Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 15.09.2021, 15:12   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Diyanet Kendini Böyle Savundu: Açık Büfe Helaldir

Diyanet Kendini Böyle Savundu: Açık Büfe Helaldir

Meal Yazım Stratejileri Çalıştayı’nı 5 yıldızlı Metropolitan Otel'de açık büfe yemek eşliğinde gerçekleştiren Diyanet İşleri Başkanlığı, “Yüce Allah'ın kendisine mali yönden geniş imkân verdiği kimselerin, otellerdeki açık büfelerden, yenmesi ve içilmesi dinen helal olan şeylerden çeşit çeşit, aşırıya kaçmadan almaları helaldir ve israf sayılmaz” şeklinde fetva verdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, gelen bir soru üzerine ‘açık büfe’ fetvası verdi.

Ankara ve İstanbul’da 3 ayrı misafirhanesi olan Diyanet İşleri Başkanlığı, bu yerlerde açık büfe kahvaltı da veriyor. Misafirhanelerde 8 Ağustos 2020 tarihi itibariyle standart kahvaltı 30 lirayken açkı büfe kahvaltı için 40 lira isteniyor.

Diyanet, en son ‘Meal Yazım Stratejileri Çalıştayı’nı 5 yıldızlı Metropolitan Otel'de açık büfe yemek eşliğinde gerçekleştirmişti.

ANKA’dan Tamer Arda Erşin, Diyanet’e açık büfelerin harap olup olmadığını sordu. Diyanet, gönderdiği yazılı yanıtta, 'açık büfelerin israfa kaçmadığı sürece helal olduğunu' açıklayarak şunları belirtti:

“İSRAF SAYILMAZ”

“İsraf, özellikle mal veya imkanları meşru olmayan amaçlar için saçıp savurmayı ifade eder. Dinen helal kabul edilen maddelerin günün icaplarına göre ihtiyaçtan fazla tüketimi haram veya mekruh sayılmıştır. Maddi ve manevi imkanları Allah’ın insanlara bağışladığı birer emanet sayan İslam dini, bunları Allah’ın rızasını kazanmaya ve insanlara mutluluk getirmeye elverişli yerlerde kullanmayı emreder. Sonuç olarak; Yüce Allah'ın kendisine mali yönden geniş imkân verdiği kimselerin, otellerdeki açık büfelerden, yenmesi ve içilmesi dinen helal olan şeylerden çeşit çeşit, aşırıya kaçmadan almaları helaldir ve israf sayılmaz.”
Eski 15.09.2021, 15:36   #2
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Standart Cevap: Diyanet Kendini Böyle Savundu: Açık Büfe Helaldir

Alıntı:
Yüce Allah'ın kendisine mali yönden geniş imkân verdiği kimselerin
Sorun şurada sevgili aliciğim erbaşçığım ve sulandırılmış Diyanetçiğim. Bu imkanları size sunan Allah değil vatandaş.

Vatandaştan yol, su, elektik, eğitim, sağlık vb. gerekçelerle topladığınız vergilerden, hatta gözünün üzerinde kaşın var diye kestiğiniz cezalardan oluşan bir bütçe o kullandığınız. Hani, yetim/öksüz, garip/gureba, kuşlar/ağaçlar falan dediklerinizin hakları var o bütçenin içinde.

Kul hakkı dediğiniz şey var ya! heh işte onu zıkkımlanıyorsunuz o büfelerde. Kesin hurma da vardır o menülerde.

Bugün yediklerinizin tırmalaması dileği ile, afiyet zeh... zık... olsun...

4 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.09.2021, 17:17   #3
NaNaNe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Standart Cevap: Diyanet Kendini Böyle Savundu: Açık Büfe Helaldir

Hep bana rap bana desene sen buna.
İşine gelen helal gelmeyen haram.
Bizden aldığınız vergilerle yapıyorsunuzya benden yana haram zıkkım olsun.

3 Üyemiz NaNaNe'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
açık, böyle, büfe, diyanet, helaldir, kendini, savundu

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler