Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç

Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç Ağaçları, çiçekleri sevelim, koruyalım

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 05.12.2017, 14:06   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Ekinezya Çiçeğinin Tanıtımı |Bakımı | Üretilmesi

(Echinacea purpurea (L.) Moench)

Familyası : Asteraceae
İngilizce adı : Coneflower
Almanca adı : Sonnenhut
Fransızca adı : Echinacée
Drog adı : Echinaceae herba cum Echinaceae radix

Bir öbek etrafında birden fazla dallara ayrılarak büyüyen bitkinin her dalında çoğunlukla bir tek çiçek yer almaktadır. Ekinezya bitkisinin en ucuna yerleşmiş olan çiçek bir; dairesel eksen etrafına dizilmiş taç yaprakları barındırır. Bu taç yaprakların rengi sarıdan mor renge oradan kırmızı ve dahi beyaza kadar çeşitlilik gösterir.

Taç yaprakların hemen dip kısmından başlayan tüysü daire genelde kahverengi olmakla birlikte genelde bu dairesel alanın rengi taç yapraklara göre farklılık göstermektedir. Merkeze doğru belirli bir helezonik geometri gösteren bu kısım bitkinin birden fazla olan tohum ve tohum taslaklarını barındırmaktadır. Bu tohum taslakları uç kısımlara doğru hafif dikenimsi bir hal alır ki yunanca "echinos”(dikenli, dikenimsi) köklü kelime bu durumu ifade eder. Ekinezya (Echinecea) adı Yunancadan türemiştir.

Yaprak kenarlarının tırtıklı yapısı bir testere ağzını andırır. Genelde tüylü bir yapıya sahip olan ekinezya yaprakları klasik karasal iklim tipi yaprak özelliklerini bünyesinde barındırır.
‘Koni çiçeği’, ‘kirpiotu’ isimleriyle de bilinen Ekinazya türleri, Kuzey Amerika’nın endemik bitkileridir.

Echinacea cinsi dünyada 9 türle temsil edilmektedir:
  • Echinacea angustifolia,
  • Echinacea angustifolia var.
  • Strigosa, Echinacea atrorubens,
  • Echinacea laevigata,
  • Echinacea pallida,
  • Echinacea paradoxa,
  • Echinacea paradoxa var.
  • Neglecta, Echinacea purpurea,
  • Echinacea sanquinea,
  • Echinacea tenneseensi.

Ekinazyanın tedavide kullanılan üç türünün Amerika ve Avrupa’da geniş alanlarda kültürü (tarlavari üretim) yapılmaktadır; dünyanın birçok bölgesinde kültür deneme çalışmaları da devam etmektedir.

Yurdumuzda ilk kültür çalışmaları, 2003 yılında, Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde başlamıştır. Yürütülen çalışmalar sonucunda, bitkinin İstanbul şartlarında kolayca yetiştirilebileceği görülmüştür.

Kültürü
  • İklim isteği
İklim isteği açısından seçici olmamakla birlikte, kurak bölgelerde yetiştirilmesi güçtür.

• Toprak isteği
Toprak isteği yönünden seçici değildir, organik maddelerce zengin, kumlu tınlı topraklarda iyi gelişir. Yetiştirildiği ortamda fazla rutubet istemez. Echinacea angustifolia ve Echinacea pallida türlerinden kök drogu elde etmek için yetiştirildikleri toprağın gevşek yapılı olmasında fayda vardır.

• Su isteği
Sulama, bitkinin yetiştirildiği bölgenin iklim ve toprak şartlarına göre belirlenir. Kurak olmayan bölgelerde haftada bir sulama yeterlidir; kurak ortamda yetiştiriliyorsa bitkinin su ihtiyacı toprağın durumundan anlaşılır.

• Üretimi
Bitki tohumla üretilir. Echinacea pallida ve Echinacea purpurea tohumlarının çimlendirilmesinde sorun yaşanmaz. Ancak Echinacea angustifolia’da çimlenme engeliyle karşılaşılır. Çimlenme engelini aşmak amacıyla;
Tohumlar 24 saat ılık suda bekletilir.
Tohumlar 12 hafta soğuk katlama yöntemiyle stratifikasyon işlemine tabi tutulur.
Tohumlar gibberallik asitle (GA3) muamele edilir.

Tohumlar erken sonbahar (ağustos ayı sonundan itibaren) ve erken ilkbaharda (mart aynın ikinci yarınsından itibaren) viyollere ekilir. Uygun çimlenme şartlarında 3. günden itibaren çimlenme başlar ve iki haftalık süre zarfında çıkış tamamlanmış olur. Çimlenen fideler 10 cm. boya ulaştığında araziye şaşırtılabilir. Fideler arazide 50-60 cm. sıra arası ve sıra üzeri mesafede dikilir.
5 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.12.2017, 14:07   #2
Canan
Çiçekci kız

Standart Cevap: Ekinezya (Güneş Şapkası) Çiçeğinin Tanıtımı |Bakımı | Üretilmesi

4 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.12.2017, 14:08   #3
Canan
Çiçekci kız

Standart Cevap: Ekinezya (Güneş Şapkası) Çiçeğinin Tanıtımı |Bakımı | Üretilmesi

4 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.12.2017, 14:09   #4
Canan
Çiçekci kız

Eski 05.12.2017, 15:03   #5
Tura
Müdavim

Soğuk algınlığının etkin maddesi...demle demle iç.
Eski 06.12.2017, 17:41   #6
Canan
Çiçekci kız

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı göster
Soğuk algınlığının etkin maddesi...demle demle iç.

Benim Ekinezya Angustifolia cinsinin sarısı ve beyazı var. Özel bir bakım isyemeyen kolay bir çiçek. Kırmızısını da dikmiştim ama nedense kayboldu.

Çayının faydasını da bildiğim halde, bu güne dek hiç faydalanmadım.
Eski 06.12.2017, 17:48   #7
Tura
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster

Benim Ekinezya Angustifolia cinsinin sarısı ve beyazı var. Özel bir bakım isyemeyen kolay bir çiçek. Kırmızısını da dikmiştim ama nedense kayboldu.

Çayının faydasını da bildiğim halde, bu güne dek hiç faydalanmadım.
İnsanlar, marketlerde bulunan nasıl bir ortamda hazırlandığı pek bilinmeyen bitki çaylarını tüketiyorlar.
Yapılması gereken şey uygun zamanda çiçeğin taş yapraklarını toplayıp gölge bir ortamda kuruttuktan sonra, temiz bez torbalarda muhafaza etmektir. Çok sık olmamakla birlikte, bu kurutulan yaprakları kaynatmadan, sadece demleyerek içmektir.
Galiba en güzeli de kırmızısı...yeniden elde etmelisin.
Eski 06.12.2017, 21:11   #8
Gülümsün
Yönetici

Rengarenk ne güzelmiş ekinezya çiçeği.

Çayını da biliyorum ama hiç içmedim.

Tanıtım ve sunumun için teşekkürler ellerine sağlık Canancığım.
Eski 07.12.2017, 16:02   #9
Canan
Çiçekci kız

Cool Cevap: Ekinezya (Güneş Şapkası) Çiçeğinin Tanıtımı |Bakımı | Üretilmesi

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı göster
İnsanlar, marketlerde bulunan nasıl bir ortamda hazırlandığı pek bilinmeyen bitki çaylarını tüketiyorlar.
Yapılması gereken şey uygun zamanda çiçeğin taş yapraklarını toplayıp gölge bir ortamda kuruttuktan sonra, temiz bez torbalarda muhafaza etmektir. Çok sık olmamakla birlikte, bu kurutulan yaprakları kaynatmadan, sadece demleyerek içmektir.
Galiba en güzeli de kırmızısı...yeniden elde etmelisin.

Dediğin doğru Tura.

Bahçede nane dolu ve kurutuyorum. Geçenlerde hastalığımda, boş bulunarak, ''bana nane çayı alıver'' dedim ve anında kendimi kınadım
Eski 03.09.2021, 13:44   #10
Canan
Çiçekci kız

Standart Cevap: Ekinezya Çiçeğinin Tanıtımı |Bakımı | Üretilmesi

Kırmızı ve turuncu ekinezyalarımı öldürdüm.

Aynı familyadan olan Güneş Şapkalarım var

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
çiçeğinin, ekinezya, güneş, tanıtımı, üretilmesi, şapkası, |bakımı

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler