Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Forum Gerçek Hakkında > Görüş, Öneri ve Temennileriniz

Görüş, Öneri ve Temennileriniz Site ile ilgili her türlü öneri ve görüşlerinizi buradan bildirebilirsiniz.

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 29.04.2020, 19:16   #1
Ben kimim
Yasaklı Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Genel Forum Siteleri Bitmek Üzere.

2016 yılından beri bütün genel konularla ilgili forumlarda %80 lere varan bir düşüş var.

Özellikle, Sosyal Medya ve Mobil telefonlar forumların sonunu getiriyor. İnsanlar eğlence ve bilgi alışverişi için kullandıkları forumlardan uzaklaşıyorlar. Çünki artık bilgiyi araştırarak çok kolay bir şekilde elde edebiliyorlar. Eğlence işini de sosyal medya çözüyor.

Genel forum siteleri bitmek üzere ancak bir kategoriye bağlılar devam ediyor.

Özel konu, özel kitle veya özel ürün ekseninde olursa forumlar ayakta kalabiliyor. Facebook piyasaya girince forum kullanımı çok azaldı. Ama özellikle özel kitlelere hitap eden ve dışa kapalı forumlar hala ayakta. Ayrıca forumlarda şu an konu ve yazım kalitesi daha çok arttı. Eskiden laf olsun diye kısa kısa yazanlar Facebook`a kaydı. Forumda kaliteli yazılar yazılıyor, ancak kaliteli yazı yazanların sayısı azaldıkça forum seviyesi de düşüyor.

Forumlarda yüzlerce aktif üye olmasına rağmen konulara cevap verilmiyor. Açılan konular boş bırakılıyor. Eskiden forumda nezaketen de olsa ilgilenmediğimiz bir konu dahi olsa birkaç satır bir şeyler yazardık. İlgimiz olan bir konuysa zaten en az yarım sayfa yazı yazardık. Şimdikiler işi düşünce konu açıyor sonra vınn. Gözlemlerime dayanarak yöneticileri kızdırmak pahasına açtığım bu konuya cevap yazılmayacak bile belkide. Ya da bu yazdıklarım hiç okunmayacak bilemiyorum, belkide anında silinecek. Halbuki akıl akıldan üstündür, belki ben yanılıyorumdur, konu nezaket kuralları dahilinde tartışılsa, sorunlar ortaya konup çözüm yolları aransa ve forumun yükseltilmesi için yapılması gereken birşeyler varsa forum yöneticileri tarafından değelendirilip gerekli adımlar atılsa kötü mü olur.
11 Üyemiz Ben kimim'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.04.2020, 19:28   #2
Bursalı68
Yönetici

Standart Cevap: Genel forum siteleri bitmek üzere.

Merhaba,

Sevgili @Ben kimim, niçin yöneticiler kızsın, bu konunuza...Gayet de güzel bir tartışma konusu...Sorun yok, rahat olun...

Yukarıda yazdıklarınızın bir çoğuna katılıyorum ben de...Forumlar ile anlık mesajlaşmalara müsait olan face, instegram, twitter gibi sosyal medya ağı çok farklı platformlar...

Forumlar da artık, daha çok, " az olsun temiz olsun " perspektifiyle bakıyor üye olayına, en azından kişisel olarak ben öyle düşünüyorum..." Taş yerinde ağardır " atasözümüz forumlarda çok daha anlamlı bir söz...Anlık üyelik açıp, işini gördükten sonra gidenler, zaten forum kültürü olan kişiler değil...Onlara da kızamayız tabii ki...Sonuçta öyle veya böyle işini görmeye çalışmış, yardımcı olabildiysek ne mutlu der geçeriz...

Anlık mesajlaşmaların olduğu sosyal ağda Türkçe'mize de maalesef dikkat edilmiyor, üzücü taraflarından biri de bu...Oysa forumlarda üyeler bu konularda daha dikkatli, daha özenli, güzel taraflarından biri de bu...Dilini kaybeden toplum, kimliğini de yitirmeye mahkumdur....

Forumun daha da kaliteli olup güzelleşmesi için üyelerin önerileri de son derece önemlidir...Sonuçta " bir elin nesi var, iki elin sesi var "...

Bilemiyorum, konunuza bu kadar da olsa bir katkı sağlayayım diye düşümdüğüm ve önemli gördüğüm bir konu olduğu için yazdım...

Bu önemli(bence) konu için teşekkürler...

Sağlıcakla kalınız...
11 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.04.2020, 19:44   #3
ReaL
Deniz Sevengillerden

Forumlar gün be gün eriyor. Bunu ben yıllar önce bazı diğer forum sahiplerine söylemiştim.

Bunun nedenleri var tabi ki.
- Cep telefonundan forum siteleri pek kullanışlı değil.
- Forumlar ergen yaşta diyebileceğimiz çocukların elinde ego tatmin yeri haline geldiydi.
- Diğer sosyal medya platformlarında yönetici yok, insanlar daha özgür.
11 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.04.2020, 20:08   #4
OkyanusunKalbi
WoodStock

Yıl 2009, aylardan Eylül.

İnternette gezindiğim bir gün araştırdığım konu sayesinde, yazarcafe linkine tıklayıp güzel bir forum gördüm.

İlk etapta Atatürk bannerı görünce dedim ki ''hah abi bu siteye kesinlikle üye olmalıyım. Atatürk ilke ve inkılaplarına sahip çıkıyorlar. Türkçeye özen gösteriyorlar''

Biraz daha gezindim. Her konu ayrı titizlikle, emekle oluşturuluyordu. Biraz daha gezip dolaşayım dedim. ''Üyeler nasıl acaba, nasıl sohbetler ediliyor, hep bu kadar ciddiler mi acaba?'' diye düşündüm. Sonra geyik konularına girdim. Gırgırı şamatası da yerli yerinde bir forumdu.

O zamanlar Messenger dediğimiz chat Türkçesiyle yazmayı adet haline getirmiştim. Üye olduğumda mümkün mertebe bu şekilde yazmamaya özen gösterdim.

**

Yıl 2020, hâlâ buradayım. Çoğu forum sitesi, dediğiniz gibi sosyal medyanın aktif olmasıyla; veya bazı sebepler dahilinde kapansa da bu sitenin kapanmaması için elimden geleni yapacağım, taşının altına elimi koydum. Gereken tüm emeklerimi buraya harcıyorum ve elimden geldiği müddetçe açılan her konuya yorumumu yapmaya çalışıyorum.

Överek ve övünerek diyorum ki, dünyanın tek ve en iyi sitesi(yiz).

10 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.04.2020, 20:25   #5
Ben kimim
Yasaklı Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster
Överek ve övünerek diyorum ki, dünyanın tek ve en iyi sitesi(yiz).

Konuya olan ilginiz için teşekkür ederim, "Överek ve övünerek diyorum ki, dünyanın tek ve en iyi sitesi(yiz)." sözünüze katılıyorum.
10 Üyemiz Ben kimim'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.04.2020, 21:49   #6
Livan
Gerçek Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Bursalı68 Mesajı göster
Türkçe'mize de maalesef dikkat edilmiyor,
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster

Türkçeye özen gösteriyorlar

chat Türkçesiyle yazmayı adet haline getirmiştim.

bu sitenin kapanmaması için elimden geleni yapacağım, taşının altına elimi soktum.
Türkçeyi doğru kullanmanın önemine dikkat çektiğiniz için, iki küçük düzeltme yapmak istedim, lütfen bilgiçlik olarak falan değerlendirmeyin olur mu?

Bursalı'nın yazdığı, 'Türkçe'miz sözcüğünü imle ayırmadan, yani Türkçemiz olarak düzeltelim isterim.

Okyanus, Türkçeye ve Türkçesiyle diye doğru yazmış. Ancak, 'taşın altına elini sokmak' değil de, 'taşın altına elini koymak' şeklinde düzeltiriz ve Okyanus da anlayışla karşılar bizi.

Nedenlerini yazmaya gerek yok şu an için.
Eski 29.04.2020, 22:02   #7
NaNaNe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Standart Cevap: Genel Forum Siteleri Bitmek Üzere.

Neden kızsın neden silsin ki yöneticiler gayet güzel bir konu forumların şu zamanki durumunu anlatmışsınız.Sosyal medyanın çoğalması forum sayısının azalmasında büyük etken tabii.

Bizim formumuz gayet düzeyli tartışmalarında yapıldığı bir forum.

Şu sıra herkesin canı burnunda olumsuz konuşmalar zaten enerjisi düşük kişilerin dahada sıkıntıya girmesini sağladığından hiç kimse sabırlı olamıyor. Zaten hayat üstümüze üstümüze geliyor biraz kafamızı dağıtalım diye girdiğimiz bu güzelim forumda da birkaç sefer uyarılmalarına rağmen hala birbirine bağıran çağıran insanlar olunca haliyle ortam gerilebiliyor.

Hal böyle olunca Allah'tan çok sabırlı,duyarlı,anlayışlı,ortamı hemen normalleştiren yöneticilerimiz varda burası böyle temiz ve nezih kalabiliyor.

Sizin sayenizde yeri gelmişken buradaki tüm Yönetici arkadaşlarıma teşekkür ederim bizlere bu ortamı sundukları için.

Her ne kadar çok sayıda sosyal medya olsada,
burası benim çok sayıda değer verdiğim arkadaşlarımla birlikte kafamı dağıttığım,yeni şeyler öğrendiğim, dinlendiğim, bir yer olmaya devam edecek.

9 Üyemiz NaNaNe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.04.2020, 23:22   #8
Tntcool
Kelebek gibi uçar, arı gibi *******...

Genel forum siteleri eskisi kadar yaygın ve revaçta değil. Bunun sebepleri zaten yukarıdaki yorumlarda belirtilmiş.

Forum Gerçek bu klasmanda varlığını devam ettiren sayılı forumlardan biri. Benim anladığım kadarıyla bunun sebebi aktif katılımcı sayısının çokluğu değil kalitesi, yöneticilerin tüm üyelere olan eşit yaklaşımı, özverisi ve tabii ki Türkçenin doğru kullanımına duyulan hassasiyettir.

Umarım bu forumdaşlık uzun yıllar güzel ve seviyeli şekliyle devam eder...

CEPTEN GÖNDERİLDİ

Nilgün MARMARA
9 Üyemiz Tntcool'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.04.2020, 23:29   #9
Bursalı68
Yönetici

Merhaba,

Forumların bir güzel tarafı da kalıcı dostlukların da kurulabilmesidir...Örneğin sevgili dostum @Tntcool ile (yanılıyorsam düzelt) yaklaşık 8-10 yıllık bir dostluğumuz vardır...Ve forumlarda başlamış ve halen devam etmekte...Keza sevgili @Supernatural ile de bir başka forumdan...

Bu dostluklar sayesinde yeni dostluklar oluşuyor, sevgili @Tntcool olmasaydı burada olamayabilirdim...Bu anlamda teşekkürler sevgili dostum...

Bu tür dostluklar forum hayatında kalıcı olabilmekte, en güzel tarafı da sanırım bu...

Sağlıcakla kalınız...
7 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.04.2020, 23:34   #10
ReaL
Deniz Sevengillerden

Konularımızda çok emek var. Bazı siteler gibi kes kopyala yapıştırdan ibaret olsaydı, bu site de tarihe gömülmüştü. Konuları oluşturan arkadaşların emeklerine kıyamadım.

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
8 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bitmek, forum, genel, siteleri, Üzere

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler