Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler

Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler Her konuda, gerekli - gereksiz kısa bilgi ve haberler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 17.05.2021, 21:50   #1
OkyanusunKalbi
WoodStock

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Türkiye’de de Üretilecek Sputnik V Aşısı İçin Reuters’tan Dikkat Çeken Anal

Türkiye’de de üretilecek Sputnik V aşısı için Reuters’tan dikkat çeken analiz: Gözü kapalı yapmak gibi

Dünyada kendi aşısını üreten ülkelerden biri olan Rusya, Sputnik V aşısında beklenen seviyeye ulaşamadı. Türkiye'nin de dahil olduğu pek çok ülkeyle üretim ve sevkiyat anlaşmaları yapan Rusya'nın aşıyla ilgili yaşadığı zorlukları Reuters mercek altına aldı. İşte aşının üretiminde yaşanan sıkıntılar...

Sovyet döneminden kalma bir otomobil fabrikasını Rusya’nın COVID-19 aşısı olan Sputnik V’i üretecek bir tesise dönüştürmek işin kolay kısmıydı.

Moskova tarafından aşıyı üretmeleri için seçilen R-Pharm ve diğer özel Rus şirketler için asıl sorunu kalifiye çalışan ile doğru ekipmanı bulmak ve yüksek ölçekli üretime geçmek teşkil ediyor.

Aşının Rusya dışında tanıtımını yürüten Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mart ayında yurt dışından 700 milyon doz sipariş alındığını açıkladı. Ancak Rusya, Reuters tarafından yapılan hesaplamaya göre 12 Mayıs itibarıyla sadece 66 milyon doz aşı üretebildi. Bunun 30 milyon dozu ihracata ayrıldı.

Rusya Devlet Başkanı Putin.

Veriler, Rusya’nın her ay yüzlerce milyon doz aşı üreten Pfizer ve AstraZeneca’nın gerisinde kaldığını gösteriyor.

Ancak dört üretici şirketten yetkililer ve üretim sürecine hakim iki yetkiliyle yapılan görüşmeler, Sputnik V aşısını üretmenin ve mevcut üretimi hızlandırmanın ne kadar zorlu olduğunu ortaya koydu.

50’DEN FAZLA ÜLKEYE GÖNDERİLECEK
Bu sorunlar, aşıyı kendi tesislerinde üretmeyi planlayan ülkeler için de uyarı niteliğinde. Bu ülkeler aşılama programları için gerekli aşıları bulmak için Rusya’ya güveniyorlar. ABD ve Avrupa ülkeleri sadece kendi vatandaşlarını aşılamaya odaklanmasıyla ortaya çıkan boşluğu Rusya doldurdu. Moskova, Latin Amerika’dan Asya’ya kadar 50’den fazla ülkeye aşı göndereceğini açıkladı.

2021 HEDEFİ 800 MİLYON DOZ

Ancak Moskova’nın bu ülkelere aşı göndermekte gecikmesi, Rusya’nın yerini Çin ile ABD’nin almasına zemin hazırlıyor.

Aşının yurt dışında pazarlanmasından sorumlu olan Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF), ülke dışındaki yeni üreticilerin devreye girmesiyle Sputnik V’in üretim kapasitesinin arttığını belirtti. RDIF, Reuters’a yaptığı açıklamada 2021’de 800 milyon kişiyi aşılayacak dozda aşı üretmeyi planladığını belirterek, “Tedarik anlaşmalarındaki taahhütleri gerçekleştirmeye yönelik kararlılığını ortaya koyduğunu” ifade etti.

RDIF, Avrupa Birliği’nde 50 milyon kişiyi aşılama teklifinin geçerli olduğunu ve aşının Avrupa ilaç düzenleme kurumundan onay alacağını ümit ettiğine belirtti. Rusya Sağlık Bakanlığı, imalatçılar tarafından ana hatlarıyla belirtilen üretim zorlukları hakkındaki sorulara yanıt vermedi.

REFERANS EŞLEŞMEZSE ÇÖPE GİDİYOR

R-Pharm’ın Moskova’daki 27 bin metrekarelik yeni fabrikasında, aşı için hücre yetiştiren 200’den fazla biyoreaktör bulunuyor. CEO Alexei Repik Reuters’a yaptığı açıklamada, R-Pharm’ın aşı üretimini sıfırdan öğrendiğini ve biyoreaktörlerden sonuç almanın “gözleri kapalı” çalışmaya benzediğini söyledi.

Repik, “Her aşı üretim turu bir buçuk ay veya daha fazla sürüyor. Daha sonra, çıktıyı referans numuneyle karşılaştıyoruz. Eşleşirse şanslısınız. Aksi takdirde, yaptığınız ürünü çöpe atmanız gerekiyor” dedi.

ADENOVİRÜS TASARIMINDAN KAYNAKLI

R-Pharm başlangıç üretimini ayda 10 milyon doz olarak belirlemişti. Ancak üretim Mart ayı sonu itibarıyla 1 milyon dozu yakalayamadı. Şirket hücre yetiştirme sürecine Kasım ayında başladı, ancak yeni fabrikası henüz resmi olarak devreye girmedi. Reuters’ın görüştüğü üreticiler, aşıyı üretirken karşılaştıkları zorlukların kısmen aşının adenovirüs vektörü üzerine tasarlanmasından kaynaklandığını ifade ettiler.

İKİNCİ DOZU ÜRETMEK DAHA ZOR

Bu sisteme göre aşı insanlarda soğuk algınlığına yol açan virüsün suni olarak değiştirilen bir tipi üzerinden etki gösteriyor.

Değişikliğe uğratılan virüsün taşıdığı genetik bilgi vücudun bağışıklık geliştirmesini tetikliğiyor. Üreticilerin verdiği bilgiye göre, diğer adenovirüs aşılarından farklı olarak çift dozlu Sputnik V aşısı iki farklı vektörden oluşuyor. İkinci dozu üretmek ise ilkine kıyasla hayli zor.

Sputnik V’i üreten şirketlerden Biocad’ın CEO’su Dmitry Morozov, “Ürün yeterince zor. Aslında iki farklı ilaç üretmek durumunda kalıyoruz” dedi.

ASTRAZENECA’DAN YARDIM TALEBİ

Morozov, Reuters’ın sorularına cevap verdikten sonra yaptığı ikinci bir açıklamada üretimin son bir ay içinde oldukça arttığını, teknik sorunların çözülmesiyle birlikte on milyonlarca doz aşının üretildiğini ifade etti.

Rusya’nın aşı stratejisi hakkında bilgi sahibi iki kaynak, Rus yetkililerin üretim sorununu çözmek için, yine farklı adenovirüsler üzerine kurulu aşı üreten AstraZeneca’dan yardım istediğini aktardı. İnsan denemeleri ve “karıştır-eşleştir” çalışmaları birkaç ülkede devam ediyor.

Çift doz aşının yanı sıra değerlendirilen diğer seçenek de “Sputnik Light” adı verilen, Sputnik V’in kolay üretilen ilk dozundan oluşturulan tek dozluk bir aşı. Pharmasyntez CEO’su Vikram Punia, iki doz değil sadece tek dozluk aşıları üretmek için izin beklediğini, kalite kontrolü için ilk partiyi 3 Mayıs’ta gönderdiğini ifade etti.

EKİPMAN VE DENEYİMLİ ÇALIŞAN EKSİKLİĞİ

RDIF, sorulara yanıt olarak Rus aşısının her iki bileşeninin de zamanında üretildiğini ve teslim edildiğini açıkladı. Aşı üretim ekipmanlarına dünya genelinde oluşan yoğun talep de Rus üreticilerin işini zorlaştırdı. Sputnik V’in en büyük üreticisi olan Generium, diğer büyük üretici Biocad ile birlikte var olan tesislerini aşıyı üretmek için tadil etti.

Üretimi artırmak için yeni fabrikaların yapılması gerekecek. Generium, Mart ayındaki açıklamasına göre yılda 200-300 milyon doz aşı üretecek yeni bir fabrika inşa etmeye başladı. Pharmasyntez için ise en büyük sorun deneyimli çalışan bulmaktı. İki doz aşı üretimi, farklı üretim yerleri ve ekipleri gerektirdiği için çalışan bulmayı zorlaştırıyor.

Punia, “Ekipman alabiliriz, yeni tesisler inşa edebiliriz. Ancak biyoteknoloji işinde en önemli varlık deneyimli çalışanlar. Bizde de onlardan çok fazla yok” dedi.

Kaynak
4 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.06.2021, 22:08   #2
OkyanusunKalbi
WoodStock

Standart Cevap: Türkiye’de de Üretilecek Sputnik V Aşısı İçin Reuters’tan Dikkat Çek

Türkiye’de üretilecek Sputnik V aşısının koruma verileri paylaşıldı

Rusya'nın geliştirdiği Sputnik V isimli corona virüsü aşısının koruyuculuk verileri kamuoyu ile paylaşıldı. Birleşik Arap Emirlikleri'nde aşı olanlardan alınan verilere göre Sputnik V Covid-19'a karşı yüzde 97.9 oranında koruma sağlıyor.

Corona virüsü aşısı geliştiren Rusya’nın Varlık Fonu, geliştirilen aşının detaylarını kamuoyu ile paylaştı.
Rus haber ajansı TASS’ın aktardığı açıklamada Birleşik Arap Emirlikleri’nde kullanılan aşının etkililik ve koruyuculuk oranı açıklandı.

Açıklanan verilere göre Sputnik V, Covid-19’a karşı yüzde 97.8 oranında koruma sağlarken, hastalığı ağır geçirmeye karşı da yüzde 100 etkili olduğu ve büyük koruma sağladığı duyuruldu.

Yapılan açıklamada, “Birleşik Arap Emirlikleri Sağlık Bakanlığı, Rusya’nın Sputnik V aşısının kullanımı sonrasındaki verileri paylaştı. İki doz Sputnik V aşısı olan 81.000’den fazla insandan elde edilen verilere göre aşıların etkililik oranı yüzde 97.8’e ulaştı” denildi.

DELTA VARYANTINA KARŞI DAHA ETKİSİZ
Öte yandan bugün yapılan açıklamada Sputnik V aşısının mutasyona uğramış corona virüsü türlerine karşı etkisi ile ilgili bilgi kamuoyu ile paylaşıldı.

TASS haber ajansı, Sputnik V aşısının Delta varyantına karşı daha az etkili olduğunu aktardı. Yetkililer aşının Delta varyantına karşı yüzde 90 oranında koruma sağladığını da vurguladı.

Sevindiren açıklama: Delta mutasyonuna karşı yaklaşık yüzde 90 etkili

Gamaleya Enstitüsü Direktör Yardımcısı Denis Logunov, Rusya’nın corona virüsüne (Covid-19) karşı geliştirdiği Sputnik V aşısının Covid-19'un Delta mutasyonuna karşı etkinlik oranının yaklaşık yüzde 90 etkili olduğunu duyurdu.

Rusya'da, corona virüsü (Covid-19) ile mücadele kapsamında Rus bilim insanları tarafından Covid-19’a karşı geliştirilen Sputnik V, CoviVac ve EpiVacCorona aşıları uygulanmaya devam ederken, tüm aşılama ve tedbirlere rağmen Covid-19’un Delta mutasyonunun vaka ve can kaybı sayılarında artışa neden olması yetkilileri harekete geçirdi.

Dünyanın ilk tescilli aşısı olma özelliğini taşıyan Sputnik V aşısının geliştiricisi Gamaleya Enstitüsü'nün Direktör Yardımcısı Denis Logunov yaptığı açıklamada, Sputnik V aşısının Covid-19’a karşı etkinlik oranının yüzde 92, Delta mutasyonuna karşı etkinlik oranının ise yüzde 90 dolaylarında olduğunu kaydetti.

Logunov, “Delta mutasyonunda aşının etkisinde hafif bir azalma görüyoruz. Bu, Sputnik V aşısında yüzde 2,6 dolaylarında bir azalma. Bu oran, yabancı aşılarda 3 ile 5 oranları arasında değişiyor. Aşının Delta mutasyonuna karşı etkinlik oranı yüzde 90 dolaylarında” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Logunov, enstitü olarak tüm verileri topladıklarını ve toplanan verileri istatistiksel olarak devletin sağlık sistem veri tabanına işlediklerini belirtti.

Kaynak

4 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.06.2021, 22:53   #3
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Standart Cevap: Türkiye’de de Üretilecek Sputnik V Aşısı İçin Reuters’tan Dikkat Çek

Bu Aşıları bağımsız kurum ve kuruluşlar incelemedikleri sürece hepsi şüphelidir. Yan etkileri bilinmese önünüze onam formu koymazlar. Aşı üreticileri bile bu tür sorulardan kaçınmaya çalışıyorlar. hepsinin uzun vaadede etkisi şüpheli kalacaktır.

Biontech için miyokardit gibi ciddi bir yanetki raporlandı, yine başka bir aşı olan Astrazeneca ise çok ciddi etkileri bulunan aşılardan biri hatta bu aşıdan da ölenler raporlandı. Sinovac ise basit bir tuzlu sudan ibaret resmen plasebo etkisi.

Bu aşıların delta varyantının çıkmasında bir numara şüpheli olduğunu çoğu bilimadamı ve virolog söylemektedir. Bu aşıların bulaşıcılık etkisinide azaltmadıkları kanıtlanmıştır. Buna rağmen aşı olmak istemeyenlere karşı müthiş bir baskı oluşturuluyor kamuoyunda bu çok yanlış dayanaklar çok temelsiz. Aşı olmayanlar canlı bomba değil.

Herşeyi zaman gösterecek... Hava çok puslu. Kapitalist dünya bu kaos fırsatçılığını çok iyi kullanıyor. Taraflı bilimden nefret ediyorum.
Eski 30.06.2021, 01:23   #4
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Heliosaga Mesajı göster
Bu Aşıları bağımsız kurum ve kuruluşlar incelemedikleri sürece hepsi şüphelidir. Yan etkileri bilinmese önünüze onam formu koymazlar. Aşı üreticileri bile bu tür sorulardan kaçınmaya çalışıyorlar. hepsinin uzun vaadede etkisi şüpheli kalacaktır.

Biontech için miyokardit gibi ciddi bir yanetki raporlandı, yine başka bir aşı olan Astrazeneca ise çok ciddi etkileri bulunan aşılardan biri hatta bu aşıdan da ölenler raporlandı. Sinovac ise basit bir tuzlu sudan ibaret resmen plasebo etkisi.

Bu aşıların delta varyantının çıkmasında bir numara şüpheli olduğunu çoğu bilimadamı ve virolog söylemektedir. Bu aşıların bulaşıcılık etkisinide azaltmadıkları kanıtlanmıştır. Buna rağmen aşı olmak istemeyenlere karşı müthiş bir baskı oluşturuluyor kamuoyunda bu çok yanlış dayanaklar çok temelsiz. Aşı olmayanlar canlı bomba değil.

Herşeyi zaman gösterecek... Hava çok puslu. Kapitalist dünya bu kaos fırsatçılığını çok iyi kullanıyor. Taraflı bilimden nefret ediyorum.

Çin aşısında bence ileride daha çok yan etki olacak.

Farmakoloji uzmanı çin'den gelen herşeyden uzak durun demişti.

Sinovac plasebo olsa keşke..

3 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.06.2021, 02:28   #5
Rosebud
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Heliosaga Mesajı göster

Öncelikle diğer iddialarının hepsi tevatürden ibaret kanıtlanmış falan değil ama kim uydurduysa bunu, delta varyantlarının aşıların işi olduğu ancak şeytanın aklına gelirdi diye düşünmeden edemiyorum, üstelik de aşılanmamanın bulaşı zincirinin kırılmaması anlamına geldiğini, bunun da virüslere mutasyon geçirme fırsatı vereceğini cümle alem bilim adamı söylerken...
Şu veya bu kurum içerisinden kurumları bağlamayan seslerin kendi kişisel önyargılarıyla yaptıkları açıklamaları onca bilimsel veri varken kanıtlanmış kesin bilgi diye sunmak çok yanlış bir şey.
Dolayısıyla böyle afaki şeylere cevap ben de vermem hiçbir bilim adamı da vermez ama yukarıda alıntı yaptığım bölüme cevap vermek isterim.
Birincisi kalp ile ilgili sorunlar yarattığı söylenen aşılar ağırlıklı olarak viral vektör denilen aşılar yani sputnik gibi,
Tüm aşılar açısından bugüne kadar 511 miyokardit veya perikardit rapor ediliyor (14 Haziran 2021 itibarı ile) ve bunlardan 323'ünün aşıya bağlı miyokardit veya perikardit olduğu onaylanıyor.
Yani raporun yayınlandığı tarihte 165 milyon doz aşı ve bunun karşılığında 323 vakadan söz ediyoruz, orana dökersek milyonda 16'ya denk geliyor,
bu miyokardit olanların %80'i tedavi olmuş bir kısmı hastanede yatmak zorunda kalmış, onlardan da 3'ü yoğun bakımda olarak görünüyor.
Şimdi peki Covid 19'a yakalanıldığı takdirde miyokardit ya da perikardit geçirme riski nedir diye sorduğumuzda bunun da %10 ila 20 oranında olduğu tespit edilmiş, buna göre Türkiye'de vaka sayısının 5 milyon olduğu bir tarihi baz aldığımızda bırakalım %20'yi, 10 bile olsa 500 bin kişi eder, yani milyonda 100 bin kişi...
Milyonda 16 mı büyüktür milyonda 100 bin mi?
Şİmdi bana hiç onlar da insan ama deme çünkü tıpta fayda zarar oranına bakılır, hep örnek olarak vermişimdir meselâ kortizon denilen ilâç için bütün doktorlar iki ucu keskin bıçak olduğu konusunda hemfikirler ama bazen faydası zararından büyükse her doktor kullanıyor.
Böyle bir tartıya gidilmezse bu herhangi bir tehlike karşısında hiçbir şey yapmamak gibi bir ataletsizliğe karşılık geliyor ki işin doğasına aykırı.

TEARS AND SOUVENIRS

2 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.06.2021, 13:34   #6
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

@Rosebud

Bunlar "uydurma" değil mesela bir örnek Mrna aşılarının mucidi olarak bilinen Robert Malone tarafından mrna aşıları ile ilgili çok "ilginç" bir hipotez var.

Bu aşılarda bulunan ve "spike" adı verilen proteinin herkes için aynı dozda uygulanmasının bağışıklık sistemi ve vücut tarafından çok yanlış algılanabileceğini ve bu dozun yıkıcı yan etkilerinin olabileceğini belirtti. Bu dozların her kişi için farklı değerlerde olması gerektiğini söyledi.

Şimdiye kadar bir konuda haklı çıktı ve bu proteinin kalp dokusuna zarar verdiği yanetki olarak tespit edildi. Bu yoldan yola çıkarak şu soruyu sormak gerekir belki gerçekten bu düşünülmemişmidir?

Aşılarının acil durum onayı aldıkları için daha ne tür etkileri olacağını kestirmek mümkün değil.

Kendisinin bu hipotezi çoğu sosyal medya ve basın tarafından "nedendir bilinmez" engellenmektedir.

Söz konusu röportajı burada ingilizce bilmeniz gerekiyor.

http://www.youtube.com/watch?v=xC7_pRidnZ0

Bu yan etkilerinin matematiksel etkileri düşük olmasının bir anlamı yok. Sonuçta bunlar bir yan etkidir ve bunun gibi "olabilitesi" olan yan etkiler uzun vaadede nelere yol açabileceği bilinmezliktir.

Bu tür yan etkilerin karşısında coronavirüs varyantları ile ilgili basın medya ve tıp dünyasında pompalanan " bak olmazsanız şu şu etkileri var sizde hasar bırakacak" gibi üstünkörü söylemlerle insanları ikna edemezsiniz^^

Eğer insanları gerçekten ikna etmek istiyorsanız uluslararası yetkili kurum ve kuruluşların bu aşılar ve aşı firmaları üzerinde lisans içerik ve deneme fazları ile ilgili detaylı bilgiler finansman politikaları ve finansman bilgilerini denetlemesi gerekir. Aşı firmaları hakkında yan soruşturma açması, acil durum onayı hakkında karar verenler üzerinde derin soruşturmalar açması gerekiyor.

Bu konuda şu ana kadar bir adım atıldı mı? hayır..

Mutasyona gelince aşıların varyantları yükselttiği şu iki kanıdan gidilmiştir. Bu aşılar koruyucu mu? hayır. Çok gariptir Mrna aşılarının sözcülüğünü yapan ve muhalif basınımızın(maalesef) çok sevdiği bir adam Derya unutmaz bu konuda daha önce aşıların varyantlara karşı sürekli evrileceğini bu yüzden her 6 ayda bir aşı olacağımızı söylerken bugün tam tersi açıklamalar yaparak özellikle "Biontech" aşısının(tırnak içinde yazdım çünkü resmen sözcüsü) delta varyasyonları karşısında tam koruyucu özelliği olduğunu iddia ediyor. Tam bir saçmalık.

Eski aşıyı olan bir bireyin covid virüsünü kapması sonucunda virüsün davranışı değişebilir. Çünkü virüs eski varyantından görülen izi tekrar etmez bu durumda mutasyon dediğimiz şey oluşur. Aşı olmayanlara nazaran aşı olanlarda bu yüzden varyasyon tetiklemesi yüksek olur. Bu durum sadece eski varyasyon içeren bir virüs aşılaması için geçerlidir. Grip virüsü dediğimiz influenza virüsleri bugün neden hala varlar hiç düşündünüz mü? grip aşıları yüzünden olmasın. Bunları ben kafamdan uydurmuyorum okuduklarımdan söylüyorum.

Burda aşı olmayanlarda istisna şudur. Hiç coronavirüs bulaşmamış insanlarda mutasyon gerçekleşebilir. Lakin bu benzersiz bir mutasyon olur. Delta varyasyonlarını araştırdığımızda ise gariptir aşılaması yüksek olan ülkelerde bu varyantlar başgöstermiştir.(ahh hayır lanet olsun dostum)

Aşı olduğunda herşey bitecek mi sanıyorsunuz? O çok aşı olmakla övünen israil almanya gibi ülkeler bugün delta varyasyonlarına karşı yine kapanalım dedikodularını toplumlarına yine yaymaya başlamışlar madem bu aşılar koruyucu neden hala bu şüphecilik?^^ Kaldı ki aşı üreticileri de bu iddiada değiller. Aşı oldunuz diye yine bulaşıcı taraftasınız tek fark söylenildiği gibi etkileri hafifletiyorsunuz ki o da düşük bir oran mutasyonlar karşısında..

Kaldı ki bu mutasyonlar tehlikeli olacak diye kaidede yok. Çoğu virüs konağını öldürecek kadar mutasyonlara evrilmesi çok nadir görülen bir durumdur. Buna örnek "nezle virüsleri" gösterebiliriz. Aksi örnek ise Öldürebilen mevsimler griptir. Buna sebeb olan şeyde net aşılardır. O aşılar olmasa belki grip virüsleri de ölümcül olmayacak seviyede olacaklardı. Kendimden örnek vereyim her kış mutlaka grip olurum ama hiç grip aşısı olmadım. Yaşadığım semptomlar da çok hafifti. Covid-19 olduğumda da aynı hafif semptomları yaşadım.

Her virüs mutasyon davranışı içinde bulunmaz. Kuduz, kabakulak, su çiçeği gibi. Ha bu gelecekte evrilmeyecekleri anlamı da taşımasın. Virüsler aleminin de kendilerine ait bir ilişkileri var.

Aşı karşıtı olmak farklı birşeydir. Aşı muhalifi olmak farklı birşeydir. Ben sadece bu aşılara karşı muhalifim. Bu aşıyı bu yüzden olmayı reddediyorum. Aşı karşıtının ne dediği beni ilgilendirmiyor.

Hiçbir kurum yada devlet ise vücudumun bütünlüğü hakkında bu aşıyı bana zorlamaya hakkı yok kimsenin yok. Aşı olmayanların aşı olanlara karşı tehlikesi yok. Aşı olmayanlara karşı "bak olmazsan şu olursun" gibi yersiz korkular ikna edici değil. Biz korku değil "güvenirlik" istiyoruz.

Bu aşıyı sadece bağışıklığı düşük olan yada hiç olmayan kişilerin kar-zarar hesabına göre davranarak olması tarafındayım. Yoksa bizim gibi sağlıklı insanların olması çok saçma... Hele çocukların olması çok çok saçma ki bugün avrupanın çoğu ülkesinde bu aşıların çocuklara yapılmasına dair çok şiddetli bir şekilde reddeden bilim grupları var.

Şüphecilik her zaman iyi birşeydir. Bilim her zaman şüphecilikle ilerler. Bilim din değildir. Bilimde mutlak doğru yoktur. Nerde kaldı bu şüphecilik? anlam veremiyorum.
Eski 30.06.2021, 14:16   #7
Rosebud
Müdavim

Şüphenin de bir oluru vardır be agam, evet bilim şüphecilikle ilerler hiç şüphesiz ama bunlar bildiğimiz kuruntular.
Dedin ya bilimde mutlak diye bir şey yoktur diye, bunu da genelleyemezsin o zaman, her virüsün mutasyon davranışı içinde olmaması Covid'in de mutasyon davranışı içinde olmadığı anlamına gelmez bunu da ancak yine bilim otoriteleri söyler, Mrna'nın mucidinin bunları söylemesinde bir sakınca yok önemli olan bilim kurumlardan bu yönde kurumsal bir açıklamanın gelmesidir yani ortak akıldan söz ediyorum, böyle bir kurumsal açıklama yoksa bu o kişinin kendi görüşüdür, bunu bilimsel gerçeklik diye sunamayız yani doğrulanmaya ihtiyacı var, bugün bilim kurulları bu yönde ortak bir açıklama yapsın bunları hemen kabul edeyim bilmem anlatabiliyor muyum demokraside de böyle değil midir bir kişinin istediği ve söyledikleri doğru kabul edildiğinde başımıza neler geldiğini yaşayarak görüyoruz özetle bu sağdan soldan yapılan kişisel açıklamalara itibar etmiyorum.

TEARS AND SOUVENIRS

3 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.06.2021, 14:30   #8
Insanlikarayan
Müdavim

Alıntı:
Burda aşı olmayanlarda istisna şudur. Hiç coronavirüs bulaşmamış insanlarda mutasyon gerçekleşebilir. Lakin bu benzersiz bir mutasyon olur. Delta varyasyonlarını araştırdığımızda ise gariptir aşılaması yüksek olan ülkelerde bu varyantlar başgöstermiştir.(ahh hayır lanet olsun dostum)

Aşı olduğunda herşey bitecek mi sanıyorsunuz? O çok aşı olmakla övünen israil almanya gibi ülkeler bugün delta varyasyonlarına karşı yine kapanalım dedikodularını toplumlarına yine yaymaya başlamışlar madem bu aşılar koruyucu neden hala bu şüphecilik?^^ Kaldı ki aşı üreticileri de bu iddiada değiller. Aşı oldunuz diye yine bulaşıcı taraftasınız tek fark söylenildiği gibi etkileri hafifletiyorsunuz ki o da düşük bir oran mutasyonlar karşısında..

Alıntı:
Hele çocukların olması çok çok saçma ki bugün avrupanın çoğu ülkesinde bu aşıların çocuklara yapılmasına dair çok şiddetli bir şekilde reddeden bilim grupları var.

Daha yeni Abiturunu yapan Ögrenci Eglencelerinde büyük bir hasta sayisi oldugu icin, galiba Ispanyaydi, burada gözler oralara cevrilmistir!.

Alıntı:

Delta varyasyonu olarak Hindistanda Mutasyona ugramis oldugunu biliyorsun degilmi?.

Bizim Koca Kari Ilaci olarak bilinen Yüzüne Tükürmenin harici, Kutsal kildiklari Inek Sidigi ve Bokunla ovalandiklari gözler önünde!.

Sürüm bagisikligi olarak bilinen Kutsal Toplantilarindada, Topluca Nehire atlayip, böylece Komsusunun Virüsünle Nehirde tanistigi, böylelikle bagisiklik umuldugunda ortada!.

Cevremde birkac Hindistanli oldugu icin, Ölüleri Mahalle ortalarinda toplandiginin bilincindeyim!.

Öbür taraftan 1,3 Milyar bir toplumdan bahsedersek, 10 Milyon ölü hic bile göze batmiyor!.

Türkiyenin nüfusunu sadece 83 Milyon olarak gözler önüne getirirsek, Amerikanin 380 Milyon olarak, farklari daha baska Pencereden görmüs oluruz!.

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
2 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.06.2021, 18:12   #9
Rosebud
Müdavim

Hani bizde bir site vardı adını hatırlayamadım teyid.org gibi bir adı vardı cimcimecik sık sık başvururdu, her neyse biraz önce yabancı kaynaklarda yine buna benzer sansürsüz doğrulanmış doğal haberler verdiğini iddia eden bir sitede 2 doz aşısını da olmuş kişilerin delta varyantına yakalanmalarının ve ölüm oranının 8 kat daha fazla olduğunu iddia eden bir makale okudum, inanılır gibi değil bu araştırmayı kim yapmış, nasıl yapılmış, bu iddianın arkasında hangi bilim kuruluşları var, daha bir çok soru hiçbir şey belli değil sadece afaki bir araştırma ve 8 kat risk iddiası...
Yahu İnsanlıkarayan'ın da dediği gibi Hindistan gibi aşılaması neredeyse hiç olmayan bir ülkede virüsün delta varyantı ortaya çıkıyor yetmiyor yangın gibi yayılıyor yok efendim ingilterede 2 aşısını da olmuş olan insanlar üzerinde araştırma yapılmışmış, ölüm riski aşı olmayanlara göre 8 kat fazlaymış...
Fazla yoruma da gerek yok zaten

TEARS AND SOUVENIRS

Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
anal, aşısı, çeken, dikkat, reuters’tan, sputnik, türkiye’de, üretilecek, İçin

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler