzerinden asgari 7.5 not ortalaması şart koşan bir üniversite, diğer şartları tamam ise 7'lik bir öğrenciyi şartlı kabul edebilir. Öğrencinin kesin kabulü, ilk dönem göstereceği performansa bağlıdır. Eğer öğrenci derslerinde başarılı olup yeterli not ortalamasını tutturabilirse şart yerine gelmiş olur ve öğrenci normal statüye geçirilir. Aksi taktirde öğrencinin üniversite ile ilişiği kesilir.

Yine aynı şekilde GRE' den veya GMAT'den istenenden az puan almış bir öğrencinin, diğer kriterleri uygunsa şartlı olarak kabul edilmesi mümkün olabilir. Şart, yine akademik başarı veya örneğin altı ay içinde testlerin tekrarlanarak istenen puanın tutturulması olabilir.

Diğer taraftan, şartlı kabul denince asıl akla gelen, İngilizceleri yetersiz öğrencilerin üniversitelerden akademik kabul sağlamalarıdır. İngilizceleri “iyi” veya “orta” olup üniversitelerinin aradığı seviyenin altında kalan öğrencilerin, akademik bakımdan yeterli olmaları koşuluyla, bazı üniversitelerden şartlı akseptans sağlamaları mümkündür. Örneğin, 550 TOEFL puanı istendiğini düşünelim. Öğrenci ise ancak 450 TOEFL puanı alabildi. Buna karşın öğrencinin diğer nitelikleri uygunsa, bazı üniversiteler kendisine şartlı akseptans verebilir. Ancak, şartlı akseptans sağlayan öğrencinin akademik programa başlayabilmesi için önce ya kabul edildiği üniversitenin dil okuluna ya da başka dil okuluna devam ederek İngilizcesini geliştirmesi ve yeterli duruma getirmesi gerekir. Bazen İngilizce eksiği çok az olan öğrenciler akademik programa başlatılabilirler ama ek olarak bazı ileri düzeyli İngilizce dersleri almaları şartı konabilir.

İngilizce programlarına devam eden şartlı kabul sahibi öğrenciler, İngilizcelerinin akademik programa başlayabilmek için yeterli seviyeye geldiğini okula belgelemek için, ya tekrar TOEFL sınavına girerler ya da bazı okullarda “Institutional TOEFL” adı verilen şartlı akseptansı veren okul tarafından belirli zamanlarda yapılan sınavlara girerler. Başarılı oldukları taktirde, kabul oldukları akademik programa başlayabilirler

ÜNİVERSİTE ÖĞRENİMLERİNİ YURTDIŞINDA SÜRDÜRMEK
İSTEYEN ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE

Yurtdışındaki yükseköğretim Kurumlarından alınan diplomaların Türkiye’de geçerli
olabilmesi için Yükseköğretim kurulu (YÖK) tarafından onaylanarak, denklik belgesi
verilmesi gerekmektedir. Yükseköğretimi kazanç kapısı olarak gören yurtdışındaki bazı
üniversiteler ile aracı kuruluşlar basın ve yayın organlarına vermiş oldukları ilanlarda
reklamını yaptıkları üniversitelerin YÖK tarafından tanındığı da belirtilmektedir. Ancak, bu
üniversitelerin çoğunluğu YÖK tarafından tanınmamaktadır. Sizlerin ve ailelerinizin ileride
uğrayacağınız telafisi mümkün olmayan durumlarla karşılaşmamanız için aşağıdaki
hususlara dikkat edilmesinde büyük yarar vardır.

1. Yurtdışındaki üniversiteler YÖK tarafından sürekli olarak değerlendirilmekte ve daha
önceki yıllarda tanınmakta olan bazı üniversiteler hakkından tanınmama kararı
alınabilmektedir.Bu nedenle, yurtdışına gitmeye karar verdikten sonra YÖK Denklik
Birimine dilekçe ile başvurarak, gideceğiniz üniversite ve programın tanınıp
tanınmadığını öğrenmeniz gerekmektedir.

2. 2006-2007 öğretim yılında kendi imkanlarıyla yurtdışında öğrenim görmek isteyenlerin 2006- ÖSS’ye girmeleri ve önlisans programları için ilgili alan türünde
160,000 veya daha fazla, lisans programları için ilgili alan türünde 185,000 veya daha
fazla puan almaları şartı aranmaktadır. Ağırlıklı Orta Öğretim Başarı Puanı’nın
(AOBP) ÖSS puanına ilave edilmesiyle elde edilen ve ÖSYM tarafından merkezi
yerleştirmede kullanılan Y-ÖSS puanının bu amaçla kullanılması kesinlikle sözkonusu
değildir.

Adaylar SAT 1 (minimum 1000 puan) , ACT (minimum 21 puan ); Abitur, Fransız
Bakaloryası , GCE A Level Sertifikası (minimum 2 ders), Uluslararası Bakalorya
(İnternational Bacclaurat IB), Avusturya Matura Diploması (Matura Reifezeugnis) , İtalya
Maturita Diploması ( Diploma di Maturita) belgelerinden herhangi birini sağlamaları
halinde ÖSS’den minimum 185,000 puan alma koşulunu yerine getirmiş sayılırlar, ancak
bu uygulama sözkonusu öğrenciler için Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına seçme
ve yerleştirmede bir hak sağlamamaktadır.

3. Yükseköğretim Kurumunun tanınması ön koşuluyla 2006-2007 öğretim yılında kendi
imkanlarıyla Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, AB’ye
üye ve aday olan ülkeler ile Avrupa Ekonomik Alanına üye olan İzlanda, Lihtenşayn,
Norveç ve İsviçre’de yükseköğrenim görmek isteyenlerden 2. maddede belirtilen
belgeleri sağlamaları şartı aranmayacaktır.

4. Yurtdışında yükseköğrenime başlayan (3. maddede belirtilen ülkeler dahil)
öğrencilerden Türkiye’deki üniversitelere yatay geçiş başvurularında ÖSS’de ilgili
alan türünde minimum 185,000 puan almaları şartı veya 2. maddede belirtiler muadil
sayılan belgeler aranacaktır.

5. Bazı üniversiteler, daha önceki yıllardaki ÖSS sonuçlarına göre de öğrenci
alabileceklerini , bazıları ise ÖSS’de 185,000’in altında puan almış olsanız bile,
üniversiteye özel öğrenci statüsünde başlayabileceğinizi, önümüzdeki yıl ÖSS’de
185,000 puan almanız durumunda alacağınız derslerin otomatik olarak transfer edilip
yıl kaybınızın olmayacağı garantisini vermektedir. Böyle bir uygulama kesinlikle
geçerli değildir. Geçerli olan ÖSS puanı ile muadil sayılan belgeler 2. maddede
belirtilmiştir.

6. Türkiye’de kanunen üniversite niteliği olmayan bazı kuruluşlar, yurtdışındaki
üniversiteler ile anlaşma yaptıklarını, sizlerin bir süre Türkiye’de eğitim gördükten
sonra burada alacağınız derslerin yurtdışındaki üniversitelere transfer ederek kısa bir
süre sonra o üniversitelerden diploma alabileceğiniz garantisini vermektedir. Diploma
veren yurtdışındaki üniversiteler Kurulumuzca tanınsa dahi bu yolla alınan
diplomalara denklik belgesi verilmemektedir.

7.
Yurtdışındaki üniversitelerden açık, ekstern, gıyabi eğitim gibi devam
zorunluluğu bulunmayan bir uzaktan eğitim-öğretim programından alınan
diplomalara denklik verilmemektedir.

8. Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova’daki bazı
üniversitelerin programları da Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları
Kılavuzu’nda (ÖSYS) yer almaktadır. Kılavuzda yer alan bu üniversitelere ait
programlara ÖSYM tarafından yerleştirilen öğrencilerin aldıkları diplomalara,
ilgili mevzuata göre yapılan inceleme sonucunda diploma denklik belgesi
verilmektedir. Bu üniversitelerin kılavuzda yer alan programlarına ÖSS
sonucuna göre ÖSYM tarafından yerleştirilmeyenler ile bu üniversitelerin
kılavuzda yer almayan diğer programlarından veya belirtilen ülkelerin kılavuzda
yer almayan diğer üniversitelerine ait programlarından mezun olanların diploma
denklik başvuruları reddedilecektir.

ALINTIDIR..

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
gerekenler, gitmek, için, Üniversiteye, yapilmasi, yurtdışında

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler