Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler

Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler Her konuda, gerekli - gereksiz kısa bilgi ve haberler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 20.01.2021, 17:48   #1
OkyanusunKalbi
WoodStock

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Çaya Şeker Atarken Çok Çok İyi Düşünün.

Çaya şeker atarken çok çok iyi düşünün. İç Hastalıkları Uzmanı tiryakileri uyardı

Sofraların ve sohbetin vazgeçilmezi arasında yer alan çay, kimileri tarafından şekerli, kimileri tarafından da şekersiz tüketiliyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sübet Özerdem, “Şekerli çay metabolizma hastalıklarına meyili artırıyor. Ayrıca diyabet riskiyle beraber kalp damar hastalıkları gelişmesine neden oluyor" dedi.

Çay tüketiminin Türk toplumu için çok değerli bir yere sahip olduğunu söyleyen Medipol Mega Üniversite Hastanesi’nden İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Sübet Özerdem, çayın nasıl tüketilmesi gerektiğiyle ilgili uyarılarda bulundu.

Vatandaşı da ikiye bölen çayın şekerli yada şekersiz içilmesiyle ilgili konuşan Özerdem, “Çayın vücuda faydaları ve zararları var ancak şekerli çay içmenin zararları çok fazla. Şeker kendi başına kalori içeriği yüksek olduğu için çayla beraber çok yüksek miktarda alındığında belli hastalıkların riskini artırıyor. Çayın günde 3-4 fincandan daha fazla içilmemesi gerekiyor” diye konuştu.

TİRYAKİLER DİKKAT
Çayı şekerli içmeyi tercih edenlere uyarılarda bulunan Uzm. Dr. Özerdem, Şekerli çay diş yapısının bozulmasına neden oluyor ve orada enfeksiyonların kolayca yerleşmesine sebep oluyor. Çok tiryaki olan bir çay içicisinin günde en az 10-15 bardak çay içtiğini farz edersek, ortalama bir küp şekerin de 22 kilokaloriye yakın enerji verdiğini düşünürsek, bir çay içicisi sadece şekerle günlük bazal metabolizmasının 4’te 1’ini karşılamış oluyor. Bu birikim dolayısıyla vücutta ciddi hastalıklara meyil oluşuyor. İnsülün direnci, şekere yatkınlık gelişiyor. Bununla birlikte diyabet riskiyle beraber kalp damar hastalıkları beraberinde geliyor”dedi.

ÇAY İYİ BİR ANTİOKSİDAN
Çayın insan vücudu için faydalı bir içecek olduğunu hatırlatan Özerdem, “Çay bir antioksidan. Bu özelliği sayesinde özellikle kalp damar hastalıklarının azaltılmasında, kolesterol, trigliserid düşmesinde etkili. Damar hastalıkları ve inmenin oluşmasına da engel oluyor. Çay içmek kansızlığa sebep olur diye bir algı var. Çayın içerisinde tanin maddesinin demir emilimini engellendiği biliniyor. Çok çay içen kişilerde, özellikle çayı yemeklerle, yemekten hemen önce ya da sonra tüketirsek ve bu oran artarsa demir eksikliği meyili de oluşturabilir” ifadelerini kullandı.

ÇAYI NASIL TÜKETMELİYİZ?
Doğru çay tüketimi hakkında açıklamalarda bulunan Özerdem, sözlerine şöyle devam etti:

“Çok uzun süre demlenmiş çay içilmemeli. Çay çok sıcak da içilmemeli ve mümkünse 70 derecenin altında içilmeli ki gırtlakta tahrişlere ve tümörlere sebep olmasın. Çay şekerle birlikte içilmemeli çünkü içindeki şeker hem diş hastalıklarına hem de metabolizma hastalıklarına meyil artırıyor. Çay demir eksikliği yapabildiğinden, özellikle bitkisel demirin emilimini bozduğundan yemekten önce, hemen sonra ve beraber içilmemeli.”
DHA

Kaynak
4 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.01.2021, 18:09   #2
Arthur
Ne Mutlu Türk'üm Diyene

Standart Cevap: Çaya Şeker Atarken Çok Çok İyi Düşünün.

Günde en fazla 3 bardak içiyorum oda 2 şekerli olmak kaydıyla.
Çay olsada olur olmasada benim için.
3 Üyemiz Arthur'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.01.2021, 18:17   #3
OkyanusunKalbi
WoodStock

Şekersiz çay kahve içenlere sayko dediklerinden beri çayımı kahvemi şekerli içmeye başladım.

Çayı da sadece sabah kahvaltısında, poğaça börek yaptığımda içerim.

Eskiden tiryakiydim, bayat çay bile içerdim. Kim alıştırdı beni kahveye.. Yakalarsam..

3 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.01.2021, 19:11   #4
Canan
Çiçekci kız

Çayı hiç aramam. Börek-çörek vb. leri de, nerdeyse çaysız yiyemem. Bayağı da şekerli içerim.
He bir de çok sıcak olacak.
Şimdiye dek de, yazıdaki zararlarına hiç maruz kalmadım.
Eski 20.01.2021, 19:33   #5
NaNaNe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Çaysız bir hayat düşünemem özellikle sabah çayı yemekle fazla içmem üstüne keyif çayı 4 büyük bardak içerim akşam 2 bardaktan fazla içmem.
Demli ve şekersiz.Eşim şekerli içiyor bir kupaya bir tatlı kaşığı.Açık çay asla içemeyiz o zaman su içmiş gibi oluyor.

2 Üyemiz NaNaNe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.01.2021, 21:57   #6
Gülümsün
Yönetici

Çok uzun yıllardır hipoglisemim olduğumdan çayıma ne de kahveme şeker koymuyorum. Acı içmeye alıştım.
Eski 20.01.2021, 22:16   #7
NaNaNe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Gülümsün Mesajı göster
Çok uzun yıllardır hipoglisemim olduğumdan çayıma ne de kahveme şeker koymuyorum. Acı içmeye alıştım.
Nerelerdesin canım seni göremiyorum forumda.

NaNaNe'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
atarken, çaya, düşünün, Şeker

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler