Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Kültür | Sanat | Edebiyat > Türkçe'miz

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 06.01.2019, 12:51   #1
Kartal
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Kıssadan Hisse, Düşündüren, Anlamlı Bir Yazı.

Yaşlı adamın eşi evde tereyağı yapıyor, kocası ise her gün yakınlarındaki bakkala götürüp satıyor onunla geçiniyorlardı.
Bakkal, adamın getirdiği tereyağını hiç tartmıyordu.
Ancak bir gün “acaba” dedi, adam gittikten sonra tereyağını tartıya koydu, 900 gram olduğunu görünce çok öfkelendi ve “Yarın geldiğinde bunun hesabını sorar bir daha da ondan alışveriş yapmam” dedi.
Ertesi sabah yaşlı adam elinde tereyağı içeriye girdi, bakkal sert bakışlarıyla;
─ Bir daha senden tereyağı almayacağım, dedi.
Yaşlı adam üzülerek;
─ Efendim bir yanlışım mı oldu? Diye sordu çekinerek.Bakkal;
─ Efendi senin bana verdiğin tereyağını tarttım 900 gram geldi ayıp değil mi bu yaptığın! dedi.Yaşlı adam utanarak başını yere eğdi ve;
─ Efendim bizim terazimiz yok, sizden bir kilo şeker almıştık onu tartı olarak kullanıyoruz, dedi.Bakkal utancından ne yapacağını şaşırdı.

Böyledir işte dünya…Kime ne ağırlıkta kıymet verirsen o ağırlıkta kıymet bulursun.
Eski 06.01.2019, 14:14   #2
Canan
Çiçekci kız

Standart Cevap: Kıssadan Hisse, düşündüren, anlamlı bir yazı.

Hikayeyi okuduğumda, kızgınlık ile üzüntüyü bir arada yaşadım.

Sahtekar adam... muhtemelen kendisi, ona buna doğruluk ve dürüstlük dersi veren biridir.
Tapatalk ile gönderildi.
Eski 26.10.2021, 19:44   #3
Ekin
Başına Buyruk

Standart Cevap: Kıssadan Hisse, Düşündüren, Anlamlı Bir Yazı.

Tilki İle Yılanın Arkadaşlığı

Tilkiyle yılan arkadaş olmuşlar.Yolları çok uzak ormanlık alan yürüyorlar.Tilki demişki yılan arkadaş yolumuz uzun bu böyle olmuyor.Önce ben sana bir hikaye anlatayım sonra sen anlatırsın yolu anlamayız yılan olur arkadaşım demiş.
Tilki başlamış anlatmaya..Hikaye çok uzun neden sonra sıra yılana gelmiş gelmişte
bir nehir çıkmış karşılarına.Yılan demişki.Tilki kardeş yolculuğumuz buraya kadar ben sudan geçemem.
Tilki olurmu öyle ben arkadaşım için ölürüm bile .sen sırtıma bin kafanıda kafamın üstüne koy.Ben seni karşıya geçireyim.Olurmu olur.
Binmiş yılan tilkinin üzerine. suyun tam ortasına gelince tilki kardeş demiş yılan benim soyumun huyuna göre şimdi seni sokup öldüreceğim.
Pabuç çok pahalı ne olacak tilkinin soyundada kurnazlık var.
Olur yılan kardeş ben arkadaşım için ölürümde.Ama ölmeden önce şu ahu gözlerini bir göreyim dillere destan demiş.Bu güzel iltifada dayanamayan yılan uzatmış kafayı tilkinin göreceği şekilde.Tilki hart diye kafayı kopartıp çıkmış nehirden.
Yılanı toprağa ip gibi upuzun uzatmış.Karşıya geçip bana bak yılan kardeş ben böyle dosdoğru arkadaşlık isterim.demiş.
Eski 26.10.2021, 19:54   #4
Ekin
Başına Buyruk

Yaralı Kuş

Bir gün yaralı bir kuş Hz. Süleyman Aleyhisselam’a gelerek, kanadını bir dervişin kırdığını söyler.
Hz. Süleyman, dervişi hemen huzuruna çağırtır.
Ve ona sorar:
“Bu kuş senden şikâyetçi, neden kanadını kırdın?”
Derviş kendini savunur:
“Sultanım, ben bu kuşu avlamak istedim. Önce kaçmadı, yanına kadar gittim, yine kaçmadı. Ben de bana teslim olacağını düşünerek üzerine atladım. Tam yakalayacağım sırada kaçmaya çalıştı, o esnada kanadı kırıldı.”
Bunun üzerine Hz. Süleyman kuşa döner ve der ki;
“Bak, bu adam da haklı. Sen niye kaçmadın? O sana sinsice yaklaşmamış. Sen hakkını savunabilirdin. Şimdi kolum kanadım kırıldı diye şikayet ediyorsun?”
Kuş kendini savunur:
“Efendim ben onu derviş kıyafetinde gördüğüm için kaçmadım. Avcı olsaydı hemen kaçardım. Derviş olmuş birinden bana zarar gelmez, bunlar Allah’tan korkarlar diye düşündüm ve kaçmadım.”
Hz. Süleyman bu savunmayı doğru bulur ve kısasın yerine getirilmesini ister.
“Kuş haklı, hemen dervişin kolunu kırın” diye emreder.
Kuş o anda:
“Efendim, sakın öyle bir şey yaptırmayın” diyerek öne atılır.
“Neden?” diye sorar Hz. Süleyman.
Kuş sebebini şöyle açıklar:
“Efendim, dervişin kolunu kırarsanız, kolu iyileşince yine aynı şeyi yapar… Siz en iyisi mi, bunun üzerindeki derviş hırkasını çıkartın… Çıkartın ki, benim gibi kuşlar bundan sonra aldanmasın.”
Eski 08.03.2022, 09:45   #5
hayna
Yeni Üye

Bir cahil, Abdal'a

- Hayatın sırrı nedir? diye sormuş.

Abdal az düşünmüş:

- Cahil ile tartışmamak demiş.

Cahil dönüp;

- Olur mu öyle şey, daha karmaşık bir şey olmalı! diye tepki verince,

Abdal,

- Haklısın. demiş.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
anlamlı, düşündüren, hisse, kıssadan, yazı

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler