Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Alternatif Tıp

Alternatif Tıp Şifalı Bitkiler ve Besinler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 17.12.2020, 23:28   #1
OkyanusunKalbi
WoodStock

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Tarhun Nedir, Faydaları Nelerdir? Tarhun Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Tarhun Nedir, Faydaları Nelerdir? Tarhun Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Fransızlar tarafından “Otların Kralı” olarak adlandırılan tarhunun sağlık açısından faydaları oldukça fazladır. Doğal ağrı kesici olarak kullanılan Tarhun nedir, faydaları nelerdir?

Tarhun çok çok eski bir mutfak geçmişine sahiptir. Meyankökü ve anason benzeri tarhun aroması, Moğol istilasıyla birlikte Avrupa’ya yayılmıştır.

Ülkemizde en çok Bayburt ve civarında, Ankara, Erzurum, Gaziantep ve Şanlıurfa’da yetiştirilen tarhun, keskin ama hoş kokusu ve ince uzun yaprakları sayesinde birçok yeşillikten kolayca ayırt edilebiliyor.

Tarhun, sıtmadan karaciğer hastalıklarına, vücut iltihabını azaltmaya kadar yüzyıllar boyunca rahatsızlıkları tedavi etmek için terapötik olarak kullanılmıştır.

Tarihsel olarak tarhun bitkisi, tarhun yapraklarında bir uyuşma ajanı olan öjenolün varlığı sayesinde ağrı kesici, özellikle diş ağrısı için kullanılmıştır.

Tarhun Otunun Faydaları Nelerdir?

· Doğal ağrı kesicidir. Eklem ve baş ağrılarının kısa sürede geçmesinde etkilidir. Ağrıları dindirerek vücudun sakinlemesini ve rahatlamasını sağlamaktadır.

· Tarhun otu iştah açıcı bir özelliğe sahip olduğundan kilo almak isteyenlerin tüketmeleri tavsiye edilir.

· Sindirimi kolaylaştırır. Özellikle kabızlık sıkıntısı çeken kişilerin her gün düzenli olarak tarhun çayı tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

· Bağırsakların düzenli çalışmasına katkı sağladığından dolayı bağırsak sağlığını koruyarak bağırsak hastalıklarının önüne geçmektedir.

· Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağladığından dolayı mide rahatsızlıklarına karşı etkilidir. Özellikle mide ağrısı çekenlerin rahatlamasına yardımcı olmaktadır.

· Gaz sıkışmasına iyi gelir. Yeme içme alışkanlıklarından ya da kronik olarak gaz sancısı çeken kişileri rahatlatmaktadır.

· Yemek sonrası şişkinliği alarak mide ve bağırsakların rahatlamasını sağlar. Özellikle iftardan ya da yemeğin çok yenildiği öğünlerin ardından tarhun otu çayı önerilmektedir.

· İdrar söktürücüdür. İdrar yolu iltihap ve enfeksiyonlarının temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

· Tarhun otu güçlü bir antiseptik olduğundan vücutta meydana gelen mikrobik hastalıklara karşı kullanılması tavsiye edilmektedir. İltihap toplayan yara, ısırık, kesik vs gibi durumlarda tarhun otu ile pansuman yapılması önerilmektedir. Yaranın hem temizlenmesini hem de daha çabuk iyileşmesini sağlamaktadır.

· Antidepresan özelliğine sahip olmasından dolayı kişilerin stres ve sinirini alarak ruhsal olarak da rahatlamalarını sağlamaktadır.

· Uyku düzeni bozuk olanların ve uyumakta zorlanan kişilerin daha rahat uykuya dalmalarına yardımcı olmaktadır.
Tarhun Otu Nasıl Kullanılır?

Tarhun otu, et, tavuk ve balık pişirirken lezzetli ve farklı bir aroma katması için kullanılabilir. Aynı zamanda salata ve sosların üzerine de birazcık serpilmesi uygun görülebilir.

Tarhun otu diğer baharatlar gibi kişinin damak zevkine göre kullanılmaktadır. Tarhun otunun lezzetini ve aromasını sevenlerin makarna, çorba gibi yemeklere de eklemesi tavsiye edilmektedir.

Tarhun Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Tarhun çayı hazırlamak için öncelikle bir bardak su kaynatmanız gerekiyor. Kaynamış suyun içerisine bir çay kaşığı kurutulmuş tarhun otu eklemelisiniz.

Daha sonra üstünü kapatarak 5 dakika kadar demlenmeye bırakınız. Ardından tarhun otunu süzüp tüketebilirsiniz.

Kaynak
OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 18.12.2020, 00:12   #2
Canan
Çiçekci kız

Standart Cevap: Tarhun Nedir, Faydaları Nelerdir? Tarhun Otu Hangi Hastalıklara İyi

Tarhun bitkisinin çayını bana bir arkadaşım, kabızlık için önermişti. Faydasını görmedim. Benim kabızlığım, bir bitki çayı ile falan geçmez
Bu arada, tarhun nedir derken, resimlerinden, burada estragon denilen bitki olduğunu öğrendim

Eski 18.12.2020, 00:24   #3
OkyanusunKalbi
WoodStock

Standart Cevap: Tarhun Nedir, Faydaları Nelerdir? Tarhun Otu Hangi Hastalıklara İyi

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster
Tarhun bitkisinin çayını bana bir arkadaşım, kabızlık için önermişti. Faydasını görmedim. Benim kabızlığım, bir bitki çayı ile falan geçmez
Bu arada, tarhun nedir derken, resimlerinden, burada estragon denilen bitki olduğunu öğrendim

Kabızlık için en iyisi bence yulaf.
Sorun yaşadığımda yulaf ekmeği yapıyorum. Anında sorunu çözüyor.

OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 18.12.2020, 00:31   #4
Canan
Çiçekci kız

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster
Kabızlık için en iyisi bence yulaf.
Sorun yaşadığımda yulaf ekmeği yapıyorum. Anında sorunu çözüyor.

Yulaf ezmesini süt ile birlikte, bazı meyve ve kuru yemiş karışımı ile tüketirim sabahları. Kabızlığım kronik benim.

Ispanak, kuru erik iyi geliyor o da geçici

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
faydaları, gelir, hangi, hastalıklara, nedir, nelerdir, tarhun

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)