Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Diğer Köşe Yazıları

Diğer Köşe Yazıları Ülkemiz Yazarlarının Ulusal Basında Yazdıkları Köşe Yazıları ve Bizlerin Yorumları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 20.01.2024, 15:40   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Yalan değil eksik bile söyledim / Erdoğan Süzer

Yalan değil eksik bile söyledim

TCMB Başkanı Gaye Erkan’ın babası Erol Erkan tarafından işten atıldığı iddiasıyla CİMER’e şikayet dilekçesi gönderen Büşra Bozkurt, “CİMER’e ilettiğim şikayetlerin hiç biri yalan değil. Sadece eksik. Özel mutfağı, 4 bin liraya alınan çay bardaklarını, eve giden yemekleri anlatmadım” dedi.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın babası Erol Erkan tarafından işten atıldığını belirterek CİMER’e (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) şikayette bulunan Merkez Bankası çalışan Büşra Bozkurt SÖZCÜ’ye konuştu.

Başkan Erkan’ın yaptığı ‘yalanlama’ niteliğinden açıklamalara tepki gösteren Bozkurt, “Başkan Hanım yalanlama mesajı yayınladığına göre, muhtemelen benim ve benim gibi çok sayıda çalışana babası tarafından baskı ve zulüm yaşatıldığından haberdar değil. Başkan Hanım 23 Aralık 2023’te ABD’ye gitti. Ben babasının bir talimatıyla 28 Aralık’ta işten atıldım. 1 aya yaklaştı Başkan Hanım ABD’den dönmedi. Kendisiyle o yüzden konuşup mağduriyetimi iletemedim. Erol Bey’in talimatlarına karşı çıkabilecek bankada bir tek kişi bile bulamazsınız. Bir personeli asansörde tokatladığı bütün bankada konuşuluyor. Bu personeli işten attığı, sonra şikayet edeceğini duyunca geri işe aldığını bankada duymayan kalmadı. Başkan Hanımın bunlardan haberi var mı bilmiyorum” dedi.

Bozkurt, hakkında dava açılması halinde bankanın kamera kayıtlarını mahkemede isteyeceğini de belirterek, “Makam arabasıyla her gün bankaya gelen, başkanlık makamının bulunduğu 9’uncu katta yetkisiz talimatlar yağdıran Erol Erkan’ın bütün görüntüleri kamera kayıtlarında mevcut. Başkan ABD’deyken bile Bankanın şubelerinde yaptığı denetimler herhalde kamera kayıtlarında duruyordur. Kamera kayıtlarının silinemeyeceğini düşünüyorum. Özel korumasının şikayeti üzerine işten attığı güvenlik amiri dahil ortada çok sayıda mağdur var. Benim CİMER şikayetim haber olunca bankada tanıdık tanımadık çok sayıda çalışan arayıp, ‘bizim yapamadığımızı sen yaptın’ diye tebrik etti. Delil de şahit de yeterince var. Mağduriyet yetmiyormuş gibi bir de yalancılıkla suçlanmak çok ağrımıza gidiyor” diye konuştu.

Büşra Bozkurt, Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan’dan kendisini rahatsız eden bir davranış görmediğini söyledi.

MESELE BANKA MESELESİ DEĞİL

Başkan Erkan’ın, “Son günlerde şahsım ve ailemi hedef almak suretiyle, Bankamıza yönelik güven bozucu, kasıtlı ve gerçeklerle bağdaşmayan haberler dolaşıma sokulmuştur” şeklindeki açıklamalarına yanıt veren Büşra Bozkurt, şöyle konuştu:

“Bu sözler eğer benim CİMER’e yaptığım haklı şikayetime karşılık söylenmişse bu asıl beni ve benim gibi onlarca mağduru çok üzer. Merkez Bankası’nın itibarına zarar vermek aklımdan bile geçmez. Çünkü mesele çok değer verdiğimiz bankamız değil, yetkisiz bir kişinin bankaya gelip otorite haline dönüşmesi. Asıl bu davranış bankamıza zarar veriyor. Başkan yardımcısının odasına yerleşen, makam arabası, makam şoförü, özel koruma tahsis edilen yetkisiz bir kişinin önüne gelene talimat yağdırması, fırça atması, hatta tokat attığı iddiaları asıl bankamızın itibarına zarar veriyor. Ben ekmeğinin peşinde olan bir çalışanım. Ekmeğim yetkisiz bir kişinin talimatıyla elimden alındı. Küçücük çocuğumun rızkı çalındı. Başkan Hanımın çocuğu tabi ki kıymetli, peki benim çocuğumun hiç mi önemi yok? Diğer çalışan arkadaşlarımızın ailesinin, çocuklarının hiç mi değeri yok. Ben çocuğumu akşam okuldan almam gerektiğini, bu nedenle gece geç saatlere kadar çalışamayacağımı söylediğimde, torununa düşkün olan bir dededen anlayış bekliyordum. Ancak fırça yedim, aşağılandım, tehdit edildim, sonra da işten atıldım.”

BANKADAN EVE ÜÇ ÖĞÜN YEMEK GİDİYOR

"Bankada başkan ve üst yönetimin kullandığı bir mutfak var. Ancak, Erol Bey başkanlık katına sadece ailenin kullanacağı özel bir mutfak yaptırdı. Başkanın çocuğu için mutfağın yapıldığı söylendi. Ancak bütün malzemelerin aşırı lüks seçilmesi bankada rahatsızlık yarattı. 4 bin liraya çay bardağı alındığı söyleniyor. Lüks tabaklar, kaşıklar… Sayıştay denetim yaparsa bütün bunların faturalarına ulaşabilir. Özel mutfakta pişen yemekleri aile bankadaysa orada yiyor, bankada değil evdelerse özel paketlere konulup eve arabayla götürülüyor. Bazen sabah, öğlen, akşam eve yemek servisi yapılıyor. Hepsi kamera kayıtlarında var.”

TORBİLLE İŞE GİRMEDİM

“Haberler çıkınca benim eski başkanın akrabası olduğum, torpille bankaya girdiğim iddiaları da yayıldı. Bu iddiaların hiç biri doğru değil. 2020 yılında bankaya kadrolu personel olarak değil, dış kaynak diye tabir edilen taşeron firmanın elemanı olarak başladım. İşten atıldığımda da yine kadrolu değildim. Arkamda herhangi bir güç yok. Ancak bankada çalışan ve maddi manevi mağduriyet yaşayan, bankamızın itibarının zedelenmesinden rahatsız olan herkesin arkamda olacağına inanıyorum.”

https://www.sozcu.com.tr/yalan-degil...oyledim-p16704
Eski 20.01.2024, 16:00   #2
Canan
Çiçekci kız

Standart Cevap: Yalan değil eksik bile söyledim / Erdoğan Süzer

Hafize Gaye Erkan hakkında yeni skandal iddialar: Merkez Bankası'nın sosyal tesisi aileye tahsis edildi

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın ailesinin Ankara'daki TCMB Sosyal Tesisi'nin Hafize Gaye Erkan'ın talimatıyla tadilat yapılacağı bahanesi ile kapatıldığı öne sürüldü. İddiaya göre burada görev yapan aşçı ve garsonların tamamen Başkan ve ailesi emrine tahsis edildi.

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın babası Erol Erkan'a ilişkin iddialar kamuoyunda tartışılmaya devam ederken Erkan Ailesi ile ilgili yeni iddialar ortaya atıldı.

Yeni iddialara göre Erkan Ailesi, TCMB Sosyal Tesisi ve İzmir kampını özel olarak kullanıyor. İddiaya göre anne Gamze Erkan da çalışanlara talimat veriyor.

DW Türkçe'den Pelin Ünker'e konuşan bir banka yetkilisi, Ankara'daki TCMB Sosyal Tesisi'nin Hafize Gaye Erkan'ın talimatıyla tadilat yapılacağı bahanesi ile kapatıldığını, burada görev yapan aşçı ve garsonların tamamen Başkan ve ailesi emrine tahsis edildiğini öne sürdü.

Tesisin zaten pandemi döneminde kapsamlı bir tadilattan geçirilip yenilendiği ve banka çalışanları ile emeklilerine hizmet verdiğini anlatan yetkili, "Buranın kapatılmasının asıl sebebi burada görev yapan aşçı ve garsonların tamamen Başkan ve ailesi emrine tahsis edilmesidir" ifadelerini kullandı.

"PERSONELE KAPATILDI, AİLEYE AÇILDI

TCMB yetkilisinin iddiasına göre Başkan Erkan ve ailesi ayrıca 2023 yılında deprem nedeniyle personele kapatılmış olan İzmir Özdere'deki kampı da kendilerine özel olarak kullanıyor.

Yetkili, burada görev yapan aşçı ve garsonlardan bazılarını da zorla İstanbul ve Ankara'da görevlendirdiklerini öne sürüyor.

TCMB yetkilisinin aktardığı iddialara göre Merkez Bankası Başkanı'nın sadece babası değil annesi Gamze Erkan da çocukla ilgilenme amacıyla genellikle bankada bulunuyor ve yetkisi olmadığı halde banka çalışanlarına talimat veriyor.

"AĞIR PSİKOLOJİK ŞİDDET VE MOBBİNG UYGULANMAKTADIR"

Yetkili, Hafize Gaye Erkan'ın babası Erol Erkan'a makam aracı ve makam odası tahsis edildiği bilgisinin de doğru olduğunu belirterek "Bankada hiçbir resmi görevi olmamasına rağmen Başkan Hafize Gaye Erkan'ın babası Erol Erkan, Banka'nın Özel Kalem, Destek Hizmetleri ve İnsan Kaynakları başta olmak üzere birçok idari biriminin işlerine karışmakta, bu birimlerin başındaki kişilerden bilgi almakta ve bunlara doğrudan talimat vermektedir. Özellikle Başkanlık katında çalışan aşçı, garson ve temizlik görevlilerine ağır psikolojik şiddet ve mobbing uygulanmaktadır" diye konuştu.

"BAŞKAN YARDIMCILARI GÖRMEZDEN GELİYOR"

Başkanlık katında çalışan personelin aile bütünlükleri hiçe sayılarak sürekli İstanbul ve Ankara arasında görev değişiklikleri yapıldığını, çalışanların keyfi olarak sabah saatlerine kadar bankada tutularak fazla mesai yaptırıldığını aktaran yetkili, "Başkan'ın çocuğu, annesi ve babası için ayrı ayrı ve farklı zamanlarda bankada özel yemekler hazırlanmaktadır. Başkan Erkan'ın annesi de çocukla ilgilenme amacıyla genellikle bankadadır ve o da banka çalışanlarına talimat vermektedir. Tüm bu gayri hukuki uygulamalara, bu birimlerin bağlı olduğu Başkan Yardımcıları ses çıkarmamakta, görmezden gelmektedir" dedi.

CİMER ŞİKAYETİ İLE GÜNDEME GELMİŞTİ
Ekonomi bürokrasisinde son bir buçuk aydır konuşulan iddialar Merkez Bankası çalışanı Büşra Bozkurt'un, Başkan Hafize Gaye Erkan'ın babası Erol Erkan tarafından işten çıkarıldığı iddiasıyla Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne (CİMER) şikâyette bulunmasıyla kamuoyunun gündemine gelmişti.

Aralık ayında ise Erkan'ın Hürriyet'e verdiği röportajın AKP'nin PR işlerini yapan ajans tarafından ayarlandığı, organizasyonu ise Gaye Erkan'ın babasının yaptığı iddiaları ekonomi basınına yansımıştı.

Merkez Bankası Başkanı Erkan,bir süre önce Hürriyet Gazetesi'nden Ahmet Hakan'a verdiği röportajda,kiralara yönelik soruya "İstanbul, Manhattan'dan pahalı olur mu? Biz İstanbul'da ev bulamadık. Müthiş pahalı. Annemlere yerleştik, onların yanında kalıyoruz" yanıtını vermişti. Söz konusu röportajın içeriği ekonomi çevrelerinde bir iletişim hatası olarak değerlendirilmişti.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'dan ise söz konusu iddialara ilişkin kamuoyuna yansıyan bir açıklama gelmedi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/ekonom...ign=Cumhuriyet
Eski 20.01.2024, 16:17   #3
Canan
Çiçekci kız

Saray'dan dikkat çeken hamle! İktidarda Hafize Gaye Erkan sessizliği...

İktidar tarafında Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan hakkında çıkan iddialara yönelik bir açıklama gelmedi. Mehmet Şimşek iddialarına ilişkin ise kısa sürede yalanlamalarda bulunan Saray'ın bu tavrı dikkat çekici bulundu.

İktidar tarafında Hafize Gaye Erkan sessizliği yaşanıyor.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan hakkında babasının bir banka personelini işten çıkardığı ve Merkez Bankası Sosyal Tesisi'ni kapattırıp çalışanlarını ailesinin emrine tahsis ettiği iddiaları ortaya atıldı.

Ayrıca İzmir Özdere'deki Merkez Bankası'na ait kampı da depremden sonra sadece kendi kullanımına soktuğu iddiaları gündem oldu.

ERKAN'DAN AÇIKLAMA GELDİ

Hafize Gaye Erkan ise Merkez Bankası çalışanı Büşra Bozkurt'un Erkan'ın babası Erol Erkan tarafından işten çıkarıldığı iddialarını şu sözlerle yalanladı:

"Son günlerde şahsım ve ailemi hedef almak suretiyle, Bankamıza yönelik güven bozucu, kasıtlı ve gerçeklerle bağdaşmayan haberler dolaşıma sokulmuştur. Amerika Birleşik Devletleri’nde ekonomi ve iş dünyasının önemli isimleriyle gerçekleştirdiğimiz ve son derece verimli geçen görüşmeler sırasında öğrendiğim bu asılsız iddialar karşısında şaşkınlığımı ve üzüntümü kamuoyu ile özellikle paylaşmak isterim. Şahsımı ve Bankamızı itham eden asılsız haberler asla kabul edilemez niteliktedir. Sorumlular hakkında gerekli yasal haklarımı kullanacağım."

SESSİZLİK BOZULMADI

Olayın üzerinden 24 saat geçmesine rağmen Saray ve İletişim Başkanlığı iddialara ilişkin sessizliğini bozmadı.

Bugün ise Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in ile AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan yerel seçimlere ilişkin pazarlık yaptığı iddiaları ortaya atıldı.

Yerel seçimlerden avantajlı çıkmak isteyen AKP'nin kesenin ağzını açmayı planladığı söylendi. Fakat Bakan Şimşek'in ekibinin iktidar partisiyle aynı düşünmediği aktarıldı.

Erdoğan'ın ise 1 Mart’a kadar kısıtlamaların kaldırılması ve ‘kesenin ağzının açılmasını” istediğini Şimşek'e ilettiği belirttildi.

ŞİMŞEK'E SAHİP ÇIKILDI
İddialara gündeme düşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi birkaç saat sonra konuya ilişkin açıklama yaptı.

İddialara yönelik Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Bazı basın yayın organlarında yer alan, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakan Şimşek’ten 31 Mart’a kadar kesenin ağzının açılmasını istedi.” iddiası doğru değildir. Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan ile Bakan Mehmet Şimşek arasında geçtiği iddia edilen konuşma tamamen asılsızdır. Ülkemizin ekonomi yönetimi, Orta Vadeli Program (OVP) hedefleriyle uyumlu şekilde çalışmalarını sürdürmekte ve bütçe disiplinini öncelemektedir. Piyasa bozucu manipülatif haberlere itibar etmeyiniz."

İktidar tarafından yapılan bu hamle dikkat çekici bulundu.
Eski 20.01.2024, 16:25   #4
Bursalı68
Yönetici

Bilirkişi, Sayıştay, falan filan....

Ne için " KADROLAŞMA " oldu bu ülkede...? İşte bu tür sorunları ört-bas etmek için.

Diyelimki şikayet edildi ve mahkemeye verildi...Hangi mahkemeye verilecek, sanırım İŞ MAHKEMESİ ne gidecek konu....Orada MOBİNG uygulanıp uygulanmadığına bakmak için mahkeme " Bilirkişi " yi görevlendirecek....Eeeee peki bilirkişi kim olacak...?

Hiç kimse " CESARETLE " çıkıp " evet bunlar böyle, böyle oldu " diyemiyor maalesef...Bu da hem " Korku İmparatorluğu " nun hem de kadrolaşmanın bir sonucudur....

Büşra Bozkurt tek başına söyledikleri konusunda tereddüt yaratabilir, ancak yukarıda bir yetkilinin daha bunu teyid etmesi önemlidir...Teyid eden sayısı artarsa o zaman sonuç alınabilir, yoksa konu kapanır gider....
Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bile, değil, eksik, söyledim, yalan

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)