Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 06.04.2020, 21:06   #21
Cimcimecik
Uzman Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Bilim Kurulu İçin İlginç Öneri: “Diyanet’ten de Temsilci Yer Alsın

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Supernatural Mesajı göster
Cimcimecik'in kullanıcı adını Polyannacık yapmalı.
İçinde cemaatçilerin tarikatçıların bulunduğu bir bilim kurulunda gerçek doktorun işi ne!
Bilim kurulunun derhal kendisini feshetmesi gerek çünkü bilim adına gereken şey genel bir karantinaysa, bunu yapacak adamların olmadığı bir kurulda bulunmak zaten mesleğine ihanet etmektir; bilim, akıl, mantık eğer genel bir karantina gerektiriyorsa kendisine doktorum diyen birisi bunu diretmek zorunda, işe yaramıyorsa o kurul terk edilmeli, ben olsam öyle yapardım.
Zaten karantinaya alınan bölgeler var ama...

Bütün ülkeyi karantinaya almaktan söz etmiyorsun sanırım?

Tüm ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi gereğinden söz ediyor olabilirsin. Eğer öyleyse bu tartışmalı bir konu. Getirisi kadar götürüsü de var.

Tarikatçi var mı içlerinde, bilmiyorum. Ama varsa da bu hepsini tarikatçı yapmaz. Bu listede yer alan doktorlardan bazıları Dünya Sağlık Örgütü'ne danışmanlı yapmış.

Newton da tarikat üyesiydi deyip sorayım: O da mı bilim adamı değildi?

Bertrand Russell
Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 06.04.2020, 21:23   #22
Rosebud
Müdavim

Standart Cevap: Bilim Kurulu İçin İlginç Öneri: “Diyanet’ten de Temsilci Yer Alsın

Evet bütün ülkede bir sokağa çıkma yasağından söz ediyorum ve o bilim kurulu bunun gerekli olduğu önerisini yapmasına rağmen Tayyip ikna edilemiyor, eğer ben o üyelerin yerinde olsaydım sonuçta bir kişinin ikna edilmesi gereken bir kurulda konu mankeni olmaz derhal ayrılırdım.
Götürüsü de var diyorsun, götürüsü para, italyaya yardım eden bir hükümet için sorun olmasa gerek, eğer bir sorunsa demek ki paramız yok, o zaman neden yok! Siz neciliksiniz orada diye sorma hakkımız da doğuyor, her halta para var ama vatandaşların sağlığına harcayacak para yok, yani hükümet senin söylediğin gibi bu işi iyi yönetmiyor, aşama aşama devreye sokulan önlemlerin her geciken aşaması vaka sayısında artış ve ölüm olarak karşımıza çıkıyor.

TEARS AND SOUVENIRS

3 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.04.2020, 21:43   #23
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Evet bütün ülkede bir sokağa çıkma yasağından söz ediyorum ve o bilim kurulu bunun gerekli olduğu önerisini yapmasına rağmen Tayyip ikna edilemiyor, eğer ben o üyelerin yerinde olsaydım sonuçta bir kişinin ikna edilmesi gereken bir kurulda konu mankeni olmaz derhal ayrılırdım.
Götürüsü de var diyorsun, götürüsü para, italyaya yardım eden bir hükümet için sorun olmasa gerek, eğer bir sorunsa demek ki paramız yok, o zaman neden yok! Siz neciliksiniz orada diye sorma hakkımız da doğuyor, her halta para var ama vatandaşların sağlığına harcayacak para yok, yani hükümet senin söylediğin gibi bu işi iyi yönetmiyor, aşama aşama devreye sokulan önlemlerin her geciken aşaması vaka sayısında artış ve ölüm olarak karşımıza çıkıyor.
Ben de hükumeti savunmuyorum zaten. Ama şöyle bir çelişki yok mu sözlerimizde: hem sokağa çıkma yasağı ilan edilip bütün çalışanlara ve ihtiyaç sahiplerine para yardımında bulunulmasını istiyoruz, hem de ekonomimizin krizde olduğunu, bitik durumda olduğunu epeydir söylüyoruz.

Ekonomimiz kötüyse, para bitiyse nasıl sokağa çıkma yasağı ilan edilip, herkese para yardımında bulunulacak?

Ekonomi kötüyse ve kasada para kalmadıysa bundan tabii ki hükumet sorumludur. Ama hem ekonominin kötü olduğunu söyleyip hem de para yardımı gerektiren bir sokağa çıkma yasağını istemek çelişkili. Sokağa çıkma yasağı tüm ülkeye ve tüm iş kollarına yayılırsa ekonomi iyice çökecek. Bu da bize daha büyük bir felaket olarak dönecek.

O nedenle sokağa çıkma yasağı siyasî bir konudur. Bilim Kurulu bunu isteyebilir ama "bu istek kabul edilmezse çekip giderim" demek olmaz.

Bertrand Russell
Eski 06.04.2020, 21:53   #24
Rosebud
Müdavim

Bu çelişki değil, hükümetin çelişkisini ortaya koyuyoruz, söz Türkiye'nin büyüklüğüne gelince mangalda kül bırakmayanların, gerçekten para gerekince nasıl yan çizdiğini ortaya koyuyoruz, Türkiye. büyükse göstersin bunu. İban istedikten sonra ben de yönetirim krizi.

TEARS AND SOUVENIRS

4 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.04.2020, 21:59   #25
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Bu çelişki değil, hükümetin çelişkisini ortaya koyuyoruz, söz Türkiye'nin büyüklüğüne gelince mangalda kül bırakmayanların, gerçekten para gerekince nasıl yan çizdiğini ortaya koyuyoruz, Türkiye. büyükse göstersin bunu. İban istedikten sonra ben de yönetirim krizi.
Hükumet zaten çelişkide. Onun iddialarını zaten ciddiye alan kalmadı. Ekonomiyi ciddi anlamda zora soktular. Parayı gereksiz yerlere çarçur ettiler. Şimdi bizi bekleyen krizin birinci sorumlusu onlar.

Ama ekonomi bu durumdayken ille de sokağa çıkma yasağı talep etmek ve bunda diretmek ne getirip ne götüreceği iyi düşünülmesi gereken bir konu. Batılı ülkeler bile bunu başlatmış değiller.

Böyle bir şey olursa başımıza gelecekler: Büyük bir işsizlik, açlık, yoksulluk, tüketim mallarının bir süre sonra bulunamamaya başlaması, ekonominin durması, büyük miktarda karşılıksız para basımı, büyük bir enflasyon, devalüasyon, vb...

Bertrand Russell
Eski 06.04.2020, 22:07   #26
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cimcimecik Mesajı göster
Hangisine?.. Bu konudaki ilk görüşünde "Bilim insanı yok hepsi diyanetten gelme" demiştin, şimdi ise "ne idiğü belirsiz" diyorsun.

Hem, saygısızlık edecek ne yaptım?
Bilim insanı yok demiştim ilk mesajımda. Hâlâ dediğimin arkasındayım. 2. mesajımda da ''ne idüğü belirsizler'' dedim. Bu da olumsuz bir ifade değil mi?
İçlerinde cemaatçiler yoksa da; Akp'nin ortakları da (sen hepsi değil diyorsun; ben de ısrarla görememekten bahsediyorum) benim için ne idüğü belirsizdir. Neden dersen de..Onu da şöyle açıklayım;

İsminin önüne gelen doçent profesörlerin, televizyonda ahkâm kesip hak etmediği yerlere gelmesini, kamuoyuna bilim insanı olarak kendilerini tanıtmaları bana ne idüğü belirsiz geliyor.. Yani bu devir de AKPli ya da cemaatçi olan herkes bilim adamı, doktor oldu.

Ama anlatmaya çalıştığım hâlde ''diyemezsin'' diyorsun. Fikrimi değiştirmeye çalıştığını düşünmek istemiyorum. Sadece sen ''haksızlığa susan dilsiz şeytandır'' diye görüyorsun; anlıyorum ama maalesef ben bu kadar anlayışlı olamıyorum.

Hayata artık pembe gözlüklerle bakamıyorum.

3 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.04.2020, 22:09   #27
Livan
Gerçek Üye

Alıntı:
söz Türkiye'nin büyüklüğüne gelince mangalda kül bırakmayanların, gerçekten para gerekince nasıl yan çizdiği
Naturel'in gördüğü bu durum sence de çelişki midir Cim? Sen nasıl görürsün bunu?
Eski 06.04.2020, 22:20   #28
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Livan Mesajı göster
Naturel'in gördüğü bu durum sence de çelişki midir Cim? Sen nasıl görürsün bunu?
Çelişki tabii. Bu da hükumetin çelişkisi. Bunu Natural'e verdiğim cevapta da belirttim.

Bertrand Russell
2 Üyemiz Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.04.2020, 22:33   #29
OkyanusunKalbi
WoodStock

Tayyip şu anda üretimin durmasını istemediğinden sokağa çıkma yasağı ilân etmiyor. Fakat çok kısa zamanda sokağa çıkma yasağı da gelecekmiş deniliyor.

3 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.04.2020, 22:53   #30
Livan
Gerçek Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster
(sen hepsi değil diyorsun; ben de ısrarla görememekten bahsediyorum) benim için ne idüğü belirsizdir. Neden dersen de..Onu da şöyle açıklayım;
... kamuoyuna bilim insanı olarak kendilerini tanıtmaları bana ne idüğü belirsiz geliyor.. Yani bu devir de AKPli ya da cemaatçi olan herkes bilim adamı, doktor oldu.
Cimcime'nin gözden kaçırdığı bir taraf var gibime geliyo. Nasıl açıklasam diye düşünüyorum. Bazı dil, mantık örgüsü, genelleme hataları, özelleme hatalarını ustaca görebiliriz. Bunlar önemsiz şeyler midir? Hayır, önemlidir. Bu yaklaşım her şey midir? Hayır değildir.

Şöyle anlamaya ve anlaşmaya çalışalım bence. Şu ortamda (Forum Gerçek) doyurucu, memnuniyet verici, arzu edilen paylaşımlar yapabilmemizin, temelde üç şartı vardır.

1- Biraz bilgi.

Hiç bir şey bilmeyen, elifi görse mertek sanan kullanıcılarla ne paylaşabilirsiniz? En azından empati yapabilecek kadar bilgi yeterlidir. Özellikle 'biraz' sözcüğünü kullandığımı belirtmek isterim. Biraz bilgi, yani, çok şey bilmek değil, allamei cihan olmak gerekmez, her şeyi bilen hiç gerekmez.

2-Biraz ciddiyet.

Aşırı sulu kimselerle, ciddiye aldığı hiçbir şeyi olmayan kimselerle bir şey paylaşamazsınız. Ama, aşırı ciddiyete de gerek yok. Bugün hava güzel dediğinizde, meteoroloji raporlarını sayıp dökecek kadar ciddiyete de gerek yok.

3-Tam güven.

Biraz güven demedim, tam güven dedim. Güvenin birazı olmaz çünkü. Güven ya vardır, ya da yoktur. Hamile kadına benzer güven. Kadın ya hamiledir, ya da değildir. Biraz hamile, biraz hamile değil olmaz.

Bunları neden yazdığımı tahmin etmişsinizdir. Kamunun yönetiminde, Türkiye Cumhuriyetinin gelecek ve tarih vizyonuyla ilgili kötü tecrübeler yaşattı mevcut hükumet ve ona bağlı sosyal zümreler (toparlanışlar).

Şimdi aklıma gelen sıradan iki spesifik ama devletin nasıl yönetildiğine dair ilkesel anlamda bana fikir veren durumlar var. Burada açık yazmak doğru olmaz. Üstü kapalı işaret edeyim. Geçen biri vardı, sokakta halka fırça çekiyordu. Burda bir başlıkta gündem olmuştu. Neyse. Yazsaydım anlayacaktınız. Vazgeçtim kusura bakmayın. Sıkıldım tamam. Olmayacak şimdi. Okunu attım, yayını gizliyorum.

Cimcime, güvenini kaybetmiş insanları, metin üzerinde yaptığınız kritiklerle, refleksiyonlarla ikna edemezsiniz.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
alsın, bilim, kurulu, öneri, temsilci, İçin, İlginç, “diyanet’ten

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)