Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 11.02.2019, 17:09   #1
Bursalı68
Yönetici

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart KPSS Türkiye Birincisi, Mülakatta Elendi

KPSS Türkiye birincisi, mülakatta elendi

Kamu Personel Seçme Sınavı'nda (KPSS) fizik öğretmenliği branşında Türkiye birincisi olan Deniz Eren Demir, mülakat sınavında 54,00 puan verilerek başarısız kabul edildi.

Deniz Eren Demir, mülakat ile elenmesini Evrensel'e yazdı. Demir'in yazısı şöyle:
Ben 2018 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda 88,295750 puan aldım. ÖSYM’nin açıkladığı sıralamalara göre fizik öğretmenliği branşında Türkiye birincisi, fizik ve fizik öğretmenliği branşında ise Türkiye ikincisi oldum. Ardından 14 Aralık 2018 tarihinde yapılan mülakat sınavına katıldım. Mülakat sınavında tüm sorulara doğru cevap vermeme rağmen 54,00 puan alarak başarısız kabul edildim.

"Çok büyük hayal kırıklığı yaşadım"

2016 yılında katıldığım KPSS sınavında da 90,02728 puan almıştım ve yine ÖSYM’nin açıkladığı sıralamada fizik öğretmeliği alanında Türkiye ikincisi, fizik öğretmenliği ve fizik alanında Türkiye dördüncüsü olmuştum. O sene ilk defa mülakat sistemi uygulanmıştı ve iki atama yapılmıştı. Ben de her iki mülakata da başvurdum. 2016 yılında katıldığım mülakatta 95,67, 2017 yılında katıldığım mülakatta 93,00 puan almıştım. 2017 yılında evlilik sürecine başlamıştım. Zorunlu hizmetin altı sene olmasından ve yaşadığım il olan İstanbul’a atama yapılmamasından dolayı atama isteyememiştim. Bu durum beni çok üzmüştü. Şartlarımı düzenleyip iki sene sonra tekrar sınava girdim. Bir yandan özel bir eğitim kurumunda öğretmenlik yaparken bir yandan da bu sınava çalışmamı gerektiren zorlu bir süreç geçirdim. Çok emek harcayarak ve birçok şeyden ödün vererek geçirdiğim bu sürecin sonunda sınav başarımın yüksek olması beni çok sevindirmişken böyle bir durumla karşılaşınca çok büyük bir hayal kırıklığı yaşadım.

"Anlamış değilim"

Mülakatlarda, daha önceden hazırlanmış kapalı zarflarda sorular bulunuyor. Birini seçiyor ve soruları sözlü olarak yanıtlıyorsunuz. Girdiğim mülakatların hiçbirinde komisyon üyeleri tarafından zarfın içinde bulunanların dışında bir soru ile karşılaşmadım. 54 puan verilen son mülakatımda da sorulan soruları yanıtlarken puanımın düşük verilmesine neden olacak herhangi bir durum yoktu. Zaten MEB tarafından açıklanan mülakat yönetmeliğine göre ölçülen kriterler; ifade yeteneği, muhakeme gücü, iletişim becerileri, ikna gücü, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklık ve eğitimcilik nitelikleri olarak belirtilmiş. Ben geçen bir yıllık süre içerisinde ne oldu da kendimi ifade edemez hale geldim ve bu kadar farklı mülakat puanları aldım anlamış değilim.

Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk, 13 Aralık 2018 tarihinde; “... adaylara, KPSS sınavındaki puanlarının aynısının verilmesi yönünde talimatı olduğunu, ilk öğretmenlik mülakatında adaylara kesinlikle fazladan puan verilmeyeceğini, güvenlik soruşturmasını geçen öğretmen adaylarına KPSS puanlarının aynısının verileceğini” açıkladı. Bu açıklamadan yola çıkarak, mülakat puanımın bir güvenlik soruşturması sonucunda verildiğini düşünmekteyim. Ancak verilen puan mülakat sonucu olduğundan hukuki olarak da sıkışmış bir durumdayım. Bildiğim kadarıyla mülakatlarda herhangi bir ses ya da görüntü kaydı alınmıyor, bu yüzden de mülakatımın iyi geçtiğini kanıtlamak gibi bir şansım yok. Bana güvenlik soruşturması sonucunda böyle bir karar verildiği de bayan edilmediğinden, buna karşı çıkma şansım da bulunmuyor. Bugüne kadar güvenlik soruşturmasından geçmeme engel olacak herhangi bir durumum bulunmuyor. Trafik cezası bile olmayan bir vatandaş olarak neden bu durumla karşı karşıya kaldığımı anlayamıyorum.

Ben öğretmen olmayı küçük yaşlarımdan itibaren istedim. 2000 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünde eğitimime başladım. Fakat öğretmen olma arzum nedeni ile mühendislik eğitimimi bıraktım ve yeniden sınava girerek 2003 yılında Marmara Üniversitesi Fizik Öğretmenliği bölümünü kazandım. Öğretmen olabilmem için geçmem gereken bir sınav olan KPSS’yi kazanmak için de olağanüstü çaba sarf ettim. Sonuçta okulumu iyi bir ortalama ile bitirerek ve KPSS’de yüksek puan alarak öğretmen olabilmek için yeterliliğim olduğunu gösterdim. Senelerdir harcadığım emeklerin bir anda bir kenara atılıp mesleğimi yapmamı engelleyen bu durumu üzüntü içinde yaşamaktayım. Yedi senedir “FETÖ” ile hiçbir bağlantısı bulunmayan özel eğitim kurumlarında öğretmen olarak çalışıyorum. Öğrencilerime faydalı olmak adına özverili bir çalışma yürütüyorum. Birçok öğrencimin tıp fakültelerine ve ülkemizin iyi okullarının mühendislik bölümlerine yerleşmesinde katkımın olmasından dolayı çok mutluyum. İstiyorum ki, bu dönemde kazandığım tecrübelerimle devlet okullarında öğretmenlik yaparak hem öğrencilerime hem de ülkeme faydalı biri olabileyim.

Kaynak : https://www.msn.com/tr-tr/haber/egit...&ocid=YXPRM418
10 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.02.2019, 17:19   #2
Rosebud
Müdavim

Standart Cevap: KPSS Türkiye birincisi, mülakatta elendi

Mağduruz da mağduruz diye geldiler herkesi mağdur ediyorlar, liyakatin olmadığı bir ülkede adalet olmaz, nitekim bunu yaşıyoruz.

TEARS AND SOUVENIRS

10 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.02.2019, 17:23   #3
Rapİ
Tam Üye

Standart Cevap: KPSS Türkiye birincisi, mülakatta elendi

Ne kadar acı bir tablo. Öğretmenliğin mülakata bağlanması zaten bu gibi sonuçları beraberinde getirecekti. Yıllarını bilgiye adamış ve bu uğurda derece bile almış insanların mülakat bahanesi ile çalışma haklarının ellerinden alınması büyük haksızlık.
Eski 12.02.2019, 00:02   #4
Bursalı68
Yönetici

Standart Cevap: KPSS Türkiye Birincisi, Mülakatta Elendi

Merhaba,

Kendi zihniyetlerine yakın, kendi etraflarına yakın kişileri mülakatlar ile alıyorlar...Sonuç bu maalesef...Sınavlarda yüksek puan alıp, mülakatlarda kaybedenler sadece haberdeki kişi değil, bir çok kişi bu iktidar zihniyetindeki insanlardan dolayı mesleklerini icra edemiyor...Hak ettikleri kuruma giremiyor...

Sağlıcakla kalınız...
8 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.02.2019, 02:01   #5
Bursalı68
Yönetici

Merhaba,

Öğretmenlikte mülakatı anlamıyorum...

Öğretmen adayı zaten Psikiyatri de dahil olmak üzere HEYETE girer ve o Heyet Raporunun öğretmenliğe engel teşgil etmeyecek şekilde olumlu olması gerek...Ayrıca bizim zamanımızda öyleydi şimdi nasıl bilmiyorum ancak son sınıfta ÖĞRETMENLİK stajı yapılır...Bu stajda stajyer öğretmen, aynı asil öğretmen gibi ders anlatır, müfredatı ve karar-yönetmelikleri uygular...Yani öğretmenlik yapmasına bir engel var ise staj raporunda bildirilir...

Öğretmen düz masa başı memur değildir...KPSS yi bir nebze anlıyorum, bizim dönemimizde de Öğretmen Yeterlilik Sınavı vardı...Yani mezun fazla olunca mutlaka bir eleme oluyor...Ancak öğretmen için sınavın ayrı olmasını savunuyorum ve mülakatın olmaması...Mülakatın sınavla girilen hiçbir kurumda olmaması gerektiğini düşünüyorum...Bazı kurumlar hariç, TSK, EMNİYET Kuvvetleri gibi...Aslında onlarda da öğlakat olmazsa daha iyi olur...Çünkü öülakat demek TORPİL demek, adam kayırmacılık demek anlamına geliyor...

Her dönem mülakatlarda sıkıntı olmuştır, ancak son dönemde bu daha da vahim düzeyde...

Sağlıcakla kalınız...
7 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.02.2019, 09:42   #6
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Aristo Mesajı göster
Bu forumda @Cimcimecik diye bu ülkede hala demokrasi olduğunu düşünen kişi nerde?
O şekilde bakacak olursak demokrasi bizim ülkemize hiç uğramadı da diyebiliriz.

Ölçütümüz ne olacak, önemli olan bu. Demokrasi öyle çok yüceltilecek, çok erdemli, çok mükemmel, kusursuz bir rejim değil. Pek çok kusuru var, ama yine de var olan rejimler içinde en iyisi. Yani öyle deniliyor.

Keşke sadece eğitimli, sadece topluma faydalı, iyi, ahlaklı kişilerin seçme ve seçilme hakkına sahip olduğu bir sistem olsaydı, ama bu mümkün değil. En azından artık değil.

İşte böyle...

Bertrand Russell
Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 12.02.2019, 09:52   #7
Dilem
» Angel Fall «

Hayata 1 değil 2 sıfır yenik başlamış
Hem Deniz hem Eren....

Regretsmistakes they’re memories made.
8 Üyemiz Dilem'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.02.2019, 13:55   #8
NaNaNe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Alıntı:
"Anlamış değilim"

Mülakatlarda, daha önceden hazırlanmış kapalı zarflarda sorular bulunuyor. Birini seçiyor ve soruları sözlü olarak yanıtlıyorsunuz. Girdiğim mülakatların hiçbirinde komisyon üyeleri tarafından zarfın içinde bulunanların dışında bir soru ile karşılaşmadım. 54 puan verilen son mülakatımda da sorulan soruları yanıtlarken puanımın düşük verilmesine neden olacak herhangi bir durum yoktu. Zaten MEB tarafından açıklanan mülakat yönetmeliğine göre ölçülen kriterler; ifade yeteneği, muhakeme gücü, iletişim becerileri, ikna gücü, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklık ve eğitimcilik nitelikleri olarak belirtilmiş. Ben geçen bir yıllık süre içerisinde ne oldu da kendimi ifade edemez hale geldim ve bu kadar farklı mülakat puanları aldım anlamış değilim.

Nedeni basit bilgi ile değil görüş farklılığın varsa kafadan kaybettin gitti.
Mulakat ta tarafını belli edince iş tamam.
Akıllı öğretmen değil koyun lazım ki ne derlerse kabul etsin bilgisiz insanlar yetişsin.

8 Üyemiz NaNaNe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.02.2019, 14:06   #9
Kartal
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi NaNaNe Mesajı göster

Nedeni basit bilgi ile değil görüş farklılığın varsa kafadan kaybettin gitti.
Mulakat ta tarafını belli edince iş tamam.
Akıllı öğretmen değil koyun lazım ki ne derlerse kabul etsin bilgisiz insanlar yetişsin.

Koyunlar artık isyan etmeye başladı, bizi bu cins yaratıklar ile karıştırmayın diye..
Bence haklılar

Bu gencimiz ileride çocuklarına gurur ile anlatacağı bir haksızlık ile karşılaşmış, tek tesellisi bu olsa gerek.
Atanamayan kaç öğretmen adayı gençlerimiz intihar etti, bu vebal bile bu zalimleri durdurmaya yetmiyor, kalpleri taş, vicdanları satılık insanlar yüzünden.
Eski 12.02.2019, 18:14   #10
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Aristo Mesajı göster
Yani hala bu ülkede kötü de olsa demokrasi var diyorsun...

Çok kötü, çok yozlaşmış, çok içi boşaltılmış bir demokrasi. İsteyen buna kakokrasi de diyebilir. Ben buna da itiraz etmem. Kötü bir sistem.

Bizim ülkedeki demokrasinin sert bir eleştirisi yapılabilir. Zerre kadar değerlere önem verme yok. Layık olanı seçme anlayışı yok. Bütün partiler kurnazların, çapsızların ve vasatların denetiminde. Bütün örgütler yine öyle.

Bizden pek bir ilerici hamle çıkmaz, zor.

Ancak bu kuşatılmışlığı kırmakla olur bu. O da daha çok zor. Kim kıracak, nasıl?..

Bertrand Russell
3 Üyemiz Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
birincisi, elendi, kpss, mülakatta, türkiye

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)