Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Bir Yudum İnsan > İcatlar - Mucitler | Keşifler - Kaşifler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 04.12.2011, 18:35   #11
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Nicolas Tesla (1856-1943)

İlginç ve bir o kadarda başarılı bir biyografisi varmış...

Emekli maaşı dışında hiçbir yardımı kabul etmemesi ve reddettiği nobel ödülü ise hayata duruşuyla ilgili detayların en belirginleri bence...

Etinden, sütünden ve yününden faydalanmışlar sonuçta. Sonrasının bir önemi kalmamış her zamanki gibi...

Yakışır!..

2 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.09.2012, 20:18   #12
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Exclamation Cevap: Nicolas Tesla (1856-1943)

Onun laboratuarinda, uzerinde firtinalar kopar yildirimlar odayi sarar yeri sallarken, sakince oturmus not alir hayal ediyorum. ayni o resimdeki gibi.

Tesla'nın 1914 te aldığı kablosuz enerji akımı patenti ile ilgili proje çizimlerinden bir resmi belgesi..

Tesla'nın bir özelliği de, tasarladığı sistemlerin üç boyutlu modellerini tüm ayrıntılarıyla kafasında canlandırabilmesi, çalışmalarını birebir simüle edebilmesidir. bu şekilde test sürecinden geçirdiği makinaları zihninde kusursuz çalışır duruma getirmeden hayata geçirmeye başlamadığı rivayet edilir. burada sözü edilen, herkesin kurduğu hayallere benzeyen farazi canlandırmalar değil, kimi zaman gerçek dünyadaki nesneleri görmesini engelleyen açık ve seçik görüntülerdir. önceleri ** kontrolsüz şekilde ortaya çıkan ve bazı durumlarda onun için sıkıntı oluşturan bu imgelemleri yönetmeyi başardığı zaman eşine benzerine pek rastlanmayacak bir yetiye kavuşmuş.

Ayrıca kendisine sorulan "Ne için evlenmediniz" sorusuna akıllara durgunluk verecek bir yanıtla cevaplamıştır.""Bir ressam için, evet; bir müzisyen için, evet; bir yazar için, evet; ama bir mucit için, hayır. çünkü bu ilk üçünün ancak bir kadının verebileceği ilhama ihtiyaçları var, aşkları onları daha büyük eserlere yöneltmeli; ama bir mucidin vahşi, arzulu nitelikteki doğası çok yoğundur ve aşkını bir kadına yönelttiğitakdirde bilime verebileceği hiçbir şeyi kalmaz. sanmıyorum ki, anabileceğimiz çok sayıda evli barklı mucit olsun""

Birde kendisini sonralarda radyonun mucidi olarak kabul edildiği patenti ile ilgili söz konusu belgeye şurdan ulaşabilirsiniz
http://www.pat2pdf.org/patents/pat645576.pdf

Anlaşılamamış Dahi kitabından bir kaç paragraf...

'Telsiz' diyebileceğimiz motorlar, yoğun olmayan havada oldukça uzak mesafelerden iletim ile çalıştırılabilirler. alternatif akımlar, özellikle de yüksek frekanslı olanlar, yoğunluğu çok da az olmayan gazlar içinden dahi inanılmaz bir rahatlıkla geçmektedirler. havanın yüksek katmanlarındaki yoğunluk azdır. boşlukta birkaç kilometre yüksekliğe çıkabilmenin önünde yalnızca doğasında mekanik olan engeller var.

şuna hiç şüphe yok ki, yüksek frekans ve yağ yalıtımının kullanılması ile elde edilebilecek devasa potansiyelle parlak deşarjlar kilometrelerce az yoğunluklu hava içinden aktarılabilir ve böylece yüz binlerce beygirgücündeki enerjinin yönlendirilmesi ile merkezi kaynaklardan çok uzak mesafelerde olan motorlar ya da lambalar işletilebilir...

ancak bu projeden henüz bir olasılık olarak bahsediyoruz. enerjiyi bu şekilde nakletmemize de gerek kalmayacaktır. enerji nakletmemize gerek kalmayacaktır. kuşaklar sonra makinelerimiz uzayın herhangi bir noktasından alacağı bir enerji ile işlemeye başlayabilecektir. bu duyulmamış bir fikir değil... bunu topraktan enerji alan ant-heus söyleminden biliyoruz; muhteşem matematikçilerimizden birisinin düşüncelerinde buluyoruz... uzayda enerji var. bu enerji statik midir, yoksa kinetik midir? eğer statikse umutları*mız boşa çıkar; eğer kinetikse -ki bunun böyle olduğundan eminiz- o zaman insanın makinelerini doğal değirmenler gibi çalıştırabilmesi yalnızca bir zaman meselesidir..."

"Makine kesinlikle düşündüğüm şekilde çalışacaktır ve deney tam anlamıyla planladığım doğrultuda yürüyecektir. yirmi yıllık çalışma hayatım boyunca bunun tek bir istisnasıyla bile karşılaşmadım. neden başka türlü olsun ki? mühendislik, elektriksel ve mekanik şekillerde pozitif sonuçlar verir. matematiksel işleme tabi olmayacak ve etkileri ya da sonuçları uygun teorik ve pratik veriler doğrultusunda hesaplanamayacak çok az konu vardır..."

""Yakından ve uzaklardan gelen kükreyen sesler beni korkuya sürüklüyordu ve bunların ne olduğunu bir türlü ayırt edemiyordum. güneş ışınlarının önü periyodik olarak kesildiğinde bu beynim üzerinde öylesine büyük bir güç alanı yaratıyordu ki kendimden geçiyordum. bir köprü ya da bunun gibi bir yapının altından geçebilmek için tüm irademi zorlamam gerekiyordu çünkü kafatasım üzerinde dayanılmaz bir basınç hissediyordum. karanlıkta bir yarasa kadar duyarlı olabiliyordum, metrelerce uzaklıktaki bir nesnenin varlığını alnımda hissettiğim bir ürperti sayesinde fark edebiliyordum."

"Bu ışık patlama*larını(düşen şimşek ve yıldırımlardan söz ediyor) hala zaman zaman yaşıyorum. yeni bir fikrin zihnimde parıldayıvermesi gibi durumlarda ortaya çıkıyor. ama artık es*kisi kadar heyecan verici değil bu, eskiye nazaran daha etkisiz. gözlerimi kapattığımda, ilk önce mutlaka çok koyu ve tek tonlu bir mavi fon görüyorum. tıpkı açık ama yıldızsız bir gecede olduğu gibi. birkaç saniye içinde bu alan parıltılar saçan ve bana doğru ilerleyen yeşil ışıltılarla doluyor. neden sonra sağ ta*rafımda birbirine paralel ve yakın ışınların oluşturduğu iki ayrı sistem görüyorum. bu iki sistem birbirleri ile dik açı oluşturacak şekilde duruyorlar; sarı, yeşil ve altın renklerinin hakim olmasına karşın, her türlü rengi içeriyorlar. sonra bu çizgiler daha da parlaklaşmaya başlıyor ve her yere parıltılar saçan belirgin noktalar serpiliyor. bu resim yavaş yavaş görüntü alanımdan çıkıyor ve sola doğru kayarak yok olup gidiyor, yerini pek de hoş olmayan ölü bir griliğe bırakıyor. burayı çabucak kabaran ve kendilerine canlı formlar vermeye çalışıyormuş gibi duran bu*lutlar doldurmaya başlıyor.

işin ilginç yanı şu ki, ikinci aşama*ya geçilinceye değin bu griliği belirgin bir şekle benzetemiyorum. her seferinde, uyuya kalmadan az önce, gözlerimde kimi şeylerin ya da insanların görüntüleri canlanıyor. onları gördüğüm anda anlıyorum ki bilincimi yitirmek üzereyim. eğer ortaya çıkmıyorlarsa ya da bunu reddediyorlarsa biliyorum ki bu uykusuz bir gece geçireceğim anlamına geliyor."

Alıntı:
FBI'in Tesla Hakkındaki değerlendirmeleri ve takibi
Alıntı:

Tesla'nin olumunden sonra neler olduguyla ilgili cok az sey yazilmis. internette dolasirken, tesla fbi files isminde bir pdf dosyasina rastladim. fbi'in tesla hakkinda tuttugu dosyanin, bilgi ozgurlugu kanunu kapsaminda aciklanan kisimlarindan olusuyor. entry'nin kalanini okumadan once dosyaya goz atmanizi oneririm.

http://www.lostartsmedia.com/images/teslafbifile.pdf

iki bolum halinde incelemeyi dusunuyorum: ilk bolum 1940-1980 yillari arasinda fbi'in hazirladigi saha raporlarini ve kisi mektuplarina verilen cevaplari iceriyor. bu bolumde 157/265 sayfanin turkce ozetini cikardim. pdf'teki dokuman sirasini izledim, sadece 21. maddede 59. sayfada yazilan sorunun yaniti 106. sayfada veriliyor. butunluk acisindan ikisini birlestirdim. tarihlerde kayma var, ama dokumanin orijinalinde de ayni durum soz konusu. takip etmek kolay olsun diye sirayi korudum.

1) 24 eylul 1940 : new york times gazetesindeki teleforce silahi yazisi ile ilgili bilgi istegi. gonderen, abd savas departmanindan ismi aciklanmayan kisi. (makale ekte verilmis) (sayfa 3-4)

yanit: 1 ekim 1940 bilgilendirme icin tesekkur, gerekenin yapilacagi notu. j. edgar hoover (sayfa 5)

2) 12 ocak 1943 : tesla'nin oldugu gece otel odasindaki kasanin acilmasi, odadaki malzemelerin baska bir depoya tasinmasi ve bu malzemelerin uzman bir ekip tarafindan incelenmesi gerektigi ile ilgili durum raporu. gonderen ismi olarak foxworth kullanilmis muhtemelen percy e. foxworth (sayfa 6-7)

3) 9 ocak 1943 : tesla'nin olumu ile ilgili bilgilendirme. ayrica kablosuz elektrik aktarimi, olum isini ve diger teknik cizimlerin dusmanin eline gecmemesi icin onlem alinmasi gerektigi bilgisi. (tesla'nin uzak akrabasi o tarihte yugoslavya'da bulunuyor ve belgeleri ulkesine getirmek istiyor) ayrica bu raporda bloyce fitzgerald(referans patent) isminden bahsediliyor, tesla'nin olmeden once konustugu az sayida bilim adamlarindan biri. gonderen foxworth.(sayfa 8-9)

4) 11 ocak 1943 : tesla'nin olumuyle ilgili resmi fbi raporu. tesla'ya ait farkli yerlede bulunan 80 sandiktan, akrabasi sava kosanovich'den ve abd hukumetinin tesla deneylerine olan ilgisinden bahsedilmis. hazirlayan d.m. ladd. (sayfa 10-11)

5) 12 ocak 1943 : tesla tasarimlarinin dusman eline gecmesi konusunde cekinceler, alien property custodian office(link) ile ilgili ilk referans. gonderen edw. a. tamm muhtemelen edward allen tamm (sayfa 12)

6) 16 nisan 1948 : fbi yoneticisine bir ogrenci tarafindan yazilan mektup. tam okunur olmamakla birlikte tahminen, tezi ile alakali fbi'nin elinde olabilecek dosyalar konusunda.(sayfa 13-14)

yanit: 23 nisan 1948 edgar hoover tarafindan yazilmis okunamayan belge. bununla birlikte en sonda office of alien property'e danisilmasi onerilmis.(sayfa 15)

7) 29 mart 1950 : telefon'la bilgi istegi, "tesla'nin teknik dokumanlari"

yanit: 3 nisan 1950, arastirmalar sonucu fbi burolarinda bu belgelerin hic bir zaman olmadigi. gonderen edgar hoover. (sayfa 16)

8) 17 nisan 1950 : fbi gorevlilerinin, tesla'ya ait deponun arastirilmasi konusundaki raporu. deponun oldugu yer manhattan storage warehouse oda 5j ve 5l. gorevlinin soyledigine gore 1943 baslarinda depo ziyaret edildi ve teknik cizimlerin fotograflari cekilerek mikro filme kopyalandi. ziyaretciler askeriyeden, tahminen donanma komutanligindan geldiler. tum dokumanlarin belgelenmesi iki gun surdu. bu belge ile tesla dosyasi tamamen kapatildi. hazirlayan aciklanmamis. (sayfa 17-18)

9) 18 agustos 1952 : bilgi istegi; tesla'nin oldugu gun, teknik dokumanlarina fbi tarafindan el kondu. ozellikle bilim adaminin son 10 senesiyle ilgili dokumanlarin aciklanmasi. (sayfa 19-20)

yanit: 26 agustos 1952, dosyalarimizin gosterdigine gore nikola tesla'ya ait dokumanlar office of alien property'nin elindedir. daha fazla bilgi icin bu kuruma basvurabilirsiniz. (bu yanit bundan sonra standart olarak cokca kullanilacak) gonderen john edgar hoover. (sayfa 21)

10) 4 mayis 1953 : resmi belge, (tesla ile ilgili bir kitap yaziliyor) kitapta tesla dosyalarinin fbi elinde oldugu bahsediliyor. buna cevap olarak dosyalarin fbi elinde degil, office of alien property'de oldugu belirtiliyor. a. h. belmont icin fbi sac(special agent in charge)l l laughlin tarafindan hazirlanmis.(sayfa 22-23)

11) 19 mart 1954 : resmi belge, george h scherff isimli kiside olabilecek belgelerden bahsediliyor (son paragraf ulusal guvenlik nedeniyle desifre edilmemis) hazirlayan new york sac. (ekte tam okunamayan dosyalar, sayfa 24-32)

12) 25 haziran 1955 : bilgi istegi, 1943 yilinda alien property custodian (office of alien property'nin o 1943 yilindaki adi) tesla'nin mal varligini inceledi. bunun nedeni tahminen yegeni sava kosanovic'in yugoslav hukumetindeki pozisyonuydu. (tesla'nin yegeni sava, yugoslavyada bakanlik ve abd'de buyukelcilik yapti) alien property custodian elinde hicbir belge olmadigini soyledi. office of alien property'den alinan 15 mart 1955 tarihli mektup bu durumu onayliyor. buna ragmen tesla'nin edison madalyasinin de icinde bulundugu bir takim mal varligi kayip. (mektup yazari tesla'nin olumunden sonra kasasi acilirken iceride olanlardan biri). john o'neill'in kitabinda (onceden bahsedilen) fbi'in tesla malvarligina el kondugu iddia ediliyor. bunun dogru olmadigini bilinse de fbi'in alien property custodian'a arastirmasinda eslik ettigi soyleniyor. konuyla ilgili ayrintilar isteniyor. gonderen kenneth m swezey (sayfa 33-36)

fbi ici yazisma: 29 haziran 1955, kenneth m swezey'den gelen mektup detaylari buroya soruluyor; ozellikle iddia edilen, tesla'nin kayip edison madalyasinin office of alien property'de olmayisi, bu ve diger olasi esyalarin fbi elinde olma ihtimali. ilginc olan belge icinde desifre edilmeyen yerler olmasi. bunun disinda, 1945 yilinda fbi'in elinde olabilecek olasi tesla mikrofilmlerinin soruldugu; -yayinlamaya uygun- boyle bir bilginin olmadiginin soylendigi belirtiliyor. mektup sonunda buronun onerisi isteniyor. hazirlayan a.h. belmont. (sayfa 37)

fbi ici cevap: 30 haziran 1955, swezey'e fbi'in bu isle ilgisinin olmadigini belirten ekteki mektubun gonderilmesi. hazirlayan l v boardman (sayfa 38)

cevap: 30 haziran 1955, standart cevap - nikola tesla konusuyla office of alien property ilgilendi, fbi olarak yardimci olamiyoruz. j. edgar hoover. (sayfa 39)

13) 1 agustos 1955 : bilgi istegi, j. o'neil kitabinda tesla dokumanlarinin fbi tarafindan alikoyuldugunu iddia etmesi. gonderen desifre edilmemis. (sayfa 40)

cevap: 11 agustos 1955, tesla konusuyla office of alien property ilgileniyor. j. edgar hoover.(sayfa 41)

14) 10 eylul 1955, bilgi istegi(13 ile ayni kisi) tesla konusuyla office of alien property'nin ilgilendigini soylendi, belirtilen ofisten henry g hilken ile baglantiya gecildi. office of alien property kontolunde herhangi bir tesla malvarligi olmadigi seri numarasi belirtilen mektupta belirtildi. kitapta anlatilanlardan oturu konuyla ilgili detayli bilgi istegi.(sayfa 42)

cevap: 20 eylul 1955, 11 agustos 1955 tarihli mektupta belirtildigi gibi buro'nun tesla ile baglantisi yoktur. konu hakkinda yardimci olamayiz. j. edgar hoover. (sayfa 43)

15) 29 haziran 1955 : tesla'nin 100. yasgunu icin posta pulu hazirlanmasi konusundaki talep formu. (ekte gazete kopyasi) (sayfa 44-45)

16) 26 haziran 1973 : abd senatosundan bilgi istegi, tesla dokumanlarina fbi tarafindan el konmasi olayi sorgulaniyor. gonderen senator desifre edilmemis. (sayfa 46-47)

cevap: 5 temmuz 1973, (mektubu gonderen senator olunca biraz daha uzun yazilmis) tesla oldugunde malvarligi office of alien property tarafindan incelendi, elimizde konuyla ilgili baska bilgi bulunmamakta. william d. ruckelshaus. (sayfa 48)

17) 12 temmuz 1973, bilgi istegi, tesla oldugunde otelinde bulunan kasanin fbi gorevlileri tarafindan acildigi soyleniyor. kasadaki dokumanlar hakkinda ayrintili bilgi. gonderen desifre edilmemis.(sayfa 49)

cevap: 19 temmuz 1973, standart cevap - office of alien property'e sorun. clarence m. kelley(sayfa 50)

18) xx temmuz 1973 : (17 ile ayni kisi) 19 temmuz 1973 tarihli mektupta kasayi fbi'in acmadigi soyleniyor, ama kasayi fbi acti. (uzuncana bir mektup, ana fikir bu) (sayfa 51-52)

cevap: 2 agustos 1973, fbi ajanlari ile tesla'nin ilgisi yok, yazilanlar gercegi yansitmiyor. clarence m kelley. (sayfa 53)

19) 9 haziran 1975 : tesla dokumanlari ile ilgili fbi'dan bilgi istegi.(sayfa 54)

cevap : 7 temmuz 1975, standart - office of alien property. (sayfa 55)

20) 13 kasim 1975 : tesla dokumanlari? (sayfa 56)

cevap : 26 kasim 1975, bizde yok. c m kelley. (sayfa 57)

21) 17 ekim 1975 : freedom of information act istegi, tesla hakkinda fbi dokumanlari. gonderen desifre edilmemis.(sayfa 58-59)

cevap(burda sira karisiyor sayfa 106'da) : 10 kasim 1975, freedom of information act istegi buroya ulasti. (ve fbi'in verdigi en garip yanit) "in order to preserve the privacy of an individual who may be the subject of a similar inquiry, it has been necessary for the fbi to maintain the practice of not indicating whether we do or do not have such information in our files" benzer bir istege sahip ozel bir kisinin ozel hayatini korumak icin boyle bir bilginin bizde olup olmadigini dosyalarimizdan arastiramayiz. sonra tesla'nin varisinden yazili izin isteniyor. clarence m kelley.

-sayfa 68'e donus-

22) 23 haziran 1956 : o'niel kitabi, tesla dosyalari fbi'da mi? gonderen aciklanmamis. (sayfa 68)

cevap: 29 haziran 1956, standart - office of alien property. (sayfa 69)

23) 25 temmuz 1957 : resmi rapor, margaret storm gezegenler arasi iletisim konusunda bilgiler verdi. tesla'nin 1938 yilinda uzerinde calistigi tesla set isimli iletisim cihazi 1943 yilinda oldugunde henuz bitirilmemisti. new york sac. (sayfa 70-73)

24) 18 mart 1958 : fbi tesla dosyalari? - standart cevap. j edgar hoover (sayfa 74-75)

25) 24 haziran 1959 : standart. (sayfa 76-77)

26) 6 aralik 1960 : resmi rapor, abd hava kuvvetleri icin jeofizik konusunda arastirma yapan bay x (ismi cizilmis) aradi. konusuyla ilgili olabilecek bilgilerin o'neil isimli kisinin yazdigi kitapta fbi tarafindan alindigini belirtti. bay x tesla'nin calismalarina erisim izni istedi. buro verdigi cevapta tesla ile ilgili fbi sorusturmasi yapilmadigini belirtti. buro bu konuyla ilgili farkli kisilerden bircok bilgi istegi aldi, alinan her istek buro'nun tesla malvarligiyla ilgisi olmadigi seklinde cevaplandi. bize ulasan resmi bilgilerde office of alien property'nin tesla'nin notlari dahil malvarligini inceledigini gosteriyor fakat bu varliklarin son bulunma noktalari konusunda bilgi yok. hazirlayan a k bowles. (sayfa 78)

27) 14 subat 1961 : standart. (sayfa 79-80)

28) 21 kasim 1962 : mektubu gonderen kisi bir proje uzerinde calistigini, konuyla ilgili tesla dokumanlarina erismesi gerektigini belirtmis. ilginc olan mektup desifre edilmis olmasina ragmen proje isminin uzeri cizilmis. yanit standart. (sayfa 81-82)

29) 10 mart 1964 : standart.(s83-85)

30) 16 haziran 1964 : standart.(s86-87)
31) 28 mart 1967 : standart.(s88-89)
32) 25 subat 1969 : standart.(s90-93)
33) 8 nisan 1970 : standart.(s94-95)
34) 8 temmuz 1970 : standart.(s96-97)
35) 6 aralik 1971 : standart.(s98-99)
36) 26 ekim 1972 : standart.(s100-101)
37) 3 nisan 1973 : standart.(s102-103)
38) 20 haziran 1973 : standart.(s104-105)

39) 20 nisan 1976 : bilgi mektubu, tesla notlarinin belgrad'daki nikola tesla muzesinde sovyetlerin tam erisiminde oldugu, buna ragmen amerikada bu bilgilere ve bunlarin askeri uygulamalarina erismenin mumkun olmadigi sorgulaniyor. tesla'nin olumunden sonra donanma ve oss labaratuvar notlarini ve gunluklerini incelediler. tesla'nin el yazisini cozmek zor oldugu icin islem bir ay kadar surdu. ingilizce yazmasina ragmen karakterleri kucuk, bulanik ve yabanci bir dili cozmek kadar zordu. muze mudurune gore, sovyetler bazi bolumlerin kopyalarini yaptilar fakat 500 sayfalik colarado springs notlarini alamadilar. bu notlarin 20 sayfasi yildirim kuresi ve yaklasik bir 20 sayfasi bunu olusturack ekipmanla ilgili. o'neil kitabinda bu uygulamalardan bahsetse de tanimlamalari cokca abartilmis. su anda tesla'nin sonuclarindan cok daha oteye gecmis durumdayiz ve bu deneyler konusunda cokca tecrubemiz var. 3 cesit askeri uyarlama olabilir. birincisi, tesla kendi ekipmanina zarar veren kuresel yildirimin ucaklari yok edebilecegini soylemisti. ikinci olarak kuresel yildirimin icin lityum enjekte edilerek bomba olusturulabilir. ucuncusu ki sadece bir varsayim, kuresel yildirim'in itme gucu bir araci hareket ettirmek icin kullanilabilir. tesla'nin mumkun oldugunu iddia ettigi kablosuz elektrik aktarimi project sanguine ile benzer teknikler kullaniyor. hazirlayan desifre edilmemis. (sayfa 107-114)

cevap: 30 nisan 1976, bilgiler icin tesekkurler. clarence m kelley. (sayfa 115)

40) 16 haziran 1976 : senato'dan gelen mektuba standart yanit. (sayfa 116-119)

41) 26 temmuz 1979 : soru standart olmasina ragmen freedom of information act'den dolayi yanit biraz daha ayrintili. tesla'nin dosyasina office of alien property'nin baktigi soylendikten sonra, fbi'in elinde bu konuyla iligi bilgi olabilecegi, bu bilgilerin yayinlanmasi icin ozer bir basvuru yapilmasi gerektigi belirtiliyor. hazirlayan william l. bailey (sayfa 120, 122)

42) 25 subay 1980 : fbi ic raporu, freedom of information act taleplerine nasil cevap verilecegi anlatiliyor.(sayfa 121)

43) 9 subat 1981 : 43 madde arasinda en ciddi bilgi istegi bu dokumanda (sayfa 124) birlesik devletler hava kuvvetlerinden bir yarbay tesla ile ilgili asker formatli istek gondermis. 1- fbi'in elinde nikola tesla'ya ait dokumanlar oldugunu dusunuyoruz. nikola tesla parlak bir elektrik muhendisiydi ve elektrik aktarimi konusunda bircok alanda onculuk etti. 2- tesla'nin bazi notlarinin savunma bakanligi projelerinde degerlendirilebilecegine inaniyoruz, bu paper'lara erisim saglarsaniz cok yardimci olur. 3- bu evraklarin sayisini ve miktarini bilmedigimiz icin, buradan bir arastirma gorevlisini yukunuzu azaltmak icin yardima gonderebiliriz. allan j. maclaren. (sayfa 124)

cevap: 10 mart 1981, standart sekilde baslayan cevap karsi tarafta askeriye olunca degisik bir hal almis. fbi tesla konusuyla ilgilenmedi, bilimsel bulgular office of alien property tarafindan incelendiler. office of scientific research and development ve donanma da bu dokumanlari inceledi. subat 1943'de dokumanlar tesla'nin yegeni sava kosanovic'e teslim edildi. konuyla ilgili daha ayrintili calisma yapip en yakin zamanda size donecegiz. roger s. young. (sayfa 125)

gonderilen ek bilgi: 23 mart 1981, (sayfa 126, okunabilirligi az) konuyla ilgili tam arastirma yapildi. tesla'nin oldugu 7 ocak 1943 tarihinde tum gereclerine alien property custodian tarafindan el kondu. bu gerecler hicbir zaman fbi'in eline gecmedi. 26-27 ocak 1943 tarihlerinde federal birimler mr tesla'nin notlarini ve gereclerini amerikan savas kosullarina gore degerlendirdiler. gerecler manhatten warehouse'da incelendi. mit'ye bagli the office of scientific research and development, donanma istihbarat ve donanma arastirma ekipleri hazir bulundu. fbi incelemelerde bulunmadi. grup sozcusunun yaptigi aciklamada, dr tesla'nin notlari arasinda dusman eline gecince tehlikeli olabilecek herhangi bilimsel bir not veya gerec olmadigi belirtildi. roger s young. (sayfa 126-129)

44) 21 temmuz 1981 : standart (sayfa 130)

45) 18 agustos 1983 : son resmi rapor, tesla man out of time isimli kitap ekli olarak gonderildi. tesla'nin dogumundan 1983 yilina kadar olan olaylar ozetlenmis: thomas edison ile calismasi, kendi labaratuvarini kurup alternatif akimi yayginlastirmasi, niagra selalesinde kurdugu elektrik santrali, kablosuz iletisim deneyleri, colorado springs'te yapay yildirim uretmesi, florasan lamba ile ilgili patentleri ve son olarak 1930 yilindan sonra one surdugu olum isini konsepti. tesla'nin bazi dokumanlarini yugoslavya'daki tesla enstitusune bagislamasi, fbi veya alien property'nin tesla malvarligina el koyduguna dair ekte gonderilen kitaptaki iddialar belirtilmis. ayrica sovyetler birligi'nin yugoslavya uzerinden tesla dokumanlarina ulasma cabalari, bunun sonucu dizayn ettikleri olasi gudumlu enerji silahlari raporda refere edilmis. son olarak bazi dokumanlarin wpafb'deki ekipman labaratuvarina goturuldugu iddialari eklenmis. bu rapordan sonra fbi, bilgi edinme yasasi cercevesinde elindeki dosyalari yayinlama karari aldi. hazirlayan cincinati sac (sayfa 133-157)

edit: tesla fbi dosyalarinin en son hali(burada incelenenden eksigi yok, fazlasi var) resmi sitesinden indirilebiliyor.(Ekşiden)
Eski 03.01.2013, 23:27   #13
Hara-Kiri
Kayı Boyu'nun Torunu

Edison Prestij filmini izleyen varsa anlatıldığı gibi mafya tarzı bir adamdır.
Tesla ise birçok icada isim atmış birisidir. Daha birçok isimini atamadığı buluşları vardır.
HAARP ve Tesla sarmanı şuan 'a kadar en önemlileridir. Rivayete göre kablosuz elektriği ve temiz enerji bulmuş.

Belkide izin verilseydi bugün kendi cihazlarımız kendi elektriğini üretecekti .
Gerçek şu ki; saat 12:12 olduğunda kimse seni düşünmüyor, şifreleri 1234 yapan insan hala yaşıyor, noel baba yok, tam karşıya geçerken kırmızı yanacak, istediğini alsan da aklın alamadığında kalacak, az kalan yemek daha lezzetlidir, pastayı kesen pasta yiyemez, gece tırnak kesersen ömrün kısalmaz ve sakın kendini başka dünyadan zannedip triplere girmeye kalkma. ne yazık ki pizzanın ambulanstan önce geldiği bir ülkenin en nadide vatandaşlarından birisin sen de.. Hayat işte. O bakımdan diyeceğim o dur ki ; Başımız toprak, sonumuz toprak; mühim olan, çamurlaşmadan yaşamak..

2 Üyemiz Hara-Kiri'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.01.2014, 22:57   #14
Sami
Düz Adam

Soru : Elektriği kim buldu ?

Cevap : TESLA
Eski 18.01.2014, 23:02   #15
Sami
Düz Adam

Nefret duygunuzu elektriğe dönüştürebilseydiniz, bütün dünyayı aydınlatabilirdiniz

demiş.
Eski 18.01.2014, 23:57   #16
Chevy
XooX

Hayranım bu adama
U.S.A bu adama çok şey borçlu
Eski 19.01.2014, 00:03   #17
Utay
. . . Hayat Dışı . . .

Herşeyi bilmeye biliriz ama bu tür konuları ve hayat hikayelerini okumalıyız ve bilmeliyiz.

Bilgi için sağolun,teşekkürler.
Eski 19.01.2014, 01:51   #18
Abartmatozu
Kurucu

Sadece High Frequency Active Auroral Research Program) HAARP konusuna ilham kaynağı olması bile çok ilginç.
Bu teknolojinin Deprem'e ( Ozon tabasından yaptığı etkilerden dolayı ) neden olduğu iddaaları korkunç.
Tesla gibi bir bilim adamının hala açıklanmayan ve araştırılan projeleri olduğunu duymuştum.
Daha da yazmam NOKTA

Eski 02.04.2015, 19:10   #19
Serkan
Tam Üye

31 Mart 2015 deki elektrik kesintisinden sonra,
bir kez daha saygı ile andım adamımı

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
nicolas, tesla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)