Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Bir Adımda Dünya Turu > Avrupa

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 29.07.2015, 10:58   #11
Çengelli İğne
«... Beklenen Şarkı ...»

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Londra'dan Getirdiklerim | Londra'nın Gezilip, Görülecek Yerleri

Hiç sıkılmadan zevkle okudum ve resimlere baktım.

Sayende oralara gitmiş kadar oldum.

Binaların içinin ve dışının güzelliğine ve bakımına hayran kalmamak mümkün değil.

Harika sunum ile gezip gördüğün yerleri bizimle paylaştığın için teşekkürler.

Ellerine,emeklerine sağlık.
13 Üyemiz Çengelli İğne'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.07.2015, 11:05   #12
Tura
Müdavim

Standart Cevap: Londra'dan Getirdiklerim | Londra'nın Gezilip, Görülecek Yerleri

Paylaştığın Londra gezin, çok güzel.
Can alıcı yerleri bulmuşsun.
Oraları gezerken formu düşündügüne eminim.
Teşekkürler Canan.
14 Üyemiz Tura'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.07.2015, 07:56   #13
Redwine
"Her Şey Güzel Oldu"

Bir an Londra'yı gezdim ve geldim gibi hissettim...
Tur rehberim ise Canancığım idi...
Ellerine sağlık...

Devam edeceğine ise sevindim bu arada...

Teşekkürler...

Eski 30.07.2015, 09:53   #14
Dilem
» Angel Fall «

Bizlerle paylaştığın için teşekkürler Canan
Harika görüntüler bakarken heycanlandım
13 Üyemiz Dilem'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.08.2015, 02:25   #15
Canan
Çiçekci kız

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Olur da Londra'ya gidecek olursam hazır rehber burada.

Geniş kapsamlı çok güzel konu oluşturmuşsun Canan. Ellerine sağlık, teşekkürler

Devam edeceğine de sevindim.
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Dilaver Mesajı göster

Londra'dan ne güzel fotoğraflar getirmişsin Canan...

Çok beğendim konunu, fotoğrafların harika, ellerine sağlık..

Gezini bizlerle paylaştığın için teşekkürler

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Kardelen26 Mesajı göster
harika konu, sayende gezmiş gibi oldum teşekkürler
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Çengelli İğne Mesajı göster
Hiç sıkılmadan zevkle okudum ve resimlere baktım.

Sayende oralara gitmiş kadar oldum.

Binaların içinin ve dışının güzelliğine ve bakımına hayran kalmamak mümkün değil.

Harika sunum ile gezip gördüğün yerleri bizimle paylaştığın için teşekkürler.

Ellerine,emeklerine sağlık.
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı göster
Paylaştığın Londra gezin, çok güzel.
Can alıcı yerleri bulmuşsun.
Oraları gezerken formu düşündügüne eminim.
Teşekkürler Canan.
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Redwine Mesajı göster
Bir an Londra'yı gezdim ve geldim gibi hissettim...
Tur rehberim ise Canancığım idi...
Ellerine sağlık...

Devam edeceğine ise sevindim bu arada...

Teşekkürler...

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Dilem Mesajı göster
Bizlerle paylaştığın için teşekkürler Canan
Harika görüntüler bakarken heycanlandım

Güzel yorumlarınız ve beğenileriniz için ben de teşekkür ederim arkadaşlar. Sağolun...

Evet Tura, önemli bir müzesi dışında ( Natural History) Londra'nın görülmesi gereken, her yerini gezdim, gördüm. Tahmin ettiğin gibi, her gittiğim yeri dolaşırken de aklımın bir yarısı Forum Gerçek'te idi. Kendime yeteceğin dışında pek çok fotoğraf çektim; onların, bilgisayarımda kalmasına gönlüm elvermeyeceğinden, konuya ara ara devam edeceğim

14 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.08.2015, 02:27   #16
Canan
Çiçekci kız

Palace of Westminster

(Houses of Parliament)

Westminster Sarayı ya da Parlamento Binası Birleşik Krallık'ta, Avam Kamarası ve Lordlar Kamarası'ndan oluşan İngiliz Parlamentosu'na ev sahipliği yapan yapıdır. Saray, Westminster semtinde Thames Nehri'nin kuzey yakasında, Whitehall'da bulunan diğer kamu binalarının yakınında yer alır.

En ünlü kısmı Elizabeth Kulesi ve Çan Kulesi (Big Ben saat kulesi) dir. Sarayın mimarî yapısı ve düzenlemesi oldukça karmaşıktır. Yaklaşık 1.100 odası, 100 merdiven çıkışı ve toplamda 4,8 kilometreyi bulan uzun koridorları vardır. Yapının büyük bölümüm 19. yüzyılda yapılmış olmasına karşın, bugün katafalk törenleri gibi bazı etkinliklerin düzenlendiği Westminster Hall ve Jewel Kulesi gibi tarihi bölümlerde hala ayaktadır.

Westminster Sarayı'nın ve çevresinin kontrolü yüzyıllar boyunca Kraliçe'nin temsilcileri tarafından sağlanmış ancak daha sonra Kraliyet ile hükûmet arasında yapılan bir anlaşmayla yönetim, 1965 yılında Kamaralara verilmiştir. Buna karşın, bazı özel kraliyet odaları hala bu özel muhafızlarca korunmaktadır. 1834 yılında yaşanan bir yangından sonra, parlamento binası 30 yıllık bir süreçte yeniden onarım görmüş ve eski halini almıştır. Bu onarım büyük ölçüde mimar Charles Barry (1795–1860) ve yardımcısı Augustus Welby Pugin (1812–52) tarafından gerçekleştirilmiştir.

Westminster Abbey katedrali ile birlikte, UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesine alınmıştır.

Elizabeth Kulesi (sağda)

Kendi notum:
Westminster Sarayı'ının etrafını dolaştım durdum, hayran hayran bakıp, resim çekmekten başka bir şey yapamamanın üzüntüsünü duydum. Çünkü, içini gezemedim; parlementonun tatil olduğu dönemlerde
ziyarete açıkmış.

Big Ben

Big Ben ( Büyük Benjamin), Londra'da Westminster Sarayı'nın yanındaki ünlü saat kulesidir. Dünyanın en büyük ikinci dört taraflı saatidir. Kule eski Westminster Sarayı'nın 16 Ekim 1834'de bir yangın ile tahrip olmasından sonra Charles Barry'nin yeni saray tasarımının bir parçası olarak dikildi. Kule Victoria Gotik stilinde ve 96.3 metre yüksekliğindedir.

"Big Ben" aslında saat kulesinin çanının adıdır; ancak halk tarafından tüm yapıyı belirtmek için kullanılır olmuştur. Üzerinde bulunan saatin ağırlığı 5,5 ton, çanın ağırlığı ise 13,5 tondur ve çan çaldığı zaman sesi 14 km. uzak mesafeden duyulabilir. Yapılan ankete göre Big Ben'in, Birleşik Krallık'ın en önemli simgesi olduğu tesbit edilmiştir.

13 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.08.2015, 02:29   #17
Canan
Çiçekci kız

Westminster Abbey

İngiliz hanedan üyelerinin, pek çok bilimadamının mezarlarının bulunduğu ve taç giyme törenleri gibi önemli tarihi olayların gerçekleştirildiği bir kilise olan Westminster abbey, ortaçağ mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Londra metropoliten alanına bağlı bir Benedikten manastırı olarak kurulmuş, 1560'ta Kraliçe I. Elizabeth tarafından Westminster Abbey olarak, yeniden düzenletilmiştir.

Hem ulusal bir kilise hem de ulusal bir müze olmasının yanı sıra dünyanın en etkileyici mezar ve anıtlarına sahiptir. Taç giyme töreninde kullanılan taht ve İngiliz krallarının mezarlarının bulunduğu St. Edward Şapeli en çok ziyaret edilen bölümlerinden biridir.

İçerisinde birçok mezar, heykel ve anıt bulunmaktadır. Yer olmadığı için birçok mezar dik konumda yerleştirilmiştir. Westminster Abbey içerisinde yaklaşık 3300 kişinin mezarı vardır. Mezarı burada bulunan kişiler arasında Charles Darwin, Sir Isaac Newton, David Livingstone, Charles Dickens, Rudyard Kipling, Geoffrey Chaucer, Thomas Hardy, Lord Kelvin gibi isimler bulunmaktadır. Bu bilim adamlarından en bilinenleri Isaac Newton ve Charles Darwin dir. İngiltere kraliyet ailesinden Prens William ile Kate Middleton’un düğünleri burada yapılmıştır.

Kendi notum:

İçerisi şimdiye dek gördüğüm katedrallerden çok farklıydı. Çok uzun bir ayin salonundan başka, labirent gibi girdili çıktılı pek çok bölümlerde insanı şaşırtacak kadar güzel mezarlar, üzerlerinde yatan kimselerin heykelleri, alt kısımlarında da kim ve neci olduklarına dair levhalar mevcut. Duvarları ise yine önemli zatların dikine konulmuş mezar ve heykelleriyle dolu.

Katedral'e girebilmek için, 500 m. uzayan kuyruğu beklemek zorundasınız. Bekledim.

Bir efsaneye göre, Güney Saksonların ilk Hıristiyan kralı olan Sebert'in Thames Nehrindeki küçük bir adada kurmuş olduğu kilise, o zamanlar Thorney adıyla bilinirken, sonradan batı manastırı (west minster) kilisesi olarak anılmaya başlamış ve Aziz Petrus tarafından kutsanmıştır. 785 dolaylarında, bu adada küçük bir keşiş topluluğu bulunduğu ve manastırın yaklaşık 960'ta Canterburry'li Aziz Dunstan tarafından büyütüldüğü ise kesindir.

Eski 06.08.2015, 02:31   #18
Canan
Çiçekci kız

Burada da fotoğraf çekememenin üzüntüsünü yaşadım. Cep telefonumla hem kendim, hem de Forum Gerçek için, yine yapabildiğim kadar hırsızlık yaptım
Not: Binaların bütününü alamadığım için, üzerinde ismimin yazılı olmadığı resimleri google'dan aldım.

Eski 06.08.2015, 02:34   #19
Canan
Çiçekci kız

Greenwich
(Sıfır Meridyen)

Başlangıç meridyeninin sembolik çizgisi

Greenwich başlangıç meridyeninin geçtiği Londra’nın güneybatı banliyösündeki bir semttir. Orta ılıman iklim kuşağında yer alır. Burada bulunan rasathanenin üzerinde bulunduğu kabul edilen meridyen, sıfır olarak alınır. Boylamların derecelendirilmesinde 0 olarak kabul edilir. Birleşik Krallık'ın en büyük 2. gözlemevidir. 51° 28′ 44″ kuzey enlemleri ve 0º 0' 0" doğu/batı boylamlarında bulunduğu varsayılır.

Sembolik çizginin devamı

Greenwich Gözlemevi

Bu meridyende her derece arası 4 dakika olduğundan 15 derecelik her dilim bir saat olarak kabul edilmiştir. Böylece 12 saat doğuda, 12 saat batıda olmak üzere, yeryüzü 24 saat dilimine bölünmüştür. Dünyadaki saat ayarlaması Grinviç’ten geçen meridyene göre yapılır. Osmanlı devrinde bütün Müslümanlar saatlerini, Ayasofya Camiinin kubbesinden geçen ve “Arz-ı Halife” veya “Arz-ı İstanbul”
denilen meridyene göre ayar ederlerdi. Bu uygulama 1932’de kaldırılıp Greenwich esas alındı.

Greenwich Gözlemevi

Greenwich Gözlemevi

Greenwich Gözlemevi, İngiltere Kraliyet Rasathanesi adıyla 1675 yılında, İngiltere Kralı II. Charles tarafından kurdurulmuştur. Londra'nın Greenwich kasabasında Thames Nehri kenarındadır. Greenwich’te çalışan ilk astronom John Feamsteed’dir. Esas vazifesi yıldızların ve diğer gök cisimlerinin yerlerini tespit etmek ve bu suretle denizcilerin yerlerini daha kesin bulabilmelerine yardımcı olmaktı. 1884 yılından beri başlangıç meridyeneninin bu gözlemevinin üzerinden geçtiği kabul edilmektedir.
Meridyen olarak tabir edilen kurgusal çizgilerin merkezi olarak kabul edilen Gözlemevi 0 noktası olarak kabul edilmektedir. Uluslar Arası Gün Değişim Yeri de denmektedir.

Eski 11.08.2015, 00:34   #20
Basakca
Müdavim

Şuraya bakarmısınız ya... Adamlar tarihi eserlerini öyle korumuşlar ki; millet meraklarından uzuuuuunnnnnn kuyrukları oluşturup saatlerce bekleyip içeriyr giriyorlar. Bizim kiler de kalan kalıntıların üzerine edip de gidiyorlar. Gelenlerde bir bakıp bir daha bakmamak için topukluyorlar.

Canan alacağın olsun yapmışsın yine yapacağını.

Ben o kadedralin içinde olacağım da fotoğraf çekmeyecem hee... Len kurgu bilem yaparım da ruhları bile duymaz.

Deklanşöre basan parmağına zeval gelmesin. Teşekkürler Canan.

11 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
getirdiklerim, gezilecek, gezilip, görülecek, londra, londra'nın, londradan, londranın, tarihi, yerleri

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)