Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Sağlığımız İçin Püf Noktaları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 26.11.2010, 12:19   #1
DAMLA
Tam Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Arı Sokması ve Tedavisi

Arı Sokmaları

Arılar, kuyruk uçlarındaki iğneleri ile sokarlar. Bazı arıların iğneleri soktukları yerde kalır. Bu iğneler eğik olduklarından deriden çıkmazlar. Bir defa sokan arı ölür. İğnesini deriden çıkarabilen arı türleri de vardır. Bunlar defalarca iğnelerini kullanırlar. Özellikle yabancı arılar böyledir.

Zehirleri formik asit içerir.

Arı, zehirini damara direkt olarak vermişse genel zehirlenme belirtileri ve kolaps daha çabuk gelişir. Kalp ve böbrek hastaları da arı sokmalarına karşı hassastırlar. Arı ağız içinden sokarsa ödem yaparak asfeksiye yol açar.

Yaban arıları, bal arılarından daha tehlikelidir. Aşırı duyarlılık sonucu şok gelişimine ve ölüme sebep olabilir.

BELİRTİLER

Arının soktuğu yerde kızarıklık, şişme, şiddetli ağrı, kaşınma vardır. Ağrı kısa zaman sonra azalmaya başlar, ödemli deri kızarır ve üç gün süren kaşınma olur.

Uyuşma, bulantı, kusma baş dönmesi, baş ağrısı, ateş yükselmesi, dispne (solunum güçlüğü), kalp çarpıntısı , düşük tansiyon, baygınlık ve şok ve ölüm meydana gelebilir.

İLK YARDIM

Dezenfekte edilmiş bir iğneyle arının iğnesi deriden hemen çıkarılır, bölgenin hareketi kısıtlanır. Yaraya sirke, buz ya da yatıştırıcı bir krem sürülür. Bunların hiçbiri yoksa, yanan bir sigaranın ateşini mümkün olduğunca yaklaştırılır.

Sokulan yere amonyak, karbonat, iyot veya permanganat sürülür. Bunların olmadığı yerde lokal olarak soğan, sarımsak veya maydanoz uygulanır.

Eşek arısı (yabani arı) sokmaları alkali karakterde olduğundan sirke veya limon suyu uygulanır.

Ağız içinde arı sokması olduğunda, ağız tuzlu su ile gargara yapılır. Tuzlu su azar azar yutulur.

Hava yolları açıklığı, solunum ve dolaşım sağlanır. Baş yükseltilir.
Gerekirse; hastanede, Antihistaminik, lokal anestezik, calcium, cafein ve adrenalin ve kortizonla tıbbi tedavi yapılır.

KORUNMA VE ÖNLEMLER

Eğer arı sokmasına karşı aşırı duyarlılığınız varsa aşağıdaki önlemleri uygulayarak arı sokması riskini azaltabilirsiniz:
  • Parlak renkli, beyaz veya pastel giysiler giymeyin.
  • Çiçek kokulu kozmetik veya parfümler kullanmayın.
  • Yemek kokusu arıları cezbeder. Bu nedenle dışarıda yemek yerken veya pişirirken dikkatli olun.
  • Arı sokmasına karşı aşırı duyarlılığı olan kişiler, yanlarında her zaman bir enjektör ile Adrenalin ampul ve Dekort flakon bulundurmalıdırlar.
11 Üyemiz DAMLA'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.11.2010, 13:48   #2
Smyrna
Okunuşu: Simirna

Standart Cevap: Arı sokması ve tedavisi

Babamı arı sokmuştu.

İlk gün evde uğraştık biraz ama gittikçe kötüleşince hastaneye götürmüştük.

Ne olursa olsun. O an, ilk yardım amaçlı bu bilgilerden sonra doktora gitmek şart...
Eski 26.11.2010, 14:15   #3
gizli özne
Ziyaretçi

acısını tadan bilir
Nasrettin hoca misali
eşekten düşen gelsin
'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 26.11.2010, 14:50   #4
Seyyah
Uzman Üye

Arı sokması gerçekden çok hassas bir konu. Herkesin bu konuya çok duyarlı olması gerekiyor diye düşünüyorum.

Arı sokmalarından meydana gelebilecek alerjik durumlar sizi defalarca arı soktuk dan sonrada ortaya çıkabilir, ilk defa saldırıya maruz kaldığınızda da.

Önlem almak adına yanınızda ilk yardım ekipmanları taşımasanız da sizi arı soktuğunda yanınızdaki kişiyi bilgilendirirseniz, bu kişi siz anafilaktik şokda iken ilk yardım ekiplerini önceden bilgilendirmiş olur.

Alıntı:
Arı sokmasına karşı aşırı duyarlılığı olan kişiler, yanlarında her zaman bir enjektör ile Adrenalin ampul ve Dekort flakon bulundurmalıdırlar.
Bunu doğru bulmuyorum. Çünkü adrenalin miktarı ve enjekte etme süresine çok dikkat edilmeli diye biliyorum. Yanlış yapılan bir uygulama ölümcül hasarlara yol açabilir.

Bunun dışında birde işin adli boyutu var. İlk yardım sertifikası olmayan hiç kimsenin bir hastanın damar yolunu açma yetkisi yoktur. Hapis cezasına kadar uzar. Hasta kurtulmuş olsa da bu durum değişmemektedir.

Alerjiniz varsa adrenalin otoenjektörü tavsiye ederim. Reçete ile satılmaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi otomatik şırıngadır. Adrenalini vücudunuza 10 sny de enjekte eder. İlk müdehale için kullanılır ve hastaneye ulaşıncaya kadarki zaman dilinim de etkilidir.

Eski 16.01.2014, 21:23   #5
Redwine
"Her Şey Güzel Oldu"

Arı sokmasına karşı en iyi ilaç amonyak bence Bu nedenle tatile çıkarken yanımdan hiç eksik etmem

Paylaşım için teşekkürler
Eski 16.01.2014, 21:45   #6
USLU
Tam Üye

Amonyagı biliyordum.Her an bulunabilecek birşey ayrıca yogurt ve çamur sürerdik biz. Paylaşım içic teşekkürler.
3 Üyemiz USLU'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.01.2014, 23:16   #7
Gülce
Müdavim

Eskiden annelerimiz çamur sürerdi. Ne derece doğruydu bilmem. Hiç hastanelik olmadık.

Bildiğim birşey varsa amonyak ve böcek (sivrisinek, arı v.s.)sokmalarına karşı

muhakkak bir ilaç bulundururum. Özellikle tatile gittiğimde. Ayaklı ecza

dolabıyım.

Konuyu okuyunca daha fazla bilgilendim. Paylaşım için teşekkürler.
Eski 30.06.2014, 00:16   #8
Slower
Süper Üye

Standart Cevap: Arı Sokması ve Tedavisi

Akrep soktu beni, arıyla daha şimdiye kadar bir münakaşam olmadı çok şükür..

Sokarsa da ölüyormuş zaten kendine eder..
Eski 30.06.2014, 00:27   #9
Redwine
"Her Şey Güzel Oldu"

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Slower Mesajı göster
Akrep soktu beni, arıyla daha şimdiye kadar bir münakaşam olmadı çok şükür..

Sokarsa da ölüyormuş zaten kendine eder..
Akrep mi Akrebi nereden buldun...
Eski 30.06.2014, 00:30   #10
Slower
Süper Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Redwine Mesajı göster
Akrep mi Akrebi nereden buldun...
Lisedeydim o zamanlar bir arkadaşımızın evi müstakildi bahçelerinde oluyormuş onların eve kadar girmiş ayak parmak ucumdan sokmuştu, bende onu soktum sonra..

Akrepten aşağısına sokturmam..

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
sokması, tedavisi

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)