Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 04.07.2021, 15:20   #41
Rosebud
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Aşı Olanlara İyi Haber!

Valla heliosağa istediğin kadar ekşi arkadaşın analizlerini getir koy buraya hatta bu konuda yorum yapan dürümcüler ve köfteciler bile var onlarınkini de koy hepsi etkisiz eleman benim için.
Bilim şüpheciliktir ama kanıt ister, kanıt olmadan bu sonuçlara hangi metodoloji ile varıldığı gösterilmeden, arkasında hangi kurum ve kuruluşlar var bilinmeden, doğruluğunun genel kabul görüp görmediği, onaylanıp onaylanmadığı, onaylandıysa kimlerin ve hangi kurumların onayladığı bilinmeden hem şüpheleneceksin hem de o şüphe üzerinden insanları yönlendireceksin bunlar analiz falan değil hakikaten cezai yaptırımlar gerektiriyor.

TEARS AND SOUVENIRS

2 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.07.2021, 16:29   #42
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rosebud Mesajı göster
Valla heliosağa istediğin kadar ekşi arkadaşın analizlerini getir koy buraya hatta bu konuda yorum yapan dürümcüler ve köfteciler bile var onlarınkini de koy hepsi etkisiz eleman benim için.
Bilim şüpheciliktir ama kanıt ister, kanıt olmadan bu sonuçlara hangi metodoloji ile varıldığı gösterilmeden, arkasında hangi kurum ve kuruluşlar var bilinmeden, doğruluğunun genel kabul görüp görmediği, onaylanıp onaylanmadığı, onaylandıysa kimlerin ve hangi kurumların onayladığı bilinmeden hem şüpheleneceksin hem de o şüphe üzerinden insanları yönlendireceksin bunlar analiz falan değil hakikaten cezai yaptırımlar gerektiriyor.

İster inan ister inanma.

Verdiğim linkler ve analizler içinde bulunan kanıtlar aşıların etkinliği konusunda "şüphe" edilmeye değer olan kanıtlardır. Bu kanıtları senin kabul edip etmemen o aşılar hakkındaki gerçekleri gömmez. Bu kanıtlar ne idüğü belirsiz uzmanların sallamalarından değil gayet bağımsız kurum ve kuruluşların hatta yer yer çeşitli devlet destekli sağlık kuruluşların raporlarını içeriyor.

Seni birşeye ikna etmeye çalışmıyorum. Sadece yanlış bildiğin şeyler var. Öncelikle kesin konuşuyorsun birde üst perdeden konuşuyorsun. Bana düz dünyacı denilen kitlenin içinde olduğumu iddia etmen karşısında sadece tebessüm ettim^^ Bir kitle sırf aşı karşıtı diye sırf bakın aşı karşıtları hep akpli bunlar cahil sende bunların içindesin gibi ithamlar... ahh düşüncelerimiz örtüşüyorsa iyi o zaman burada allah diyen her müslümanı da işidçi belleyelim nasıl? Aşı karşıtlığı ayrıdır aşı muhalifi olmak ayrıdır. Kaç kez dedim bu aşının güvenirliği tamamlansın bende olurum yada aşının onam formu koşullarını devlet yada firmalar üstlensin yine olurum.

Ama hem aşıyı zorunlu tutacaksın hemde "ama bak olursan ölürsen bir yan etki yaşarsan sorumlusunu sensin" diyeceksin bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diye sormazlar mı adama? Böyle mi virüsü yeneceğiz vay anam vay. Bu şekilde mi aşı hakkında endişeleri olan insanları ikna edeceksiniz? Buna bir cümlen varmı? yok.

Doğru veya yanlış birşey tartışıyoruz şurda.^^

Biz insanları yönlendirmiyoruz. Biz insanların "acaba" demesini istiyoruz. Herkes aşı olma veya olmama seçiminde özgürdür. İnsanların aşı hakkında aldıkları kararlar sonrasında fişlenmesin, kedi köpek gibi aşı karneleriyle gezmesine, toplumda aşı olanlar ve olmayanlar gibi iki kutuplu derin bir ayrımcılığın temelleri atılmasına karşıyız! Bu derin uçuruma götürür. Zaten başımızda çeşitli faşist baskılar var birde biyofaşistlik çıkmasın diye mücadele ediyoruz. Bunun önü alınmazsa o çok savunduğunuz DSÖ ve o çok savunduğunuz saygın(!) aşı ve ilaç firmaları rehavete kapılıp kendi kurallarını gevşetebilirler bu da ileride çok büyük sağlık skandallarının temelini oluşturabilir. Şükürler olsun ki avrupada bu yönde uyanış var. Çoğu aşının çocuklara yapılması durduruldu mesela şimdilik!

Birde Sorularıma hala cevap alamadım. Galiba cevaplamaya da pek niyetli değilsin.^^ Önemli değil zaten dediğim gibi kimse aşıların etkinliği, yan etkileri konusunda "kesin" ifadeler kullanamıyor. Sen ben uzman değiliz biz cevap veremiyorken bilmemne devletinin sağlık bakanlığının yaptığı araştırmalar(!) mı cevap verecek.

Bu tartışmanın sonunda öngörülebilir bir sonuç yok. Zaman herşeyi gösterecek. Ne acıdır ki tarih her zaman azınlıkların tarafında yer almıştır. Burada azınlık olan biziz siz ise çoğunluksunuz.

Umarım haksız çıkarız. Çünkü benim ailemde bu aşıyı olacaklar onların başlarına bişey gelmesini istemiyorum.
Eski 04.07.2021, 16:35   #43
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
risk grubu olanlar için bu aceleyi anlayabiliyorum, ancak 50 yaş altı grup için bu davranışın rasyonel bir karşılığı yok. tamamen maruz kaldığınız bilgi kirliliğinin olumsuz sonuçları bunlar. aşı olacaksanız da lütfen bekleyin ve sağlıklı veriler ışığında kararlarınızı alın.
50 yaş altı risk grubu değilse ve bu kişiler için aşıya gerek yoksa 50 yaş üstü için neden var.
Madem bu aşılar ciddi yan etki yapacak, ölümcül olacak, 50 yaş üstünü neden gözden çıkarıyorsunuz? (Aklımda deli sorular)
Gençlerin, 50 yaş üstü için süper bulaştırıcı olduğunu hiç hesaba katmıyorsunuz.

Ekşide yorum yapan şahıs acil bekleniyor, bana bunu açıklasın.
3 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.07.2021, 16:57   #44
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster
50 yaş altı risk grubu değilse ve bu kişiler için aşıya gerek yoksa 50 yaş üstü için neden var.
Madem bu aşılar ciddi yan etki yapacak, ölümcül olacak, 50 yaş üstünü neden gözden çıkarıyorsunuz? (Aklımda deli sorular)
Gençlerin, 50 yaş üstü için süper bulaştırıcı olduğunu hiç hesaba katmıyorsunuz.

Ekşide yorum yapan şahıs acil bekleniyor, bana bunu açıklasın.
İleri yaşlarda bağışıklık sistemin düşüklüğü nedeniyle bu yaştaki kişilerin aşı olmasında risk değerlendirmesi gözetilerek yapılmasında sorun görülmüyor.

Çünkü uzun vaadede çıkabilecek herhangi bir yan etkinin bu kişilerde ortaya çıkması çok nadir olur. Neden nadir olur adı üstüne yaş meselesi ve üremede etkisiz olmaları yüzünden risk dışında olmalarından kaynaklanır.

Bu aşıların gençlere yapılmasının riskleri bugün dünyada tartışılıyorsa sırf bu sebeblerden dolayı. Genç adı üstüne genetik mirasını kuşaklar boyunca aktaracak bir üreme potansiyeline sahip önlerinde uzun dönem bir hayat macerası var.

Mrna aşıları genetik dizilime müdahalede bulunan birer kodlar taşıdığı gerçeği var. Aşı üreticileri "kesinlikle genetik dizilime müdahalede bulunmuyoruz" desinler kimse yoğurdum ekşi demez. Ortada ruhsatı olmayan bir aşıdan bahsediyoruz.

Bu kodların ileride ne gibi bir "duyarım"a yol açacakları yada ne tür genetik hastalıklara açık kapı" bırakacakları belirsizdir. Kara kutudur.

Süper bulaştırıcı meselesine gelince. Burada süper bulaştırıcılarda şu an tek şüpheli aşı olanlardır. Dolayısıyla aşı olmayanların süper bulaştırıcı profilinde olması ile ilgili kesin kanıtlar yok. Olsaydı vakalar ve hasta yatım sayıları artardı. Oysa vakalarda azalma mevcut ama ölümler bugün artıyor.(Bu ülke için konuşuyorum)

Aşı olanlarda süper bulaştırıcılık etkisi var mı? Sadece istatiksel olarak var. Somutsal olarak bir çalışma yapıldıysa da paylaşılacağını sanmam. Tıpkı ölenlerin aşılı olup olmadığı verilerin paylaşılmadığı gibi.
Farzedelim ki aşı olmayanlar süper bulaştırıcı olsun bu durumda aşı olanlara karşı yine bir tehlike yok. Adı üstüne aşılısınız. Aşı olmayanlar yani bizler ölürüz vakalarda artardı hasta yataklarıda dolardı ne bileyim. Okuduklarımı söylüyorum ben. ^^

Dipnot: Söz konusu ekşi yazarına ulaşmak istiyorsan kendisinin rumuzu "exburak" ekşisözlükten ulaşabilirsin.^^

Dipnot 2: Şu haber belki yardımcı olabilir. Haberde İtalya'da astrazeneca aşısının 60 yaşın altındaki insanlarda kullanımı durdurulduğu yazmaktadır. Sebebi ise bir gencin aşının yan etkilerinden dolayı ölmesi.

https://news.trust.org/item/20210611155636-qsb4d
Eski 04.07.2021, 20:01   #45
OkyanusunKalbi
WoodStock

Heliosaga ekşi yazarının açıklamasında bana en mantıksız gelen, 50 yaş üstünün korona aşısı olduktan sonra yan etki yaşamayacağına emin olması. Tutarsız açıklamaları var. Herkesin bağışıklığı aynı olmadığı gibi, gençler kadar yaşlılar için de aynı riskler vardır.
Anneannesi 90 yaşında olan arkadaşım da anneannesinin korona aşısı olduktan sonra ölü virüsten vefat ettiğini söylemişti. . Bağışıklığı çok düşük birisini hasta etmiş olabilir veya aşı olduktan sonra 14 gün antikor oluşmadan dikkatsiz davranıp koronaya yakalanmışta olabilir. Sanırım korona aşısı olanlar süper bulaştırıcıdır derken bunu kastettin.
2 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.07.2021, 20:13   #46
Rosebud
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Heliosaga Mesajı göster
İster inan ister inanma.

Verdiğim linkler ve analizler içinde bulunan kanıtlar aşıların etkinliği konusunda "şüphe" edilmeye değer olan kanıtlardır. Bu kanıtları senin kabul edip etmemen o aşılar hakkındaki gerçekleri gömmez. Bu kanıtlar ne idüğü belirsiz uzmanların sallamalarından değil gayet bağımsız kurum ve kuruluşların hatta yer yer çeşitli devlet destekli sağlık kuruluşların raporlarını içeriyor.

Seni birşeye ikna etmeye çalışmıyorum. Sadece yanlış bildiğin şeyler var. Öncelikle kesin konuşuyorsun birde üst perdeden konuşuyorsun. Bana düz dünyacı denilen kitlenin içinde olduğumu iddia etmen karşısında sadece tebessüm ettim^^ Bir kitle sırf aşı karşıtı diye sırf bakın aşı karşıtları hep akpli bunlar cahil sende bunların içindesin gibi ithamlar... ahh düşüncelerimiz örtüşüyorsa iyi o zaman burada allah diyen her müslümanı da işidçi belleyelim nasıl? Aşı karşıtlığı ayrıdır aşı muhalifi olmak ayrıdır. Kaç kez dedim bu aşının güvenirliği tamamlansın bende olurum yada aşının onam formu koşullarını devlet yada firmalar üstlensin yine olurum.

Ama hem aşıyı zorunlu tutacaksın hemde "ama bak olursan ölürsen bir yan etki yaşarsan sorumlusunu sensin" diyeceksin bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diye sormazlar mı adama? Böyle mi virüsü yeneceğiz vay anam vay. Bu şekilde mi aşı hakkında endişeleri olan insanları ikna edeceksiniz? Buna bir cümlen varmı? yok.

Doğru veya yanlış birşey tartışıyoruz şurda.^^

Biz insanları yönlendirmiyoruz. Biz insanların "acaba" demesini istiyoruz. Herkes aşı olma veya olmama seçiminde özgürdür. İnsanların aşı hakkında aldıkları kararlar sonrasında fişlenmesin, kedi köpek gibi aşı karneleriyle gezmesine, toplumda aşı olanlar ve olmayanlar gibi iki kutuplu derin bir ayrımcılığın temelleri atılmasına karşıyız! Bu derin uçuruma götürür. Zaten başımızda çeşitli faşist baskılar var birde biyofaşistlik çıkmasın diye mücadele ediyoruz. Bunun önü alınmazsa o çok savunduğunuz DSÖ ve o çok savunduğunuz saygın(!) aşı ve ilaç firmaları rehavete kapılıp kendi kurallarını gevşetebilirler bu da ileride çok büyük sağlık skandallarının temelini oluşturabilir. Şükürler olsun ki avrupada bu yönde uyanış var. Çoğu aşının çocuklara yapılması durduruldu mesela şimdilik!

Birde Sorularıma hala cevap alamadım. Galiba cevaplamaya da pek niyetli değilsin.^^ Önemli değil zaten dediğim gibi kimse aşıların etkinliği, yan etkileri konusunda "kesin" ifadeler kullanamıyor. Sen ben uzman değiliz biz cevap veremiyorken bilmemne devletinin sağlık bakanlığının yaptığı araştırmalar(!) mı cevap verecek.

Bu tartışmanın sonunda öngörülebilir bir sonuç yok. Zaman herşeyi gösterecek. Ne acıdır ki tarih her zaman azınlıkların tarafında yer almıştır. Burada azınlık olan biziz siz ise çoğunluksunuz.

Umarım haksız çıkarız. Çünkü benim ailemde bu aşıyı olacaklar onların başlarına bişey gelmesini istemiyorum.

Yazdıklarımı okusaydın cevaplarını alırdın ama senin niyetin bağcıyı dövmek üzüm yemek değil.
Düz dünyacılar kategorisine sokmadım seni, tartışma şeklinin benzediğini söyledim ikisi ayrı şeyler.
Aşı karşıtlığı ile aşı muhalifliği ya da tedirginliği her neyse aynı olmayabilir ama aşı tedirginliği ile aşı karşıtlığını körüklüyorsan aşı karşıtlığı sınıfına sokarım otomatik olarak.
Yazdıklarımı okusaydın cevabını alamadığın sorunun cevabının bütün aşıların 3. faz testini geçtiği ve onayını alarak dünyanın en saygın bilim dergilerinde yayınlandığı cevabını alırdın, seninle bu şekil bir bilim tartışmak istemiyorum.
Bu bilim falan değil çünkü olsa olsa popüler bilim denir buna.

TEARS AND SOUVENIRS

Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 04.07.2021, 21:10   #47
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rosebud Mesajı göster
Yazdıklarımı okusaydın cevaplarını alırdın ama senin niyetin bağcıyı dövmek üzüm yemek değil.
Düz dünyacılar kategorisine sokmadım seni, tartışma şeklinin benzediğini söyledim ikisi ayrı şeyler.
Aşı karşıtlığı ile aşı muhalifliği ya da tedirginliği her neyse aynı olmayabilir ama aşı tedirginliği ile aşı karşıtlığını körüklüyorsan aşı karşıtlığı sınıfına sokarım otomatik olarak.
Yazdıklarımı okusaydın cevabını alamadığın sorunun cevabının bütün aşıların 3. faz testini geçtiği ve onayını alarak dünyanın en saygın bilim dergilerinde yayınlandığı cevabını alırdın, seninle bu şekil bir bilim tartışmak istemiyorum.
Bu bilim falan değil çünkü olsa olsa popüler bilim denir buna.
https://clinicaltrials.gov/ct2/show/...&draw=2&rank=1

Bu linkte söz konusu aşıların son fazının deneme çalışmalarının bitiş tarihini görebilirsin. Sadece son kısmını alıntılıyorum.

Site Amerikan Ulusal Sağlık Kütüphanesi'nin resmi sitesidir.

Alıntı:

Study Type : Interventional (Clinical Trial)

Estimated Enrollment : 43998 participants

Allocation: Randomized

Intervention Model: Parallel Assignment Masking: Triple (Participant, Care Provider, Investigator) Primary Purpose: Prevention Official Title: A PHASE 1/2/3, PLACEBO-CONTROLLED, RANDOMIZED, OBSERVER-BLIND, DOSE-FINDING STUDY TO EVALUATE THE SAFETY, TOLERABILITY, IMMUNOGENICITY, AND EFFICACY OF SARS-COV-2 RNA VACCINE CANDIDATES AGAINST COVID-19 IN HEALTHY INDIVIDUALS

Actual Study Start Date : April 29, 2020

Estimated Primary Completion Date : November 2, 2021

Estimated Study Completion Date :May 2, 2023
Eh yani.

Eski 04.07.2021, 21:23   #48
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Alıntı:
Heliosaga ekşi yazarının açıklamasında bana en mantıksız gelen, 50 yaş üstünün korona aşısı olduktan sonra yan etki yaşamayacağına emin olması. Tutarsız açıklamaları var. Herkesin bağışıklığı aynı olmadığı gibi, gençler kadar yaşlılar için de aynı riskler vardır.
Anneannesi 90 yaşında olan arkadaşım da anneannesinin korona aşısı olduktan sonra ölü virüsten vefat ettiğini söylemişti. . Bağışıklığı çok düşük birisini hasta etmiş olabilir veya aşı olduktan sonra 14 gün antikor oluşmadan dikkatsiz davranıp koronaya yakalanmışta olabilir. Sanırım korona aşısı olanlar süper bulaştırıcıdır derken bunu kastettin.

Süper bulaştırıcılıktan kastım şu. Aşı oldum diye rehavete kapılıp nasıl olsa aşı oldum covide yakalanmam artık diyorlar lakin yakalanıyorsun hemde çok rahat.. Üstüne üstlük aşının içindeki varyant yeni varyanta göre eski olduğu için yeni varyant buna göre sistem içinde kodunu değiştirebiliyor ya çok agresif bir mutasyona evrilebiliyor yada zararsız bir mutasyona evrilebiliyor.

Oysa aşı olmayanda aynı varyant bulaşmış olsa hem etkiler belirgin hemde kişi manyak falan değilse eve kendini kapatıp önlemini alıyor.

Virüsler bu şekilde hareket ederler buna göre genom diziliminde evrimleşirler. Başka bir viral davranışları varsa söyleyin bilelim.

----

Herkesin bağışıklığı elbette aynı değil. İleri yaşlarda birinide aşının yan etkileri yaşanabilir tabi. Lakin 50 yaş üstü aşılı kişilerin aşıdan gelebilecek olası yan etkilerin azlığı sadece istatiksel olarak ispatlanmış durumda.

Altında yatan neden raporlanmadı belki gerçekten bağışıklıkları çok tepkiseldir belki değildir.

Ama gençlerde? Avrupada çocuklara aşı durduruldu. İtalyadan gelen astrazeneca haberi var.

50 yaş üstü herhangi bir insan eğer bağışıklığından emin değilse çeşitli kronik hastalıkları varsa aşı olması gerekli olabilir çünkü ortada kar-zarar hesabı var anlatabildim mi bilmiyorum
Eski 04.07.2021, 21:46   #49
NaNaNe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Alıntı:
Teyzemin kızının eşi ergenlik döneminde kabakulak geçirmiş, ailesi aşı karşıtı olduğu için karma aşılarını yaptırmamış.
Evlendikten sonra çocuk isteyince doktora gidiyorlar, doktor teyze kızına eşini de çağırmasını söylüyor.
Eşine geçirdiği hastalıkları soruyor kabakulak hastalığını kaç yaşında geçirdiğini soruyor. Ergenliğinde geçirdiğini ve aşılı olmadığını söyleyince kısırlığının o hastalığı ergenlikte geçirdiği için üremesini engellediğini söylüyor doktor.
Tabii bu konu bizler için önemsiz görülebilir ama teyze kızı çocuk sahibi olamadığı için köy yerinde çok dışlandı, kusurlu diye hor görüldü. Eşi zamanında aşısını vurulsaydı böyle birşey de yaşanmayacaktı.

Korona yerine kızamık veya kabakulak salgını şimdi yaşanıyor olsaydı, aşı karşıtları çocukken vurulduğumuz o aşılara da karşı olurlardı.
O zamanlar 2 yılı aşkın salgınlar da olmamış aşılar daha kısa sürede bulunmuş ve uygulanmış. Okullarda don atlet aşı vurulduğum günleri unutmuyorum.
Bilişim dünyasında yaşıyor olmamız dezavantaj şimdi, çatlak seslere çabuk kanıyorlar.

Aşıların ne kadar sürede geliştirildiği burada yazıyor.

3 Üyemiz NaNaNe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.07.2021, 21:52   #50
NaNaNe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Asla aşı karşıtı değilim çocuklarımın bütün aşılarını eksiksiz yaptırdım.
Sadece oğlum 5 yaşında iken illa karma aşı yapılacak diye mahalle mahalle dolaşan 0.5 yaş arası çocuklara dayatılan aşıyı yaptırmadım onuda aşıyı alıp labarotuarda inceleten arkadaşım sayesinde kısırlık yaptığına kesin kanaat edince yaptırmadım.

Hiç bir aşı bu kadar kısa sürede bu kadar çok insana aynı anda denemeden vurulmamış.
Bu nedenle karşı duruşum.

Buraya not etmiş olalım,
Yıllar sonra bu insanların üstünde baskı yolu ile yapılanların yanlış olduğu ortaya çıkacağını düşünüyorum.

Dünya sağlık örgütünün bu tedavi kesilmeli asla uygulanmamalı dediği ilaçları bile Türkiye de 1 sene boyunca insanlara uygulandığını sonrada yanılmışız dediklerinide unutmayalım.

Bir sürü kaynakta önce aşı bulundu sonra laboratuvar da virüs üretildi diye bile geçiyor.
Neye inanacağımızı şaşırdık.
Bunların hepsi politik ekonomimizi bitirmek için yapılan hareketler.
Bitirdiler de
Hem beden sağlığımızı hem ruh sağlığımızı bozdular.

3 Üyemiz NaNaNe'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
haber, olanlara

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)