Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler

Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler Her konuda, gerekli - gereksiz kısa bilgi ve haberler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 08.04.2021, 18:56   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart İnsan Acıkmadan Neden Yemek Yer?

İnsan Acıkmadan Neden Yemek Yer?

Acıkmadan yemek yeme, fazla kilolara ve birçok sağlık sorununa neden oluyor. Prof. Dr. Y. Birol Saygı, aç olmadan yemek yemenin ‘akılsız beslenme’ olduğunu belirtti ve önemli uyarılarda bulundu.

Sinirlenince acıkıyor musunuz? Yorulunca yemek yiyerek mi dinlendiğinizi hissediyorsunuz? Alkol alınca mideniz mi kazınıyor? Bütün bu sorulara, ‘evet’ yanıtını veriyorsanız, ‘akılsız beslenmenin’ pençesine düşmüş olabilirsiniz. Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Y. Birol Saygı, acıkmadan yemek yemenin insan sağlığını olumsuz etkilediğini söylüyor.

Akılsız yemenin bir maliyeti olduğunu belirten Saygı, “Acıkmadan yemek yeme, kilo almaya ve kan şekeri gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu sağlıksız döngü, açlığın gerçek olup olmadığını anlamadıkça ve bu yeme istediğini durduracak alternatif yollar bulmadıkça devam eder” diyor.

“DUYGULARINIZI KONTROL ALTINA ALIN”

Profesör Saygı’ya göre, açlık hissettiğinizde önce gerçekten yemeğe ihtiyacınız olup olmadığını saptamalısınız. “Gerçek açlık sizi yavaşça vurur ve ertelemek kolay olabilir” diyen Saygı, “Duygusal veya akılsızca yeme çabucak ortaya çıkar ve belirli yiyecekleri istemenize neden olur. Yakınlarınızda yemek varsa kendinizi bilinçsizce tüketiyor bulabilirsiniz. Bu, sizin aşırı yemek yemenizi ve sonrasında da kendinizi suçlu hissetmenizi sağlar” diye konuştu.

Saygı, akılsız yemenin nasıl durdurulabileceğini ise şöyle anlatıyor: “Akılsız açlık durumunda, duygularınızı yener ve dizginlerseniz sağlıklı olmanız kolaylaşır. Egzersiz veya meditasyon gibi duygularınızı kontrol altında tutacak sağlıklı yollar bulmalısınız. Daha bilinçli yemek yeme arayışınızda, size destek olabilecek arkadaşlarınızla bir araya gelin. Abur cuburları evinizin dışında tutun.”

İNSAN ACIKMADAN NEDEN YEMEK YER?

Stres fazla yemek yedirir:

Uzun süreli stres vücudunuzu, “savaş veya kaç” sisteminizde rol oynayan bir hormon olan kortizol ile doldurur. Stres sizin için neredeyse sabit bir durumsa, bu kortizol seviyeleri yüksek kalır ve atıştırmalıklara ulaşmanızı sağlar.

Yorgunluk açlığı tetikler:

Yeterince dinlenemediğinizde, yemek yemeyi istemenize neden olan grelin hormonu seviyeleriniz yükselir. Bu arada, açlığı ve yeme arzusunu azaltan bir hormon olan leptin seviyeleriniz düşer. Bu iki hormon, açlık hissini kontrol eder. Sonuçta, vücudunuzun yiyeceğe ihtiyacı olmasa bile kendinizi aç hissedersiniz.

Sinirler gerilince mide kazınır:

Yeme faaliyeti, insanın kendini sinirli hissettiğinde oluşan ekstra enerji için kullanışlı bir çıkış noktasıdır. Bu nedenle, yemek yeme, kişiyi tedirgin eden şeylerden uzaklaştırır. İnsan, hiç yemek yemeyerek de stresini yönetebilir. Bu, vücudunuz açlıktan öldüğünü düşündüğü için sisteminizi yavaşlatabilir. Sonunda yemek yediğinizde, aşırıya kaçma olasılığınız artar.

Kaygılar yeme bozukluğuna neden olur:

Anksiyetenin yeme bozuklukları ile güçlü bir bağlantısı vardır. Aşırı yemek, endişelerinizi ve stresinizi yönetmenize yardımcı olmanın bir yolu olabilir. Genler, depresyon ve duygudurum bozuklukları, travma, bağımlılık ve istismar gibi faktörler, duygularınızı yönetmenin bir yolu olarak yemek yeme olasılığınızı artırabilir.

Akran baskısı yemek yemeye zorlar:

Sosyal bir etkinliğin eğlencesine kapılıp aç olmadığınız halde kendinizi yemek yerken bulabilirsiniz. İnsan, toplulukla birlikte hareket etme zorunluluğu hisseder.

Alkol, yemek konusundaki çekingenliği azaltır:

İçki, insanın çekingenliğini azaltır. Bu da insanı daha rahat yemek yemeye iter. Araştırmalar, alkol tüketmenin beynin kendi kendini kontrol eden bölümünü etkilediğini ve lezzetli atıştırmalıklara direnmeyi zorlaştırdığı gösteriyor. Bu da kişinin yağ ve şekerle dolu, daha az sağlıklı şeyler yeme olasılığını artırır.

Yemek reklamları tetikleyicidir:

Araştırmalar, yiyeceklerle ilgili ve içinde yiyecek bulunan reklamların, kişiyi kısa sürede yemeğe yönlendirdiğini, hatta eline geçenleri hemen yedirdiğini gösteriyor.

kaynak

Eski 08.04.2021, 19:19   #2
OkyanusunKalbi
WoodStock

Standart Cevap: İnsan Acıkmadan Neden Yemek Yer?

Bazen yemek yemeyi unuttuğum oluyor, karnımdaki sesler sırtıma yapışınca aklıma geliyor.

Acıkmadan yemek yediğim zaman çok lezzetli birşeyse yiyorum.

Abur cubura da hayır demem. Kırk yılda bir alırım, genelde hep tokken yerim.

3 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.04.2021, 19:25   #3
Canan
Çiçekci kız

Acıkmadan yemek yemem. Ancaak..

Karnım aç iken, en sevdiğim pasta tatlı falan yaptığım sık olur. İşte o zaman mutfağa gider gelir yerim
Kötü bir gidiş biliyorum

Eski 08.04.2021, 23:17   #4
Rosebud
Müdavim

Bir de şu var kendi deneyimlerimden biliyorum; ne kadar çok yerseniz o kadar çabuk acıkıyorsunuz çünkü mide sürekli yiyecek geliyor diye asidini arttırıyor, asit arttıkça da açlık hissi duyuyorsunuz.
O nedenle midede uzun süre kalabilen ama çok da yer kaplamayan şeyler yemek gerekiyor, bunlardan en önemlisi yumurta...
Normalde kışın kilo alma eğilimim artardı, uzun süredir her sabah zeytinyağına 2 yumurta kırıp yiyorum, aşırı kilo artışım olmuyor yaza göre 3 kilo fazlam var şu anda ama o da tatlılardan oluyor pastaydı, luppoydu derken yumurta yeseniz de kilo alıyorsunuz, hatırlıyorum bir sabah peynirli yumurta yemiştim inanmayacaksınız o gün hiç yemek yemedim tabii tatlıya çok dikkat etmek gerekiyor ne kadar tok olursam olayım bir gofret yesem 15 dakika sonra acıkıyorum içine mısır şurubu koyuyorlar insanın dengesini alt üst ediyor aslında bunları yememek için eve sokmamanız gerekiyor eve soktunuz mu yememek gibi bir seçeneğiniz kalmıyor.
Zeytini peyniri tamamen kahvaltımdan kaldırdım aşırı tuzlular çünkü.

TEARS AND SOUVENIRS

3 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.04.2021, 23:51   #5
Canan
Çiçekci kız

Çikolata dedin de @Rosebud...
Eskiden alışverişe sık gider, çikolatasız dönmezdim. Yediğim zaman, 1-2 karesiyle yetinemez, şunu da, bu son olsun derken, bir bakmışım tümü gitmiş
Pandemi başlamadan, başladım kısıtlamaya. O da, eve hiç bir zaman sokmamakla mümkün oldu.

Şimdileri de, telefonuma durmadan pasta, börek tatlı tarifleri geliyor. Şunu deneyeyim güzele benziyor derken, o tür şeylere yöneldim. Bunun çaresini de, gelen tarifleri artık okumadan siliyorum. Başka çaresi yok
Konu acıkmadan yemek yemekti dimi
Acıkmadan ancak çok sevdiğim bir yemek olursa yiyorum.

Eski 08.04.2021, 23:59   #6
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster
Çikolata dedin de @Rosebud...
Eskiden alışverişe sık gider, çikolatasız dönmezdim. Yediğim zaman, 1-2 karesiyle yetinemez, şunu da, bu son olsun derken, bir bakmışım tümü gitmiş
Pandemi başlamadan, başladım kısıtlamaya. O da, eve hiç bir zaman sokmamakla mümkün oldu.

Şimdileri de, telefonuma durmadan pasta, börek tatlı tarifleri geliyor. Şunu deneyeyim güzele benziyor derken, o tür şeylere yöneldim. Bunun çaresini de, gelen tarifleri artık okumadan siliyorum. Başka çaresi yok
Konu acıkmadan yemek yemekti dimi
Acıkmadan ancak çok sevdiğim bir yemek olursa yiyorum.

İnsan böyle güzel anlatırsa acıkmadan da yerim şekil a da görüldüğü gibi...

Ben dolaba gidiyorum çikiloata vardı onu gömeyim.

Eski 09.04.2021, 00:05   #7
Canan
Çiçekci kız

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster

İnsan böyle güzel anlatırsa acıkmadan da yerim şekil a da görüldüğü gibi...

Ben dolaba gidiyorum çikiloata vardı onu gömeyim.

Afiyet olsunnn

Eski 09.04.2021, 00:11   #8
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:

Afiyet olsunnn

Oh be çok mutlu oldum. Serotonin aldım.
Eski 09.04.2021, 00:37   #9
Canan
Çiçekci kız

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster
Oh be çok mutlu oldum. Serotonin aldım.
Sen bana nisbet ediyorsunnnn...

Yok bu saatte olsa da yemem

Eski 09.04.2021, 01:10   #10
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
Sen bana nisbet ediyorsunnnn...

Yok bu saatte olsa da yemem

Saat geç olmasaydı, evet diyecektim.

Ben senin yerine yedim canım üzülme.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
acıkmadan, insan, neden, yemek, İnsan

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler