Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç

Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç Ağaçları, çiçekleri sevelim, koruyalım

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 25.11.2016, 12:36   #21
ReaL
Deniz Sevengillerden

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Unutmabeni (Unutma Beni) Çiçeği

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
5 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.04.2018, 14:52   #22
Canan
Çiçekci kız

Unutmabeni'lerimin pek iştahı yok bu sene.

Eski 29.01.2019, 17:16   #23
Ekin
Başına Buyruk

Saksılarda yetiştirmeye uygun bir çiçek değil galiba. Tohumdan yetiştirme fikrim vardı. Vazgeçtim.
Eski 29.01.2019, 18:21   #24
Tura
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Ekin Mesajı göster
Saksılarda yetiştirmeye uygun bir çiçek değil galiba. Tohumdan yetiştirme fikrim vardı. Vazgeçtim.
Saksıda her türlü çiçek yetişir. Hoşuna gidiyorsa yetiştir.
Eski 29.01.2019, 19:35   #25
Ekin
Başına Buyruk

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı göster
Saksıda her türlü çiçek yetişir. Hoşuna gidiyorsa yetiştir.
Saksıda güzel durmaz bence. Kafamda hayal ettim bahçe yakışıyor bu çiçeğe. Saksıya yakıştıramadım.

Teşekkürler
Eski 29.01.2019, 20:36   #26
Tura
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Ekin Mesajı göster
Saksıda güzel durmaz bence. Kafamda hayal ettim bahçe yakışıyor bu çiçeğe. Saksıya yakıştıramadım.

Teşekkürler
Sen bilirsin.
Eski 26.05.2021, 14:07   #27
melisozdag
Yasaklı Üye

Standart Unutmabeni (Unutma Beni) Çiçeğiiçeği

Çiçekler arasında çok farklı isimlere sahip çiçekler olabilmektedir. Bu çiçeklerin bazıları görünümleri ve çiçek şekilleri ile isim almıştır. Ancak bazılarının isimleri efsanelere bile konu olacak özellikte olmaktadır. Unutma beni çiçeği de bunların başında yer almaktadır. Efsanelere göre tüm çiçeklere sırayla isim verilirmiş. Bu isim verilmesi sırasında bir çiçek küçük olması sebebi ile unutulmuş. Unutmabeni çiçeğinin ismi de buradan gelmektedir.

Sadece bu efsaneye değil birçok farklı efsaneye de ismi ile konu olmuş olan bir çiçektir unutmabeni. Bir diğer efsaneye göre Adem ile Havva cenneti terk ettikleri sırada arkalarından bir çiçeğin bağırması olmuştur. Unutmabeni çiçeği Adem ile Havva’nın arkasından onlara seslenmiştir.
Efsanelerin haricinde çiçeğin oldukça özel bir görünümü bulunur. Hodangiller familyasına ait bir çiçek olmaktadır. Genel olarak ise Amerika ve Avrupa kıtalarında bulunmaktadır. Süs bitkisi olarak bilinen unutmabeni çiçeği farklı uzunluklarda olabilmektedir. Ancak genel olarak bilinen hususlara göre unutmabeni çiçeği 20 ile 30 santimetre arasında bir uzunluğa sahiptir.

Farklı renklerde olabilmektedir. Genel olarak yaprakları mızrak şekilli olan çiçeksi otlara benzerlik göstermektedir. Unutmabeni çiçeğinin tam ortası sarı olmaktadır. Bu çiçek için sarı leke olarak adlandırılmaktadır. Süs bitkisi olan yetiştirilen unutmabeni çiçeği oldukça kolay bir şekilde yetiştirilebilmektedir. Genel olarak unutmabeni çiçeği Mayıs ayı ile Ağustos ayı arasında açan özel bir çiçek olmaktadır.

Unutmabeni Çiçeği Faydaları

Süs çiçeği olarak yetiştirilmesinin yanı sıra çok farklı ve özel faydaları olmaktadır. Bu faydaları sayesinde geçmişten günümüze her dönem ve her halk için oldukça özel bir çiçek olmaktadır. Çiçeğin dönemlere göre bulunan mucizevi faydaları da onun efsanelere konu olmasında önemli bir rol oynamaktadır. Sadece çiçek olarak değil farklı şekillerde de kullanımı farklı bölgelerde görülebilmektedir.

Unutmabeni çiçeği iştahsızlık problemleri için kullanılabilen özel bir çiçek olmaktadır. Kilo alma problemi yaşayan kişiler için unutmabeni çiçeği kullanılabilir olmaktadır. Bu noktada hem iştah olarak hem de sağlıklı beslenme açısından kullanılabilir olmaktadır. Söz konusu iştahsızlık olduğu zaman ise normal bir şekilde kullanımı istenen sonuçlara ulaşılmasını sağlar.

Uykusuzluk problemi günümüzde oldukça yaygın olan bir problemdir. Aynı zamanda hayat kalitesini de oldukça düşürmektedir. Unutmabeni çiçeği uykusuzluk problemi için çözüm olarak kullanılabilir olmaktadır. Uykusuzluk probleminin çözülmesi aynı zamanda gün içinde yorgun olma halini de ortadan kaldırabilir olmaktadır. Aynı zamanda doğru uyku düzenine sahip kişinin beslenme düzenini de oldukça rahat sağlamaktadır.

Unutmabeni çiçeği aynı zamanda ağrı ve diğer rahatsızlık problemlerine de oldukça faydalı olmaktadır. Migren problemi ve rahatsızlığı bulunan kişiler uzun zamandır unutmabeni çiçeğinin tüketimini sağlamaktadır. Sadece migren değil boğaz ağrısı ve diş ağrısı için de unutmabeni çiçeğinin tüketimi sağlanabilmektedir. Ağrılardan kurtulabilmek için çiçeği çay olarak tüketmek en sık yapılan işlem olmaktadır.

Çiçeğin kullanımı da fayda olarak değişebilmektedir. Genel olarak ise çiçek kurutulup çay olarak tüketimi sağlanabilmektedir. Bununla birlikte çiçeğin yağları da tercih edilen bir tedavi işlemi oluşturabilmektedir. Cilt bakımı için unutmabeni çiçeğinin yağlarının kullanılması oldukça yaygın bir işlem olmaktadır. Bunun yanı sıra çay olarak günün her öğününde rahatlıkla tercih edilebilen özel bir bitkidir.

Unutmabeni çiçeğinin en belirgin faydalarının başında ise sakinliği gelmektedir. Sinir anında veya heyecan anında sakinleşmek için unutmabeni çayı tüketilebilmektedir. Aynı zamanda öksürük gibi rahatsızlıkların geçmesi için de unutmabeni çayı tüketimi çok sık yapılmaktadır. Bununla birlikte şişkinlik ve gaz problemleri için de kullanılmasının faydalı olduğu bilinen bir gerçektir.

Unutmabeni Çiçeği Yetiştirilmesi

Çiçek yetiştirilme açısından oldukça kolay ve pratik olmaktadır. Bir süs çiçeği olmasının yanı sıra açması için doğru ayların tercih edilmesi gerekir. Diğer süs çiçeklerinde olduğu gibi unutmabeni çiçeği için de toprağın besinlerce özel olması beklenilen bir durum olmaktadır. Unutmabeni çiçeği toprak olarak nemli bir toprakta çok daha etkili büyümektedir.

Toprağın sadece nemi değil besin açısından da zengin olması gereklidir. Bununla birlikte güneşli ortamlar unutmabeni çiçeğinin en çok sevdiği ortamlar olmaktadır. Unutmabeni çiçeği tohumları sayesinde her geçen yıl kendisi çoğalabilen bir çiçek olmaktadır. İlkbahar aylarının başlangıcı ile birlikte unutmabeni çiçeğinin yetiştirilmesi için gereken ortamlar hazır olmaktadır. Yetiştirmek isteyen kişiler için dikkat edilmesi gereken tek husus kış aylarında çiçeğin korunması gerektiği olmaktadır.

Unutmabeni Çiçeği Nasıl Yetiştirilir

Karasal iklime sahip olunan yerlerde çiçeğin yetiştirilmesi oldukça zor olmaktadır. Bol güneş alan bir yer olmasa bile en azından gölgeli ve hava alan bir yerde çiçeğin yetiştirilmesi kolay yapılabilmektedir. Evde yetiştirmek isteyen kişilerin inse öncelikli tercihi balkon olmalıdır.

Diğer süs çiçekleri gibi unutmabeni çiçeği de pencere ve balkonda yetiştirilmeyi seven bir çiçek olmaktadır. Bununla birlikte unutmabeni çiçeği tohum vermesinin ardından ortalama olarak iki yıl kadar yaşamaktadır. Burada çiçeğin ömrünün uzun olması için onun sevdiği ortamların sağlanmasının önemi de oldukça yüksek olmaktadır.
Unutmabeni çiçeği için bir diğer önemi husus ise yerini beğenmesi olmaktadır. Süs çiçeklerinin yerlerini sevmesi yetişmesi için oldukça önemlidir. Yerini beğendiğini anlamak için ise yapraklarını kontrol edebilir. Yapraklarının parlak olması yerini sevdiği anlamına gelir. Sizler de çiçeğin yetiştirilmesi konusunda bu hususlara dikkat edebilirsiniz. Bu şekilde yapacağınız yetiştirme sonucunda harika unutmabeni çiçekleri elde edilebilir olmaktadır. Balkonunuzda oldukça hoş duracaklardır.

Unutmabeni Çiçeği Sulanması

Çiçeğin yetiştirilmesi kadar sulanması da oldukça önemlidir. Doğru bir şekilde sulanması çiçeği oldukça hoş gösterecektir. Düzenli sulama gerçekleştirmeniz için ilk olarak unutmabeni çiçeğinin çimlenmesi gerekmektedir. Çimlenme gerçekleşene kadar ise bir süre beklenmelidir. Unutmabeni çiçeğinin çimlenmesi için doğru bir şekilde tohumlanması gerekmektedir. Bu süreçlerin doğru yapılması oldukça önemlidir.

Tohumlanması sırasında doğru toprak seçimi önemlidir. Çiçek tohumlanmasının yaklaşık olarak 10 gün sonrasında çimlenmektedir. Çimlendikten sonra oldukça rahat bir şekilde çiçeği sulayabilirsiniz. Dikkat edilecek bir diğer husus ise çiçeğin sulanmasının yanı sıra yeri olacaktır. Çiçek her konumunda ve her evresinde bolca su alacağı bir yerde bulunmalıdır. Bu noktada gösterilecek önem oldukça yetişmesi için oldukça değerlidir.

Ülkemizde Unutmabeni Çiçeği

Ülkemizde pek çok özel çiçek bulunmaktadır. Unutma beni çiçeği ülkemizde oldukça sevilen ve kullanılan bir çiçektir. Bunun yanı sıra yağı ve çayı ile birlikte de faydalanılmaktadır. Sağlık açısından oldukça etkili olan çiçeğin çayı öğünlerde de rahatlıkla tüketilmektedir.

Karasal iklimi sevmeyen çiçek genel olarak ülkemizin pek çok özel yerinde yetişebilmektedir. Ülkemizde görülen unutmabeni çiçeği genel olarak pembe renkli olmaktadır. Ancak farklı renklerde unutmabeni çiçeği de sıklıkla rastlanılabilirdir. İstenilirse süs bitkisi olarak evlerde tercih edilebilir istenirse yağı için özel olarak yetiştirilebilir bir çiçek olmaktadır. Bu tarz seçeneklerin fazlalığı ise unutmabeni çiçeğini özel yapan ve diğer çiçeklerden ayıran husus olmaktadır.

Unutmabeni Çiçeği Efsanesi

Çiçeğin birçok efsanede adı geçmektedir. İsmini de bu efsanelerden aldığı bilinmektedir. Farklı dillerde farklı şekillerde de isimlendirilmektedir. Unutma beni çiçeği genel olarak Adem ile Havva’nın arkasından haykıran çiçek olarak akıllara kazınmıştır. Yunanca olarak ise farekulağı anlamına gelen bir çiçek olmaktadır. Çiçek bu bölgede çok farklı efsanelere ve hikayelere konu olmuştur.
Kaynak

Konu Bursalı68 tarafından (26.05.2021 Saat 17:14 ) değiştirilmiştir..
5 Üyemiz melisozdag'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.05.2021, 17:45   #28
Tura
Müdavim

Yeni özet bilgi için teşekkürler @melisozdag

@Efruz benden bir arkadaşı nikahında davetlilere çiçek fidesi dağıtacak, tavsiye edeceğin bir çiçek var mı dedi. Ben de ''Unutma Beni '' çiçek fidesini tavsiye etmiştim. Netice ne oldu bilmiyorum ama...günün anlamına uygun gayet güzel bir çiçekti.
Eski 02.08.2021, 21:54   #29
Canan
Çiçekci kız

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Bahar geldi gelecek not düşmüş olayım..
Unutma Beni. Buradaki adı da aynı. ''Vergissmeinnicht''
@ReaL zamanı geçti ama, konuya eklemek yeni aklıma geldi.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
adıyla, beni, çiçeği, musamma, unutma, unutmabeni

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler