Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Eğitim | Öğretim > Uyuşturucu Maddeler ile Mücadele

Uyuşturucu Maddeler ile Mücadele Testi kırılmadan...

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 01.03.2012, 15:40   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart İnternet mi Sizi, Siz mi İnterneti Kontrol Ediyorsunuz?

İnternet mi Sizi, Siz mi İnterneti Kontrol Ediyorsunuz?

Alışveriş kölesi olmuş kariyerli bir kadın, örnek bir aile babasının ev tutmaya kadar giden bağımlılık serüveni ve ailesine bıçak çeken çocuklar... Hepsinin ortak paydası internet bağımlılığı.

Kimler bağımlı olarak tanımlanabilir ve nasıl tedavi olunur?

İnternet hayatımıza girdiğinden beri eğlencemiz de oldu, kütüphanemiz de. Hatta işimiz ve yaşam alanımız... Ancak bugünlerde bambaşka bir yüzüyle tanışıyoruz. Hem de kanımızın bile akışını değiştiren karanlık bir yüzü ile. Daha önce uyuşturucu, alkol ve sigaraya yüklenen bir rol, şimdi ekranlarımızdan hayatımıza uzanarak bazılarımızı ele geçiriyor: İnternet bağımlılığı...

Bu konuyu yazarken internet yasaklarını savunanlara bir bahane daha verme korkusu, klavyeye uzanmayı zorlaştırsa da kurbanların hikayeleri görmezden gelinemeyecek kadar etkileyici.

Sık görüşmediğiniz bir tanıdığınızı ya da arkadaşınızı düşünün. Örnek bir baba ya da özenilecek kadar başarılı bir insan...

Bir gün onun hayatının merkezinde internet olan bir bağımlı olduğunu duysanız ne düşünürsünüz? Herhalde ‘Herkes kadar’ der geçersiniz. Peki ya mesaisini bırakıp tüm zamanını buna harcadığını, sırf bu iş için bir ev tuttuğunu, evde sadece bir koltuk, bilgisayar ve internet bağlantısı olduğunu öğrenseniz.

İşe gider gibi evden çıkarak bu gizli sığınağa koştuğuna, günlerini hatta bazen gecelerini bu ıssız evde yalnız başına bilgisayar başında geçirdiğine ihtimal verir misiniz...

Örnek bir baba ya da özenilecek kadar başarılı bir insan nasıl oluyor da bu hale gelebiliyor? Sorunun yanıtı henüz tam olarak bulunabilmiş değil. Ama en azından sorunu tanımlama aşaması geride kalmış gibi görünüyor.

UYUŞTURUCUDAN FARKI YOK

İnternet bağımlığı, artık uyuşturucu ya da alkol bağımlılığı gibi bir hastalık. Tedavisi için de çok uzaklara gitmeye gerek yok. Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin artık uzmalık alanı internet bağımlılığı olan bir kliniği var.

Başhekim Doç Dr. Erhan Kurt, internet kullanımının ancak zararlı boyutlara oluşması halinde bağımlılıktan söz edebileceğini dile getirince içimiz rahatlıyor. Klinikte görevli Dr. Ömer Şenormancı da sınırları belirginleştiriyor: “Profesyonel kullanım ve ihtiyaç hali bizim çalışma alanımızın dışında kalıyor.”

Doç Dr. Erhan Kurt
BAĞIMLI MISINIZ?

Doç Dr. Erhan Kurt, bağımlılığın kriterlerini sayarken insan önce kendisini sonra çevresini bir bir kafasında tartmadan edemiyor:

- İnternette geçirilen zaman gittikçe artar. Normal bir insanın bıkkınlık eşiğine karşı tolerans gelişir. Daha fazla kullanıma doğru gider.

- Yoksunluk duygusu yıkıcıdır. Online olamazsa gerginlik, uykusuzluk ve öfke gözlenir.

- Tasarlanandan fazla kullanım görülür. Oysa başına geçerken 1-2 saat diye tasarlanır. Sabahlamaya kadar gider.

- Boşa giden çabalar hayatın bir parçası haline gelir. İnsanın kendine yaptığı telkinler başarısız olur.

- İşlevsellik bozulmaya başlar. Normal hayatını sürdüremez. Evini, işini ihmal eder.

- Bedensel ve psikolojik zararlarına rağmen kullanım sürer.

Dr. Ramazan Konkan
'REKORUM 72 SAAT'

Klinik şefi Dr. Ramazan Konkan’ın bu kriterlere uyan kişilerin normal hayatın dışına çıktığını ve tedaviye ihtiyacı olduğunu vurguluyor. Ama asıl macera da bundan sonra başlıyor. Çünkü bağımlılar bu kriterleri karşılıyorsa bile kabullenmemesi yaygın bir davranış şekli. “Reaksiyon geliştiriyor” diyor Konkan ama meslektaşı Ömer Şenorman’ın anlattıkları ne kadar tahmin edilebilir olsa da inanması zor şeyler:

“İnternet üzerinden oynanan oyunların bağımlısı haline gelmiş ergenlerin bilgisayar başında geçirdiği süre 10-12 saate kadar çıkabiliyor. ‘Hocam rekorum 72 saat’ diye övünen hastalarımız var. Aile önce önemsemiyor. Ancak iş yemek yememeye ve uykusuzluğa varınca telkini aşıp kendilerince önlem almaya çalışıyorlar. Bilgisayarlar ve modemler havada uçuşuyor. Hatta ailesine bıçak çeken gençler bile var.”

Bu örnekleri okuyunca ‘Eve gidince ilk işim bilgisayarı yasaklıyorum’ diye karar alanlar yalnız değilsiniz. Sizden önce benzer önlemler alan aileler, bir süre sonra çocuklarının günlerdir okula gitmediğini öğrendiğinde onları internet kafede bulmuş.

Aç kalmak pahasına tüm harçlığını internete yatıran bu çocukların yine internet kafedekilerin ısmarladıkları tostlarla beslendiğini duyunca insan ne hissedeceğini bilemiyor gerçekten.

Dr. Ömer Şenormancı
'DERSLERİ İYİYSE GETİRMEYİN'

Dr. Şenorman’ın ‘Çocuğum bilgisayar başından kalkmıyor’ diye düşünen ailelere de bir uyarısı var: “Günde 3-4 saat oynuyor, sosyal hayatına devam ediyor ve dersleri iyiyse lütfen bize getirmeyin, patolojik eşiğe ulaşmamışlar...”

Bu bağımlılığa en çok neden çocukların yatkın olduğu sorusu geliyor insanın aklına. Şenorman, çocukların bu teknolojinin içinde doğduğunu hatırlatıyor: “Ulaşımları kolay, gelişime açıklar.”

Doç. Dr. Kurt da ergenliğin doğasına gönderme yapıyor:
“Bu yaşlar ailenin kanatları altından çıkarak bağımsızlığın ilan edildiği dönemlerdir. Artık anne babadan önce arkadaşlar gelmeye başlar. Varolma ihtiyacı başlar, yaşıtları arasında bir yer edinmek ister. Atalarımız çok doğru tanımlamış, delikanlı. Kan gerçekten de deli akar o yaşlarda. Biyolojik fırtınalar kopar bedenlerde.”

'SEVGİLİSİ YOK UMURUNDA DEĞİL'

İnternet bağımlılığının esiri olmuş gençlerin hayatındaki öncelikler tamamen değişiyor. İlk hedef ise başarı algıları... Şenorman yine hastalarından örnek veriyor: “Okulda herkes dalga geçiyor, sevgilisi yok, dersleri kötü. Bunların hiçbiri onlar için sorun değil. Ancak oynadıkları oyunda başarısız olduklarında veya bir oyun arkadaşı ona destek olmadığında dünya başlarına yıkılıyor, çıldırıyorlar...”

'KARİYER DE YAPARIM ÇOCUK DA...'

Elbette bu bağımlılığın tüm yükünü gençlere yıkmak haksızlık olur. Çünkü tedavi için başvuranlar arasında ‘Kariyer de yaparım, çocuk da’ sözünün hakkını vermiş insanlar bile var. Özellikle birinin hikayesi çok ilginç.

Büyük bir şirkette başarılı bir kariyeri olan H.Y., hemcinsleri gibi kozmetiğe ilgisi olan bir kadın. Ancak ihtiyacı olan ürünleri internette araştırırken kendisini klinikte bulmuş.

Uygun fiyat ya da etkili ürün arayışı için internette geçirdiği zaman, bir süre sonra hayatını ele geçirmiş. Bu saplantı, alışveriş çılgınlığıyla da birleşince ekranda gördüğü her ‘Satın al’ ikonuna basarken yakalamış kendini.

Herhangi bir alışveriş merkezine giderek gerekli ürünleri almak da tatmin etmemeye başlamış. Saatlerce saplantılı bir şekilde aynı ürünleri inceledikten sonra ihtiyacı olmamasına rağmen benzer şeylerden onlarca aldığını uzun süre farketmemiş bile. Ailesi durumu farkedince ikna olmuş tedavi olmaya.

Alıntıdır.
Eski 01.03.2012, 15:55   #2
Bekriya
Tam Üye
Standart Cevap: İnternet mi Sizi, Siz mi İnterneti Kontrol Ediyorsunuz?

Ben interneti kontrol ediyorum.
Sabaha kadar internetin başında geçirdiğim 1 gün dahi hatırlamıyorum.
' İnternet faydalı ' savunuyorum. Fakat, internet harici bir yaşam da mevcut.

Herşeyi internete entegre ettiler. Kitap okuyabiliyorsun, Tv izleyebiliyorsun, Bankacılık işlerini halledebiliyorsun, alış-veriş yapabiliyorsun Vb.
Mecbur kalmadık sürece yukardaki gibi herşeyi internet üzerinden görüyorsak, ora da bi sorun var demektir. ( Bence )
8 Üyemiz Bekriya'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.03.2012, 16:35   #3
Damon
Ne Mutlu Türk'üm Diyene

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Bekriya Mesajı göster
Ben interneti kontrol ediyorum.
Sabaha kadar internetin başında geçirdiğim 1 gün dahi hatırlamıyorum.
' İnternet faydalı ' savunuyorum. Fakat, internet harici bir yaşam da mevcut.

Herşeyi internete entegre ettiler. Kitap okuyabiliyorsun, Tv izleyebiliyorsun, Bankacılık işlerini halledebiliyorsun, alış-veriş yapabiliyorsun Vb.
Mecbur kalmadık sürece yukardaki gibi herşeyi internet üzerinden görüyorsak, ora da bi sorun var demektir. ( Bence )

Katılıyorum sana. Ben de kitap okurum, canlı insanlarla okey oynarım, bu forumda olduğu gibi canlı insanlarla muhabbet ederim, 2-3 tane dizim var ona bakarım, fantastik-komedi-aksiyon filmelerinden güzel varsa izlerim. Yaptıklarım bunlar. Şimdi kesilse net bağlantısı açtırmak için kafayı yemem kısacası.1-2 ay sonra açtırsam da olur.
7 Üyemiz Damon'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.03.2012, 16:36   #4
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Benim REKORUM İSE

14 Saat boyunca silent hill 2 adlı bir oyunu oynamaktı özellikle oyunun piyano bulmacasında kafayı yerden yere vurmuş bütün olasılıkları bir saat boyunca tek tek denemiştim.. ne günlerdi ya..

şimdi bırak o kadar saati 4-5 saat kalsam gözlerim kan çanağına dönüyor yaşlanıyoruz tabi
7 Üyemiz Heliosaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.03.2012, 16:42   #5
tufan2006
Gerçek Üye

bende internet değilde, pes2011,2012 futbol oyunu oynama bağımlılığı var. amacım fenerbahçeyi avrupada şampiyon yapmak, 3-4 saat oynadığım zamanlar oluyor maalesef.

Eflatun
8 Üyemiz tufan2006'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.03.2012, 16:46   #6
Damon
Ne Mutlu Türk'üm Diyene

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi tufan2006 Mesajı göster
bende internet değilde, pes2011,2012 futbol oyunu oynama bağımlılığı var. amacım fenerbahçeyi avrupada şampiyon yapmak, 3-4 saat oynadığım zamanlar oluyor maalesef.

Fenevi Avrupa' da ancak sanalda şampiyon yapabilirsiniz zaten

O da birkaç yüzyıl sürer
7 Üyemiz Damon'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.03.2012, 16:58   #7
tufan2006
Gerçek Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Damon Mesajı göster
Fenevi Avrupa' da ancak sanalda şampiyon yapabilirsiniz zaten

O da birkaç yüzyıl sürer
inşallah gerçekte de olacak Damon, şike olayı atlatılırsa yakın gelecekte olabilir.

Eflatun
8 Üyemiz tufan2006'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.03.2012, 17:01   #8
Rukia
« En Akıllı Bızdık »

İtiraf etmek gerekirse hiç ara vermeden 16 saat internet başında durmuşumdur. Fakat oyun oynamak için ya da film dizi için değildi o kadar saat durmam, bir proje hazırlamak içindi. Fakat amaç ne olursa olsun alınan zarar kaybolmuyor.

İnternetin sağlamış olduğu yararları ve zararları söylememe hiç gerek yok. Fakat sınırı bilmek gerekir. Kaldı ki interneti kişisel hayatının en önemli yerine koymak çok tehlikeli.

İnternette fazla zaman geçiren gençlere yasaklar getirerek bu sorunun ortadan kalkacağını hiç sanmıyorum. Çünkü tüm suçu çocuklara atmadan önce onları internete iten sebeplerin neler olduğu üzerinde durulmalı. Özellikle ebeveynler çocuğa zaman ayırmalı. Ailenin beraber yaptığı bir şeyler olmalı. Bu beraberlikten kastım oturup Tv izlemek değil. Beraber sohbet etmek ve aile ortamının sıcaklığını hissettirmek.

Eğer söylediğim gibi yapılırsa internette faydasızca geçirilen zamanın azaltılıp gençlerin ve çocukların zamanı iyi ayarlayacağını düşünüyorum.

Yetişkinler için ise adam akıllı oturup düşünmelerini tavsiye ederim. Çünkü akıp giden hayatta kişi ancak kendi hayatına müdehale edebilir.

Bu kadar yazdın sen sınırı biliyor musun derseniz, benim de sınırı kendimce gevşettiğim söylenebilir. Fakat sınırımı aştığım her durumda kendimi suçlu hissetmem peşinde geliyor malesef.

Umarım hepimiz bu sınırı iyi ayarlayabiliriz.
7 Üyemiz Rukia'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.03.2012, 17:10   #9
tufan2006
Gerçek Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rukia Mesajı göster
İtiraf etmek gerekirse hiç ara vermeden 16 saat internet başında durmuşumdur. Fakat oyun oynamak için ya da film dizi için değildi o kadar saat durmam, bir proje hazırlamak içindi. Fakat amaç ne olursa olsun alınan zarar kaybolmuyor.

İnternetin sağlamış olduğu yararları ve zararları söylememe hiç gerek yok. Fakat sınırı bilmek gerekir. Kaldı ki interneti kişisel hayatının en önemli yerine koymak çok tehlikeli.

İnternette fazla zaman geçiren gençlere yasaklar getirerek bu sorunun ortadan kalkacağını hiç sanmıyorum. Çünkü tüm suçu çocuklara atmadan önce onları internete iten sebeplerin neler olduğu üzerinde durulmalı. Özellikle ebeveynler çocuğa zaman ayırmalı. Ailenin beraber yaptığı bir şeyler olmalı. Bu beraberlikten kastım oturup Tv izlemek değil. Beraber sohbet etmek ve aile ortamının sıcaklığını hissettirmek.

Eğer söylediğim gibi yapılırsa internette faydasızca geçirilen zamanın azaltılıp gençlerin ve çocukların zamanı iyi ayarlayacağını düşünüyorum.

Yetişkinler için ise adam akıllı oturup düşünmelerini tavsiye ederim. Çünkü akıp giden hayatta kişi ancak kendi hayatına müdehale edebilir.

Bu kadar yazdın sen sınırı biliyor musun derseniz, benim de sınırı kendimce gevşettiğim söylenebilir. Fakat sınırımı aştığım her durumda kendimi suçlu hissetmem peşinde geliyor malesef.

Umarım hepimiz bu sınırı iyi ayarlayabiliriz.
güzel tespitler ve değerlendirmeler. proje içinde olsa 16 saat pc nin başında durmanda iyi olmamış.

Eflatun
5 Üyemiz tufan2006'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.03.2012, 18:29   #10
Fenerbahçe19o7
Üye

İnternet beni

3 Üyemiz Fenerbahçe19o7'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
internet, interneti

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler