Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Gülmece | Güldürmece > Fıkra ve Gülmece Yazıları

Fıkra ve Gülmece Yazıları Nasreddin Hoca içerde, Temel ve Dursun eksik olur mu?

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 11.02.2010, 21:39   #1
DRTUNCAYSEN
Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart sünnet bayramınız ümbarek olsun!

sünnet bayramınız ümbarek olsun!

benim (*) ikizlerden anatomik ve karekterolojik olaraktan soya fasülyesi gibi bana çekmiş olan zaten ismi de benimle kafiye olsun ve de asla ondan sonrakilerin göremediği ve asla da göremeyeceği emicesine itafen konulmuş olan Atalay, bilindiği üzre artıkın Akhisar'ın kurtuluş gününün ana sınıfına gitmektedir.

Geçen gün bana okullarında yaptıkları bir dersi gösterip aferini ve ödülü koparma girişimi çerçevesinde aşağı yukarı şöylecene bir konuşmaca dialog kapsamında geçmiştir, eyicene okunula anlanıla deyu burada anlatıla gele gele dura dura cak cak tır tır:

- babacık bak biz bugün okulda ne yaptık
- bakayım, ama önce cacık gibi yapma babacığını.tamam mı? hmmmmm çok güzel bunu sen mi yaptın?
- evetttt
- tamamen sen mi yaptın?
- öğretmenim de azıcık yardım etti. ama şu kadarcık azıcık.
- aferin, piki bu ne?
- koçççç, bak boynuzları bilem var, gördün mü? benzemiş değil mi?
-evet, bu pamucaklar ne böle
- babacık koçların böle böle yünleri var yaa, biz de öle olsun diye pamucakları yapıştırdık, olmuş dimi? öğretmenim olmuş dedi. bak yıldız bile taktı şuracığıma.
- çok güzel olmuş, aferin, gel, öpim, öbür yanağından öpmezsem nolur
-üzülür , ağlar
-piki ödülün benim çantamda al, kardeşine de diğerini vermeyi unutma onun koçunu da gördüm, beğendim, tamam mı? benim bilgisiyarda az işim var olur mu?derslerimi yapmam lazım, izin var mı sonra oynarız bir ara.
- ama babacık, bak bu koç böle böle açılıyor, sen açmadın kine.
- ay, unuttum, vay bakayım hele..
- aa oğlum burda bir şey yazıyor.
-evettttt, öğretmen dedi kine bunu bayramda herkese gösterin el öpmeden önce..
- burda ne yazıyor piki
- babacık, biz daha ana sınıfına gidiyoz ya, büyük okula gidince öğrenecez ya , sen de hep böle tuhaf sorular soruyorsun ama?
- biliyorum oğlum, öğretmenin yazmıştır kesin, öğretmenini sev, o ne yazdığını size söylemiştir kesin, değil mi?
- evet
-piki ne yazıyormuş?
- şeyyy
-neyyy
- tamam hatırladım, sünnet bayramınız ümbarek olsun
-hahahahahahahhaha
-baba ya neden gülüyorsun, küstüm, bir daha sana ödevlerimi göstermicem..

biz sülalecek bu vakaya anlata anlata kırıla kırıla patlaya patlaya güle güle kalakaldık.

Büyük ailemizinde gülmesi ve de sonra da misaller çıkarması babından da buraya konuldu.

efendim, sonra bir şekilde ne yapıp edip gönlünü zorlanarak almış olsam da bu gülünecek yaşanmış vakıadan çok misaller çıkardım. hala da çıkarmaya devam etmekteyim.

1.bizim çekirdek ailede vs vs nedenlerle kurban bayramlarının gerektirdiği müessir kesmek fiili gözlerden çok ırak yerlerde adımıza ifa eylenilmekte geleduragelmiştir.
2.bizim ikizler için kesmek müessir fiilinin yaşamlarında ki zorunlu karşılığı olan sünnet 1.5 yıl önce yukarıdaki büyük lafı söyleyen için zorunlu, onun ikizide diğerinin yanında kurunun yanında yaş da yanar babından mecburen zorunlu olarak erkencene yaşamışlardır.
Bu ülkede her erkeğin adına erkekliğe ilk adım dedikleri bu müeesiir kesmek fiiliyatını bizim ikizlerde sonraki yaşamlarında sorunlar yaşamaması er türlü tedbir en ince ayrıntısına kadar düşünülerek adım adım uygulanmış olup tüm adımlarda hedefleninin üzerinde başarı sağlandığı anlaşılagelmiştir.
3.Çocuklara bazı şeyleri öğretmenin zamanı gelmiştir.
Onların doğruları çağrışımlarla yanlışlıkla bulmadan önce, bizim kendi doğru bildiklerimizi onların anlayacağı dille anlatılmasının zamanıdır bu.
4. Onlar bize doğruyu nasıl anlatacağımızın ipuçlarını veriyorlar. mesele ipin ucunu yakalamaktır, kaçırmak değil.
5.Büyükler küçüklere kendi doğru bildiklerini doğrucana öğretmezler ise vahim vahim hatalar zincirleri ile her türlü kazalar zircirlemesine gelebilecektir. Zincir en zayıf haklasından kopar sözünü siz buraya monte edip düşüne davranın.
6. Onlar bize nasılda anne ve baba olduğumuzu öğretiyorlar. anne ve baba doğulmaz, oldurulur.
7.daha ne doğruları öğretecem daha işim iş.
.
.
.
.
siz artıkın sonsuza dek yaza yaza dudu dudu rara rara koya koya yun yun, derim. yani kısacana yazadurakoyun..
sonra da uzatmadan bi zahmet anlayadura davranın, derim.

Not:
bu hikayenin daha devamı da var. çünkü Atalay'ın babasının sünnet yaptığını biliyor, kurban bayramında neden sünnet çantasını alıp işe gitmediğini sorgulucak.

işimiz iş.

(*) haksızlık ettim. sadecene benim değil tabi anne faktörünün yüceliğini hiç bir zaman es geçmemek lazım. Unutulunca sonuçları, çözümleri en karmaşık etütleri çözmekten de zor oluyor. Allahın izniylen biz bu zor etütleride çözüyoz. Başkanım asıl bu konuda ciddi ciddi projeler üretmeni bekliyorum.... Ben bu konuda açılacak kurulun başkanlığını gönüllü olaraktan almaya hazırım, emrinize amadeyim.
Eski 17.02.2010, 02:48   #2
Müşerref Özdaş
Tam Üye

Standart Cevap: sünnet bayramınız ümbarek olsun!

Hoş bir yazı idi, gülümseyerek okudum. Benim elime öğrenci olarak geçtiklerinde neler anlatacaklar sana merak ediyorum. :-
Eski 01.09.2020, 14:58   #3
OkyanusunKalbi
WoodStock

Kullandığınız şiveden kaynaklı anlayamadım bazı yerler olsa da bizlerle paylaştığınız için teşekkürler.
Eski 06.09.2020, 22:38   #4
Antares
Tam Üye

Dilinizi bilmediğim için anlayamadım doktor bey biraz kelime, gramer falan çalışıp gelip tekrar okurum.

Geceye şöyle anlamlı bir söz bırakayım. Sonra da gidip dersime çalışayım...

"eylenilmekte geleduragelmiştir.siz artıkın sonsuza dek yaza yaza dudu dudu rara rara koya koya yun yun,"

Dudular medeniyetine ait bir atasözü...

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bayramınız, olsun, sünnet, ümbarek

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)