Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Psikoloji

Psikoloji Psikoloji, psikiyatri ve kişisel gelişim

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 14.01.2010, 18:08   #1
Megan
Uzman Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Exclamation Cinnet Birdenbire Ortaya Çıkmıyor.

Kişilerin yaşadığı ağır ruhsal çöküntülerin sonucu olarak ortaya çıkan ve en yakınlarını bile öldürmesine yol açan cinnetin birdenbire ortaya çıkmadığı, en geç 1 ay öncesinden belirti vermeye başladığı bildirildi.

Psikiyatr Dr. İbrahim Bilgen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her bireyin günlük yaşamında çeşitli nedenlerden kaynaklanan strese karşı dayanma eşiği olduğunu, bu eşiğin kişiden kişiye fark gösterdiğini, eşik aşıldığında cinnet gibi acı veren olaylar yaşanabildiğini belirtti.
Cinnetin kişinin strese karşı dayanma gücünün kalmadığı ağır bir ruhsal çöküntü sonucu yaşandığına ancak birdenbire ortaya çıkmadığına dikkati çeken Bilgen, ''Cinnet getirme ağır depresyon geçiren, ani şok yaşayan birinde, paranoid sendromlarda, organik akıl bozuklukları ile alkol ve madde bağımlılarında da görülebilir, genetik de olabilir. Bunun yanı sıra aşırı şüpheci, kıskanç, şizofren veya paranoyak insanlar da cinnet getirebilir'' dedi.
Bilgen, cinnetten söz edilirken ''Bir anda cinnet getirdi'' ifadelerinin çok sık kullanıldığını oysa cinnetin birdenbire ortaya çıkmadığını ifade ederek, şunları kaydetti:
''Cinnet en geç 1 ay öncesinden belirti verir. Kişi suskunlaşır, daha içine kapanabilir, kendine bakımı azalabilir, bakışları donuklaşır, ufak ufak veda sözcükleri kullanabilir. Umutsuzluğu her halinden bellidir. Gelecekten hiçbir beklentisi olmayan bitkin bir haldedir. Ama ne ilginçtir ki kişi cinnetten 1 saat gibi kısa bir süre önce bunun tam tersi bir durum sergileyebilir. O agresif, içine kapanık insan gitmiş yerini canlı, neşeli insana bırakmıştır. Çevresindekiler 'Çok şükür normale döndü, iyileşiyor' diye düşünür. Oysa kişi artık ne yapacağına karar vermiş ve onun rahatlığı içindedir. Bu yüzden tüm acılarından kurtulacağını düşündüğü için son dakikalarında neşeli olur.''
-''CİNNETİ ÖNLEMEK MÜMKÜN''-
Psikiyatr Bilgen, en fazla merak edilen konunun son olarak Rize'de yaşanan cinnet olayında olduğu gibi bir ebeveynin öz evladını nasıl öldürebileceği olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
''Kişi aslında nefret ettiği için evladını öldürmüyor. Bunun tam tersi evlatlarına olan düşkünlüğü onu bu yola iter. Çünkü ona göre dünya acılarla, kötülüklerle doludur. Kendisi öldükten sonra çocuklarına ne olacağını düşünür. Kızının hayat kadını, oğlunun uyuşturucu bağımlısı olduğunu düşünebilir. O yüzden hayata veda ettikten sonra onları bu dünyada yalnız bırakmamak için canlarına kıyar. Bu psikopatlık değildir. Kişi kendini öldürmüyor ancak sadece evladını veya diğer yakınlarını öldürüyorsa işte bu psikopatlığa girer.''
Psikiyatr Bilgen, adeta ''geliyorum'' diye belirti veren cinneti önlemenin mümkün olduğuna işaret ederek, bu konuda aile bireylerine önemli görev düştüğünü söyledi.
Aile bireylerinin birbirlerinin düşünce, duygu ve davranışlarındaki değişiklikleri çok iyi izlemesi gerektiğini ifade eden Bilgen, şöyle konuştu:
''Önceden kişide olmayan sinirlilik, saldırganlık varsa, uykusuzluk, iştahsızlık, şüphecilik başladıysa veya kişi bunun tam tersi konuşkan bir kişiliğe sahipken içine kapandıysa, aşırı alkol tüketimi başladıysa, sorumluluklarına duyarsız olmaya başladıysa hemen uzmandan yardım alınmalı. Kişinin ruh halindeki bozukluğun şiddetine göre tedaviden en geç 1 ay içinde sonuç almak mümkündür. Bu durumdaki kişiler tedaviye karşı çıkabilir ancak aile bireyleri onu mutlaka ikna etmelidir. Aksi takdirde toplumda cinnet olaylarını görmeye devam ederiz.''

aktuelpsikoloji

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..

Benim ayakkabılarımı giy
ve benim geçtiğim yollardan,
sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
Benim geçtiğim senelerden geç,
benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk

ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN
10 Üyemiz Megan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.01.2010, 18:17   #2
Lilium
Müdavim

Standart Cevap: Cinnet Birdenbire Ortaya Çıkmıyor.

Teşekkürler megan..

Zamanında cinnet geçirecek kadar kendimi kaybettiğim zamanları biliyorum..

İnsan hiçbirşeyin farkında olmuyor ki o an..
Eski 14.01.2010, 18:19   #3
Queen
Tam Üye

Evet katılıyorum. Bir anda olmuyor .

Queen'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 14.01.2010, 18:46   #4
AkasyA
Ziyaretçi

Cok yararli bir konu eklemissiniz emeginize saglik Allah kimseye cinnet gecirtmesin zor bir durum
Eski 14.01.2010, 19:21   #5
Esmeralda
« Gamlı Baykuş »

Çok ürkütücü,en ufak tartışmaya bile gelemiyorum ki cinnet olayını hayal edemeyeceğim.Allah herkese sağlık versin.

Değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etmek için SABIR,

İkisi arasındaki farkı bilmek için AKIL ver…....
2 Üyemiz Esmeralda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.01.2010, 20:21   #6
CadII
Hotantu Kabilesinden

Valla bu ara cinnetin eşiğinde olan birini tanıyorum. Gerçekten. Nasıl ikna edip psikiyatriste gitmesini sağlayacağız? Sabit fikirler öylesine yerleşmiş ki. Uyanık olduğu her an aynı kin ve nefret dolu sözler çıkıyor ağzından birilerine karşı. Nedir bundan uzaklaştırmanın yolu bilmiyorum ki. Ortam değiştirmesini de sağladık ama nafile. Aslında kendisiyle ilgili problemi var ama asla kabul etmez asla. Zor durumlar. kimse yaşamasın böyle duygular...

H.
2 Üyemiz CadII'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.01.2010, 22:35   #7
Pitsy
. . . En Çatlak Kiremit . . .

evet insanı böyle çıldırtıyorlar işte damara basıyorlar
3 Üyemiz Pitsy'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.03.2014, 20:53   #8
Sami
Düz Adam

Eşinin ve üç bebeğinin boğazlarını keserek öldüren vatandaşımız, ilkokula giderek sınıftan aldığı çocuğunu onbirinci kattan boşluğa iterek öldürdükten sonra, kendisi de boşluğa atlayarak intihar etti.

Bu ülkede erkek olmak, özellikle de evli erkek olmak çok zorlaştı.

Maddi sıkıntı kaynaklı olduğunu düşünüyorum ben.
2 Üyemiz Sami'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.03.2014, 21:09   #9
Redwine
"Her Şey Güzel Oldu"

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Sami Mesajı göster
Eşinin ve üç bebeğinin boğazlarını keserek öldüren vatandaşımız, ilkokula giderek sınıftan aldığı çocuğunu onbirinci kattan boşluğa iterek öldürdükten sonra, kendisi de boşluğa atlayarak intihar etti.

Bu ülkede erkek olmak, özellikle de evli erkek olmak çok zorlaştı.

Maddi sıkıntı kaynaklı olduğunu düşünüyorum ben.
Ben de maddi kaynaklı olduğunu düşünüyorum... Maddi durumun iyi değilse yazık değil mi o yavrulara onların günahı neydi... Yavrulara çok üzüldüm..
Eski 03.03.2014, 21:37   #10
Hasat
Uzman Üye

Ben çocukken bir baba önce tüm ailesini sonrada kendisini öldürmüştü.Çok etkilenmiştim ben bu olaydan .İnsan çocuğunu nasıl öldürebilirdiki? İnsanların ruh halini çokda dikkate almayan babam benimle konuşma gereği duymuştu.Şöyle demişti

O an cinnet anıdır.Kimbilir ne zaman hasta oldu o adamki bu hale geldi.Onun mantığına göre o çocuklarını öldürmedi aksine kurtardı.Çünkü kendisi öldüğünde karısnın ve çocuklarının ortada kalacağını sanıyordu.Babam psikoloji falan okumadı ama demekki hayattan çok şey öğrenmiş.
2 Üyemiz Hasat'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
birdenbire, cinnet, Çıkmıyor, ortaya

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)