Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 04.05.2021, 14:48   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Bilim İnsanları Duyurdu: Yeni Nesil Covid-19 Aşıları Geliyor

Bilim İnsanları Duyurdu: Yeni Nesil Covid-19 Aşıları Geliyor

ABD'nin saygın gazetelerinden Wall Street Journal'a konuşan bilim insanları yeni nesil corona virüsü aşılarının geliştirildiğini açıklayarak, "Yeni nesil aşılar hap ya da sprey formatında olacak" duyurusunu yaptı.

Dünya üzerinde 154 milyondan fazla insana bulaşan ve 3.2 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan corona virüsüne karşı aşı ve ilaç geliştirme çabaları devam ediyor… Birçok ülke corona virüsü aşılarını etkili bir biçimde uygulamaya devam ederken Wall Street Journal’a konuşan bilim insanları yeni nesil aşıların geliştirildiğini açıkladı.

Bilim insanları ve ilaç şirketleri, uzun vadede bağışıklık yaratan daha yeni ve birçok virüse karşı aynı anda savaşan aşıların hap ya da sprey formatında olacağını da duyurdu. İlaç şirketleri ve hükümetlerin laboratuvarlarında geliştirilen bu yeni nesil aşıların hap ve sprey formatında piyasaya sürülmesinin taşınma ve depolanma konusunda büyük avantajlar getireceği belirtildi.

İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ NESİL GELİYOR

Uzmanlar, tek bir aşının farklı virüslere karşı koruma sağlayacağını açıklarken, böylelikle gelecekte olası bir pandeminin de önüne geçilmesini umut ettiklerini duyurdu.

Şu an geliştirilen aşılardan Pfizer/BioNTech ve Moderna, aşırı düşük sıcaklıklarda taşınmalı ve dozlar arasında belirli bir süre beklenilmesi gerekmektedir.

Yeni aşıların mevcut aşıların bu sorununu ortadan kaldırması beklenirken, Mayo Clinic’te aşı araştırmaları yapan ve profesör olarak görev yapan Gregory Poland ,”İkinci nesil aşıları ve hatta üçüncü nesil aşıları yakında göreceğiz” dedi. Dünya Sağlık Örgütü’nün resmi verilerine göre dünya genelinde Covid-19’a karşı 277 aşı geliştirilirken şu an bunlarında yüzde 93’ü insanlar üzerinde denenmeye devam ediyor.

2022’DE SATIŞTA

Bu aşıların büyük çoğunluğunun enjeksiyon formatında olduğu açıklanırken iki tanesi ağız yoluyla 7 tanesi de burun spreyi formatında hazırlanıyor. Bilim insanları bu yeni nesil aşıların büyük çoğunluğunun henüz tamamlanmadığını yazan Wall Street Journal bunların 2021 sonu ve 2022’in ilk aylarında satışa sunulabileceğini duyurdu.

Yeni nesil aşıların toplu bağışıklık sağlamayı başaramayan ülkelerde kullanılabileceği ve büyük bir avantaj sağlayacağı belirtilirken birçok uzman, “Yeni formatta geliştirilen aşıların uygulanması daha kolay ve etkili olabilir. Aşıya ve şırıngaya ihtiyaç olmaması büyük bir avantaj. Burun spreyi formatındaki aşılar mukozada bağışıklık yaratarak enfeksiyonu engelleyebilir ve böylelikle solunum yolundaki virüsü temizleyerek başka insanlara bulaşmasını engelleyebilir” yorumunu yaptı.

Wall Street Journal, Sanofi, Gritstone Oncology ve Altimmune isimli şirketlerin bu yeni nesil aşıları geliştirmek için çalıştığını ve bunların genelde ikinci faz denemeleri yürüttüğünü yazdı.

KAYNAK

Eski 04.05.2021, 16:27   #2
OkyanusunKalbi
WoodStock

Standart Cevap: Bilim İnsanları Duyurdu: Yeni Nesil Covid-19 Aşıları Geliyor

Vurulmam! Zinhar DNA’m değişir.
5 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.05.2021, 13:54   #3
Megan
Uzman Üye

Amma da atmislar.Asi uretiyoruz insanlari kurtaricaz diye ahkam kesiyorlar,diger taraftan da covit ilaci bulan yabanci bilim adamlarini tehditle susturuyorlar,covite etili serum ureten bilim adamimiza prof.muze onay vermiyorlar,ama daha ne oldugu bilinmeyen asilar uygulanmaya basliyor.
Daha yillarca cesit cesit virusler,asilar ortaya cikacak.Yillarca insanligi somurecek bir duzen kurulmusken kim bundan vaz gecer.
Su bir yil da covitten milyarlar kazanan saglik sektoru sahiplerimi,yoksa insanlari once hasta edip sonra da iyi edicez diyen gida ve ilac sektoru ureticileri mi ?
Bosuna kendimizi kandirmiyalim.

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..

Benim ayakkabılarımı giy
ve benim geçtiğim yollardan,
sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
Benim geçtiğim senelerden geç,
benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk

ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN
4 Üyemiz Megan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.05.2021, 15:55   #4
Rosebud
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster
Vurulmam! Zinhar DNA’m değişir.
Çip takacaklarmış.

TEARS AND SOUVENIRS

5 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.05.2021, 17:27   #5
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rosebud Mesajı göster
Çip takacaklarmış.
Takarlar valla.

**

İnsanın fikri neyse zikri de odur demişler.

Bilim adamı olsalar yandık doğrusu.
4 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.09.2021, 17:50   #6
Megan
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster
Takarlar valla.

**

İnsanın fikri neyse zikri de odur demişler.

Bilim adamı olsalar yandık doğrusu.
Cip olayi yeni bir olay degil 2015 yilinda donemin saglik bakani zaman icerisinde insanlari cipleyecegiz ,onun icin simdiden hazirliklara baslamaliyiz diye bildirmisti.simdi de adim adim uygylamaya calisiyorlar.
Ne yazik ki bundan kacis cok cok zor.İnsanlari sprey,hap icecek veya yiyecekler icine koyarak cipleyecekler.
Onumuzde ki bir kac ay icinde bilhassa vitamin ve destek haplari yogun kampanyalarla,ilgi cekilmeye baslanacak.
Buna dikkat edip ,onlara kanmayalim.

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..

Benim ayakkabılarımı giy
ve benim geçtiğim yollardan,
sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
Benim geçtiğim senelerden geç,
benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk

ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN
2 Üyemiz Megan'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
aşıları, bilim, covid19, duyurdu, geliyor, insanları, nesil, yeni, İnsanları

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler