Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Diğer Köşe Yazıları

Diğer Köşe Yazıları Ülkemiz Yazarlarının Ulusal Basında Yazdıkları Köşe Yazıları ve Bizlerin Yorumları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 12.03.2021, 17:21   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Milli Eğitim'e "çöreklenen" Cemaat

Milli Eğitim'e "çöreklenen" Cemaat

"Kollanan" okul müdürünün arkasından bakın hangi cemaat çıktı: "Çocuklarımızı bunlara yedirmeyeceğiz..."

Eğitim-İş Samsun Çarşamba İlçe Temsilcilik Başkanı Ali Demirci’nin de aralarında bulunduğu bazı eğitimcilerin sürgüne gönderilmesi ve baskı yapıldığı iddialarıyle ilgili açılan davaya devam edildi.

Davayı izleyen Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım ise dava sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, “Emsal pek çok karar ve somut delillere dayalı şikâyetlerin varlığına rağmen bu müdürü, soruşturmalardan tertemiz çıkaran ilahi güç nedir? Kimdir bu Samsun İl Milli Eğitim’e çöreklenen cemaat?” demişti.

HANGİ YAPILANMA ÇIKTI

Samsun'da Çarşamba Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde eski okul müdürü Talip Zorlu'nun tarikat yapılanması içinde yer aldığı ve "kollandığı" iddiları tartışmaları da beraberinde getirdi.

Söz konusu okulda; okul müdürüyle beraber, Eğitim-İş temsilcisinin ve bazı okul çalışanlarının da okuldan sürgün edilmesi tartışmaları daha da artırdı.

Konuyla ilgili olarak Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, Odatv'nin sorularını yanıtladı. Yıldırım'a, okul müdürünü arkasındaki tarikat yapılanmasını sorduk.

Yıldırım, Talip Zorlu'nun yıllarca korunduğunun altını çizerken, okul müdürünün İskenderpaşa Cemaati Hakyol grubundan olduğunu söyledi. Yıldırım, "Bu gücün nereye dayandığına baktım. Ve ne yazık ki, Nakşibendi tarikatının İskenderpaşa cemaatinin devamı olan, Hakyol grubu olarak takip ediliyor. Etkisini eğitim alanında odaklaştıran bir yapılanma bu…" dedi.

FETÖ'den boşalan koltuklara bu tip yapılanmaların etkili şekilde yerleştiğini ifade eden Zorlu, "Eğitim İş sendikası olarak bu tür şeylere geçit vermeyiz" dedi. Yıldıırm, "Çocuklarımızı bunlara yedirmeyeceğiz" diye de ekledi.

Orhan Yıldırım'ın Odatv'ye açıklamaları şu şekilde:

"Samsun’un Çarşamba ilçesinde, ilçe temsilcisi arkadaşımızın bulunmuş olduğu meslek lisesinde, aslında bizim çalışmalarımızla hiçbir ilgisi olmamasına rağmen, var olan okul müdürünün, ki bahsettiğimiz okul müdürünün tarikat yapılanması içerisinde yakınlığı üzerinden söz konusu olduğu ve yetkili sendika temsilcilerinin ileri gelenlerinin birbirleriyle yetki ve güç kavgası üzerine çıkan birtakım soruşturmalar, karşılıklı söylemler üzerine gelişen bir olaydan bahsediyoruz .

2018’lerde başlayıp bugünlere kadar sarkan bir süreç. Neden sarktı? Çünkü birçok olay olmasına rağmen okulda, müdürün keyfi uygulamaları olmasına rağmen, çalışanlara karşı uygulamış olduğu birtakım usül ve yöntem dışı baskılar ister istemez oradaki çalışanların refleks ve şikayetlerine neden oluyor. Bu şikayetler de il ve ilçe milli eğitime yansıyor. Birtakım cezalar çıkmasına rağmen, okul müdürünün bu yapmış olduğu uygulamalara karşı, Meclis’e kadar gidilmesine rağmen, okul müdürünün arkasındaki bu yapılanmanın kendisine sahip çıkmasından ötürü okul müdürüne ceza verilmiyor. Tekrar okulda müdür olarak göreve başlatılıyor. Tekrar kavgaya başlayıncaya kadar okul müdürü kalmaya da devam ediyor. Bizim temsilcimiz ve konunun dışındaki diğer eğitim çalışanlarına da yine baskı yapıyor; bana destek olun diye. Biz hiç kimseye makam mevki durumundan hiç kimseye karşı yan tutmayız. Oradaki arkadaşımız da bu durumda destek olamayacağını ancak karşı tarafta da olmayacağını okul müdürüne ifade ediyor. Okul müdürü bunu da kendisine destek vermeme olarak algılıyor. Geniş yetkisini kullanarak, öğretmenleri zor durumda bırakmak için ve arkasına aldığı güce güvenerek, birtakım şeyler yapıyor.

Biz de bir süre sonra “bu güç nereden geliyor” diyoruz. Normal şartlarda bu kadar hata yapan bir ismin çoktan görevden alınması gerekiyordu, bunu sorguladık. Daha sonra temsilcimiz de dahil, okul müdürü de dahil 4-5 kişi okuldan sürülüyor. Ancak, daha önce müdür yardımcılarından, diğer çalışanlardan okulu terk edip giden var, bu okul müdürüyle çalışılmayacağını söyleyerek…

Bu gücün nereye dayandığına baktım. Ve ne yazık ki, Nakşibendi tarikatının İskenderpaşa cemaatinin devamı olan, Hak-yol grubu olarak takip ediliyor. Etkisini eğitim alanında odaklaştıran bir yapılanma bu…

Darbe girişiminden sonra boşalan binlerce kadroya bunlar yerleşmeye başladı etkili şekilde. Neden? AKP, MİT’in kendisine sunduğu raporu dikkate almadı. AKP kendi bildiği yoldan ilerledi.

Eğitim İş sendikası olarak bu tür şeylere geçit vermeyiz. Mahkemelere olan inancımızı koruyoruz. Bu tür tarikat yuvalarının arkasından nemalananlar, kadro almak adına haksızlıklara göz yuman Türkiye’deki devlet kurumları içerisinde kim varsa biz sendika olarak Türkiye’nin her yerinde bu mücadelemizi sürdüreceğiz. Çocuklarımızı bunlara yedirmeyeceğiz."

Hakan Erol
Odatv.com

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
cemaat, çöreklenen, eğitime, milli

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler