Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 26.06.2020, 19:22   #1
OkyanusunKalbi
WoodStock

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Bu Öğretmen Başka Ülkede Olsa Ödül Alırdı, Türkiye'de İse Sürgün Edildi

Bu öğretmen başka ülkede olsa ödül alırdı, Türkiye'de ise sürgün edildi

Ordu'da Köy Enstitüsü dönemlerini anımsatan işler yapan bir okul müdürü, sosyal medya paylaşımları bahane edilerek dayanışma içinde bulunduğu köylülerden uzağa sürgün edildi.

Ordu Gölköy'deki Şehit Yaşar Biçer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin müdürü Cengiz Sarıyer, hem idealist bir eğitimci olmanın hem de AKP karşıtı olmanın bedelini ödedi.

Her şey aynı zamanda Eğitim-İş Ordu Şube yöneticisi olan Cengiz Sarıyer, Gölköy'deki yoksul aileler için kolları sıvamasıyla başladı. Mobilya bölümündeki öğrencileriyle birlikte 200 yoksul ailenin evine mutfak dolabı yapan, çelik bölümündeki öğrencileriyle 2 tane engelli öğrencinin olduğu bir köye özel otobüs durağı inşa eden Sarıyer, eğitim alanında yaptıklarıyla da "şimşekleri" üzerine çekiyordu.

Sarıyer'in girişimleri sayesinde ufacık bir köyde yaşayan 28 öğrenci, okul projeleriyle ilk kez AB'de kabul gördü, Portekiz ve Romanya'ya giderek oradaki meslek öğrencileriyle birlikte çalıştı.

Korona sürecinde yöneticisi olduğu Atatürkçü Düşünce Derneği ile beraber bin aileye gıda kolisi yardımı yaptı.

İdealist eğitimci Cengiz Sarıyer'in, AKP'nin yardım ederek oy devşirdiği yoksul kesim ile bu denli temas halinde olması, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde "rahatsızlığa yol" açtı.

DEVLET MEMURUNA AKP SERBEST, CHP YASAK
Sarıyer'İn 31 Mart 2019'daki yerel seçimlerde CHP'den Gölköy Belediye Başkan adayı olmasının ardından, bu rahatsızlık somuta döküldü. İlçe Milli Eğitim Müdürü, Cengiz Sarıyer'i makamına çağırarak "CHP'den aday oldun. Siyasete bulaştın. Müdürlükten istifa etmen gerek" dedi.

"AKP'den aday olan bir sürü okul müdürü var. Hiçbiri için seçimlerde aday olmak istifaya zorlanma gerekçesi edilmiyor. Eğer bu durumda suç unsuru varsa hakkımda soruşturma başlatın" diye cevap veren Cengiz Sarıyer için özel görevlendirilen müfettişler kolları sıvadı.

Sarıyer'in seçimlerde aday olma sürecini soruşturma konusu yapamayan müfettişler, bilindik bir yöntem olarak Sarıyer'in sosyal medya hesaplarını incelemeye aldı. Muhalif eğitimcinin 6 adet facebook paylaşımı, soruşturma dosyasına kondu.

SEN MİSİN "BOP'TAN VAZGEÇİLMELİ" YAZAN

"Suç unsuru paylaşımlar" ise şöyle:
- "Evlat senin olmayınca...." (Suriye'de Türk askerleri şehit düştüğünde)

- "Damat= Kanal= Rant" (Paylaşımda hiçbir isim ya da proje adı net yazılmadığı halde)

- "Acilen 'Büyük Ortadoğu Projesi'nin taşeronluğundan vaz geçilmeli..." (Erdoğan Başbakan olduğunda zaten BOP'un eşbaşkanı olduğunu beyan etmişti.)

- "Cengiz İnşaat'ın 2005-2009 yılları arasındaki 424.4 milyon TL'li vergi cezasının affedildiği doğru mu?" (Paylaşımda sadece soru soruluyor)

- "Bu millete yalan söyleyenler, er-geç kendi yalanlarında boğulur... Sadece bilin istedim" (Millete kimin yalan söylediğine dair net bir ifade kullanılmasa da müfettişler kimlerin kastedildiğinden emin olmuşlar!)

- "IMF'ye borç verdiğimiz parayı geri alalım, corona virüsüyle mücadelede kullanalım"

Yukarıdaki paylaşımları konu alan soruşturmada, eğitimci Cengiz Sarıyer, "devlet memuru siyasi açıklama yapamaz" denerek suçlu bulundu.

Soruşturma sonucunda Sarıyer, Gölköy Güzelyurt Çok Programlı Anadolu Lisesi'ne öğretmen olarak atandı. Yani idealist eğitimci, gösterdiği dayanışmayla fethettiği yüreklerden 25 km uzağa sürülmüş oldu.

SARIYER: ADALETSİZLİĞİ TESCİLLEDİLER
Sürgün kararına ilişkin OdaTV'ye konuşan Cengiz Sarıyer, şunları söyledi:

"Bana yaşatılan büyük bir adaletsizlik. Üstelik benim istifamı istedikleri konu ile soruşturmanın konusu da farklı. Okul yöneticilerinin birçoğunun sosyal medya hesapları, hükümet övgüleriyle, yandaşlık beyanlarıyla dolu. Bir okul müdürünün memleket meselelerine dair konuşması yandaşlar için sorun olmuyorken, biz sorgulayan insanlar için suç sayılıyor. Gerçekten yazık. Okul müdürlüğüne de, eğitimci olmaktan başka bir sıfatı da umursamıyorum ama dayanıştığım, her gün gidip dertlerini dinlediğim insanlardan uzaklaştırılmak beni üzüyor. Yine de başaramayacaklar. Gittiğim her yerde, inandığım gibi emek vermeye devam edeceğim."

EĞİTİM-İŞ: YARGIYA TAŞIYACAĞIZ!
Eğitim-İş Sendikası da sürgün edilen yöneticileri Cengiz Sarıyer'e ilişkin açıklama yaptı. Yöneticileri olan Sarıyer'in yaptıklarıyla gurur duyduklarının altını çizen sendika yönetimi, şu notu düştü:

"Cengiz Sarıyer, Eğitim-İş'in her neferi gibi çalıştığı bölgeye değer katmıştır. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün eğitim neferleri nasıl olur, Köy Enstitüleri zamanında kapatılmış olsa da ruhu nasıl yaşatılır göstermiştir. İlerici eğitimcileri eğitimden kopararak, yandaşları, tarikatçıları doldurmaya çalışanlar bilsinler ki bizim azmimizi kıramayacaklar! Yöneticimizin, yoldaşımızın sonuna kadar arkasındayız. Sarıyer hakkında açılan haksız soruşturmayı yargıya taşıyacak ve konunun takipçisi olacağız"

Odatv.com
4 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.06.2020, 20:48   #2
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Standart Cevap: Bu Öğretmen Başka Ülkede Olsa Ödül Alırdı, Türkiye'de İse Sürgün Edi

Topluma faydalı olmak gibi bir gaflette bulunmuş!..

Okurken karmaşık duygular yaşadım. Öğrencilerine ve yaşadığı çevreye bu kadar faydası dokunan birine bile sahip çıkamıyorsa bu toplum..! Yazık...

4 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.06.2020, 21:27   #3
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Standart Cevap: Bu Öğretmen Başka Ülkede Olsa Ödül Alırdı, Türkiye'de İse Sürgün Edi

Hep derim Facebook'dan yaptığınız her yorum devlet takiplidir. Herhangi bir araştırma yapılırsa facebook mahkeme kararı olmadan devlete her türlü kişisel bilgiyi "koşulsuz" veriyor.

Bu öğretmenimiz ise o konuda çok dikkatsiz davranmış.
Eski 26.06.2020, 21:53   #4
Tura
Müdavim

Helal olsun. O bir öğretmen. Neyi doğru bilirse onu yapar.
Eski 26.06.2020, 21:53   #5
OkyanusunKalbi
WoodStock

Annem babam adliyeden emekli.. Önceden ''657 sayılı Devlet Memurları Kanunu''na göre hiçbir memur, iktidar partisi aleyhine \ lehine, ana muhalefet patisi aleyhine \ lehine paylaşımda bulunmaları hatta konuşmaları ve siyaset yapmaları yasakmış.

Anneme babama ''hangi partiye oy attın'' diye soramazdın? Bize bile söylemezlerdi. Emekli oldular ama hâlâ bize söylemezler, devlet meselesidir onlar için.

Devlet memuruna Akp serbest, Chp yasak olduğuna katılıyorum. Yasak olacaksa tüm memurlara yasak olmalı.

Anayasaya aykırı davranılmamalı..
3 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.06.2020, 22:05   #6
Tura
Müdavim

Bu zamanda bu tür olaylara şaşırmamaklazım. Mülki amirler, illerde ilçelerde iktidara yaranabilmek için olmadık işler çeviriyorlar..

Bu güzel adama yazık olmuyor mu?

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
alırdı, başka, edildi, olsa, ödül, Öğretmen, sürgün, türkiyede, ülkede

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)